ИНСТРУКЦИЯ ЗА ПОЛЗУВАНЕ ПРАВАТА ПО ЧЛЕНОВЕ 69, 70 И 72 ОТ ЗАКОНА ЗА ИЗОБРЕТЕНИЯТА И РАЦИОНАЛИЗАЦИИТЕ
ИНСТРУКЦИЯ ЗА ПОЛЗУВАНЕ ПРАВАТА ПО ЧЛЕНОВЕ 69, 70 И 72 ОТ ЗАКОНА ЗА ИЗОБРЕТЕНИЯТА И РАЦИОНАЛИЗАЦИИТЕ
Обн. ДВ. бр.82 от 21 Октомври 1969г., отм. ДВ. бр.27 от 2 Април 1993г.
1. Авторът с авторско свидетелство за изобретение, прието и внедрено след 1.I.1969 г., ползува правата, предвидени в чл. 69 от Закона за изобретенията и рационализациите:
а) предпочитание при специализация в страната и в чужбина;
б) предпочитание при постъпване в съответно учебно заведение или на работа и при участие в конкурси за заемане на длъжност в научни организации;
в) предпочитане при получаване на заеми за жилищно строителство, отпускани чрез предприятията и организациите.
Когато през първата или през някоя от следващите четири години след внедряването на изобретението фактическият икономически ефект се окаже над 50 000 лв. или когато е изплатено еднократно авторско възнаграждение, отговарящо на годишна икономия над тази сума, авторът придобива правата по чл. 70 от Закона за изобретенията и рационализациите:
а) предпочитание при настаняване в жилищни помещения и право за допълнителна жилищна площ - една стая в повече от полагащите му се ;
б) предпочитане при получаване на стипендии.
Придобитите права по алинея 1 и 2 се ползуват без ограничение по време, независимо от това, дали продължава използуването на изобретението и какъв е по-късно реализираният икономически ефект.
Когато изобретението се внедрява в две или повече предприятия, годишният икономически ефект се сумира за придобиване правата по чл. 70, букви "а" и "б" от Закона за изобретенията и рационализациите. Не се допуска сумирането на ефект от две или повече внедрени изобретения на един и същ автор.
Когато изобретението е създадено от колектив, реализираният икономичиски ефект се зачита в цялост за всеки един от съавторите.
2. Авторът с авторско свидетелство за изобретение, прието или внедрено преди 1.I.1969 г., продължава да ползува без ограничение по време правата, предвидени в § 147 на Правилника за приложение на отменения Закон за откритията, изобретенията и рационализаторските предложения:
а) получава звание "изобретател";
б) ползува се при равни условия с предпочитание при постъпване в средни и висши учебни заведения (с това право се ползуват и децата му), при постъпване на работа и при участие в конкурси за научноизследователски институти, при специализиране в страната и в чужбина и при получаване на стипендии;
в) ползува се с право на допълнителна жилищна площ като научните работници - една стая повече в полагаещите му се;
г) има право на допълнителен годишен платен отпуск от 12 работни дни, ако не ползува такъв отпуск по други закони и наредби и право на отделни помецения в почивните домове;
д) при съществено изобретение може да поиска изобретението да се наименува на негово име.
Ако изобретението е прието преди 1.I.1969 г., но е внедрено след тази дата, авторът ползува правата, предвидени в чл. 69, букви "а" и "б" от Закона за изобретенията и рационализациите. Когато икономическият ефект се окаже над 50 000 лв., авторът ползува и правата по чл. 70, букви "а" и "б" на същия закон, съобразно с т. 1 от тази инструкция.
3. Авторът на рационализация, внедрена след 1.I.1969 г., която през първата или през втората година след внедряването е дала фактически годишен икономически ефект над 30 000 лв. или е изплатено еднократно авторско възнаграждение, отговарящо на годишна икономия над тази сума, придобива правата по чл. 69, букви "а", "б" и "в" от Закона за изобретенията и рационализациите. Ако годишният икономически ефект се окаже над 100 000 лева или е получено еднократно авторско възнаграждение, отговарящо на ефект над тази сума, авторът на рационализацията придобива и правата по чл. 70, букви "а" и "б" от същия закон. Тези права се ползуват без ограничение по време съобразено с общите указания, дадени в т. 1 от тази инструкция.
4. Авторът на рационализация, внедрена преди 1.I.1969 г., продължава да ползува правата по § 148, буква "б" от Правилника за приложение на отменения Закон за откритията, изобретенията и рационализаторските предложения: предпочитание при равни условия в жилищни спорове, при постъпване в средни и висши училища и при получаване на заеми за жилищно строителство, отпускани чрез предприятията и организациите. Авторът ползува и правата по § 147, букви "б" и "в" от същия правилник, предвидени за изобретателите, ако рацзионализацията му е от голямо народностопанско и техническо значение, признато със специално удостоверение, издадено от Института за изобретения и рационализации.
5. Авторът с авторско свидетелство за изобретение, внедрено след 1.I.1969 г., има право на допълнителен платен годишен отпуск от 6 работни дни. Отпускът се ползува съгласно чл. 69, буква "г" от Закона за изобретенията и рационализациите за календарна година, считано от годината, през която е започнало внедряването. Това право се ползува и през следваците четири години.
Ако през първата и през ннякоя от следващите четири години от началото на внедряването годишният фактически икономически ефект от изобретението надвиши 50 000 лева или е получено авторско възнаграждение, отговарящо на икономически ефект над тази сума, авторът има право на 12 работни дни допълнителен платен отпуск по чл. 70, буква "в" от Закона за изобретенията и рационализациите за календарната година, през която е отчетен този ефект, така и за следващите календарни години, за които се полага този отпуск. Ако през някоя от следващите години икономическият ефект спадне под посочения размер, това не влияе на вече придобитото право на отпуск.
6. Авторът с авторско свидетелство за изобретение, прието или внедрено преди 1.I.1969 г., ползува допълнителен платен отпуск в размера, по реда и условията на § 147, буква "г" от Правилника за приложение на отменения Закон за откритията, изобретенията и рационализаторските предложения и т. 52 от Наредбата за отпуските на работиниците и служителите, т.е. 12 работни дни, ако не ползува допълнителен отпуск до този размер по други законни разпоредби.
Когато авторското свидетелство е издадено преди 1.I.1969 г., а изобретението се внедри след 1.I.1969 г., авторът има право на допълнителен платен отпуск при условията на новия Закон за изобретенията и рационализациите, считано от календарната година, през която е станало внедряването, и през следващите четири календарни години.
Указанията по т. 1 относно сумирането на икономическия ефект от внедряването в повече от едно предприятие и по т. 5 от тази инструкция се прилагат и за случаите по предходната алинея.
7. Авторът на рационализация, внедрена след 1.I.1969 г., която е дала над 30 000 лева фактически икономически ефект на първата година от внедряването или за която е получил еднократно авторско възнаграждение, отговарящо на ефект над тази сума, има право на допълнителен платен отпуск от 6 работни дни за същата и следващата календарна година съгласно чл. 72, ал. 2 от Закона за изобретенията и рационализациите. Ако този ефект е отчетен за втората година от началото на внедряването, допълнителният отпуск от 6 дни се ползува еднократно.
Когато през първата или втората година от началото на внедряването рационализацията е дала икономически ефект над 100 000 лева или за нея е изплатено еднократно авторско възнаграждение, отговарящо на икономическия ефект над 100 000 лева, авторът има право на 12 работни дни допълнителен платен отпуск в продължение на 5 години съгласно чл. 72, ал. 3 от закона. Петгодишният период включва годините, за които е ползуван отпуск по ал. 1.
8. Авторът на рационализация, внедрена преди 1.I.1969 г., за която е издадено специално удостоверение по § 148, буква "а" от Правилника за приложение на отменения Закон за откритията, изобретенията и рационализаторските предложения, продължава да ползува допълнителен отпуск по реда и условията на § 147, буква "г" от същия правилник и т. 52 от Наредбата за отпуските на работниците и служителите.
9. Авторът на повече от едно внедрено изобретение или рационализация може да ползува през една календарна година допълнителен платен отпуск по свой избор само за едно от тях.
10. Допълнителният платен отпуск по Закона за изобретенията и рационализациите се ползува от автора в предприятието или организацията, в която работи, независимо от това, дали изобретението или рационализацията се внедрява в същото предприятие или организация.
Ако изобретението или рационализацията не се внедрява в предприятието или организацията, в която работи авторът, отпускът се разрешава въз основа на официарна справка от организацията-внедрител, в която се посочва началото на внедряването и данните за фактическия ефект от внедряването на изобретението или рационализацията.
11. Допълнителните платени отпуски по Закона за изобретенията и рационализациите се ползуват на самостоятелно законно основание, независимо от отпуските по Кодекса на труда. С оглед на това за тяхното разрешаване не се изисква 8-месечен непрекъснат трудов стаж по чл. 53 от Кодекса на труда.
12. Всички други въпроси по разрешаването, ползуването и заплащането на допълнителния платен отпуск на изобретателите и рационализаторите се уреждат по Кодекса на труда и Наредбата за отпуските на работниците и служителите.
13. Тази инструкция се издава на основание чл. 98 от Закона за изобретенията и рационализациите.