КОНВЕНЦИЯ ЗА ВЗАИМНО ПРИЗНАВАНЕ ЕКВИВАЛЕНТНОСТТА НА ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАВЪРШВАНЕ НА СРЕДНИ, СРЕДНИ СПЕЦИАЛНИ И ВИСШИ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ, КАКТО И НА ДОКУМЕНТИ ЗА ДАВАНЕ НА НАУЧНИ СТЕПЕНИ И ЗВАНИЯ (УТВЪРДЕНА ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ С РЕШЕНИЕ № 615 ОТ 22 ДЕКЕМВР
КОНВЕНЦИЯ ЗА ВЗАИМНО ПРИЗНАВАНЕ ЕКВИВАЛЕНТНОСТТА НА ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАВЪРШВАНЕ НА СРЕДНИ, СРЕДНИ СПЕЦИАЛНИ И ВИСШИ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ, КАКТО И НА ДОКУМЕНТИ ЗА ДАВАНЕ НА НАУЧНИ СТЕПЕНИ И ЗВАНИЯ
(УТВЪРДЕНА ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ С РЕШЕНИЕ № 615 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 1972 Г. В СИЛА ОТ 30 ЯНУАРИ 1975 Г.)
Обн. ДВ. бр.59 от 23 Юли 1976г.
Преамбюл
Правителствата на социалистическите държави: Народна република България, Унгарската народна република, Демократична република Виетнам, Германската демократична република, Народна република Куба, Монголската народна република, Полската народна република, Социалистическа република Румъния, Съюза на съветските социалистически републики, Чехословашката социалистическа република,
желаейки да съдействуват за задълбочаването и разширяването на сътрудничеството в областта на науката и образованието и да допринесат за тяхното по-нататъшно обществено-икономическо развитие, решиха да сключат тази конвенция и се споразумяха за следното:
Член I
1. Признават се за еквивалентни на територията на всички договарящи държави всички, признавани на територията на всяка една от тях, документи за завършено средно (общо или специално) образование, предоставящи на притежателите им право да постъпват в университети или висши учебни заведения от университетски тип.
2. Признават се за еквивалентни на територията на всички договарящи държави всички, признавани на територията на всяка една от тях, документи за завършване на еднотипни висши учебни заведения (университети, политехнически и отраслови институти от университетски тип или факултети), даващи на техните притежатели право да се явяват на конкурс за получаване на научна степен.
3. Признават се за еквивалентни на територията на всички договарящи държави издадените на територията на всяка една от тях от вузове, научноизследователски институти, министерства, ведомства и други организации, съгласно действуващото в дадена страна законодателство, на научните и научно-педагогическите работници документи за даване на научни степени и звания на по-долу изброените нива на атестация:
а) на научна степен - на кандидат на науките или доктор на отрасъл на науката;
б) на висша научна степен - доктор на науките, хабилитиран доктор, доктор-доцент;
в) на първо научно звание (доцент);
г) на второ научно звание (професор).
Член II
1. Тази конвенция подлежи на подписване и приемане в съответствие със законодателството на всяка държава - страна по конвенцията.
2. Тази конвенция влиза в сила след изтичане на 30 дни от деня на депозирането на документите за нейното приемане от всички държави - страни по конвенцията.
Член III
1. Към тази конвенция могат да се присъединят със съгласието на всички държави - страни по конвенцията, и други държави, като предадат на депозитаря съобщение за присъединяване за което той незабавно съобщава на всички държави - страни по конвенцията.
2. Държавите-страни съобщават на депозитаря своето мнение не по-късно от 30 дни след получаване на съобщението.
3. Депозитарят уведомява правителството изпратило съобщението за присъединяване, за решението на държавите - страни по конвенцията.
4. Присъединяването влиза в сила след изтичане на 30 дни след изразяване на съгласието от всички държави-страни.
Член IV
1. В тази конвенция могат да бъдат внесени поправки и допълнения, приети със съгласието на всички държави-страни.
2. Предложения за поправки и допълнения се предават на депозитаря, който незабавно ги изпраща на всички държави-страни.
3. Държавите - страни по конвенцията, уведомяват депозитаря за своето мнение по предложенията не по-късно от 30 дни от датата на получаването им. В течение на 15 дни от постъпване на последното уведомяване депозитарят обявява на всички държави - страни по конвенцията, всички получени становища.
4. Единодушно съгласуваните поправки и допълнения влизат в сила след изтичане на 15 дни от деня на уведомяването от депозитаря на всички държави-страни за съгласуването.
Член V
Всяка държава-страна може да денонсира тази конвенция, като уведоми за това депозитаря. Денонсирането влиза в сила за държавата-страна, съобщила за денонсирането, 6 месеца след момента на уведомяването.
Член VI
1. Тази конвенция се предава на правителството на Полската народна република, което ще изпълнява функциите на депозитар.
2. Депозитарят ще изпрати заверени копия на оригиналния текст на тази конвенция на всички държави, които са я подписали както и на правителствата на тези страни, които ще се присъединят към нея.
3. Депозитарят незабавно ще уведомява всички правителства, подписали тази конвенция и присъединили се към нея, за постъпването на всеки документ във връзка с поправки, допълнения или денонсирания, внесени от която и да е държава - страна по тази конвенция.
Член VII
Оригиналът на тази конвенция на руски език ще бъде депозиран при правителството на Полската народна република, което ще изпрати заверени копия на държавите - страни по конвенцията.
Долуподписалите тази конвенция са упълномощени от своите правителства, което бе потвърдено от съответни документи.
Следват подписите на пълномощниците на правителствата на: Народна република България, Унгарската народна република, Демократична република Виетнам, Германската демократична република, Народна република Куба, Монголската народна република, Полската народна република, Съюза на съветските социалистически републики, Чехословашката социалистическа република.
Съставена в Прага на седми юни 1972 г. на руски език в един екземпляр.
Подписът по пълномощие на правителството на Социалистическа република Румъния е положен на 15 май 1973 г.