Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 43 от 30.V

НАРЕДБА № 6 ОТ 22 МАЙ 1997 Г. ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО И БОРБА С КАРТОФЕНИТЕ ЦИСТООБРАЗУВАЩИ НЕМАТОДИ (GLOBODERA ROSTOCHIENSIS И GLOBODERA PALLIDA)

 

НАРЕДБА № 6 ОТ 22 МАЙ 1997 Г. ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО И БОРБА С КАРТОФЕНИТЕ ЦИСТООБРАЗУВАЩИ НЕМАТОДИ (GLOBODERA ROSTOCHIENSIS И GLOBODERA PALLIDA)

Обн. ДВ. бр.43 от 30 Май 1997г., отм. ДВ. бр.99 от 20 Ноември 2001г.

Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 39 от 8 ноември 2001 г. за борба срещу картофените цистообразуващи нематоди - ДВ, бр. 99 от 20 ноември 2001 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат:

1. правата и задълженията на фитосанитарните органи за ограничаване разпространението на картофените цистообразуващи нематоди;

2. прилагането на предпазни и ограничаващи разпространението на вредителите мерки.


Чл. 2. Разпорежданията на министъра на земеделието и хранителната промишленост, Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия, нейните регионални служби за растителна защита, карантина и агрохимия и Централната лаборатория по карантина на растенията по прилагането на тази наредба са задължителни за всички юридически или физически лица.


Чл. 3. На фитосанитарен контрол подлежат:

1. картофи за семе, преработка и консумация;

2. хранителна среда, съставена от почва или друга органична материя с изключение на торф;

3. обработваеми и необработваеми площи;

4. посеви и насаждения с растения гостоприемници;

5. други растения, потенциални преносители на зараза;

6. складовите помещения, в които се съхраняват продукцията, селскостопанският инвентар и транспортните средства, превозващи растителен материал.


Чл. 4. Държавните и стопанските органи оказват съдействие на фитосанитарните власти при изпълнение на служебните им задължения.


Глава втора.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ФИТОСАНИТАРНИТЕ ВЛАСТИ

Чл. 5. Фитосанитарните власти имат право да:

1. посещават площи, посеви, насаждения, научни институти, фирми, лични стопанства, предприятия, преработващи и съхраняващи растителна продукция, за извършване на здравни прегледи;

2. изискват сведения и документи от всички юридически и физически лица за производството, вноса, движението, засаждането и продажбата на гостоприемници на картофените цистообразуващи нематоди и здравното състояние на почвата;

3. забраняват, задържат под карантина или разрешават при определени условия вноса, отглеждането, движението и продажбата на гостоприемници на вредителите и растения с корени, потенциални преносители на зараза от вредителя;

4. издават предписания за борба съгласно Инструкцията за прегледи, анализи и борба с картофените цистообразуващи нематоди и контролират изпълнението им, съставят актове при констатиране на нарушения по тази наредба, като разходите за мероприятията са за сметка на собственика.


Чл. 6. Фитосанитарните власти:

1. извършват карантинен контрол и лабораторна експертиза при вноса на подкарантинни материали от растения гостоприемници и други преносители на картофените цистообразуващи нематоди;

2. провеждат ежегодни наблюдения и прегледи на семепроизводните картофени площи и насаждения от гостоприемници, засадени с вносен посадъчен материал;

3. регистрират и поставят под карантина всички площи с установена зараза от картофени цистообразуващи нематоди с точно описание на границите на заразената площ;

4. при констатиране на нарушения по тази наредба връщат, конфискуват и унищожават заразения посадъчен материал и съставят актове; направените разходи по унищожаване на заразения растителен материал са за сметка на собствениците;

5. по изключение заразената продукция от картофени клубени може да се използва за консумация или преработка под прекия контрол на органите по карантина на растенията.


Глава трета.
ФИТОСАНИТАРНИ МЕРКИ ПРИ ВНОС

Чл. 7. Забранен е вносът на:

1. партиди от растения гостоприемници или други преносители с наличие на зараза от картофени цистообразуващи нематоди;

2. живи цисти от картофени цистообразуващи нематоди;

3. почва и други органични хранителни среди (с изключение на торф) от всички страни;

4. картофи за посев, преработка и консумация без фитосанитарен сертификат, издаден от фитосанитарните власти на страната производител, удостоверяващ, че партидата е свободна от вредителите или произхожда от район, в който не са разпространени.


Чл. 8. Изключения по чл. 7 се допускат само за научноизследователски цели и селекционна дейност при условия и по ред, определени от Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия.


Чл. 9. (1) На граничните контролнопропускателни пунктове се извършва задължителен преглед и лабораторен анализ на всички партиди картофи, предназначени за посев, консумация и преработка.

(2) Внос на картофи за посев се допуска само през ГКПП: Русе, Варна, Капитан Андреево, Кулата, Гюешево, Драгоман и Видин, като задължително се изпращат проби за прецизен анализ в Централната лаборатория по карантина на растенията.


Глава четвърта.
ФИТОСАНИТАРНИ МЕРКИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО НА СЕМЕНЕН МАТЕРИАЛ ОТ КАРТОФИ

Чл. 10. Производителите на семенен материал от картофи са длъжни до 1 март всяка година да се регистрират в регионалната служба за растителна защита, карантина и агрохимия, като посочат площите за семепроизводство, за извършване на контролни прегледи и лабораторни анализи.


Чл. 11. Фитосанитарните власти извършват предварителен лабораторен анализ на почва от определените за семепроизводство площи и издават здравен документ. При наличие на зараза от картофени цистообразуващи нематоди площта се забранява за производство на посевен материал от картофи.


Чл. 12. Семепроизводни посеви се създават само с предварително анализиран и свободен от картофени цистообразуващи нематоди посевен материал от картофи, придружен от здравен документ. Разходите за лабораторни анализи по чл. 11 и 12 са за сметка на производителите.


Чл. 13. Семепроизводен посев или картофи за засаждане, в които се установи зараза от картофени цистообразуващи нематоди, се бракуват, а материалът се използва за преработка и консумация при условия, определени от фитосанитарните власти.


Чл. 14. Всеки който продава посевен материал от картофи, е длъжен да притежава здравно свидетелство, издадено от фитосанитарните власти.


Глава пета.
ФИТОСАНИТАРНИ МЕРКИ НА ЗАРАЗЕНИ ПЛОЩИ

Чл. 15. При установяване на зараза от картофени цистообразуващи нематоди площите се картотекират и се забранява за 5 години отглеждането на картофи, растения гостоприемници и други растения, преносители на зараза, за което производителят писмено се уведомява от регионалната служба за растителна защита, карантина и агрохимия.


Чл. 16. На заразените площи се провежда задължително 4-5-годишно сеитбообръщение с ненападащи се култури или химична борба и последващо засаждане на устойчиви сортове картофи.


Чл. 17. След изтичането на 5-годишния срок или проведена химична борба се извършват нови анализи. В зависимост от резултата срокът може да бъде удължен или да бъде снета карантината.


Чл. 18. Карантината на площта се снема, когато не се установят жизнеспособни цисти в почвените проби.


Чл. 19. На заразени площи с разрешение на фитосанитарните власти се допуска отглеждане на:

1. картофи за преработка и консумация от устойчиви на разпространения патотип сортове;

2. ранни картофи, които се прибират преди узряването на цистите.


Чл. 20. За предотвратяване селекционирането на агресивни биотипове на вредителите отглеждането на устойчиви сортове картофи на едни и същи заразени площи може да се извърши за не повече от 3 години.


Чл. 21. Сорт картофи се счита за устойчив на определен патотип на картофените нематоди, ако при отглеждането му научно е доказано намаляване на популацията от този патотип.


Чл. 22. На площи с установена зараза от картофени цистообразуващи нематоди се въвежда строга вътрешна карантина с цел ограничаване разпространението на вредителя с почвообработващите оръдия, инвентара, транспортните средства, поливните води и др.


Чл. 23. Забранява се създаването на разсадници и отглеждането на всякакъв вид посадъчен материал на заразените от картофени цистообразуващи нематоди площи.


Глава шеста.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 24. Който възпрепятства изпълнението на служебните задължения на фитосанитарните власти по чл. 5, т. 1 и 2, се наказва с глоба до 10 000 лв. по Закона за административните нарушения и наказания.


Чл. 25. Нарушенията по чл. 7, 14, 15, 22 и 23 се наказват с глоба до 10 000 лв. по Закона за административните нарушения и наказания и конфискуване на стоката, бракуване на посева съгласно Закона за защита на растенията от болести и неприятели.


Чл. 26. (1) Нарушенията се установяват с актове, съставени от фитосанитарните власти.

(2) Въз основа на съставените актове министърът на земеделието и хранителната промишленост или упълномощено от него лице издава наказателно постановление.

(3) Установяването на нарушенията, определянето на наказателно отговорните лица, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Растения гостоприемници" са картофи, домати и патладжан.

2. "Други преносители" са растения с корени, растения в саксии, хранителна среда.

3. "Фитосанитарни власти" са официално упълномощените държавни органи, осъществяващи фитосанитарен контрол.

4. "Фитосанитарни мерки" са всяко законодателство, предписание или официална процедура, имащи за цел да предотвратят внасянето и разпространението на карантинни вредители.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 12 от Закона за защита на растенията от болести и неприятели (обн., Изв., бр. 11 от 1960 г.; изм. и доп., ДВ, бр. 26 от 1968 г.).


§ 3. Изпълнението и контролът на наредбата се възлагат на Националната служба по растителна защита, карантина и агрохимия към Министерството на земеделието и хранителната промишленост.


Промени настройката на бисквитките