Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 41 от 23.V

НАРЕДБА ЗА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ

 

НАРЕДБА ЗА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ ОТ 1997 Г.

Обн. ДВ. бр.41 от 23 Май 1997г., изм. ДВ. бр.2 от 7 Януари 1998г., изм. ДВ. бр.12 от 12 Февруари 1999г., изм. ДВ. бр.63 от 1 Август 2000г., изм. ДВ. бр.4 от 12 Януари 2001г., отм. ДВ. бр.54 от 31 Май 2002г.

Отменена с § 1 от преходните и заключителни разпоредби на Постановление № 104 на Министерския съвет от 20 май 2002 г. за приемане на Наредба за граничните контролно-пропускателни пунктове - ДВ, бр. 54 от 31 май 2002 г., в сила от 31 май 2002 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Раздел I.
Предназначение и същност на граничния контрол

Чл. 1. С тази наредба се определят организацията, дейността и стопанисването на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) и взаимодействието между органите за граничен контрол в Република България.


Чл. 2. (1) В зоната на ГКПП се извършва граничен паспортен, митнически, медико-санитарен, ветеринарномедицински контрол и карантина, фитосанитарен контрол и карантина, контрол на транспортните средства и контрол по стандартизация и метрология.

(2) Органите за граничен контрол защитават националния суверeнитет, политическите, икономическите, здравните и други интереси на Република България, като контролират преминаващите през ГКПП лица, стоки и транспортни средства съгласно установения в страната правов ред.

(3) Органите за граничен контрол в своята дейност се ръководят от Конституцията на Република България, от законите и подзаконовите нормативни актове, регламентиращи тази дейност, и от международните договори, по които Република България е страна.


Чл. 3. (1) Граничните контролно-пропускателни пунктове са територии със специален режим на пропускане и охрана, които се изграждат на международни шосейни пътища, железопътни гари, летища, речни и морски гари и пристанища на Република България, през които единствено се разрешава преминаването на държавната граница на лица, транспортни средства и стоки.

(2) Зоните на ГКПП обхващат територията, на която са разположени сградите, помещенията, работните места, подземните и надземните съоръжения, техническите средства и местата за преходи, изчакване и проверка на пътници, товари и превозни средства, преминаващи през зоните за граничен контрол.

(3) В зоните на ГКПП не се допускат дейности, които пречат на задължителния граничен контрол.


Раздел II.
Местоположение, откриване и закриване на ГКПП, строителство и стопанисване в зоните на ГКПП

Чл. 4. (1) Откриването, определянето на границите на териториите им, разширяването и закриването на ГКПП се извършва с акт на Министерския съвет.

(2) Шосейнитe, железопътните и речните гранични контролно-пропускателни пунктове се определят по споразумение с държавата, граничеща с Република България.

(3) Определените съгласно чл. 3, ал. 2 от наредбата терени са публична държавна собственост, обявена с решение на Министерския съвет.

(4) Управлението и организацията по поддръжката на сградите и съоръженията в зоните на ГКПП при експлоатация са от компетенциите на началника на ГКПП съгласно чл. 25 от наредбата.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) В зоните за граничен контрол строителството на нови сгради и съоръжения, както и разширението и реконструкцията на съществуващите се извършват след съгласуване с Министерството на вътрешните работи, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на финансите при спазване на нормативите за проучване, проектиране и строителство съгласно Закона за териториално и селищно устройство (ЗТСУ) и Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (ППЗТСУ).

(6) (Нова - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Когато в международен договор, по който страна е Република България, е предвидено извършване на дейности по ал. 5, бенефициент на средствата е Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

(7) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) В зоната за граничен контрол на шосейните ГКПП се разрешава строителство, разширение и реконструкции на сгради и съоръжения само за нуждите на граничния контрол.

(8) (Предишна ал. 7 - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Органите за граничен контрол в международните летища, пристанища, речни, морски и железопътни гари работят в сгради и помещения на Министерството на транспорта и използват негови превозни средства, съоръжения и обслужващ персонал по предварителна договореност и срещу заплащане, ако не е предвидено друго.

(9) (Предишна ал. 8 - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Собствеността върху сградния фонд и съоръженията в зоната за граничен контрол се оформя с документи за собственост, стопанисване и управление на съответните министерства и ведомства, упражняващи граничния контрол.


Раздел III.
Ръководство и контрол на органите за граничен контрол

Чл. 5. (1) Органите за граничен контрол на ГКПП в Република България се ръководят и контролират от:

1. Министерството на вътрешните работи - по отношение на граничния паспортен контрол, защитата на националната сигурност, борбата с престъпността, опазването на обществения ред и охраната на зоната за граничен контрол;

2. Министерството на финансите - по отношение на митническия и данъчния контрол;

3. (Нова - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Министерството на регионалното развитие и благоустройството - по отношение на пътните такси и разрешителните за движение на тежки или извънгабаритни пътни превозни средства.

4. (Предишна т. 3 - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа - по отношение на ветеринарномедицинския контрол и карантина, на карантинния, фитосанитарния контрол и карантината на растенията;

5. (Предишна т. 4 - ДВ, бр. 2 от 1998 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 2 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 1999 г.) Министерството на здравеопазването-по отношение на медико-санитарния контрол на лицата и на транспортните средства;

6. (Нова - ДВ, бр. 12 от 1999 г.) Министерството на транспорта - по отношение на транспортните такси и разрешителни;

7. (Предишна т. 5 - ДВ, бр. 2 от 1998 г., предишна т. 6 - ДВ, бр. 12 от 1999 г.) Комитета по стандартизация и метрология - по отношение на контрола на стоките при внос и за износ за съответствие с изискванията на БДС.

(2) Министерствата и ведомствата, които ръководят органите за граничен контрол, в изпълнение на законовите и подзаконовите разпоредби определят техните задачи и обекти на контрол съгласувано с Министерството на вътрешните работи, като:

1. подготвят и въвеждат съвместни методи на извършване на граничен контрол в съответствие с нормите на международното право и вътрешнодържавното законодателство, от които следва да се ръководят при изпълнение на своите задачи;

2. разработват нормативни актове, регламентиращи съответния контрол и дейности;

3. осигуряват средствата и осъществяват надзор върху строителството, поддръжката, разширението и реконструкцията на сградите, подземните и надземните съоръжения, трасетата, плацовете и съоръженията за доставката, монтирането, ефективното експлоатиране и поддържането на техническите средства, както и за обзавеждането на помещенията и работните места на органите за граничен контрол в съответствие със съвременните международни изисквания.

(3) Министерството на вътрешните работи определя реда и начина за събиране, обработка и предаване на необходимата статистическа и друга информация, характеризираща обстановката на ГКПП.


Чл. 6. Служителите от органите за граничен контрол имат административно-разпоредителни функции по отношение на преминаващите държавната граница лица, стоки и транспортни средства в рамките на своята компетентност.


Чл. 7. (1) На служителите от министерствата и ведомствата, ръководещи и контролиращи различни звена за граничен контрол, се издават постоянни пропуски за всички ГКПП в страната. Тези пропуски се издават централизирано от Националната служба "Гранични войски" при Министерството на вътрешните работи по представен списък от ръководителите на съответните централни служби.

(2) Командирите на граничните отряди и регионалните гранични сектори чрез началниците на ГКПП издават пропуски на лицата, които работят в зоната за граничен контрол, съгласно образец, утвърден от Националната служба "Гранични войски" при Министерството на вътрешните работи. На служителите от Министерството на вътрешните работи, които имат поставени задачи за изпълнение в зоната за граничен контрол, се издават временни пропуски.

(3) Лицата, които не работят в зоната за граничен контрол, с изключение на лицата по чл. 7, ал. 1, могат да я посещават с издаден временен пропуск от командира на граничния отряд и от регионалния граничен сектор на базата на писмо от началниците на съответните гранични служби.

(4) Издаваните пропуски се отнемат от органа, който ги е издал, при отпадане на служебната необходимост и при прекратяване на трудовите правоотношения, за което незабавно се уведомява ръководителят на съответното ведомство.


Чл. 8. (1) На служителите от органите за граничен контрол се забранява да изпълняват други функции и задачи извън компетентността на ведомствата, които представляват.

(2) На служителите от органите за граничен контрол се забранява да посещават зоните за граничен контрол в извънработно време с изключение на случаите по изрична заповед на съответния ръководител.


Чл. 9. Изграждането, поддържането, разширението и реконструкцията на сгради и съоръжения в зоните на ГКПП, посочени в чл. 4, ал. 5, се осъществява след съгласуване с Министерството на вътрешните работи с оглед на спазването на технологичния ред за работа, защитата на националната сигурност, борбата с престъпността, опазването на обществения ред и сигурност, охраната на зоната и държавната граница към нея.


Глава втора.
ЗАДАЧИ, ИЗПЪЛНЯВАНИ ОТ ОРГАНИТЕ ЗА ГРАНИЧЕН КОНТРОЛ

Раздел I.
Задачи, изпълнявани от органите за граничен паспортен контрол

Чл. 10. (1) Органите за граничен паспортен контрол са съставна част в системата на Министерството на вътрешните работи и изпълняват следните задачи:

1. осъществяват граничен паспортен контрол на преминаващите през ГКПП лица;

2. издават входни и транзитни визи на чужденци съгласно изискванията на Закона за пребиваване на чужденците в Република България и други подзаконови нормативни актове;

3. осъществяват самостоятелно и във взаимодействие с други държавни органи защитата на обществения ред и охраната на зоните за граничен контрол и прилежащата към тях държавна граница;

4. разкриват и предотвратяват опити за преминаване през ГКПП на лица с нередовни документи за задгранично пътуване, с наложени ограничения, съгласно изискванията на Закона за задграничните паспорти и Закона за пребиваване на чужденците в Република България, или други нарушения на установения граничен режим;

5. проверяват и охраняват транспортните средства, преминаващи през ГКПП;

6. съвместно с органите за митнически контрол и с други компетентни държавни органи осъществяват контрол на износа и вноса на оръжията, стоките и технологиите с възможна двойна употреба, взривните материали и други общоопасни средства;

7. оказват съдействие на останалите служби за граничен контрол и на всички компетентни органи на Република България, свързани с разкриването и пресичането на нарушения и престъпления, извършени в зоните за граничен контрол от преминаващите български и чуждестранни граждани.

(2) Министерството на вътрешните работи съгласува:

1. терените и определя границите на шосейните зони на ГКПП;

2. изготвените от ведомствата, участващи в граничния контрол, заявки и задания за изграждане, разширение и реконструкция на съоръжения и сгради, ползвани от съответните ведомства;

3. проектните разработки във всички фази за разширяване, изграждане, реконструкция или подмяна на съоръжения и сгради, разположени в зоната на ГКПП.

(3) Министерството на вътрешните работи дава задължително указание по изграждането, поддържането и реконструкцията на сградния фонд, съоръженията и терените в зоните на ГКПП с оглед на спазването на технологичния ред на работа, защитата на националната сигурност и опазването на обществения ред.

(4) Представители на компетентните служби на Министерството на вътрешните работи участват в проучването, подготовката и непосредственото изготвяне на задания за проучване и проектиране на застроителни и регулационни планове в зоните на ГКПП, както и за подземните и надземните сгради и съоръжения, комуникациите и плацовете в съответствие с действащото законодателство. Заданията, подготвени съобразно фазите за проучване и проектиране по ЗТСУ и ППЗТСУ, се одобряват от секретар на Министерството на вътрешните работи.

(5) Министерството на вътрешните работи отговаря за поддръжката на специалните инженерни комуникации и съоръжения, разположени в зоните на ГКПП, и за сградите и съоръженията за службите на паспортно-визовия контрол.

(6) В компетентните служби на Министерството на вътрешните работи се съхраняват екзекутивните чертежи и плановете за архитектурно и инфраструктурно устройство на зоните на ГКПП.


Раздел II.
Задачи, изпълнявани от органите за граничен медико-санитарен контрол

Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1999 г.) Органите за граничен медико-санитарен контрол са звена в състава на регионалните хигиенно-епидемиологични инспекции към Министерството на здравеопазването и изпълняват следните основни задачи:

1. изискват от преминаващите през ГКПП лица документите им за ваксинация и реваксинация, свидетелства за дератизация или освобождаване от дератизация на корабите, част от генералната декларация на самолетите по санитарните въпроси, както и контролните медицински листове на лицата, идващи от заразени райони, с цел недопускане разпространението на карантинни и други опасни заболявания в страната и извън нея;

2. ваксинират и реваксинират лица, преминаващи през държавната граница на Република България;

3. при необходимост извършват медицински преглед и оказват долекарска помощ;

4. проверяват санитарните разрешителни за внос на стоки и освобождават от санитарен преглед преминаващите стоки, имащи отношение към здравето на населението, и участват при тяхното освобождаване в митниците, разположени в зоната за граничен контрол;

5. изолират лица, за които има съмнение, че са болни от карантинни и други опасни заболявания, до уточняване на диагнозата от съответните медицински органи и евентуално лечение;

6. съставят актове за нарушения на санитарно-хигиенните и противоепидемичните изисквания.


Раздел III.
Задачи, изпълнявани от органите за граничен митнически контрол

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 2001 г.) Органите за граничен митнически контрол са звено на Агенция "Митници" при Министерството на финансите (Агенция "Митници") и изпълняват следните основни задачи:

1. осъществяват митнически контрол на преминаващите през ГКПП лица, стоки, транспортни средства и придружаващите ги документи, даващи право на внос или на износ;

2. обмитяват внесените в страната стоки съгласно действащата Митническа тарифа на Република България;

3. съставят актове и протоколи за разкрити митнически и валутни нарушения и изземват незаконно внасяните или изнасяните от страната стоки и валутни ценности;

4. налагат глоби на извършителите на посочените в т. 1, 2 и 3 нарушения, както и на лицата, възпрепятствали или опитали се да възпрепятстват нормалното протичане на митническия контрол;

5. предоставят на органите на Министерството на вътрешните работи, на прокуратурата и съда доказателства за лица, извършили митнически или други престъпления;

6. съхраняват задържаните стоки, валутни ценности и транспортни средства, включително и такива, чиито притежатели не са установени, до вземане на окончателно решение от висшестоящите митнически органи и съда;

7. осъществяват митнически надзор на ГКПП при товаренето и разтоварването на транспортните средства и при зареждането на безмитните валутни магазини със стоки;

8. (изм. - ДВ, бр. 4 от 2001 г.) изпълняват всички други дейности от своята компетентност съгласно Закона за митниците, другите закони и подзаконови нормативни актове и указанията на Агенция "Митници".


Раздел IV.
Задачи, изпълнявани от органите за граничен ветеринарен контрол и карантина

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Органите за граничен ветеринарен контрол и карантина са звено в състава на Националната ветеринарномедицинска служба при Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа и извършват следните основни задачи:

1. контролират вноса, износа и транзита на живи животни, хранителни продукти от животински произход, суровини, фуражи, биопрепарати, смески, обогатени с микроелементи и витамини (премикси), семенна течност, зародиши, клетъчни култури и др., които могат да бъдат преносители на заразни и паразитни болести;

2. извършват прегледи, правят заверки на документи, придружаващи пратките, вземат при необходимост проби от внесените продукти и суровини от животински произход и фуражи за лабораторни изследвания;

3. правят проверка на ветеринарните документи на превозваните средства и на здравословното състояние на животните при транзитни пратки;

4. не допускат внос и транзитни пратки, непридружени от редовни ветеринарни документи, при преглед на които се установяват болни, съмнително болни и умрели от заразни болести;

5. извършват задължителна профилактична дезинфекция на влизащите в страната транспортни средства, превозващи животни, продукти и суровини от животински произход и фуражи;

6. определят ветеринарни такси при разрешен внос и актуализират валидността на срока на ветеринарните свидетелства на износни животни и продукти от животински произход, ако резултатите от проверката позволяват това;

7. освобождават или налагат карантина на животните, които могат да се внасят в страната, като определят мястото и времето на карантинния срок;

8. контролират и участват в изграждането и използването на имунни пояси в района на ГКПП;

9. при установяване на нарушения на ветеринарното законодателство и на другите подзаконови разпоредби съставят актове и сигнализират органите на прокуратурата.


Раздел V.
Задачи, изпълнявани от органите за граничен фитосанитарен контрол и карантина на растенията, контрол на торове и растителни регулатори

Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Органите за граничен фитосанитарен контрол и карантина на растенията са звено към Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия в състава на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа и изпълняват следните основни задачи:

1. изискват разрешително за внос на растения и стоки от растителен произход и фитосанитарен сертификат, издаден от страната производител, или фитосанитарен сертификат за реекспорт от страната, която извършва реекспорта, придружен от оригиналния сертификат на страната производител или заверено копие от него;

2. изискват импорт-лиценз за внос на препарати за растителна защита, сертификат за качество, етикет с търговското наименование на препарата, начина на употреба и съхранение, датата на производство и срока на годност;

3. изискват сертификат за качество на торовете и растителните регулатори и ги допускат, ако са одобрени за употреба в страната;

4. извършват прегледи на превозни средства с растения и продукти от растителен произход, в т.ч. на ръчните багажи;

5. допускат внос, износ и транзит на растения и стоки от растителен произход, за които са установили, че не представляват опасност за пренасяне и разпространение на карантинни и икономически опасни вредители на селскостопанските култури и горските насаждения;

6. не допускат партиди от растения и продукти от растителен произход, предназначени за внос, износ или транзит, когато са с нередовни документи или са установени карантинни и други опасни вредители;

7. вземат проби за лабораторен анализ и експертиза от растения и продукти от растителен произход, които могат да бъдат носители на опасни вредители;

8. при констатирани нарушения на фитосанитарното законодателство и на другите подзаконови разпоредби съставят актове и сигнализират органите на прокуратурата.


Раздел VI.
Задачи, изпълнявани от органите за граничен контрол на транспортните средства, пътни такси и разрешителни

Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2000 г.) Органите за граничен контрол на транспортните средства, пътните такси и разрешителните са звено в състава на Изпълнителната агенция "Пътища" при Министерството на регионалното развитие и благоустройството и изпълняват следните основни задачи:

1. осъществяват контрол на разрешителните за международни превози за преминаване през страната на транспортни средства с чужда и с българска регистрация;

2. организират преразпределянето и контрола по използването на разрешителни за извършване на международни товарни превози от български превозвачи по ред, определен от министъра на транспорта;

3. контролират общата маса, осовото натоварване и габаритните размери на всички преминаващи пътни превозни средства; при превишаване на допустимите стойности изискват съответните разрешителни и събират полагащите се пътни такси;

4. събират пътни такси от транспортни средства с чужда регистрация съобразно двустранните спогодби;

5. осъществяват контрол, охрана и съпровод при влизане и излизане на транспортни средства, превозващи тежки или извънгабаритни товари;

6. осъществяват контрол при влизане на товарни автомобили и автобуси с чуждестранна регистрация за комплектуването им с принадлежности за движение през зимния период.

(2) Функциите на Министерството на транспорта по чл. 5, ал. 1, т. 5 се осъществяват чрез органите по ал. 1 при изпълнение на задачите им пот. 1 и 2 при условия и по ред, определени със съвместна заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството и на министъра на транспорта.


Раздел VII.
Задачи, изпълнявани от органите за граничен контрол по стандартизация и метрология

Чл. 16. Органите за граничен контрол по стандартизация и метрология са звено в състава на Комитета по стандартизация и метрология и изпълняват следните основни задачи:

1. извършват държавния граничен контрол за съответствието на стоки от внос и за износ с изискванията на БДС, а на стоките за износ-съгласно договорените условия;

2. допускат внос и износ на стоки в случаите с представени сертификати и протоколи, издадени от органи или организации, акредитирани по установен ред;

3. в случаите, когато не са представени сертификати и протоколи, както и по преценка на органите за граничен контрол по стандартизация и метрология в присъствието на вносителя (износителя) вземат извадка (проба) за изпитване и съставят необходимите документи.


Глава трета.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА НА ГКПП

Раздел I.
Основни изисквания и форми на организация на дейността на органите за граничен контрол

Чл. 17. Организацията на работа на ГКПП осигурява рационално използване на човешките и материалните ресурси за гарантиране на граничния контрол в съответствие със законодателството на Република България.


Чл. 18. Основна форма на организацията на работа на ГКПП са отделните дежурни смени, съставени от служители на съответните гранични служби, които организират своята дейност съобразно възложените им права и задължения.


Чл. 19. Служителите в смяната имат единно работно време по осъществяване на граничния контрол, започват и завършват работа едновременно.


Раздел II.
Организация на работата на видовете ГКПП

Чл. 20. Организацията и технологията на работа в различните видове ГКПП се уреждат с инструкция, утвърдена от Междуведомствения съвет по въпросите на ГКПП.


Раздел III.
Финансова дейност и финансово осигуряване на ГКПП в Република България

Чл. 21. Дейността на ГКПП в Република България се финансира от държавния бюджет чрез министерствата и ведомствата, които участват в провеждането на граничния контрол.


Чл. 22. За изграждането на нови ГКПП, за разширение и реконструкция на съществуващите средства за проучване, проектиране, съгласуване и строителство се планират от държавния бюджет след решение на Министерския съвет и се предоставят на заинтересуваните ведомства.


Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1997 г.) Плащанията, извършвани на ГКПП от преминаващите лица, се приемат от органите за граничен контрол, от банков клон на държавна банка или от спомагателните специализирани звена на Министерство на търговията и туризма.


Раздел IV.
Взаимодействие между органите за граничен контрол

Чл. 24. (1) Началникът на граничния паспортен контрол е началник и на ГКПП.

(2) Началникът на граничния паспортен контрол отговаря за осъществяване на конкретните взаимоотношения и за изясняване на спорните въпроси със съпределния пункт.

(3) Началникът на смяна от звеното за граничен паспортен контрол замества началника на ГКПП, когато той и заместниците му отсъстват от ГКПП.


Чл. 25. (1) Ръководителите на отделните органи за граничен контрол на ГКПП образуват общото ръководство с ръководител-началника на ГКПП.

(2) При изпълнението на своите задачи органите на граничен контрол всестранно си сътрудничат.

(3) Ръководството на ГКПП:

1. организира взаимодействието между органите на различните видове граничен контрол в съответствие с изискванията, произтичащи от наредбата;

2. отговаря за ефективното използване и поддържане на техническите средства, съоръженията, сградите и териториите, включени в ГКПП;

3. изучава, разкрива, формулира и предлага чрез съответните висшестоящи органи проблемите на ГКПП за разглеждане и решаване от Междуведомствения съвет по въпросите на ГКПП.


Чл. 26. (1) Органите за граничен паспортен контрол уведомяват органите на митническия контрол за всички вписвания в документите за самоличност на преминаващите през границата лица.

(2) Органите за граничен паспортен контрол уведомяват органите на медико-санитарния контрол за влизащи в Република България лица от страни с разпространени особено опасни инфекции, упоменати в служебния епидемиологичен бюлетин на Министерството на здравеопазването, за предприемане на необходимите мерки.

(3) Органите за митнически контрол не допускат внос, износ и транзит на животни и продукти от животински произход и на растения и продукти от растителен произход без ветеринарномедицински и фитосанитарен контрол и експертиза.

(4) Органите за митнически контрол не допускат внос и износ на стоки без контрол по стандартизация и метрология.


Чл. 27. Служителите от граничния паспортен контрол осигуряват и извършват с предимство граничната проверка на преминаващите през ГКПП лица, ползващи се с дипломатически имунитет и привилегии в съответствие с нормите на международното право.


Раздел V.
Взаимодействие между органите за граничен контрол, министерствата и ведомствата, които имат отношение към преминаващите през ГКПП лица, транспортни средства и стоки

Чл. 28. Изискванията и указанията на органите за граничен паспортен контрол са задължителни за всички органи за граничен контрол и за другите ведомства и организации, работещи на ГКПП, при опазване сигурността на страната и обществения ред.


Чл. 29. Министерството на външните работи уведомява незабавно Министерството на вътрешните работи за настъпилите промени в паспортния и визовия режим на други страни с Република България.


Чл. 30. Банкова дейност на ГКПП се извършва от клон на банка с преобладаващо държавно участие съгласувано с Българската народна банка и Министерството на финансите.


Чл. 31. Застрахователна дейност в зоната за граничен контрол се извършва от застрахователи с преобладаващо държавно участие.


Чл. 31а. (Нов - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Безмитна валутна търговия в зоните за граничен контрол се извършва при условия и по ред, определени от Министерския съвет.


Чл. 32. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1997 г.) Министерството на търговията и туризма ежемесечно уведомява Министерството на вътрешните работи за издадените и отнетите лицензи на български туристически фирми.


Чл. 33. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1997 ) В зоната за граничен контрол специализираните органи на Министерството на търговията и туризма изпълняват следните спомагателни задачи:

1. осъществяват контрол върху издадените от чуждестранни туристи и български фирми ваучери за туристически услуги;

2. проверяват лицензионната регистрация на българските и чуждестранните туристически фирми, издаващи ваучери за туристически услуги на туристи, пристигащи в Република България;

3. предоставят туристическа информация и туристически услуги;

4. инкасират сумите за екстрени входни и транзитни визи и за държавни таксови марки за транзитно преминаване на турски граждани;

5. инкасират сумите от наложени от органите на ГКПП и КАТ глоби и от други такси на органите за граничен контрол;

6. продават митнически декларации и статистически листове на български граждани;

7. приемат и изплащат митнически депозити за стоки, превозвани от лица, транзитно преминаващи през територията на страната;

8. извършват покупко-продажба на валута.


Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1998 г.) Служителите от ведомствата и организациите, които имат пряко отношение към преминаващите през ГКПП лица, транспортни средства и стоки - Министерството на търговията и туризма, банки, застрахователи и др., нямат право да извършват в зоната на ГКПП друга дейност извън тази, възложена им от съответните ведомства и организации.


Допълнителни разпоредби

§ 1. "Органи за граничен контрол" по смисъла на наредбата са назначените към съответните ведомства служители, които в зоната на ГКПП извършват задължителен граничен паспортен, митнически, медико-санитарен, ветеринарномедицински контрол и карантина, фитосанитарен контрол и карантина на растенията, контрол на транспортни средства, контрол по стандартизация и метрология.


§ 2. Служителите, работещи в зоните за граничен контрол, да отговарят на изискванията за работа в стратегически обекти и дейности по опазване на държавната тайна в съответствие с Постановление № 324 на Министерския съвет от 1994 г. (ДВ, бр. 5 от 1995 г.). Разрешението за работа се издава от органите на Министерството на вътрешните работи.


Заключителни разпоредби

§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1997 г.) Изпълнението на наредбата и контролът се осъществяват от министъра на вътрешните работи, министъра на външните работи, министъра на финансите, , министъра на земеделието, горите и аграрната реформа, министъра на транспорта, министъра на здравеопазването, министъра на регионалното развитие и благоустройството, председателя на Комитета по стандартизация и метрология и от министъра на търговията и туризма.


Промени настройката на бисквитките