Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 39 от 18.V

ПРАВИЛА И САНИТАРНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ ЗА НАПОЯВАНЕ

 

ПРАВИЛА И САНИТАРНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ ЗА НАПОЯВАНЕ

В сила от 18.05.1971 г.
Издадени от Министерството на строежите и архитектурата, Държавния съвет за водите, Министерството на земеделието и хранителната промишленост и Министерството на народното здраве

Обн. ДВ. бр.39 от 18 Май 1971г.

1. Битови отпадъчни води от населени места могат да бъдат използувани за напояване на определени видове селскостопански култури само след пречистване при спазване на изискванията, дадени с настоящите правила.

Производствени отпадъчни води, пречистени съгласно техническите изисквания до степен, позволяваща заустването им в общата канализационна мрежа, се третират като отпадъчни води от населени места (битови отпадъчни води).

2. Производствени отпадъчни води, без фекално-битови примеси, несъдържащи вредни вещества, могат да бъдат директно използувани за напояване на зеленчукови и други селскостопански култури с разрешение на Министерството на народното здраве, Държавния съвет за водите, Министерството на земеделието и хранителната промишленост и Министерството на строежите и архитектурата.

3. Забранява се директно напояване с отпадъчни води, независимо от предварителното им обезвреждане от:

3.1. Лечебни заведения.

3.2. Кланици, изолационни кланици и месокомбинати, птицекланици, птицекомбинати за бройлери, ветеринарни лечебници, екарисажи и други подобни.

3.3. Производствени дейности, свързани с първична обработка на кожи, вълна, четина, кости, рога, копита и др. видове извън кланичен добив.

4. Забранява се използуването на отпадъчни води за напояване в санитарно-охранителните зони на водоизточниците.

5. Разрешава се напояването с последователно механически и биологически пречистени отпадъчни води от населени места, доведени до изискванията за заустване в III-та категория водоприемници, на всички видове селскостопански култури.

6. Разрешава се напояването с механически пречистени отпадъчни води от населени места, след престой най-малко час и половина в утаителите, при максимален оток на водите на: палметни и високостеблени овощни градини, зърненохлебни, царевични и технически култури при спазване на следните условия:

6.1. Напояването да се извършва само по бразди или чрез инфилтриране върху терени, при които максималното ниво на подпочвените води е по-ниско от 1,5 м от повърхността при напояване по бразди и 2 м - при инфилтриране. В случаи на по-висок стоеж на водите, по преценка на органите на Държавната санитарна инспекция, могат да се определят условия за напояване във всеки конкретен случай.

6.2. При напояване посредством подпочвено инфилтриране се вземат мерки за предпазване от замърсяване на подпочвените води, включително и на тези извън поливните участъци.

6.3. В периодите на напояване се провежда системно наблюдение на най-близко разположените водоизточници, по преценка на органите на Държавната санитарна инспекция.

6.4. Напояването чрез дъждуване се забранява.

6.5. Напояването се прекратява 30 дни преди прибирането на реколтата.

6.6. Събирането на продукцията от напояваните терени трябва да става по начин, който не позволява контакт с повърхността.

7. Органите на Държавната санитарна инспекция могат да съгласуват по изключение напояване на терени, засети с церевични и технически култури с речни води, в които са заустени отпадъчни води от населени места и показват отклонение от показателите за III-та категория водоприемници при условия, определени за всеки конкретен случай.

8. Ръководителите на стопанствата и предприятията са длъжни да осигуряват на персонала, заангажиран с поливане на терени с отпадъчни води:

8.1. Битови помещения, включително столова, баня, помещения за съхраняване инвентар и др. съобразно броя на работниците.

8.2. Работно облекло, гумени ботуши и ръкавици от здрава непроницаема материя и дезинфекция на същите след всяко ползуване.

8.3. Инструктаж за съблюдаване правилата за лична хигиена и преминаване на курс по санитарен минимум.

9. Работниците, заангажирани в поливането с отпадъчни води са длъжни:

9.1. Да имат лични здравни книжки и да се изследват за заразоносителство на стомашно-чревни инфекции и хелминти 2 пъти годишно, след всяко боледуване от стомашно-чревни инфекции и по епидемиологични показатели.

9.2. Да се ваксинират задължително за чревни инфекции и по епидемиологични показатели.

10. Терените, напоявани с отпадъчни води от населени места, се разполагат спрямо тях на разстояние най-малко 1000 м за механически пречистени и на 500 м - за биологически пречистени води.

11. Терените, определени за напояване с пречистени отпадъчни води и проектите за изграждането и експлоатацията им, се съгласуват с органите на Държавната санитарна инспекция.

12. Приемането на изградените за напояване терени става от комисия с представители на Министерството на народното здраве, Държавния съвет за водите, Министерството на земеделието и хранителната промишленост, Министерството на строежите и архитектурата и окръжните народни съвети.

13. При поява на епидемии от особено опасни стомашно-чревни инфекции (респективно епизоотии), Министерството на народното здраве, съответно Министерството на земеделието и хранителната промишленост, могат да забранят използуването на отпадъчни води за напояване, независимо от вида и начина на пречистването им.

14. Отговорността за спазване на тези правила при експлоатация на поливните площи носят ръководителите на стопанствата и собствениците на имотите.

15. Контролът по изпълнението им се осъществява от Министерството на народното здраве, Държавния съвет за водите, Министерството на земеделието и хранителната промишленост, Министерството на строежите и архитектурата и окръжните народни съвети.

Тези правила се издават съгласно Нареждане № А-1-341 от 29.VIII.1970 г. на Министерския съвет и отменят "Правила и санитарни изисквания при използуване на отпадъчните води за напояване", публикувани в ДВ, бр. 99 от 29.ХII.1969 година и влизат в сила от деня на обнародването им.

Промени настройката на бисквитките