Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 20 от 10.III

ПРАВИЛНИК ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ

ОДОБРЕН С РАЗПОРЕЖДАНЕ № 39 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 11 ФЕВРУАРИ 1964 Г.

Обн. ДВ. бр.20 от 10 Март 1964г., изм. ДВ. бр.88 от 10 Ноември 1967г., изм. ДВ. бр.68 от 2 Септември 1988г., отм. ДВ. бр.1 от 4 Януари 1994г.

Отменен с § 1, т. 5 от Постановление № 247 на Министерския съвет от 24 декември 1993 г. за отменяне на нормативни актове на Министерския съвет и на министерства и други ведомства - ДВ, бр. 1 от 4 януари 1994 г., в сила от 4 януари 1994 г.


I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Основното образование е задължително за всички деца, юноши и девойки от 7 до 16-годишна възраст.


2. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Изпълнителните комитети на областните и общинските народни съвети осигуряват необходимите условия за завършване на основното образование като за тази цел:

откриват дневни и вечерни училища, занимални, паралелки за изостанали от випуска ученици, ученически общежития, пансиони и столове, интернати и полуинтернати, детски домове;

осигуряват необходимите средства за оказване материална помощ на нуждаещите се деца;

организират съвместно с ръководителите на сомоуправляващите се стопански организации безплатен превоз до училището на децата, чиито родители живеят далече от селищата, където е училището.


3. Министерството на културата, науката и просветата и Министерството на народното здраве и социалните грижи организират по специална програма обучението и възпитанието на децата на възраст от 3 до 16 години, които имат тежки телесни недъзи или са хронично болни и са на лечение в детските лечебни профилактични заведения. Министерството на народното здраве и социалните грижи организира отглеждането, възпитанието и обучението на деца със значителна умствена изостаналост в степени на олигофрения.


4. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Профсъюзите, отечественофронтовските и други обществени организации могат да откриват със свои средства извънучилищни детски ученически занимални. За възпитатели се назначават лица с учителска правоспособност с всички права на учители и прослуженото време им се зачита за трудов стаж. Тези занимални се ръководят и контролират от комисиите по духовното развитие.


II. ПОДЛЕЖАЩИ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ ДЕЦА

5. Подлежат на задължително обучение за първи клас всички деца, които навършват 7-годишна възраст до 31 декември на текущата календарна година.

За първи клас, могат да се приемат по желание на родителите и деца, които към 15 септември навършват 6 години, ако физически и умствено са добре развити, което се установява с медицинско удостоверение.

Бавноразвиващи се деца, освидетелствувани от лекарска консултативна комисия, подлежат на задължително обучение от 8-годишна възраст.

Юноши и девойки, които на 15 септември на календарната година не са навършили 16 години и не са завършили основно образование, подлежат на задължително обучение до края на учебната година.


6. Дете, подлежащо на задължително обучение, на което родителите установят с медицинско удостоверение, издадено от лечебно заведение, че здравното му състояние не позволява да посещава училище, може да остане да се учи в къщи. Директорът на училището и родителят или настойникът на такова дете са длъжни да го запишат в началото на учебната година в училище. Ръководството на училището системно подпомага самостоятелната подготовка на такова дете. В края на учебната година или в края на всеки срок детето полага изпит и ако покаже необходимите знания за съответния клас, получава свидетелство (удостоверение).


7. Дете, което страда от продължително тежко заболяване, се освобождава ежегодно в началото на учебната година от задължително обучение въз основа на медицински протокол, издаден от лекарска консултативна комисия.

Такова дете се води от директора на училището като подлежащо на обучение, а народният съвет, на чиято територия живее, осигурява системно медицинско наблюдение над него.


8. Подлежащите на задължително обучение деца, минаващи в по-горен клас или оставащи направо в същия клас, се записват служебно веднага след приключване на учебната година, а останалите на поправителен изпит след изпита.


III. ПОСТЪПВАНЕ В УЧИЛИЩЕ И ПОСЕЩЕНИЕ НА УЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ

9. Изпълнителният комитет на общинския народен съвет ежегодно до 1 юни разглежда цялостно въпроса за задължителното основно образование на територията на съвета и взема конкретни мерки за:

подобряване на материалната база на обучението;

издирване и прибиране в училище на децата, подлежащи на задължително обучение;

настаняване на децата в общежития, детски домове, климатически и специални училища;

подпомагане на нуждаещите се деца с безплатни учебници, с дрехи и с храна в столовете;

организиране на общественото хранене в училищата.

За разрешаване на тези въпроси изпълнителният комитет на общинския народен съвет се подпомага от постоянната комисия по народната просвета, от народните съветници и от учителите. Той търси и помощта на родителските комитети и на обществените организации.


10. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Комисиите по социалните дейности и комисиите по духовното развитие при общинските народни съвети осигуряват преглед и медико-педагогическо изследване на всички подлежащи за първи клас деца по указание, дадено от Министерството на народното здраве и социалните грижи и Министерството на културата, науката и просветата.

До същата дата се осигурява преглед и изследване на децата, които подлежат на обучение в специалните, климатическите и санаториалните училища или трябва да бъдат освободени от училище поради продължително боледуване.

До 15 септември се извършват профилактични прегледи на всички ученици, постъпващи в училище.


11. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) До 15 юни директорът на училището изпраща на комисията по духовното развитие при общинския народен съвет списъците на децата, които трябва да се обучават в специални или климатически училища.

Настаняването на деца в тези училища и в детските домове става по определения в съответните правилници ред.

Ненастанените поради липса на места в специалните училища с изключение на слепите, глухонемите и олигофрените от II степен се обучават в масовите училища до настаняването им.


IV. ОТЧЕТ НА ПОДЛЕЖАЩИТЕ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ ДЕЦА

12. Всеки родител, който има дете, подлежащо на задължително обучение, е длъжен да осигури явяването му на училище още първия учебен ден и да създаде условия за редовното му обучение.


13. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Председателят на изпълнителния комитет на общинския народен съвет и директорът на училището носят лична отговорност за постъпването в училище на всички подлежащи на задължително обучение деца и за редовното посещение на учебните занятия. Те водят отчет на тези деца.

За отчета се завеждат специални книги. Редът, по който се водят тези книги, се установява от Министерството на културата, науката и просветата.


14. Председателят на изпълнителния комитет на общинския народен съвет следи за преселванията и отсъствието на жителите на общината и при нужда установява местопребиваването им по административен път; води отчет за нежителите на съвета, които работят или пребивават на територията на съвета, и осигурява изпращането на децата им в училище.


18. Родители, които системно не изпращат децата си на училище или не полагат необходимите грижи редовно да посещават учебните занятия, се наказват съгласно чл. 207, ал. 1 от Наказателния кодекс.


19. Длъжностни лица, които не изпълняват задълженията си по този правилник, се наказват с глоба до 200 лв. съгласно чл. 207, ал. 3 от Наказателния кодекс.


20. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Нарушенията се установяват с актове от органите на Централното статистическо управление към Комитета по информатика, Министерството на културата, науката и просветата и комисиите по духовното развитие при областните и общинските народни съвети.

Наказателните постановления по § 18 и 19 на този раздел се издават от ръководителите на ведомства, посочени в алинея първа, или от упълномощени от тях служебни лица и от председателите на изпълнителните комитети на областните и общинските народни съвети.


15. Родител, който променя местожителството или местопребиваването си или района на училището, е длъжен да вземе временно удостоверение от училището, в което се учи детето му, за да го запише в друго училище. Директорът на училището не отписва детето, докато не се потвърди записването му в другото училище.

Родител, който заминава за една или повече години извън страната и взема със себе си дете, подлежащо на задължително обучение представя на директора на училището необходимите документи, от които да се вижда, че действително заминава за чужбина.


16. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Районът на всяко училище на територията на съвета се определя от изпълнителния комитет на общинския народен съвет съвместно с ръководствата на училищата. В районите на училищата се включват не само селищата, но и всички извънселищни сгради и обекти, в които постоянно или временно пребивават хора.


V. МЕРКИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ РЕДОВНО ПОСЕЩЕНИЕ НА УЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ

17. Директорите на училищата и учителите могат да търсят съдействие от обществените организации в предприятия, учреждения, трудовокооперативни земеделски стопанства и др., където работят родители, които не изпращат редовно на училище децата си, подлежащи на задължително обучение.

На такива родители се обръща внимание и се прави предупреждение от съответните общински народни съвети.


Промени настройката на бисквитките