Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 21 от 15.III

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА РАСТЕНИЯТА ОТ БОЛЕСТИ И НЕПРИЯТЕЛИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА РАСТЕНИЯТА ОТ БОЛЕСТИ И НЕПРИЯТЕЛИ

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА СЕЛСКОСТОПАНСКОТО ПРОИЗВОДСТВО

Обн. ДВ. бр.15 от 21 Февруари 1964г., изм. ДВ. бр.21 от 15 Март 1991г., отм. ДВ. бр.91 от 10 Октомври 1997г.

Частично отменен в частта, отнасяща се до карантина на растенията, бр. 21 от 15 март 1991 г.

Отменено основание - виж § 2 от заключителните разпоредби на Закона за защита на растенията (ДВ, бр. 91 от 10 октомври 1997 г.), с който се отменя Законът за защита на растенията от болести и неприятели.


Чл. 1. Този правилник се издава въз основа на чл. 12 от Закона за защита на растенията от болести и неприятели. Той урежда организирането на защитата на растенията в Народна република България, здравния контрол на внасяните в страната, транзитираните и изнасяните от нея растения и части от тях и контрола на материалите и препаратите за защита на растенията.


Чл. 2. (1) Под опасни вредители, в това число и карантинни болести, неприятели и плевели по чл. 1 от закона се разбират всички вредители, които са в състояние да нанесат поражения на селскостопанските култури, имащи икономическо значение за страната.

(2) Списъкът на тези вредители се определя от министъра на селскостопанското производство.


Чл. 3. Защитата на растенията от вредители се организира, ръководи и контролира от Министерството на селскостопанското производство чрез отдел Растителна защита, контрол на семената и апробацията, Централната контролна лаборатория по растителна защита и другите органи в страната -инспекции по карантина на растенията, специалисти по растителна защита и прогноза и сигнализация при управленията по селскостопанското производство при окръжните народни съвети и агрономите по растителна защита при МТС, ДЗС и ТКЗС.


Чл. 4. Разпорежданията на Министерството на селскостопанското производство - респективно неговите централни и подведомствени органи по защита на растенията, на изпълнителните комитети на ОНС във връзка с борбата срещу вредителите (болестите и неприятелите и плевелите) са задължителни за всички ведомства, учреждения, предприятия, организации и граждани.


Чл. 5. (1) Обявяване на бедствено положение във връзка с чл. 3 и 4 от закона в райони, нападнати от опасни вредители, става от Министерството на селскостопанското производство, за което се уведомяват заинтересуваните ведомства.

(2) При бедствено положение министърът на селскостопанското производство може да размества растително-защитната техника - машини, самолети, въртолети, специалисти, химически средства и други, от един район в други.

(3) При изключителни случаи отпуска на стопанствата безплатно или по намалени цени необходимите химически средства, а в отделни случаи заплаща и работата на растително-защитната техника (машини, самолети и въртолети) в рамките на утвърдените средства по бюджета на Министерството на селскостопанското производство.


Чл. 6. Във връзка с чл. 3, ал. 2 от закона забранява се превозването, пренасянето и използуването на семена за посев или промишлена преработка на растителни материали, произхождащи от райони, обявени за заразени, без разрешение от съответните инспекции по карантина на растенията. За целта се уведомяват органите на Министерството на транспорта и съобщенията. Спорните случаи се разрешават от Министерството на селскостопанското производство.


Чл. 7. (1) Унищожаването на посеви и насаждения въз основа на чл. 4 от закона се извършва от съответните стопанства под прекия контрол на органите по защита на растенията при окръжните народни съвети и инспекциите по карантина на растенията. При значителни щети установяването им да става с представител на Министерството на селскостопанското производство. За целта се съставят протоколи, които се изпращат на разпореждане в Министерството на селскостопанското производство.

(2) Средствата за обезщетяване на загубите, причинени от унищожаване на посеви и насаждения, се предвиждат ежегодно в бюджета на Министерството на селскостопанското производство, като изплащането става по преценка на същото министерство.


Чл. 8. Контролът на препаратите съгласно чл. 5 от закона се урежда с отделен правилник.


Чл. 9. Под материали от растителен произход съгласно чл. 6 от закона се разбира всякакъв вид посевен и посадъчен материал от земеделски, горски и декоративни растения, живи растения и растителни части (резници, калеми, отрязъци, цветя, листа, корени, коренища, клубени, луковици, мицел от гъби, семена и др.). Всички произведения от растителен произход с изключение на претърпелите химическа и физическа преработка, чрез която пряко или косвено продуктите са обеззаразени, се освобождават от преглед по списък. Контролът обхваща опаковъчни материали и почва, които могат да бъдат носители на опасни за народното стопанство болести, неприятели, плевели, паразитни растения, растения и материали от растителен произход, които влизат в страната чрез личните багажи на пътниците и персонала на пристигащи кораби, влакове, моторници, моторни превозни средства, самолети, пратки, обявени като "мостри без стойност", дребни растителни части, приложени към обикновени и препоръчани писма, пощенски пратки и колети, пратки, предназначени за научни институти, за ботанически градини, за изложби, музеи, сбирки и др.


Чл. 10. (1) За провеждане на карантинните мероприятия Министерството на селскостопанското производство създава и обзавежда фумигационни камери, лаборатории и инсталации при вносно-износни пунктове на страната. За пратки, изискващи по-продължително изследване, се създават карантинни складове. Където няма карантинни складове, такива се осигуряват от притежателя на товара в съгласие със съответната карантинна инспекция. За отглеждане и наблюдаване на внасяни съмнително здрави посеви и посадъчни материали се обзавеждат карантинни полета и оранжерии при Централната контролна лаборатория по растителна защита и инспекциите по карантина на растенията.

(2) Където няма карантинни складове, такива складове се осигуряват от администрация на транспортните предприятия и учреждения в съгласие със съответната карантинна инспекция.


Чл. 11. (1) Здравният контрол по този правилник се извършва във вносно-износните гранични пунктове, определени от отдела за защита на растенията при Министерството на селскостопанското производство, Министерството на външната търговия и Министерството на транспорта и съобщенията.

(2) Митницата, пощите и транспортната администрация не освобождава стоки, колети и други пратки, багажи и др. с живи растения, растителни части и произведения от тях, подлежащи на растително-карантинен контрол съгласно чл. 8 от закона, докато не бъдат представени писмени разрешения от органите по карантина на растенията за внасянето им в страната. При нужда от специално изследване органите на инспекциите по карантина на растенията вземат при себе си пратки или проби от растителните материали и ги задържат толкова, колкото е необходимо.


Чл. 12. Органите по карантина на растенията могат съгласно чл. 8 от закона:

а) да изискват от съответните власти всички документи и сведения относно очакваните и пристигащи транспортни средства, приетите и съдържащите се в контролираните от тях учреждения растения и всякакви материали и пратки от растителен произход;

б) органите на Министерството на селскостопанското производство, Министерство на вътрешните работи, Министерството на външната търговия, Министерството на транспорта и съобщенията и др. са длъжни да дават необходимите сведения и пълно съдействие на инспекциите по карантина на растенията при изпълнение на служебните им задължения.


Чл. 13. (1) За стоките, колетите и др.от растителен произход съгласно чл. 6 от закона се изискват от вносителите следните растително-карантинни документи:

а) при внос: вносно карантинно разрешение, издадено от Министерството на селскостопанското производство, сертификат, издаден по образеца на международните конвенции от растително-защитните или карантинни служби на страните-изпращачи, фумигационно свидетелство за стоки, за които се изисква такова свидетелство във вносното карантинно разрешение.

При внасяне на по-големи партиди стоки от растителен произход се осигурява контрол и приемане от растително-карантинните органи преди и по време на товаренето им в страната-изпращач;

б) при транзит: сертификат, издаден от растително-защитните или карантинните служби на страната-изпращач.

(2) Транзитът на пратки, съдържащи растителни материали, които подлежат на контрол, се допуска при условие, че самите пратки са така опаковани, че е напълно изключена възможността от заразяване на българска територия от опасни неприятели, болести и плевели по растенията. С пратки, неотговарящи на тези условия, се постъпва като с вносни пратки съгласно съществуващите конвенции по защита на растенията.

(3) Наличността на сертификати и други растително-карантинни документи не освобождава съответната пратка от карантинен контрол, нито пък предрешава която от мерките, предвидени в 0x15 14 на този правилник, трябва да се вземе по отношение на нея.


Чл. 14. (1) При здравния контрол карантинните инспекции съгласувано с отдел Растителна защита при Министерството на селскостопанското производство разрешават по отношение на всяка пратка с растителни материали следното:

а) да се допусне незабавно в страната като чиста от опасни за народното стопанство неприятели, болести и плевели по растенията;

б) да се забави за по-продължителен период допускането на въпросната пратка, за да може през това време да бъде подложена на прецизно лабораторно и полско изследване; за целта се използуват карантинните участъци, полета и оранжерии, предвидени в 10 от този правилник.

в) да не се допуска за разтоварване и внос пратка, за която няма гаранция, че ще бъде оздравена с прилагане на методите, изброени в буква "б" на този параграф, като за всеки отделен случай се уведомява съответната транспортна администрация и митница.

(2) За всяко решение по отношение на дадена пратка органите по карантина на растенията уведомяват най-бързо съответната митница, транспортното учреждение и заинтересувания вносител.


Чл. 15. Такси за здравния контрол по този правилник не се събират. Всички карантинни мерки и мероприятия, като прегледите, почистването, обеззаразяването, унищожаването, ограниченията, надзора и др., са задължение на собствениците на подкарантинните материали и се извършват с техни средства и за тяхна сметка. Те се провеждат по указание и под контрол на органите по карантина на растенията.


Чл. 16. По изключение ДСК и научноизследователските институти при Академията на селскостопанските науки в страната могат да внасят необходимия им посевен и посадъчен материал от чужбина за научноизследователски цели при спазване на карантинните разпоредби. Засаждането и засяването на внесените материали става в специални карантинни участъци, които са под контрола на карантинните служби.


Чл. 17. Забранява се износът на подлежащи на контрол растителни материали, преди да бъдат прегледани от инспекциите по карантина на растенията и без да са снабдени със свидетелство за здравност и произход. При нужда органите по карантина на растенията изискват от износителите провеждането на необходимата фумигация и др. за изнасяните от страната растения и растителни стоки. Освидетелствуването на изнасяните растителни материали се урежда с отделна наредба.


Чл. 18. Въпросите по провеждането на мероприятията по борбата с вътрешнокарантинните болести, неприятели и плевели се урежда с Правилника по вътрешната карантина.


Чл. 19. (1) През време на прегледа на вносни, транзитни и износни стоки, колетни пратки и багажи, както и на хранителните запаси на транспортните средства се вземат средни проби за анализ и експертиза, за което се съставя акт. Начинът и количеството на вземаните проби се определят със специална инструкция поотделно за всеки вид растителни стоки.

(2) Анализът (експертизата) на взетите проби се изпраща в инспекциите по карантина на растенията с наличните лабораторни съоръжения съгласно специалната наредба. При съмнителни случаи и при невъзможност да се извърши задоволително изследване пробата се изпраща в Централната контролна лаборатория по растителна защита на Министерството на селскостопанското производство в София за контролен анализ. Ако след прегледа и лабораторния анализ пробите не могат да се използуват и не са необходими на инспекциите по карантина на растенията (за образци, опитни цели - отглеждане на насекоми, посеви и др.), те се връщат на собствениците или се предават на предприятията, които могат да ги използуват, с акт. Станалите негодни за използуване при карантинните прегледи и изследвания, както и запазените за образци и опитни цели се унищожават с акт.


Чл. 20. При нарушение разпоредбите на Закона за защита на растенията от болести и неприятели и по-специално на чл. 3, 5, 6, 7 и 10, ал. 1, органите на инспекциите по карантина на растенията или на растително-защитните служби съставят актове. Във всеки акт трябва да се посочи името на длъжностното лице, констатирало нарушението, в какво се изразява то, кога е извършено и кой го е извършил, като се посочват точният му адрес. В акта се посочва кой член от закона е нарушен, иззет ли е и годен ли е материалът. Актът се подписва от съставителя и нарушителя. Ако последният откаже да го подпише, отказът му се констатира с двама свидетели.


Чл. 21. Със съставените актове органите на инспекциите по карантина на растенията или растително-защитните служби постъпват по реда, указан в чл. 11 на закона. В седемдневен срок актовете за нарушение на чл. 7 и 10, ал. 1 на закона се изпращат на съответния прокурор за възбуждане на наказателно преследване, а за останалите нарушения (чл. 3, 5 и 6) - на министъра на селскостопанското производство за издаване на наказателни постановления по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Заедно с акта се изпращат и обясненията на нарушителя, ако са постъпили такива обяснения в 7-дневния срок. Ако в наказателното постановление се постановява отнемане в полза на държавата, годният материал се предава на съответната търговска организация, а негодният се унищожава, като и в двата случая се съставя протокол.


Този правилник влиза в сила след одобрението му от министъра на селскостопанското производство.


Промени настройката на бисквитките