Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 41 от 26.V

ПРАВИЛНИК ЗА ДЪРЖАВНАТА СОРТОВА КОМИСИЯ И СОРТОИЗПИТВАНЕТО

 

ПРАВИЛНИК ЗА ДЪРЖАВНАТА СОРТОВА КОМИСИЯ И СОРТОИЗПИТВАНЕТО

ИЗДАДЕН ОТ НАЦИОНАЛНИЯ АГРАРНО-ПРОМИШЛЕН СЪЮЗ

Обн. ДВ. бр.41 от 26 Май 1981г., изм. ДВ. бр.74 от 13 Септември 1994г.

Отменено основание - виж § 8, т. 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни, с който се отменя чл. 5 от Закона за посевния и посадъчния материал от 1958 г. - ДВ, бр. 84 от 4 октомври 1996 г.

Виж Правилника за работата на Държавната сортова комисия, приет с Постановление № 372 на Министерския съвет от 13 октомври 1997 г. - ДВ, бр. 95 от 21 октомври 1997 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Този правилник определя устройството и задачите на Държавната сортова комисия, изискванията и процедурите по изпитването, признаването, районирането и снемането от райониране на сортове културни растения и породи буби.


Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Държавната сортова комисия е надведомствен орган при Министерството на земеделието.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Дирекцията на Държавната сортова комисия е научно звено с екологична мрежа от опитни станции по сортоизпитване.


Раздел II.
ЗАДАЧИ И УСТРОЙСТВО НА ДЪРЖАВНАТА СОРТОВА КОМИСИЯ

Чл. 3. (1) Държавната сортова комисия има следните основни задачи:

1. (изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) утвърждава решенията на експертните комисии за признаване и райониране на новите сортове културни растения и породи буби;

2. (т. 2 - зал., предишна т. 3, изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) утвърждава решенията на експертните комисии за снемане от райониране сортове културни растения и породи буби;

3. (предишна т. 4, доп. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) утвърждава решенията на експертните комисии за сортове за стандарти за отделните културни растения;

4. (предишна т. 5, доп. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) утвърждава решенията на експертните комисии за сортове културни растения за ускорено размножаване и производствено изпитване;

5. (т. 6 отм., предишна т. 7 - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) решава въпроси от организационен характер

(2) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) При възникване на спорове председателят на държавната сортова комисия назначава комисия за проучване и докладване на пленарно заседание.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Държавната сортова комисия се изгражда от изтъкнати учени, директори на институти и специалисти от Министерството на земеделието, научно-производствени и стопански обединения, земеделски стопанства.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) (1) Съставът на Държавната сортова комисия се утвърждава ежегодно от министъра на земеделието.

(2) Председателят и заместник-председателят на Държавната сортова комисия се утвърждава от министъра на земеделието.


Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) (1) Към Държавната сортова комисия се създават експертни комисии по полски култури, зеленчукови култури и цветя, трайни култури и др.

(2) В състава на експертните комисии освен членовете на Държавната сортова комисия се включват и селскостопански специалисти по съответните култури и представители на заинтересуваните обединения и предприятия.

(3) Създаването на нови експертни комисии и премахването на съществуващите, както и назначаването на членовете им се извършват ежегодно от председателя на Държавната сортова комисия.


Чл. 7. (1) Пленарните заседания на държавната сортова комисия и на експертните комисии се провеждат най-малко веднъж в годината и се свикват със заповед на нейния председател.

(2) Пленарните заседания на Държавната сортова комисия се ръководят от нейния председател или заместник-председател.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Заседанията на експертните комисии се ръководят от заместник-председателя или от упълномощени от председателя лица.


Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Пленарните заседания на Държавната сортова комисия са законни, ако на тях присъствуват две трети от членовете. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъствуващите.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Утвърдените от пленума на Държавната сортова комисия решения на експертните комисии не подлежат на преразглеждане.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Решенията на пленарните заседания на Държавната сортова комисия влизат в сила след утвърждаването им от министъра на земеделието.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Експертните комисии към Държавната сортова комисия вземат решения за:

1. (изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) признаване и райониране на нови сортове културни растения и породи буби;

2. (т. 2, зал., предишна т. 3 - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) снемане от райониране на сортове културни растения и породи буби;

3. (предишна т. 4, изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) сортове за стандарти при отделните културни растения и породи буби;

4. (предишна т. 5, изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) перспективни сортове културни растения за ускорено размножаване и производствено изпитване.

(2) (Нова - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Решенията на експертната комисия се вземат в присъствие на не по-малко от две трети от членовете и, с обикновено мнозинство, при тайно гласуване за признаване по т. 1 и явно гласуване по всички други въпроси.

(3) (Нова - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) При еднакъв брой положителни и отрицателни бюлетини признаването на сорта или породата буби се отлага за допълнително проучване.


Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Решенията на пленума на Държавната сортова комисия за утвърждаване признаването, районирането и снемането от райониране на сортове културни растения и породи буби влизат в сила след утвърждаването им от министъра на земеделието.

(2) Признатите и районирани сортове културни растения и породи буби се завеждат в държавния регистър на сортовете.


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Цялостната документация, свързана с дейността на Държавната сортова комисия, се води от нейната дирекция.


Раздел III.
Задачи и устройство на дирекцията и екологичната мрежа на Държавната сортова комисия (Загл. изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.)

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Дирекцията на Държавната сортова комисия има следните задачи:

1. извършва държавно сортоизпитване и изучаване на най-новите сортове и хибриди културни растения и породи буби и предлага на Държавната сортова комисия за признаване с предварително и основно райониране най-високодобивните сортове културни растения и породи буби с ценни биологични и стопански качества;

2. съдействува за бързо внедряване в практиката перспективни сортове и породи буби;

3. извършва агротехнически проучвания в някои опитни санкции по сортоизпитване за доуточняване сортовата агротехника при култури с голямо стопанско значение за страната;

4. пропагандира резултатите от държавното сортоизпитване.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Дирекцията на Държавната сортова комисия се изгражда от щатен персонал, състоящ се от научни сътрудници, специалисти и помощен персонал, обединен в секции, отдели и лаборатории.


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Директорът организира, ръководи и контролира, отчита и отговаря за цялостната дейност на държавното сортоизпитване.


Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Завеждащите секции и отдели с помощта на научните сътрудници и специалистите в дирекцията имат следните задачи:

1. Осъществяват научно-методическото ръководство, съставят планове и отговарят за цялостната дейност на опитните станции за съответните култури;

2. подготвят, изпращат за съгласуване със заинтересуваните стопански организации и ведомства и докладват на експертните комисии и планарните заседания на Държавната сортова комисия материалите по признаването, районирането и снемането от райониране на сортовете културни растения и породи буби;

3. съставят отчетите за резултатите от сортоизпитването, включително и по плана за двустранното и многостранното сътрудничество;

4. организират и ръководят производственото изпитване и ускореното размножаване на нови сортове културни растения;

5. съставят ежегодно списък на включените в изпитване сортове културни растения и породи буби;

6. издават брошури, бюлетини, листовки и др. за пропагандиране новопризнатите и районираните сортове културни растения и породи буби.


Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Биохимичната оценка на сортовете културни растения се извършва анонимно в лабораториите за химични анализи към дирекцията и в екологичната мрежа, както и в други организации, както и заинтересуваните институти и обединения.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Технологичната оценка на сортовете културни растения се извършва анонимно в технологичните лаборатории на дирекцията, както и в други организации.


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Дегустационната оценка на сортовете културни растения за признаване и райониране се извършва анонимно от официални дегустационни комисии.


Чл. 20. (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Фитосанитарната оценка на сортовете културни растения за признаване и райониране се извършва на провокационен фон, анонимно от фитопатологичната лаборатория към дирекцията, в Института за защита на растенията и специализираните секции към научноизследователските институти и други специализирани организации в системата на земеделието.

(2) При необходимост изследванията могат да се извършват и от специализирани секции към института по ал 1.


Чл. 21. (Доп. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Изпълнението на задачите по чл. 17, 18, 19 и 20 се извършва въз основа на годишен план, приет от дирекцията на Държавната сортова комисия.


Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Държавното сортоизпитване на културни растения се извършва в опитните станции на екологичната мрежа на Държавната сортова комисия, а на черницата и породите буби - в Бубарската изпитателна и контролна станция.


Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Териториалното разполагане и организационното прегрупиране на опитните станции по сортоизпитване се извършват със заповед на министъра на земеделието по предложение на пленума на Държавната сортова комисия.


Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Взаимоотношенията на опитните станции по сортоизпитване със земеделските стопанства, институти и други юридически и физически лица се уреждат с договори.


Чл. 25. Опитните станции по сортоизпитване се ръководят от научни сътрудници или от висококвалифицирани селскостопански специалисти и имат научни сътрудници, специалисти и помощен персонал.


Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Сортовете се подлагат на:

1. предварително конкурсно изпитване, което се организира по желание на предложителя в една до пет опитни станции и трае до две години;

2. редовно конкурсно изпитване, което се извършва в опитните станции по сортоизпитване и продължава до четири години.


Чл. 27. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Производственото изпитване се извършва на територията на земеделските стопанства и други организации на площ до 30 декара в най-типичните микрорайони на страната, като обхваща сортове и хибриди, утвърдени като перспективни от пленума на Държавната сортова комисия.


Раздел IV.
ПРИЗНАВАНЕ, РАЙОНИРАНЕ И СНЕМАНЕ ОТ РАЙОНИРАНЕ НА СОРТОВЕ КУЛТУРНИ РАСТЕНИЯ И ПОРОДИ БУБИ

Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Предложенията от селекционери за признаване на сортове културни растения и породи буби се съставят по образци (приложения № 1, 2, 3 и 4) и се изпращат до дирекцията на Държавната сортова комисия в определени с договори срокове.


Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Предложения за признаване се правят само за сортове културни растения и породи буби, които са преминали конкурсни и фитосанитарни изпитвания и имат химико-технологични оценки в институтите в продължение на:

1. за едногодишни зърнени и тревни фуражни култури, зеленчукови култури, цветя и породи буби - 2 години;

2. за многогодишни житни и бобови култури - един цикъл;

3. за трайни култури - не по-малко от тригодишни наблюдения и отчитане на добивите и химико-технологичните качества в институтите, в които са създадени, при брой на растенията:

а) за овощните и черницата -не по-малко от 20 вегетативно размножени растения;

б) за ягодоплодните (малина, ягода и др.) - не по-малко от 100 растения;

в) за лоза, касис и др. - не по-малко от 50 растения;

г) за местни перспективни сортове (семкови, костилкови, орехоплодни и др.) - след извършване на тригодишни наблюдения, отчитане на плододобива и оценяване на химико-технологичните качества.


Чл. 30. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Авторите, предложили нови сортове културни растения или породи буби, изпращат цветни диапозитиви, образци и други нагледни материали от тях 15 дни преди пленарното заседание.


Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) (1) Предложенията за признаване нови сортове културни растения е необходимо да са приети от научно-техническите или катедрените съвети на съответните научни звена и да са придружени от препис-извлечение от протокола за приемането им.

(2) Лица извън системата на научните институти, направили предложения, не е необходимо да представят протокол от научен съвет.


Чл. 32. (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Предложенията за признаване нови сортове и хибриди културни растения и породи буби се разглеждат в едномесечен срок от дирекцията на Държавната сортова комисия.

(2) Предложенията, които не отговарят на изискванията на този правилник, се връщат на авторите в едномесечен срок.


Чл. 33. (Отм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.)


Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Сортове и хибриди културни растения с по-малко разпространение и с по-продължителен период на встъпване в плододаване и породи буби се признават и районират от експертните комисии на Държавната сортова комисия след проучвания в научноизследователските институти и наблюдения от научните сътрудници, работещи в дирекцията и екологичната мрежа на Държавната сортова комисия, в продължение на 3 години.

(2) След признаване на сорта (хибрида) авторът осигурява за нуждите на държавното сортоизпитване необходимия посадъчен материал.


Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Дирекцията на Държавната сортова комисия проучва оригиналността на предложените за признаване нови сортове културни растения и породи буби.


Чл. 36. (Отм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.)


Чл. 37. (Отм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.)


Чл. 38. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) След признаването на сортовете културни растения и на породите буби съответната документация се съхранява в дирекцията на Държавната сортова комисия.


Чл. 39. Резултатите от сортоизпитването на отделните култури във всяка опитна станция се отразяват в годишния й отчет.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 1994 г.) Този правилник се издава на основание чл. 5, ал. 2 и чл. 20 от Закона за посевния и посадъчен материал и отменя Правилника за признаване, изпитване и райониране на сортовете културни растения и устройството на Държавната сортова комисия към Министерството на селскостопанското производство (обн., ДВ, бр. 54 от 1964 г.; изм. бр. 44 от 1971 г.).


Приложение № 1 към чл. 28


Предложение за признаване на оригинален подобрен или местен сорт (хибрид) полски култури


I. Общи данни


1. Вид:

2. Наименование на сорта (хибрида):

3. Автор(и) и процент на участие:

4. Място на създаване:

5. Научна организация, която предлага сорта (хибрида):


II. Подробни данни за селекционния процес


(Отделните графи се попълват така, че да бъде изложен всеки отделен етап на селекцията)


6. Цел на селекцията:

7. Изходен материал, произход и кратка характеристика:

8. Методи на създаване и година на започване:

9. Подробно описание на етапите на селекцията:


III. Подробно описание на предложения сорт (хибрид)


10. Обща характеристика на цялото растение: фино, грубо, разклоненост, височина, форма, с изправен растеж и др.:

11. Стъбло - здравина, дебелина, височина, дължина на междувъзлията, набразденост, окосменост, оцветяване и др.:

12. Лист (котиледон, прилистник, мустак, езиче, ушички): форма, тип, гланц, дължина, широчина, оцветяване, окосменост, характерни черти на обратната страна, нерватура, оцветяване, ръб на листата, дръжка и др.:

13. Цвят, съцветие (брой на цветчетата в едно съцветие, съотношение на мъжки и женски цветове, стерилна и фертилна форма и др.), големина, форма, оцветяване на чашката, венчелистчета, тичинки, плодник и др.:

14. Продуктивни органи: форма, големина, сбитост, плътност, оцветяване - външно, вътрешно в техническа и ботаническа зрелост, озърненост, камерност, тегло на плевите (вретеното) спрямо общото тегло и др.:

15. Зърно - тегло (абсолютно, хектолитрово), размери (широчина, дебелина, дълбочина), оцветяване, повърхност, лом, обвивка и др.:

16. Стопански качества (по методиката за комплексна оценка на новите сортове):

17. Устойчивост на болести (по методиката за комплексна оценка):

18. Химико-технологични качества (по методиката за комплексна оценка):

19. Сортова агротехника:

20. Сортът може да се наблюдава в ..... на площ ........

21. Налични количества семенен (посадъчен) материал:

22. Към предложението се прилагат снимки (диапозитиви) на сорта (хибрида) и на родителските форми на хибридите.

23. Забележка:


Дата:Подпис(и) на селекционера(ите):


Приложение № 2 към чл. 28


Предложение за признаване на оригинален, подобрен или местен сорт (хибрид) зеленчукови култури, картофи и цветя


I. Общи данни


1. Вид:

2. Наименование на сорта (хибрида):

3. Автор(и) и процент на участие:

4. Място на създаване:

5. Научна организация, която предлага сорта (хибрида):


II. Подробни данни за селекционния процес

(Отделните графи се попълват така, че да бъде изложен всеки отделен момент на селекцията)

6. Цел на селекцията:

7. Изходен материал, произход и кратка характеристика:

8. Методи на създаване и година на започване:

9. Подробно описание на етапите на селекционния процес:


III. Подробно описание на предложения сорт (хибрид)


10. Обща характеристика на цялото растение: тип, височина, разклоненост и др.:

11. Стъбло - височина, форма, здравина, дебелина, окосменост, оцветяване, дължина на междувъзлията и др.:

12. Лист - тип, форма, дължина, широчина, оцветяване, нерватура, гланц, окосменост, нарязаност, разположение и др.:

13. Цвят - съцветие, тип, големина, форма, оцветяване на чашките, венчелистчетата, тичинките, плодника и др. Съотношение на мъжките и женските цветове на едно растение и др.:

14. Продуктивни органи (плодна чашка, цветоносно стъбло и др.):

15. Плод - луковица, зелка, стъблоплод, кореноплод и др. (форма и индекс), големина, средно тегло, цвят в ботаническа и стопанска зрелост, повърхност, наличност на петна, зелен пръстен, пожълтяване след прибирането, дълбочина на очите, гладкост на кожата, израстъци, цвят на месото, плътност и др.:

16. Стопански качества (по методиката за комплексна оценка на сортовете):

17. Устойчивост на болести и неприятели в сравнение със стандарта (по методиката за комплексна оценка):

18. Химико-технологични качества (по методиката за комплексна оценка):

19. Сортова агротехника:

20. Сортът може да се наблюдава в ..... на площ ..........

21. Налични количества семена и посадъчен материал:

22. Към предложението се прилагат снимки (диапозитиви) на сорта и на родителските форми на хибридите.

23. Забележка:


Дата: Подпис(и) на селекционера(ите):


Приложение № 3 към чл. 28


Предложение за признаване на оригинален, подобрен или местен сорт овощни видове


I. Общи данни


1. Вид. Еколого-географска група:

2. Наименование на сорта (клона):

3. Автор(и) и процент на участие:

4. Място на създаване:

5. Научна организация, която предлага сорта:


II. Подробни данни за селекционния процес


(Отделните графи се попълват така, че да бъде изложен всеки отделен етап на селекцията)


6. Цел на селекцията:

7. Изходен материал, произход и кратка характеристика:

8. Метод на създаване и година на започване:

9. Подробно описание на етапите на селекцията:

10. Номер и дата на протокола за научно-техническия (катедрения) съвет за приемане предложението за признаване на сорта (клона):


III. Морфологична характеристика

Характеристика на плода


1. Плод (съплодие, черупка): големина, форма, средно тегло и други характерни особености (отразяват се в таблична форма по години):

2. Дръжка:

3. Кожица, дебелина, оцветяване, повърхност:

4. Плодово месо (ядка): оцветяване, консистенция, вкус, аромат, качество:

5. Семена (костилка): форма, големина, тегло и степен на отделяне от плодовото месо:

6. Други особености:

Характеристика на дървото (храста, розетката)


1. Растежна сила:

2. Големина (размери в м) и форма на короната (храста, розетката):

3. Особености на скелетните клони и разклонения, здравина и други особености на плододаващата дървесина:

4. Кора - повърхност и оцветяване:

5. Леторасти - дължина, дебелина, оцветяване:

6. Листни пъпки - големина, разположение, повърхност:

7. Плодни пъпки - големина, разположение, повърхност:

8. Лист - големина, форма и оцветяване на петурата, периферия и други особености:

9. Цвят (съцветие) - характерни особености на строежа, тип и др.:

10. Други особености:


IV. Агробиологична характеристика


1. Време и продължителност на цъфтежа, взаимоотношение при опрашване и оплождане с други сортове:

2. Скорозрелост - година на плододаване:

3. Срок за узряване на плодовете - беритбена и потребителна зрелост:

4. Родовитост:

а) добив от дърво (кг):

б) добив от дка (кг):

(Отразяват се и в таблична форма по години)

5. Студоустойчивост:

а) на екстремни зимни студове:

б) на повратни пролетни студове:

6. Сухоустойчивост:

а) на почвено засушаване:

б) на въздушно засушаване:

(Изразява се чрез косвени признаци - издребняване, окапване на плодовете, недохранване на ядките, завяхване и окапване на листата и др.).

7. Устойчивост на икономически важните за културата гъбни и бактерийни болести (по методиката за комплексна оценка на новите сортове):

8. Пригодност за механизирана беритба на плодовете и механизирана резитба (при определени овощни видове):

9. Изисквания към подложките:

10. Специфични изисквания към агротехниката - месторастения, почвен тип, резитба и др.:


V. Технологична характеристика


1. Химичен състав на свежи плодове:

а) сухо вещество (%):

б) захари (%):

в) киселинност (%):

г) витамин С за определени видове:

д) други (за специфични видове):

(Отразява се в таблична форма по години)

2. Качество на плодовете (съплодие, ядка):

а) транспортабилност, твърдост на черупката (за орехоплодните):

б) съхраняемост:

в) окисляване на плодовото место (при определени видове):

г) дегустационна оценка (представя се протокол на дегустационната комисия):

3. Качество на преработени продукти:

а) рандеман на плодовото месо, ядка, преработени продукти и др. (в зависимост от вида и направлението на използуване):

б) особености на преработените продукти:

в) дегустационна оценка (представя се протокол на дегустационната комисия):


Дата: Подпис(и) на селекционера(ите):


Приложение № 4 към чл. 28


Предложение за признаване на оригинален, подобрен или местен сорт (клон) лоза


I. Общи данни


1. Вид Еколого-географска група:

2. Наименование на сорта (клона):

3. Автор(и) и процент на участие:

4. Място на създаване:

5. Научна организация, която предлага сорта:


II. Подробни данни за селекционния процес


(Отделните графи се попълват така, че да бъде изложен всеки отделен етап на селекцията)


6. Цел на селекцията:

7. Изходен материал, произход и кратка характеристика:

8. Метод на създаване и година на започване:

9. Подробно описание на етапите на селекционния процес:

10. Номер и дата на протокола на научно-техническия (катедрения) съвет за приемане предложението за признаване на сорта (клона):


III. Морфологична характеристика


1. Напъпване, мъхнатост и оцветяване:

2. Млад летораст при дължина 10-20 см - мъхнатост и оцветяване:

а) коронка:

б) млади листа:

в) летораст:

3. Зелен летораст при цъфтежа - мъхнатост и оцветяване:

а) връх на летораста:

б) млади листа:

в) летораст:

4. Пръчка - оцветяване, междувъзлия, пъпки:

5. Развит лист:

а) големина, форма на петурата, повърхност и оцветяване на петурата:

б) големина и форма на горните и долните врязове:

в) опашен вряз:

г) зъби - форма и големина:

д) дръжка и нерватура:

е) есенно оцветяване на петурата:

6. Цвят - тип, характер на разположението и устройството на тичинките и плодника:

7. Грозд:

а) размер, средно тегло, форма, плътност (отразява се и в таблична форма по години):

б) особености на строежа на дръжката на грозда и дръжчицата на зърното:

8. Зърно:

а) големина, средно тегло и размери (отразява се и в таблична форма по години):

б) дебелина, здравина и оцветяване на ципата:

в) месеста част, консистенция, вкусови качества, аромати, оцветяване на сока:

г) семка - размери, тегло, форма:


IV. Агробиологична характеристика


1. Вегетационен период - дължина: срок на настъпване на физиологичната и технологичната зрелост на гроздето:

2. Степен на узряване на леторастите:

3. Растежна сила: среден годишен прираст на леторастите (см):

4. Родовитост и добивност:

а) процент на плодни леторасти:

б) коефициент на плододаване:

в) добив от една лоза (кг):

г) добив от дка (кг):

(Отразяват се и в таблична форма по години)

5. Степен на изресяване и милерандаж:

6. Студоустойчивост:

а) устойчивост на екстремни ниски температури:

б) устойчивост на повратни студове (изразява се чрез процент на повредите на главните и заместващите пъпки и многогодишна дървесина върху незагребани контролни лози):

в) възстановителна способност:

7. Устойчивост на болести:

а) мана:

б) оидиум:

в) сиво гниене:

8. Най-подходящи подложки:

9. Специфични изисквания на сорта към агротехниката:

а) резитба и натоварване:

б) растителнозащитни мероприятия:

в) други:


V. Технологична характеристика


1. Химичен състав на гроздето:

а) съдържание на захари (%):

б) съдържание на киселини (г/л):

(Изразява се в таблицата за добивите по години)

2. Механичен състав на гроздето:

а) строеж на грозда:

средно тегло на един грозд (г):

средно тегло на едно зърно (г):

зърно (г):

зърна (%):

чепка (%):

б) строеж на зърното:

ципи (%):

семки (%):

месеста част (%):

теоретичен рандеман:

3. Качество на гроздето или стафидите (за десертни сортове):

а) транспортабилност:

съпротивление на зърното на откъсване (г):

устойчивост на зърното на натиск (г):

б) съхраняемост:

в) други качества:

г) дегустационна оценка (представя се протокол на дегустационната комисия):

4. Качество на виното (за винени сортове):

а) предназначение за използуване на гроздето:

б) обща характеристика на виното:

в) химичен състав на виното:

алкохолно съдържание:

общи киселини (г/л):

летливи киселини (г/л):

захари (%):

екстракт (г/л):

г) дегустационна оценка на младо вино (представя се протокол от дегустационната комисия на Института по винарска промишленост):


Дата: Подпис(и) на селекционера(ите):


Промени настройката на бисквитките