Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 23 от 18.III

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 5 ОТ 1996 Г. ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА БОЛЕСТТА ОГНЕН ПРИГОР ПО ОВОЩНИТЕ КУЛТУРИ С ПРИЧИНИТЕЛ БАКТЕРИЯТА ERWINIA AMYLOVORA

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 5 ОТ 1996 Г. ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА БОЛЕСТТА ОГНЕН ПРИГОР ПО ОВОЩНИТЕ КУЛТУРИ С ПРИЧИНИТЕЛ БАКТЕРИЯТА ERWINIA AMYLOVORA

Обн. ДВ. бр.23 от 18 Март 1997г.

§ 1. В чл. 1 се създава т. 3: "3. създаването на защитени зони и сектори в заразени райони."


§ 2. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения: 1. В т. 1 след думата "маточници" се добавя "маточни градини",след думата "селекционни"-"и колекционни" и след думата "институти"-"и станции". 2. В т. 3 думите "чувствителни към" се заменят с "гостоприемници на". 3. Създава се т. 5: "5. издават задължителни предписания за борба съгласно Инструкцията за обследване и борба с огнения пригор по овощните култури и контролират изпълнението им, като разходите за мероприятията са за сметка на собственика."


§ 3. Наименованието на глава трета се изменя така: "Фитосанитарни мерки при внос".


§ 4. В чл. 10 думата "овощен" се заличава, а думата "градини" се заменя с "площи".


§ 5. След чл. 10 наименованието на глава четвърта се изменя така: "Фитосанитарни мерки при производство и търговия с посадъчен и размножителен материал".


§ 6. Член 11 се изменя така:

"Чл. 11. Нови разсадници се създават след експертна оценка на комисия, назначена от министъра на земеделието и хранителната промишленост, в която задължително участва представител на НСРЗКА."


§ 7. В чл. 12 думата "овощен" се заличава, след думата "до" текстът "края на първото тримесечие" се заменя с "1 март, като подаде декларация-молба".


§ 8. Член 13 се изменя така:

"Чл. 13. Забранено е вземането на калеми и подложки от маточни градини, маточници и дървета, семена и подложки от горски и декоративни видове, които не са утвърдени от фитосанитарните органи на РСРЗКА."


§ 9. Член 14 се изменя така:

"Чл. 14. При установяване на единични болни растения в маточната градина те се изкореняват и изгарят и се провеждат съответните растителнозащитни мерки, като се забранява набирането на калеми от дръвчета, разположени в радиус най-малко 10 м около заразеното за текущата година."


§ 10. Член 15 се изменя така:

"Чл. 15. При установяване на единични болни главини във вегетативните маточници те се изкореняват и изгарят, като се забранява набирането на подложков материал от околните в радиус 10 м за следващата година."


§ 11. Член 16 се изменя така:

"Чл. 16. При установяване на болни растения в питомниците и семенилищата заболелите, както и всички съседни растения в радиус 2 м се изкореняват и изгарят."


§ 12. Член 17 се изменя така:

"Чл. 17. За питомник втора година, в който се установи заболяването, фитосанитарните органи разпореждат оставане на материала за още една година. Ако и през третата година се установи зараза, със заповед на министъра на земеделието и хранителната промишленост материалът се бракува и изгаря."


§ 13. Текстът "Глава пета "Мерки за борба в заразени райони" се заличава.


§ 14. Член 18 се изменя така:

"Чл. 18. Посадъчният материал от разсадници извън защитени зони и сектори, свободен от огнен пригор през последния вегетационен период, се допуска за продажба само в района на производство (община) след разрешение от фитосанитарните органи."


§ 15. В чл. 19 след думата "района" се добавя "на разсадника".


§ 16. Член 20 се изменя така:

"Чл. 20. Всеки, който продава посадъчен и размножителен материал, е длъжен да притежава здравно свидетелство, издадено от фитосанитарните органи на РСРЗКА."


§ 17. Член 21 се изменя така:

"Чл. 21. Посадъчният материал от разсадници в защитени зони и сектори, свободни от болестта през последния пълен вегетационен период, се допуска за търговия в цялата страна с разрешение от фитосанитарните органи, придружен със здравно свидетелство и етикет."


§ 18. След чл. 21 се създава нова глава пета:

"Глава пета

ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ И СЕКТОРИ

Чл. 22. За защитени зони се обявяват свободни от огнен пригор райони (община, общини и др.) с определени граници.

Чл. 23. Защитените сектори се обособяват в заразени зони по предложение на РСРЗКА за разсадници (маточници, маточни градини и семенилища), селекционни и колекционни полета на институти и станции, за производство на свободен от Erwinia amylovora материал.

Чл. 24. Защитеният сектор се състои от: 1. свободна зона, включваща разсадници (маточници, маточни градини и семенилища), селекционни и колекционни полета; 2. буферна зона, съставена от две части: а) зона А-свободна от гостоприемници на огнен пригор не по-малка от 100 м около производствения участък; б) зона Б-поддържана свободна от огнен пригор на разстояние не по-малко от 2 км около производствения участък.

Чл. 25. В защитени зони и сектори се забранява внасянето на посадъчен и размножителен материал от растения-гостоприемници на болестта, ако не произхождат от други защитени зони и сектори или от страни и райони, свободни от огнен пригор.

Чл. 26. За разсадник в защитен сектор, в който през две последователни години се установява бактерията, защитеният сектор се закрива за период три години, а с произведения материал се постъпва по чл. 18.

Чл. 27. Защитените зони и сектори ежегодно се определят до 1 април по предложение на директорите на РСРЗКА със заповед на генералния директор на НСРЗКА.

Чл. 28. При налагане на мярка-унищожаване на овощни и декоративни дървета и храсти в защитените зони и в буферните зони на защитените сектори, се съставя протокол от фитосанитарните органи, подписан от кмета на населеното място и собственика.

Чл. 29. Собствениците на унищожените овощни и декоративни дръвчета и храсти или тези, в чиито насаждения са предписани задължителни оздравяващи мероприятия в защитените зони и в буферните зони на защитените сектори, със заповед на министъра на земеделието и хранителната промишленост по предложение на фитосанитарните органи се обезщетяват частично или изцяло със средства от фонд "Борба с карантинните вредители по растителните ресурси", ако нямат вина за появата на болестта."


§ 19. След чл. 29 се създава допълнителна разпоредба: "ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА § 1. По смисъла на тази наредба: 1. "Защитена зона" е зоната, в която вредителят не се е появил по нито един гостоприемник и се предприемат всички мерки и действия той да не се появи и настани в зоната. 2. "Защитен сектор" е частта от заразена зона, която се поддържа чиста от вредителя, за който е създаден. 3. "Буферна зона" е зоната, в която даден вредител не се е появил или е обект на официален контрол. Тя огражда или е гранична на заразена от вредителя или свободна от него зона, в която се прилагат фитосанитарни мерки за предо- твратяване на разпространението му."


§ 20. Досегашните § 1 и 2 стават § 2 и 3.


Промени настройката на бисквитките