КОНВЕНЦИЯ ЗА РЕГИСТРИРАНЕ НА ОБЕКТИ, ИЗСТРЕЛВАНИ В КОСМИЧЕСКОТО ПРОСТРАНСТВО (РАТИФИЦИРАНА С УКАЗ № 152 НА ДЪРЖАВНИЯ СЪВЕТ ОТ 17 ФЕВРУАРИ 1976 Г. - ДВ, БР. 20 ОТ 1976 Г. В СИЛА ЗА НРБ ОТ 15 СЕПТЕМВРИ 1976 Г.)
КОНВЕНЦИЯ ЗА РЕГИСТРИРАНЕ НА ОБЕКТИ, ИЗСТРЕЛВАНИ В КОСМИЧЕСКОТО ПРОСТРАНСТВО
(РАТИФИЦИРАНА С УКАЗ № 152 НА ДЪРЖАВНИЯ СЪВЕТ ОТ 17 ФЕВРУАРИ 1976 Г. - ДВ, БР. 20 ОТ 1976 Г. В СИЛА ЗА НРБ ОТ 15 СЕПТЕМВРИ 1976 Г.)
Обн. ДВ. бр.77 от 29 Септември 1978г.
Преамбюл
Държавите - страни по тази конвенция,
признавайки общата заинтересуваност на цялото човечество от по-нататъшно изследване и използуване на космическото пространство за мирни цели,
напомняйки, че Договорът за принципите, ръководещи дейността на държавите по изследването и използуването на космическото пространство, включително Луната и другите небесни тела, от 27 януари 1967 г. потвърждава, че държавите носят международна отговорност за своята национална дейност в космическото пространство, и отбелязва държавата, в чийто регистър е включен обектът, изстрелян в космическото пространство,
напомняйки също, че Спогодбата за спасяване на космонавти и връщане на предмети, изстреляни в космическото пространство от 22 април 1968 г. предвижда, че властите, осъществили изстрелването, са длъжни при поискване да представят опознавателни данни до завръщането на изстреляния от тях обект в космическото пространство, който е намерен извън пределите на тяхната територия,
напомняйки по-нататък, че Конвенцията за международната отговорност за вреди, причинени от космически обекти, от 29 март 1972 г. установява международни норми и процедури, отнасящи се до отговорността на изстрелващите държави за вредите, причинени от техните космически обекти,
желаейки в светлината на Договора за принципите, ръководещи дейността на държавите по изследването и използуването на космическото пространство, включително Луната и другите небесни тела, да предвидят национална регистрация от изстрелващите държави на космическите обекти, изстрелвани в космическото пространство,
желаейки по-нататък за учредят на задължителна основа централизиран регистър на изстрелваните в космическото пространство обекти, който ще бъде воден от Генералния секретар на ООН,
желаейки също да осигури на държавите-страни допълнителни средства и процедури, които ще способствуват за идентифицирането на космическите обекти,
считайки, че задължителната система за регистрация на обектите, изстрелвани в космическото пространство, ще способствува в частност за идентифицирането им и ще съдействува за приложението и развитието на международното право, регулиращо изследването и използуването на космическото пространство,
се споразумяха за следното:
Член I
За целите на тази конвенция:
a) терминът "изстрелваща държава" означава:
i) държава, която осъществява или организира изстрелването на космическия обект;
ii) държава, от територията или от съоръженията на която се осъществява изстрелването на космическия обект;
b) терминът "космически обект" включва съставните части на космическия обект, а също средството, с което се изстрелва, и неговите части;
c) терминът "държава на регистрацията" означава изстрелваща държава, в чийто регистър е вписан космическият обект съгласно член II.
Член II
1. Когато космическият обект се изстрелва на орбита около Земята или по-надалече в космическото пространство, изстрелващата държава регистрира този космически обект, като го вписва в съответния регистър, който тя води. Всяка изстрелваща държава информира Генералния секретар на ООН за създаването на такъв регистър.
2. Когато по отношение на такъв космически обект има две или повече изстрелващи държави, те съвместно определят коя от тях да регистрира този обект в съответствие с точка 1 на този член, съобразявайки се при това с разпоредбите на член VIII от Договора за принципите, ръководещи дейността на държавите по изследването и използуването на космическото пространство, включително Луната и другите небесни тела, и без да нарушават съответните спогодби, които са сключени или могат да бъдат сключени между изстрелващите държави по въпроса за юрисдикцията и контрола над космическия обект и всеки негов екипаж.
3. Съдържанието на всеки регистър и условията за неговото водене се определят от съответната държава на регистрацията.
Член III
1. Генералният секретар на ООН води регистър, в който се внася информация, предоставяна в съответствие с член IV.
2. До съдържащата се в този регистър информация се осигурява пълен и открит достъп.
Член IV
1. Всяка държава, която извършва регистрация, представя на Генералния секретар на ООН в най-кратък практически осъществим срок следната информация за всеки космически обект, включен в нейния регистър:
a) наименование на изстрелващата държава или на изстрелващите държави;
b) съответствуващо обозначение на космическия обект или регистрационния му номер;
c) дата и територия или място на изстрелването;
d) основни параметри на орбитата, включително:
i) период на обръщане;
ii) наклонение;
iii) апогей;
iv) перигей;
e) общо предназначение на космическия обект.
2. Всяка държава, която извършва регистрация, може от време на време да предава на Генералния секретар на ООН допълнителна информация относно космическия обект, включен в нейния регистър.
3. Всяка държава, която извършва регистрация, осведомява Генералния секретар на ООН във възможно най-голяма степен и на най-краткия и практически осъществим срок за космическите обекти, за които по-рано е представила информация и които са били на орбита около Земята, но вече не се намират на тази орбита.
Член V
Когато на космическия обект, изстрелян на орбита около Земята или по-надалече в космическото пространство, са нанесени посочените в точка 1, буква "b" на член IV обозначение или регистрационен номер или и двете заедно, държавата, която е извършила регистрацията, осведомява Генералния секретар на ООН за този факт при представянето на информацията за космическия обект в съответствие с член IV. В този случай Генералният секретар на ООН внася това сведение в регистъра.
Член VI
Ако прилагането на разпоредбите на тази конвенция не позволява на една държава-страна да разпознае космическия обект, нанесъл вреди на тази държава-страна или на нейно физическо или юридическо лице, или ако този космически обект може да има опасен или вреден характер, другите държави-страни и по-специално държавите, разполагащи със средства за наблюдение и проследяване на космическите обекти, отговарят във възможно най-голяма степен на постъпилата от посочената държава -страна или от нейно име чрез Генералния секретар на ООН молба за помощ, оказвана при справедливи и разумни условия, при идентифицирането на космическия обект.
Член VII
1. В тази конвенция, с изключение на членове VIII до ХII, позоваването на държавите се разглежда като отнасящо се също към всяка международна междуправителствена организация, която осъществява космическа дейност, ако тази организация заяви, че приема правата и задълженията, предвидени в тази конвенция, и ако мнозинството от държавите - членки на на тази организация, са държави - страни по тази конвенция и Договора за принципите, ръководещи дейността на държавите по изследването и използуването на космическото пространство, включително Луната и другите небесни тела.
2. Държавите - членки на такава организация, страни по тази конвенция, вземат всички необходими мерки, за да направи тази организация декларацията в съответствие с точка 1 на този член.
Член VIII
1. Тази конвенция е открита за подписване от всички държави в седалището на ООН в Ню Йорк. Всяка държава, която не подпише тази конвенция до влизането й в сила съгласно точка 3 на този член, може да се присъедини към нея по всяко време.
2. Тази конвенция подлежи на ратификация от подписалите я държави. Ратификационните документи и документите за присъединяване се депозират при Генералния секретар на ООН.
3. Тази конвенция влиза в сила между държавите, които са депозирали ратификационните документи, от деня на депозиране при Генералния секретар на ООН на петия ратификационен документ.
4. За държавите, ратификационните документи или документите за присъединяването на които ще бъдат депозирани след влизането в сила на тази конвенция, тя влиза в сила от деня на депозирането на техните ратификационни документи или документи за присъединяване.
5. Генералният секретар на ООН незабавно уведомява всички подписали и присъединили се държави за датата на всяко подписване, за датата на депозиране на всеки ратификационен документ и документ за присъединяване, за датата на влизане в сила на тази конвенция, а също и за други уведомления.
Член IХ
Всяка държава - страна по тази конвенция, може да предлага поправки на конвенцията. Поправките влизат в сила за всяка държава - страна по конвенцията, приемаща тези поправки, след приемането им от мнозинството държави - страни по конвенцията, а впоследствие за всяка останала държава - страна по конвенцията, от деня на приемането от нея на тези поправки.
Член Х
Десет години след влизането в сила на тази конвенция въпросът за преразглеждането й ще бъде включен в предварителния дневен ред на Общото събрание на ООН, за да се разгледа въз основа на опита от прилагането на конвенцията въпросът за това, дали тя се нуждае от изменения. Все пак най-малко след 5 години от влизането на конвенцията в сила по молба на една трета от държавите - страни по конвенцията, и със съгласието на мнозинството от тях се свиква конференция на държавите -страни с цел преразглеждането на тази конвенция. При такова преразглеждане ще се имат предвид по-специално всички съответни технически постижения, включително тези, отнасящи се до идентифицирането на космическите обекти.
Член ХI
Всяка държава - страна по тази конвенция, може да уведоми за прекратяване на участието си в конвенцията една година след влизането й в сила чрез писмено уведомление до Генералния секретар на ООН. Това уведомление влиза в сила една година от деня на получаването му.
Член ХII
Оригиналният текст на тази конвенция, чиито текстове на английски, арабски, испански, китайски, руски и френски език имат еднаква сила, се депозира при Генералния секретар на ООН, който изпраща заверени копия на всички държави, подписали конвенцията или присъединили се към нея.
В уверение на което долуподписаните, съответно упълномощени за това от своите правителства, подписаха тази конвенция, открита за подписване в Ню Йорк на 14 януари 1975 г.