НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 3 ОТ 1996 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ИЗВЪНБОЛНИЧНАТА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ НА НАСЕЛЕНИЕТО
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 3 ОТ 1996 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ИЗВЪНБОЛНИЧНАТА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ НА НАСЕЛЕНИЕТО
Обн. ДВ. бр.3 от 10 Януари 1997г.
§ 1. Създава се нов раздел IV:
"Раздел IV
Лечение на болни в условията на домашен стационар
Чл. 19а. (1) За оказване на диагностична и лечебно-рехабилитационна помощ на болни в домашни условия се създава домашен стационар към здравните заведения по чл. 2, т. 1, 2, 5 и 6. Домашният стационар замества или допълва болничната помощ, като осигурява безплатно лечение на болните.
(2) Към здравните заведения по чл. 2, т. 1 домашен стационар се разкрива при условие, че на болния може да се осиури консултация със съответен специалист от болницата, която обслужва населението от района на здравното заведение.
(3) В несамостоятелните поликлиники домашният стационар се води отделно от болничния стационар.
(4) Броят на леглата за домашен стационар не може да бъде по-голям от 5 на 10 хиляди души обслужвано население.
Чл. 19б. (1) В условията на домашен стационар се лекуват болни:
1. от остри заболявания и с изяснена диагноза;
2. от изострени хронични заболявания;
3. които се нуждаят от долекуване след изписване от болница;
4. от заразни заболявания, чието състояние позволява лечение и наблюдение в домашна обстановка.
(2) Болни, лекувани на домашен стационар, чието състояние се влошава или при които не се получава очакваният лечебен ефект, се настаняват незабавно в болница.
Чл. 19в. (1) Решението за настаняване на болен на домашен стационар се взема от завеждащия отделение по предложение на лекуващия лекар. В здравни заведения, в които няма завеждащ отделение, решението се взема от неговия ръководител.
(2) Изследванията, консултациите и лечението на болен в условията на домашен стационар се извършват от лекуващия лекар и с участието на лекари от специализираните кабинети и параклиничните звена на здравните заведения.
(3) На болен, лекуван в условията на домашен стационар, се осигурява:
1. ежедневно наблюдение от лекуващия лекар или медицинска сестра;
2. своевременно извършване на назначените манипулации, изследвания и оказване на специализирана медицинска помощ;
3. веднъж седмично консултативен преглед от съответния завеждащ отделение или лекар със специалност от болницата, която обслужва населението от района.
Чл. 19г.(1) На болните, лекувани в условията на домашен стационар, се осигуряват безплатно лекарствени средства, необходими за лечението им.
(2) Право да предписват безплатни лекарствени средства имат лекуващите лекари, осъществяващи наблюдението и лечението на болните, лекувани в условията на домашен стационар, и съответните завеждащи отделения.
(3) Лекарствените средства за лечение на болните, лекувани в условията на домашен стационар, се предписват по реда на Наредба № 30 за условията и реда за предписване на лекарствени средства (ДВ, бр. 76 от 1995 г.), като в долния ляв ъгъл на рецептурната бланка с бял цвят, обр. бл. на МЗ № 2-295, се изписват думите "домашен стационар". Рецептата се издава в два екземпляра.
(4) В рецептата се предписват до три лекарства и само за едно заболяване, като количеството на изписаните лекарства е за не повече от 5 дни.
Чл. 19д. (1) Лекарствените средства се отпускат от болнична аптека, а когато няма такава—от общинска аптека, определена от съответния общински съвет.
(2) За отпуснатите лекарствени средства периодично аптеките издават фактури и описи. Описите се съставят по образец бл. на МЗ № 135 в два екземпляра с означение "домашен стационар".
(3) Аптеката изпраща в здравното заведение, издало рецептата, фактура, първия екземпляр от описа и първия екземпляр от рецептата.
Чл. 19е. Директорът на здравното заведение на всяко тримесечие прави анализ за лечението на болни в условията на домашен стационар, като един екземпляр от анализа се изпраща на РЦЗ.
Чл. 19ж. Директорът на здравното заведение провежда ежемесечен контрол на лечението на болните, лекувани в условията на домашен стационар."
§ 2. Раздел IV става раздел V.
§ 3. Досегашният чл. 20 става ал. 1 и се създават ал. 2, 3 и 4:
"(2) Лекуващите лекари регистрират болните, лекувани в условията на домашен стационар, в журнал. В журнала се вписват:
1. поредният номер на лекувания на домашен стационар;
2. имената на болния;
3. диагнозата и датата на поставянето є;
4. състоянието след проведеното лечение;
5. датата на приключване на лечението.
(3) Всички данни, свързани с лечението на болните в условията на домашен стационар, се отразяват в ЛАК, вкл. и консултативните прегледи на специалистите.
(4) За лечението на болни в условията на домашен стационар се отчитат показателите: преминал болен, среден престой на преминал болен, лекарстводен и изход от лечението."