НАРЕДБА № РД-00-9 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОТКРИВАНЕ И РАБОТА ВЪВ ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИТЕ АПТЕКИ
НАРЕДБА № РД-00-9 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОТКРИВАНЕ И РАБОТА ВЪВ ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИТЕ АПТЕКИ
Обн. ДВ. бр.58 от 19 Юли 1994г.
Отменено основание. Материята е преуредена с Наредба № 51 от 26 ноември 2002 г. за условията и реда за откриване и работа на ветеринарномедицинските аптеки - ДВ, бр. 114 от 6 декември 2002 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се определят условията за откриването, уредбата и работата във ветеринарномедицинските аптеки.
Чл. 2. Ветеринарномедицинската аптека е заведение, в което се съхраняват, приготвят и отпускат по лекарско предписание и на свободна продажба разрешените за употреба в страната лекарствени средства, биопрепарати, дезинфекционни, дератизационни и дезинсекционни препарати, превързочни и санитарни материали, инструменти, уреди и пособия за ветеринарномедицински и животновъдни нужди.
Чл. 3. (1) Управител на ветеринарномедицинската аптека може да бъде само лице с висше ветеринарномедицинско образование, което не е лишено от правоспособност и има трудов стаж по специалността най-малко 2 години.
(2) Управителят ръководи, контролира и отговаря за работата в аптеката.
(3) Управителят на аптеката е независим при вземане на решения във връзка със своята професионална компетентност, за което носи професионална, гражданска и наказателна отговорност.
Чл. 4. При извършване на проверка от упълномощен представител на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) управителят на аптеката е длъжен да му оказва съдействие и да предоставя за преглед наличната документация и лекарствените средства.
Чл. 5. (1) Дейностите по съхранение, приготвяне и отпускане на ветеринарномедицинските препарати се изпълняват от ветеринарен лекар.
(2) Приготвяне, опаковане и отпускане на ветеринарномедицински препарати и други материали, за които не е задължително лекарско предписание, може да се извършва и от ветеринарен техник (фелдшер) под контрола на ветеринарен лекар.
Раздел II.
Условия и ред за получаване на разрешение за откриване на ветеринарномедицинска аптека
Чл. 6. Лицата, които желаят да открият ветеринарномедицинска аптека, подават до съответната регионална ветеринарномедицинска служба следните документи:
1. заявление, в което посочват трите си имена и паспортните си данни, местонахождението на обекта, в който ще бъде открита аптеката, подробно описание на помещенията и съответното оборудване и дейностите, които ще бъдат извършвани в аптеката. За юридическите лица заявлението се подава от упълномощен представител;
2. документ за правоспособност на управителя на аптеката;
3. удостоверение за трудов стаж на управителя на аптеката;
4. свидетелство за съдимост на управителя на аптеката;
5. копие от съдебното решение (удостоверение) за вписване в търговския регистър.
Чл. 7. (1) В едномесечен срок от подаване на документите Националната ветеринарномедицинска служба издава разрешение (приложението) или мотивиран отказ за разкриване на ветеринарномедицинска аптека. Разрешението или отказът се съобщават писмено на лицето, подало заявление.
(2) Издаването на разрешение по ал. 1 се заплаща в размер две минимални месечни работни заплати, установени за страната.
(3) Отказът за издаване на разрешение подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
(4) Националната ветеринарномедицинска служба води регистър на дадените разрешения за откриване на ветеринарномедицински аптеки.
Раздел III.
Условия и ред за работа във ветеринарно-медицинските аптеки
Чл. 8. Ветеринарномедицинската аптека отговаря на следните изисквания:
1. подовете, стените и таваните на помещенията да бъдат с гладки повърхности, позволяващи бързото им почистване, измиване и дезинфекциране;
2. да има подходящо отопление, осветление и вентилация съобразно предназначението и;
3. да е обзаведена с мебели с гладки повърхности, които лесно да се почистват и дезинфекцират;
4. да разполага с хладилник или с хладилна камера, където да се съхраняват термолабилните лекарствени средства и биопрепаратите;
5. да има мивка или миален бокс с течаща вода от водопроводната мрежа и подходящо оборудван санитарен възел;
6. да бъде обзаведена с необходимите прибори за теглене и мерене (везни, мерителни цилиндри, колби и др.), консумативни и опаковъчни материали и справочна литература.
Чл. 9. Уредите, апаратите, пособията и съдовете в аптеката се поддържат чисти и в добро общо състояние, като чистотата и точността им се проверяват преди всяка употреба.
Чл. 10. (1) Лекарствените средства и биопрепаратите се съхраняват отделно от другите материали съобразно изискванията на действащата фармакопея и посочените условия при регистрацията им в страната.
(2) Леснозапалимите и избухливите вещества се съхраняват в изолирано помещение или в отделен метален шкаф при спазване на противопожарните изисквания.
Чл. 11. При работа с отровни, наркотични и силнодействащи лекарствени вещества, както и при унищожаването им поради изтекъл срок на годност се спазват изискванията на наредбата за условията на производство, съхранение, транспорт, употреба, отчитане и унищожаване на силнодействащите и отровни лекарствени средства за ветеринарномедицински цели, утвърдени от ДО "Ветеринарно дело" и Министерството на вътрешните работи от 26.V.1986 г.
Чл. 12. Персоналът работи в аптеката с чисто работно облекло и поддържа добра лична хигиена.
Чл. 13. Във ветеринарната аптека могат да се приготвят лекарствени комбинации по рецепта само когато са предназначени за продажба в самата аптека.
Чл. 14. (1) Забранява се приготвянето и съхраняването на храна, както и държането и третирането на животни в помещенията на аптеката.
(2) Забранява се извършването на несвойствени за аптеката дейности от персонала или външни лица.
Чл. 15. (1) Забранява се продажба и употреба в аптеката на лекарствени средства и биопрепарати с изтекъл срок на годност.
(2) Редът и начинът за бракуването и унищожаването на лекарствени средства и биопрепарати с изтекъл срок на годност се определят с отделна наредба.
Чл. 16. Забранява се продажбата в аптеките на биопрепарати за болестите от списъка по чл. 8а от Закона за ветеринарното дело.
Административнонаказателна разпоредба
Чл. 17. (1) За допуснати нарушения на тази наредба и нормативните актове по здравеопазването на животните виновните лица се наказват съгласно чл. 32 и 33 от Закона за ветеринарното дело.
(2) При повторно нарушение по чл. 32, ал. 2 от Закона за ветеринарното дело освен предвидената глоба ветеринарномедицинската аптека може да бъде закрита по решение на НВМС.
Допълнителни разпоредби
§ 1. (1) Правоотношенията между работодател и работещите в аптеката се уреждат съгласно Кодекса на труда.
(2) Във всяка аптека задължително се съхраняват следните документи, които се предоставят на контролните органи при поискване:
1. разрешението за откриване на аптеката;
2. копия от документите за правоспособност и трудовите договори на лицата, работещи в аптеката.
§ 2. На работа в аптеките се допускат работници след предварителен медицински преглед съгласно Наредба № 3 за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи (ДВ, бр. 16 от 1987 г.).
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 3. В тримесечен срок от обнародването на тази наредба гражданите и юридическите лица, разкрили ветеринарни аптеки по Търговския закон, са длъжни да ги регистрират и по реда на тази наредба.
§ 4. Контролът по изпълнението на тази наредба се възлага на НВМС.
§ 5. Тази наредба се издава на основание чл. 35 от Закона за ветеринарното дело.
§ 6. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването и в "Държавен вестник".
Министър: Г. Танев
Приложение към чл. 7, ал. 1
МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО
НАЦИОНАЛНА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКА СЛУЖБА
РАЗРЕШЕНИЕ № ....
от ...................
(дата)
за откриване на ветеринарномедицинска аптека На основание чл. 7 от Наредбата за условията и реда за откриване и работа във ветеринарномедицинските аптеки
РАЗРЕШАВАМ: На.....................................................................
(трите имена) л.п. серия ....... № .........., издаден от ........................... на .................................., ЕГН ..........................., .......................................................................
(наименование и седалище на юридическото лице) ......................................................................
(данни от съдебния регистър) ......................................................................
(имената и упълномощения представител на юридическото лице) да открие аптека в помещение, намиращо се в гр.(с) .................., ул. ................................................................., в която се извършват следните дейности:............................... ......................................................................
Генерален директор: