Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 43 от 29.V

ПРАВИЛНИК НА ДЪРЖАВНАТА САНИТАРНА ИНСПЕКЦИЯ (РАЗРАБОТЕН НА ОСНОВАНИЕ УКАЗ № 9 ОТ 9 ЯНУАРИ 1951 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ДЪРЖАВНА САНИТАРНА ИНСПЕКЦИЯ)

 

ПРАВИЛНИК НА ДЪРЖАВНАТА САНИТАРНА ИНСПЕКЦИЯ (РАЗРАБОТЕН НА ОСНОВАНИЕ УКАЗ № 9 ОТ 9 ЯНУАРИ 1951 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ДЪРЖАВНА САНИТАРНА ИНСПЕКЦИЯ)

Обн. ДВ. бр.43 от 29 Май 1951г.

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Държавната санитарна инспекция се създава с цел да се засили предупредителният санитарен надзор и държавният контрол при осъществяване на мероприятията, насочен към подобряване на санитарно-хигиенните условия на труда и бита на населението.

Този предупредителен санитарен надзор органите на Държавната санитарна инспекция провеждат върху всички обекти от републиканско подчинение на цялата територия на Републиката.


2. Държавната санитарна инспекция се организира при Министерството на народното здраве и социалните грижи. Тя се възглавява от главен държавен санитарен инспектор - помощник-министър на народното здраве и социалните грижи.

Главният държавен санитарен инспектор има свой заместник - заместник главен държавен санитарен инспектор.


3. Органи на Държавната санитарна инспекция са главният държавен санитарен инспектор, заместник-главният държавен санитарен инспектор, държавните санитарни инспектори при министерството и държавните санитарни инспектори на големите промишлени обекти и строежи, списъкът на които се утвърждава от министъра на народното здраве и социалните грижи.

Никакви други лица, освен гореизброените, не могат да се наричат държавни санитарни инспектори.


4. Държавните санитарни инспектори се назначават и уволняват от министъра на народното здраве и социалните грижи по предложение на главния държавен санитарен инспектор.

В изпълнение на своите функции държавните санитарни инспектори се подчиняват непосредствено на главния държавен санитарен инспектор.


5. Към Държавната санитарна инспекция се организира като консултативен орган научен санитарно-технически съвет от специалисти, съставът и работата на който се определят от специален правилник.

Съставът на съвета се утвърждава от министъра на народното здраве и социалните грижи по предложение на главния държавен санитарен инспектор.


6. Държавната санитарна инспекция има свой щемпъл и печат със своето наименование.


II. ЗАДАЧИ

7. На Държавната санитарна инспекция се възлагат:

а) контролът по провеждане мероприятията за опазване на атмосферния въздух, почвата и водоемите (водните течения и басейни) от замърсяване с промишлени и стопански отпадъци, сточни води и изхвърляния;

б) надзорът за съблюдаване на санитарно-хигиенните норми и правила при проектиране, строеж и реконструкция на промишлените предприятия, при изменение на промишления профил на технологическия процес на промишлените предприятия, при проектиране, строеж и реконструкция на комунални и хидротехнически съоръжения, на курорти и други обекти от републиканско подчинение, както и при планирането, строежа и реконструкцията на населените места;

в) контролът за съответствието на санитарно-хигиенните норми и изисквания на новоизработваните държавни стандарти и на техническите условия за производство на хранителни продукти и промишлени изделия, качеството на които може да се отрази на здравето на населението;

г) контролът за качеството на бактерийните препарати, серуми, антибиотически препарати, пускани за нуждите на здравеопазването.

Забележка. Предупредителният санитарен надзор за спазване на санитарно-хигиенните норми и правила при проектиране, строеж, реконструкция и пускане в експлоатация на комунални, хидротехнически и други обекти от градско, околийско и окръжно подчинение се провежда от главните лекари на градските, околийските и окръжните санитарно-епидемични станции.


III. СЪСТАВ

8. В състава на Държавната санитарна инспекция влизат следните инспекции (инспекторати):

по опазване чистотата на въздуха,

по опазване на водите,

по опазване на почвата,

по планиране и реконструкция на населените места,

по хигиена на храненето,

по проектиране и реконструкция на индустриалните предприятия,

по транспорта,

по опазване на курортните лечебни фактори,

по крупните индустриални центрове от републиканско значение.

Под прякото ръководство на Държавната санитарна инспекция се намира Държавният бактериологически контролен институт.


IV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЪРЖАВНИТЕ САНИТАРНИ ИНСПЕКТОРИ

9. Главният държавен санитарен инспектор:

а) изработва законопроекти и проекто-постановления на Правителството по общи въпроси на санитарното дело, по мероприятия за санитарното опазване на атмосферния въздух, водоемите, почвата, а така също и по санитарно-хигиенните норми в областта на труда, бита, храненето и водоснабдяването на населението;

б) издава заповеди и инструкции по реда за осъществяване на възложените задачи от органите на Държавната санитарна инспекция;

в) издава, на основание действуващите закони и постановления на Правителството, задължителни за изпълнение от всички учреждения ,предприятия, организации и граждани санитарни правила и норми по всички области на народното стопанство, труда и бита на населението - по санитарното опазване на атмосферния въздух, почвата и водоемите, а така също по санитарното поддържане на производствени културно-битови, търговски и жилищни помещения;

г) дава, съобразно установения ред за изработването на държавни стандарти, на министерствата и ведомствата заключения по проектите за държавни стандарти на хранителни продукти и промишлени изделия, качеството на които може да се отрази на здравето на населението, както и по типовите проекти за строителството.

Тези заключения се основават на утвърдени по установения ред санитарно-хигиенни норми и правила.


10. Главният държавен санитарен инспектор и държавните санитарни инспектори имат право:

а) да дават на ведомства, учреждения и предприятия, имащи задължителна сила заключения по проекти за планиране и благоустройство на населени места, по проекти и норми за проектиране на промишлено-комунално, хидротехническо, жилищно, транспортно и други видове строителство, по избор на земни участъци за споменатото строителство, а така също по техническите условия на хранителни продукти и промишлени изделия, качеството на които може да се отрази на здравето на населението.

б) в случай на нарушение установените санитарно-хигиенни норми и правила да спират строежа на отделни съоръжения, или част от съоръжения, а така също да спират пускането в действие и експлоатация на новопостроени възстановени, реконструирани и действуващи промишлени предприятия, цехове, агрегати, хидротехнически, комунални съоръжения и други поднадзорни на Държавната санитарна инспекция обекти с едновременно донесение за това до съответните министри, до ръководителите на ведомствата и организациите, както и до банките, финансиращи същите строежи.

Главният държавен санитарен инспектор и неговият заместник имат тези права за всички обекти, независимо от тяхната подчиненост, а държавните санитарни инспектори - за обекти от съответните отрасли, поднадзорни на тях;

в) в случай на нарушение на утвърдените по установен ред санитарно-хигиенни норми и правила или при неизпълнение на основаните на тези норми изисквания на Държавната санитарна инспекция да повдигат пред ръководителите на предприятията, учрежденията и организациите въпрос за привличане на виновните длъжностни лица под дисциплинарна отговорност, да налагат парични глоби на длъжностни лица и граждани, а при необходимост да поставят пред органите на Прокуратурата въпроса за привличане на виновните под углавна отговорност;

г) да задължават в необходимите случаи научно-изследователските институти и лаборатории, независимо от тяхната принадлежност, да извършват експертизи:

д) да дават на всички лечебно-профилактични и санитарно-противоепидемични учреждения задължителни за изпълнение задачи за извършване на лабораторни и други изследвания;

е) да възлагат на научно-изследователските институти при Министерството на народното здраве и социалните грижи изработването на санитарни норми, правила, методични указания и други.


11. За да се осъществи санитарният надзор, на държавните санитарни инспектори се дава право да посещават съществуващите и строящите се държавни, кооперативни, обществени предприятия и учреждения, комунални, хидротехнически съоръжения, да правят проби и вземат материали за лабораторен анализ или експертиза, да изискват от длъжностни и частни лица сведения и представяне на материали и документи, необходими за изясняване санитарното състояние на съответния обект.


12. Представители на Държавната санитарна инспекция, съгласно закона за плановото изграждане на населените места и правилника към него и съгласно указа за Държавната санитарна инспекция и правилника за капиталното строителство, участвуват в експертните съвети при отделните министерства и ведомства, в съвещателните колегии и върховния градоустройствен съвет при Министерството на комуналното стопанство, във Върховния комитет по стандартизация и във всички комисии и съвети, където това е необходимо за провеждане на предупредителен санитарен контрол.


13. Отговорността за изпълнението на определените от Държавната санитарна инспекция санитарно-хигиенни норми и изисквания при избора на земния участък за строителство, при проектирането, при осъществяването на строителството, при пускането в експлоатация на предприятия носят ръководителите на учрежденията и техният административно-технически персонал.


14. Всички разпореждания, резултат на обследване и проверка от държавния санитарен инспектор, се дават в писмена форма и се връчват на отговорните за това лица срещу подпис.


15. Редът за налагане на наказание и глоби, за спиране на строителството и експлоатацията на действуващите предприятия, както и въвеждането в действие на новопостроени, възстановени, реконструирани промишлени предприятия и на други обекти се определят със специални инструкции.


16. Държавните санитарни инспектори издават наказателни постановления за налагане на глоби на основание актове, съставени от тях или от съответно упълномощени за това санитарни лекари по установени образци.

При невнасяне на глобите - доброволно, в определения срок, те се събират по реда на преките данъци.


17. Държавната санитарна инспекция упражнява контрол над органите на санитарно-противоепидемичната служба при провеждането на предупредителния санитарен надзор над съответно поднадзорните им обекти.


18. В потвърждение на дадените им права и пълномощия, на държавните санитарни инспектори се издават удостоверения за личността им с фотографска снимка - специална служебна карта.


Промени настройката на бисквитките