НАРЕДБА № 5 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПОСРЕДНИЧЕСКА ДЕЙНОСТ ПРИ ИНФОРМИРАНЕ И НАЕМАНЕ НА РАБОТА
НАРЕДБА № 5 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПОСРЕДНИЧЕСКА ДЕЙНОСТ ПРИ ИНФОРМИРАНЕ И НАЕМАНЕ НА РАБОТА
Обн. ДВ. бр.75 от 25 Август 1995г., изм. ДВ. бр.56 от 2 Юли 1996г., изм. ДВ. бр.17 от 25 Февруари 1997г., изм. ДВ. бр.41 от 23 Май 1997г., изм. ДВ. бр.57 от 18 Юли 1997г.
Загубила значение - виж Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по информиране и наемане на работа - ДВ, бр. 55 от 15 май 1998 г.
Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат условията и редът за извършване на посредническа дейност при информиране и наемане на работа на български граждани в Република България или в други държави.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) Посредническата дейност се извършва от физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закон или по Закона за коопераците, и организации на работодатели синдикални организации и техните поделения, регистрирани по българското законодателство като организации с идеална цел, в чийто предмет на дейност или устав изрично е предвидено извършване на посредническа дейност при информиране и наемане на работа в страната и в чужбина, наричани по-нататък "посредник".
(3) Посредническата дейност обхваща предоставяне на информация и оказване на съдействие на лицата, които търсят работа, и на работодателите с цел сключване на трудов договор.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 17 от 1997 г.) Посредническата дейност може да се извършва срещу заплащане между посредника и работодателя. (5) (Нова - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) За посредническа дейност, осъществявана в чужбина, министърът на труда и социалната политика издава инструкции.
Чл. 2. (1) Посредникът извършва дейността по чл. 1 само след регистрация в Министерството на труда и социалните грижи.
(2) При регистрация се издава удостоверение по образец (приложението), което е валидно за срок една година и съдържа:
1. данни за статуирането на заявителя по Търговския закон, Закона за кооперациите и Закона за лицата и семейството;
2. седалище;
3. адрес на управление;
4. срок на валидност.
Чл. 3. (1) Регистрация по чл. 2 се извършва след представяне в Министерството на труда и социалните грижи на писмено заявление, което съдържа:
1. наименование, седалище, адрес на управление на заявителя;
2. (доп. - ДВ, бр. 57 от 1996 г.) изчерпателно посочване на дейностите, които посредникът желае да извършва по смисъла на тази наредба и страната, в която желае да извършва посредническа дейност;
3. (т. 3 зал., предишна т. 4 - ДВ, бр. 57 от 1996 г.) описание на материално-техническата база за извършване на посредническата дейност.
(2) Към заявлението по ал. 1 задължително се прилагат:
1. копие от съдебно решение за вписване на посредника в търговския регистър, нотариално заверено към датата на подаване на заявлението;
2. проект на посреднически договор за наемане на работа с български работодатели;
3. (изм. - ДВ, бр. 57 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) предварителни посреднически договори с чужди работодатели, когато се посредничи при наемане на работа на български граждани в чужди държави, легализирани съгласно Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа (ДВ, бр. 103 от 1990 г.);
4. (изм. - ДВ, бр. 57 от 1996 г.) извлечение от трудовото законодателство на чуждата страна и условията за пребиваването на чужди граждани в нея, легализирани съгласно Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа (ДВ, бр. 103 от 1990 г.);
5. комплект документи, свързани с дейността по информиране, регистриране и насочване на търсещи работа лица към заявените свободни работни места от работодатели;
6. (доп. - ДВ, бр. 57 от 1996 г.) удостоверение за данъчна регистрация или нотариално заверено копие от удостоверението за данъчна регистрация;
7. (нова - ДВ, бр. 57 от 1996 г.) нотариално заверени копия от документите за образованието и професионалния опит на персонала, зивършващ посредническа дейност;
8. (нова - ДВ, бр. 17 от 1997 г.) проекти на посреднически договори с корабособственици (оператори), когато се посредничи за наемане на моряци, в които да се съдържат данни за: работната заплата, работното време, здравното осигуряване, медицинското обслужване, правото на репатриране, като те да бъдат в съответствие с изискванията на Международната транспортна федерация - ITF, и конвенциите на МОТ.
Чл. 4. (1) Министерството на труда и социалните грижи се произнася по заявлението за регистрация в тридесетдневен срок след получаването на заявлението и приложените към него документи.
(2) Министерството на труда и социалните грижи вписва в регистъра и издава удостоверение или прави отказ, за което уведомява писмено заявителя.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1996 г.) Първоначална регистрация се отказва, когато не са спазени условията по чл. 3 или по чл. 10 или е установено по съответния ред, че се извършва дейност без регистрация.
(4) Отказът за регистрация и издаване на удостоверение се обжалва в седемдневен срок пред министъра на труда и социалните грижи, чието решение е окончателно.
(5) (Нова - ДВ, бр. 56 от 1996 г.) Посредникът има право да кандидатства отново за регистрация след изтичане на едномесечен срок от датата на отказа и след като са отстранени причините за отказа. (6) (Нова - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) В рамките на срока на валидност на издаденото удостоверение посредникът може да кандидатства за допълнение на посредническата дейност в други страни и за други специалисти.
Чл. 5. (1) След изтичане на срока, за който е било валидно удостоверението, посредникът се регистрира отново по реда, указан в тази наредба.
(2) Нова регистрация по ал. 1 може да се откаже, когато:
1. са установени извършени нарушения на наредбата с акт на специализирания контролен орган на Националната служба по заетостта при Министерството на труда и социалните грижи;
2. (изм. - ДВ, бр. 56 от 1996 г.) не са спазени изискванията по чл. 3 или чл. 8.
(3) Отказът за нова регистрация се обжалва в седемдневен срок пред министъра на труда и социалните грижи, чието решение е окончателно.
(4) (Нова - ДВ, бр. 56 от 1996 г.) Посредникът има право да кандидатства отново за регистрация след изтичане на едномесечен срок от датата на отказа и след като са отстранени пропуските по ал. 2, т. 2.
Чл. 6. (1)(Изм. - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) Валидността на удостоверението за извършване на посредническа дейност се прекратява при нарушения по чл. 12, ал. 3, т. 5, 6 и 7.
(2) Решението по ал. 1 може да се обжалва в седемдневен срок пред министъра на труда и социалните грижи, чието решение е окончателно.
Чл. 7. (1) Министерството на труда и социалните грижи публикува ежемесечно във в. "Трудова борса" актуализиран списък, съдържащ наименованието и седалището на фирмите с неизтекъл срок на валидност на удостоверението, включително и тези с констатирани нарушения по чл. 6, ал. 1.
(2) Списъкът, съдържащ информация по ал. 1, се обявява и в бюрата по труда.
Чл. 8. При промяна на адресната регистрация на управление посредникът е длъжен да я отрази в търговския регистър и в десетдневен срок да уведоми Министерството на труда и социалните грижи.
Чл. 9. (1) Посредникът предоставя на лицата, които търсят работа, информация за свободните работни места, която съдържа:
1. изисквания към кандидата за работа - професионална и физическа пригодност;
2. условия на труд;
3. предлагано трудово възнаграждение;
4. условия за социално и здравно осигуряване, застраховане и др.;
5. други специфични изисквания.
(2) Посредникът оказва съдействие за сключване на трудов договор с работодател.
(3) Посредникът предоставя услуги за подбор на работна сила по искане на работодател.
(4) При посредничество за наемане на работа в чужбина се предоставя и допълнителна информация за:
1. действащото трудово законодателство на чуждата страна;
2. други изисквания на законодателството на страната;
3. специфични изисквания към кандидатите, произтичащи от местното общо законодателство.
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 1996 г., бр. 17 от 1997 г.)Посредникът и работодателят договарят заплащането на извършената посредническа услуга.
Чл. 11. (Доп. - ДВ, бр. 57 от 1996 г., бр. 17 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) За извършената посредническа дейност посредникът е длъжен да води и съхранява съответната документация:
1. договори с търсещите работа лица;
2. регистър и регистрационни картони за търсещите работа лица;
Чл. 12. (1) Дейността по посредничеството се наблюдава и контролира от специализирания контролен орган на Националната служба по заетостта при Министерството на труда и социалните грижи. (2) (Нова - ДВ, бр. 41 от 1997 г.) Специализираният контролен орган на Националната служба по заетостта има правата и задълженията на специализираните териториални органи на Главната инспекция по труда по чл. 5, т. 1 и 2 и по чл. 8, т. 1 и 2 от Постановление № 193 на Министерския съвет от 1991 г. за създаване на Главна инспекция по труда към Министерството на труда и социалните грижи и определяне на нейните права и задължения (обн., ДВ, бр. 83 от 1991 г.; изм., бр. 42 от 1992 г.).
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 41 от 1997 г.) Нарушения по смисъла на тази наредба са, когато:
1. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или по Закона за кооперациите, и организации на работодателите синдикални организации и техните поделения, регистрирани по българското законодателство като организации с идеална цел, извършват посредническа дейност при информиране и наемане на работа без регистрация в Министерството на труда и социалните грижи;
2. посредникът не е уведомил Министерството на труда и социалните грижи за промяна в предмета на дейност по смисъла на тази наредба в десетдневен срок от възникването й;
3. при промяна на адресната регистрация на управление посредникът не я е отразил в търговския регистър и в десетдневен срок не е уведомил Министерството на труда и социалните грижи;
4. посредникът предоставя невярна информация за свободните работни места;
5. (доп. - ДВ, бр. 56 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) посредникът договаря заплащане, с търсещите работа лица;
6. са нанесени имуществени и неимуществени щети на клиенти по вина на посредника;
7. (нова - ДВ, бр. 56 от 1996 г.) посредникът е регистриран в Министерството на труда и социалните грижи за извършване на посредническа дейност при информиране и наемане на работа в определена страна, а извършва такава в друга;
8. (нова - ДВ, бр. 56 от 1996 г.) посредникът не води документацията, посочена в чл. 11.
Чл. 13. (1) За нарушаване разпоредбите по тази наредба виновните лица носят отговорност по Закона за административните нарушения и наказания.
(2) Нарушенията по тази наредба се установяват с актове на специализирания контролен орган на Националната служба по заетостта при Министерството на труда и социалните грижи, а наказателните постановления се издават от министъра на труда и социалните грижи или от упълномощени от него длъжностни лица.
(3) Сумите от глоби по наказателни постановления на министъра на труда и социалните грижи или на упълномощени от него лица се внасят в приход на фонд "Професионална квалификация и безработица".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 9 от ПМС № 110 от 1991 г. за решаване на неотложни проблеми на заетостта и безработицата (ДВ, бр. 49 от 1991 г.) и отменя Наредба № 1 от 1991 г. за условията и реда за извършване на посредническа дейност при информиране и наемане на работа (ДВ, бр. 67 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 27 от 1995 г.).
§ 2. Посредниците, регистрирани по отменената Наредба № 1 от 1991 г. на Министерството на труда и социалните грижи, следва да се регистрират по реда и условията на тази наредба в едномесечен срок от влизането й в сила.
§ 3. (Доп. - ДВ, бр. 57 от 1996 г., бр. 17 от 1997 г.) Посредническа дейност за настаняването на работа на моряци не може да се извършва срещу заплащане от което и да е лице, дружество или организация. В тези случаи не се прилагат разпоредбите на чл. 3, ал. 2, т. 4.
§ 4. Тази наредба не се прилага при посредническа дейност за наемане на български граждани на работа в други страни, с които Република България е подписала спогодби за обмен на работна сила, доколкото в тях не е предвидено друго.
§ 5. (Нова - ДВ, бр. 56 от 1996 г.) Тази наредба не се прилага в случаите, когато български граждани се изпращат в чужбина по силата на междуфирмени договори и запазват трудовите си правоотношение с български работодатели.
§ 6. (Нов - ДВ, бр. 57 от 1997 г.) Навсякъде в текста на наредбата думите "министърът на труда и социалните грижи" и "Министерството на труда и социалните грижи" се заменят с "министърът на труда и социалната политика" и "Министерството на труда и социалната политика".
Приложение към чл. 2, ал. 2
(Изм. - ДВ, бр. 57 от 1997 г.)
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА |
И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА |
УДОСТОВЕРЕНИЕ |
София,... 199... г. |
На основание чл. 2, ал. 2 от Наредба № 5 от 1995 г. |
за условията и реда за извършване на посредническа дей- |
ност при информиране и наемане на работа (обн., ДВ, бр. |
75 от 1995 г.; изм. и доп., бр. 57 от 1996 г., бр. 17 и |
41 от 1997 г.) |
РЕГИСТРИРАМ: |
да упражнява посредническа дейност |
по информиране и наемане на работа |
(страна) |
Удостоверението е валидно до ..... 199... г. |
(гръб) |
ДОПЪЛНЕНИЕ |
към настоящото удостоверение |
за упражняване на посредническа дейност |
по информиране и наемане на работа |
(страни) |
гр. София | |
....... 199 ...г. | (подпис, печат) |
Извършването на посредническата дейност |
се прекратява поради: |
гр. София | |
....... 199 ...г. | (подпис, печат) |
Валидността на настоящото удостоверение |
се възстановява. |
гр. София | |
....... 199 ...г. | (подпис, печат) |