Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 41 от 27.V

ИНСТРУКЦИЯ № 5 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ДОБРОВОЛНИТЕ ПРОТИВОПОЖАРНИ ОТРЯДИ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 5 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ДОБРОВОЛНИТЕ ПРОТИВОПОЖАРНИ ОТРЯДИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ,

Обн. ДВ. бр.41 от 27 Май 1983г., попр. ДВ. бр.45 от 10 Юни 1983г.

Глава първа.
СЪЗДАВАНЕ И СТРУКТУРА НА ДОБРОВОЛНИТЕ ПРОТИВОПОЖАРНИ ОТРЯДИ

Чл. 1. Доброволните противопожарни отряди се създават по териториален или производствен принцип в населените места, учрежденията, стопанските и другите организации независимо от това, дали в тях има поделения на общата или ведомствената противопожарна охрана.

Чл. 2. (1) Доброволният противопожарен отряд (ДПО) се учредява на събрание с актива на населеното място, учреждението, стопанската или друга организация, проведено от изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет, от кметството или от административното и стопанското ръководство на съответната организация с помощта на органите от общата и ведомствената противопожарна охрана.

(2) За учредяване на доброволния противопожарен отряд се съставя протокол по образец (приложение № 1).

(3) На основание на протокола по ал. 2 в едномесечен срок изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети и кметствата приемат решение, а ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации издават заповед, с която се обявява учредяването на доброволния противопожарен отряд. В същия срок те издават и членски карти за състава му.

(4) Преписът от решението по ал. 3 на изпълнителния комитет на съответния народен съвет или на кметството и от заповедта на ръководителя на учреждението, стопанската или друга организация се съхранява от определено длъжностно лице в общинския (районния) народен съвет, кметството или организацията. Препис от решението или от заповедта се изпраща на съответната районна или обектна противопожарна служба.

Чл. 3. В доброволните противопожарни отряди съгласно чл. 50, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана (ДВ, бр. 42 от 1980 г.) се приемат български граждани - мъже и жени, навършили 18-годишна възраст, притежаващи необходимите морално-политически и делови качества, способни да изпълняват задачите, посочени в чл. 16, ал. 1, т. 1, 3, 5, и 6 от Закона за противопожарната охрана и чл. 52, ал. 1 от правилника за прилагането му.

Чл. 4. Численият състав на доброволните противопожарни отряди в населените места и организациите се определя съгласно примерния норматив(приложение № 2).

Чл. 5. Минималният състав на доброволните противопожарни отряди в учрежденията, стопанските и другите организации се определя съгласно примерния норматив (приложение № 3), като:

1. в обекти, в които работят по-малко от 50 работници, се изгражда ядро с командир, а до 10 работници се избира само доброволен противопожарен инспектор;

2. в обекти с малочислен състав в ядрата могат да се включат всички работници и служители;

3. в административно-битови, здравни, зрителни, учебни и други заведения, общежития и хотели броят на членовете на ДПО се определя от максималния брой пребиваващи граждани (пациенти, учащи се и др.); когато щатният състав на тези обекти е по-малък от необходимия за доброволните противопожарни отряди, за членове на същия се включва целият състав на обекта.

Чл. 6. (1) Численият състав на доброволния противопожарен отряд в учрежденията, стопанските и другите организации, в които производствената и друга дейност се извършва на смени, се разпределя равномерно на ядра съобразно броя на работниците и служителите в смените.

(2) За ръководител на противопожарното ядро се избира командир.

Чл. 7. (1) При повишена пожарна опасност за провеждане на активна пожаропрофилактична дейност и подобряване бойната готовност на специализираните противопожарни органи съгласно чл. 53, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана по предложение на началниците на поделенията от общата и ведомствената противопожарна охрана изпълнителните комитети на общинските (районите) народни съвети и кметствата или ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации организират дежурство на членовете на доброволните противопожарни отряди в поделенията на общата и ведомствената противопожарна охрана или в противопожарните депа на ДПО в населените места и обектите.

(2) Приведените на дежурство членове на доброволните противопожарни отряди получават трудовото си възнаграждение съгласно чл. 55, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана.

Чл. 8. (1) Личният състав на доброволния противопожарен отряд се състои от командир и членове. За помощници на командира се избират зам. командир по профилактичната дейност и зам.-командир по оперативната учебната и техническата дейност.

(2) От личния състав на доброволния противопожарен отряд се определят доброволни противопожарни инспектори, притежаващи необходимата подготовка и опит за провеждане на пожаропрофилактична дейност. Техният брой се определя от изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет, от кметството или от ръководителя на учреждението, стопанската или друга организация съобразно обема на пожаропрофилактичната дейност съгласувано с органите на общата и ведомствената противопожарна охрана.

(3) Доброволните противопожарни отряди със състав повече от 10 члена се разделят на отделения, като за ръководител на всяко отделение се избира командир.

Чл. 9. Доброволните противопожарни отряди в населените места се категоризират в три групи:

1. първа група:

а) в населени места или квартали с над 5000 жители, където няма поделение на общата противопожарна охрана и отстоят на разстояние, не по-малко от 15 км от седалище на поделение на общата противопожарна охрана и на не по-малко от 10 км от доброволен противопожарен отряд, снабден с противопожарен автомобил;

б) в населени места и квартали с особено стопанско, историческо и друго значение;

2. втора група - в населени места и квартали с население до 5000 жители;

3. трета група - в населени места и квартали, в които има поделения на общата противопожарна охрана.

Чл. 10. Категоризирането на доброволните противопожарни отряди в населените места се извършва на всеки 5 години с решение на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет по предложение на районната или участъковите противопожарни служби.

Чл. 11. Щабът на доброволните противопожарни отряди, създаден на основание чл. 50, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана, е оперативен орган на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет за координиране дейността на доброволните противопожарни отряди в населените места, учрежденията, стопанските и другите организации на територията на съвета.

Чл. 12. (1) Щабът на доброволните противопожарни отряди към общинския (районния) народен съвет се изгражда с решението на изпълнителния комитет, с което се определят броят, съставът и структурата им. В зависимост от големината на общината (района) щабът се състои от 5 до 10 члена.

(2) В щаба на доброволните противопожарни отряди се включват член на изпълнителния комитет на общинския народен съвет, представители на държавните и обществените органи и организации, на ръководствата на поделенията на общата и ведомствената противопожарна охрана и командири на ДПО.

Чл. 13. (1) Щабът на доброволните противопожарни отряди към изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет се състои от:

1. началник на щаба - член на изпълнителния комитет на общинския(районния) народен съвет;

2. зам.-началник на щаба на пожаропрофилактичната дейност;

3. зам.-началник на щаба по оперативната, учебната и техническата дейност;

4. секретар - длъжностно лице от общинския (районния) народен съвет;

5. членове.

(2) Щабът по ал. 1 се утвърждава от председателя на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет.

Чл. 14. Щабът на доброволните противопожарни отряди към изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет има следните задачи:

1. да насочва, координира и подпомага ДПО в изпълнение на задачите, произтичащи от Закона за противопожарната охрана и правилника за прилагането му;

2. да разработва и провежда мероприятия за усъвършенствуване организацията и дейността на ДПО в населеното място, учреждението, стопанската или друга организация на територията на съвета;

3. да обсъжда пожарната опасност и причините за възникналите пожари на територията на съвета, учрежденията, стопанските и другите организации и да приема мероприятия за насочване дейността на ДПО за тяхното предотвратяване и своевременно изгасяване;

4. да проверява дейността на ДПО в населените места и обектите, да оказва помощ и да взема мерки за отстраняване на слабостите и популяризиране на положителния опит;

5. да разработва мероприятия и да координира дейността на ДПО за предотвратяване и бързо изгасяване на пожарите през различните сезони на годината и при внезапни промени на времето;

6. да организира дежурства и да провежда допълнителни противопожарни мероприятия за повишаване бойната готовност при увеличаване пожарната опасност на територията на народния съвет или на отделни обекти по указания на изпълнителния комитет или на ръководствата на обектите;

7. да предлага на председателя на изпълнителния комитет на общинския(районния) народен съвет сигнални писма до ръководители на учреждения, стопански и други организации за отстраняване на пожарни опасности, за укрепване на доброволните противопожарни отряди и за изпълнение на противопожарните разпореждания;

8. да организира и да оказва помощ на доброволните противопожарни отряди в провеждането на агитационно-разяснителна и възпитателна дейност сред трудовите колективи и населението за предотвратяване и гасене на пожарите;

9. да подпомага изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет, ръководствата на учрежденията, стопанските и другите организации при строителството на противопожарни депа и да оказва помощ при обзавеждането им с необходимите противопожарни уреди, съоръжения и средства;

10. да провежда мероприятия за усъвършенствуване противопожарната подготовка на членовете на доброволните противопожарни отряди;

11. да разработва и да провежда мероприятия с държавните и обществените органи и организации за предотвратяване и бързо изгасяване на пожарите, за подобряване дейността на доброволните противопожарни отряди;

12. да организира, да оказва помощ и да отчита съревнованието между доброволните противопожарни отряди в населеното място, учрежденията, стопанските и другите организации на територията на общината (района);

13. да предлага за награждаване от изпълнителния комитет на общинския(районния) народен съвет и от ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации доброволните противопожарни отряди и техните членове, заели челни места в съревнованието и проявили активност в предотвратяването и гасенето на пожарите;

14. да организира и да провежда годишни отчетни сборове с командирите на доброволните противопожарни отряди и с щаба за анализиране на дейността им;

15. да контролира и да оказва помощ при изпълнение на задачите на доброволните противопожарни отряди в населеното място, учрежденията, стопанските и другите организации;

16. при възможност представители на общинския (районния) щаб да участвуват в състава на пожаротехническите комисии при обследвания на населените места и обектите.

Глава втора.
ФОРМИ И МЕТОДИ НА РАБОТА НА ДОБРОВОЛНИТЕ ПРОТИВОПОЖАРНИ ОТРЯДИ

Чл. 15. Председателите на изпълнителните комитети на окръжните, общинските (районите) народни съвети, кметовете, ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации на основание чл. 49, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана могат да прилагат следните форми на работа по организацията и ръководството на доброволните противопожарни отряди:

1. да определят обема на работа на доброволните противопожарни отряди, която трябва да изпълняват за предотвратяване и гасене на пожарите съобразно конкретните условия;

2. да утвърждават плановете за дейността на доброволните противопожарни отряди и да оказват помощ при изпълнение на мероприятията;

3. да обсъждат информация за състоянието и дейността на ДПО по осигуряване противопожарната охрана на населените места, учрежденията, стопанските и другите организации периодично, но не по-малко от един път в годината;

4. да организират и направляват взаимодействието на доброволните противопожарни отряди и доброволните отряди на трудещите се с другите държавни и обществени органи и организации и с поделенията на общата и ведомствената противопожарна охрана за предотвратяването и гасенето на пожарите;

5. да вземат своевременно мерки за отстраняване на нарушенията в рамките на предоставените им права със Закона за противопожарната охрана и правилника за прилагането му при сигнал от членове на доброволните противопожарни отряди, на щабовете на противопожарните отряди или от други граждани за непосредствена опасност от груби нарушения на противопожарния ред;

6. да утвърждават графици за рационално използуване на членовете на доброволните противопожарни отряди за провеждане на противопожарна дейност в работно и извънработно време и да ги освобождават от работа при пожар, бедствие или авария, за да участвуват в тяхното ликвидиране;

7. да оказват помощ на доброволните противопожарни отряди в провеждането на просветна и агитационно-разяснителна дейност по въпросите на противопожарната охрана;

8. да организират срещи с командирите от общината или окръга, с доброволните инспектори и с членовете на ДПО за обмяна на положителния опит и за даване на насоки за подобряване на дейността им.

9. да организират общински и окръжни състезания по пожароприложен спорт за подобряване подготовката на членовете;

10. да определят сигнал за пожар на територията на населеното място, учреждението, стопанската и друга организация, който да разгласяват сред населението, работниците и служителите;

11. да осигуряват необходимите документи за налагането на глоби от определените командири и членове на доброволните противопожарни отряди.

Чл. 16. Министерството на вътрешните работи и неговите поделения по места в изпълнение на задачите, произтичащи от Закона за противопожарната охрана и правилника за прилагането му, по отношение на доброволните противопожарни отряди да извършват следното:

1. да оказват помощ на изпълнителните комитети на окръжните и общинските (районите) народни съвети и на кметствата, на ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации по организирането, ръководството и дейността на доброволните противопожарни отряди;

2. да организират национални съвещания, сборове и конференции по дейността на доброволните противопожарни отряди съгласувано с Комисията по териториалното и селищното устройство при Министерския съвет, с министерствата и другите ведомства;

3. да предлагат за обсъждане състоянието и дейността на доброволните противопожарни отряди в междуведомствения противопожарен съвет при Министерството на вътрешните работи;

4. да разработват указания и учебни планове за организацията и провеждането на цялостната учебно-подготвителна работа на щабовете и доброволните противопожарни отряди;

5. да обобщават и популяризират положителния опит и новите почини в дейността на доброволните противопожарни отряди и щабовете на народните съвети, кметствата, учрежденията, стопанските и другите организации;

6. да изучават и популяризират опита в дейността на доброволните противопожарни формирования в Съветския съюз и другите социалистически страни;

7. да правят предложения до държавните и обществените органи и организации за оказване помощ в укрепването и активизирането дейността на доброволните противопожарни отряди;

8. да изготвят образци и да осигуряват изработването на карти и значки за членовете на доброволните противопожарни отряди и щабовете;

9. да изработват, да съгласуват по съответния ред и да утвърждават образци за униформено облекло и отличителни знаци на командирите и членовете на доброволните противопожарни отряди и щабовете;

10. да разработват таблици за снабдяване с безплатно униформено облекло на членовете на доброволните противопожарни отряди и щабовете и сроковете за износването му съгласувано с Комисията по териториалното и селищното устройство при Министерския съвет;

11. да организират и да направляват взаимодействието на доброволните противопожарни отряди с доброволните отряди на трудещите се;

12. да организират и да провеждат зонални и републикански състезания по пожароприложен спорт с членовете на доброволните противопожарни отряди;

13. да подпомагат изработването и доставката срещу заплащане от народния съвет, учрежденията, стопанските и другите организации на необходимите противопожарни автомобили, технически, свързочни и гасителни средства;

14. да организират ремонта и техническото обслужване на противопожарните автомобили, моторните помпи и специалните агрегати, числящи се на доброволните противопожарни отряди, в специализираните авторемонтни бази и работилници срещу заплащане от народния съвет, учрежденията, стопанските и другите организации.

Чл. 17. В своята дейност доброволните противопожарни отряди прилагат следните форми и методи на работа:

1. планират цялостната си дейност в годишни и шестмесечни планове. Препис от плановете се изпращат в щабовете на противопожарните отряди;

2. при повишаване на пожарната опасност в обектите, населените места, полето и горите организират извънредни събрания на членовете, на които се разяснява опасността, и провеждат необходимите мероприятия за предотвратяване и бързо изгасяване на пожарите, както и за оказване на помощ при стихийни бедствия;

3. в съответствие с условията на чл. 20 от Закона за противопожарната охрана по предварително изработен график командирите и доброволните инспектори извършват профилактични проверки на обекти и жилищни сгради;

4. установяват и поддържат противопожарен пост до преминаване на опасността при извършване на действия, които могат да доведат до възникване на пожари;

5. популяризират положителния опит в провеждане на противопожарните мероприятия и информират гражданите за нарушителите на противопожарните правила чрез местните средства за масова информация и разясняват пожарната опасност и противопожарните мерки;

6. поставят в населените места и обектите необходимите противопожарни знаци, правила, съвети и други нагледни материали, посочващи пожарните опасности и противопожарните мерки;

7. оказват помощ на ръководствата на училищата, курсовете и школите за даване необходимата противопожарна подготовка на учащите се;

8. оказват помощ и участвуват в провеждането на противопожарната подготовка на работниците и служителите. В обекти, където няма щатни противопожарни служители, ръководителите определят подходящо лице от ДПО за провеждане на встъпителния инструктаж;

9. извършват проверки и почистване на техниката в противопожарните депа и в района на обектите най-малко един път седмично. Осигуряват зазимяването на техниката и водоизточниците при наближаването на есенно-зимния сезон;

10. изучават пожаротактическите особености на населените места и обектите, местата на водоизточниците, подстъпите до тях и др. в процеса на провеждането на учебно-подготвителната дейност;

11. провеждат самостоятелно и съвместно с дежурните смени от районните и обектовите противопожарни служби пожаротактически занятия;

12. информират политическите и масовите организации за дейността на техните членове периодично, но не по-малко от един път в годината.

Чл. 18. Длъжностните лица към народните съвети, учрежденията, стопанските и другите организации, на които е възложено да подпомагат доброволните противопожарни отряди съгласно чл. 53, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана, изпълняват следните задачи:

1. оказват помощ на изпълнителните комитети на народните съвети и на ръководствата на учрежденията, стопанските и другите организации по организирането и ръководството на доброволните противопожарни отряди;

2. съгласувано с щабовете разработват и внасят за обсъждане от изпълнителните комитети на народните съвети и от ръководствата на учрежденията, стопанските и другите организации всички въпроси, свързани с дейността на доброволните противопожарни отряди;

3. оказват помощ на съответните органи и упражняват контрол по организирането, укрепването и активизирането дейността на доброволните противопожарни отряди;

4. извършват проверки по изпълнение задачите на доброволните противопожарни отряди, предлагат мероприятия и оказват помощ за отстраняване на констатираните слабости;

5. разработват мероприятия за организиране противопожарната подготовка на щабовете, командирите и членовете на доброволните противопожарни отряди на основата на указанията и учебните планове от Министерството на вътрешните работи;

6. предлагат за планиране построяването на необходимите противопожарни депа, както и на средства за обзавеждане и поддържане на съществуващите такива депа;

7. планират полагащите се по норми противопожарни автомобили, технически, свързочни и други съоръжения и гасителни средства на доброволните противопожарни отряди и се грижат за тяхното доставяне и поддържане;

8. предлагат планирането на полагащите се по утвърдените таблици на Министерството на вътрешните работи необходими средства и материали за униформено облекло и отличителни знаци на членовете на щабовете и на доброволните противопожарни отряди;

9. вземат активно участие в подготовката и провеждането на годишните отчетни събрания на щабовете и на доброволните противопожарни отряди;

10. внасят за обсъждане в ръководството на учреждението или организацията основните задачи и проблеми на щаба и осигуряват присъствието на членовете на щаба на заседанията.

Глава трета.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЛИЧНИЯ СЪСТАВ НА ДОБРОВОЛНИТЕ ПРОТИВОПОЖАРНИ ОТРЯДИ

Чл. 19. Командирът на доброволния противопожарен отряд е длъжен:

1. да ръководи, направлява и контролира цялостната дейност на доброволния противопожарен отряд и да води отчет за извършената работа;

2. да провежда мероприятия за укрепването на доброволния противопожарен отряд чрез сплотяване на членовете, възпитаване в непримиримост към нарушенията на правилата за пожарна безопасност, в дух на другарство и самопожертвувателност в борбата с огнената стихия;

3. да изготвя плановете за дейността на доброволния противопожарен отряд, да ги предлага за утвърждаване от народния съвет, кметството, ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации и да осигурява изпълнението на планираните задачи;

4. да разработва месечни графици за рационално използуване членовете на доброволния противопожарен отряд за провеждане на противопожарна дейност;

5. съгласувано с народния съвет, кметството и с ръководството на учреждението, стопанската или друга организация, с органите на общата и ведомствената противопожарна охрана да определи местата и времето за поддържане на дежурство за контрол по спазване на противопожарните правила в населеното място, учреждението, стопанската или друга организация, в полето и горите;

6. да организира взаимодействието на доброволния противопожарен отряд с обществените и политическите организации;

7. периодично да отчита дейността на доброволния противопожарен отряд пред изпълнителния комитет на народния съвет, кметството, ръководството на учреждението, стопанската или друга организация и пред щаба на противопожарните отряди;

8. да организира годишно-отчетно събрание на отряда ежегодно не по-късно от 20 февруари на следващата година;

9. да контролира подчинените си за изпълнението на стоящите пред тях задачи;

10. да отчита възникналите запалвания и пожари чрез общинския(районния) народен съвет, кметството (ръководството на обекта) в районната противопожарна служба, когато последната не е участвувала в гасенето им, със сведение (приложение № 4) и да ги води на отчет в книга (приложение № 5);

11. да организира отчитането на съревнованието между ядрата и членовете в доброволния противопожарен отряд и да предлага пред народния съвет, кметствата, ръководствата на учрежденията, стопанските и другите организации първенците за награждаване;

12. да организира и осигурява провеждането на занятията за повишаване противопожарната подготовка на членовете;

13. да води на отчет в специална тетрадка и да се грижи за поддържане в постоянна готовност на противопожарната техника, инвентар, автомобили и пожарогасителни средства (приложение № 6);

14. да изучава пожарните опасности, противопожарните мерки и оперативно-тактическите особености на населените места, обектите, полето и горите;

15. при внезапни промени на времето (застудяване, засушаване, силни ветрове, снеговалежи и др.) да разработва, предлага и осигурява провеждането на извънредни противопожарни мероприятия;

16. при пожар и други произшествия до пристигането на поделенията на общата и ведомствената противопожарна охрана лично да ръководи пожарогасенето, а след това да се включва в тяхна помощ заедно със силите на доброволния противопожарен отряд;

17. лично да извършва проверки на най-големите и пожароопасни обекти в населеното място и на най-уязвимите места в обектите, да участвува в състава на пожаротехническите комисии и в комисиите за извършване на пожаротехническите обследвания и проверки на населените места и обектите;

18. да взема участие при разглеждане противопожарното състояние на населеното място или обекта на заседанията на кметството и в производствените съвещания на ръководствата на обектите.

Чл. 20. Заместникът на командира по профилактичната дейност е длъжен:

1. да организира профилактичната дейност на доброволния противопожарен отряд;

2. да анализира състоянието на противопожарната охрана на населените места и обектите и да предлага мероприятия за отстраняване на съществуващите слабости;

3. да разработва план за профилактични проверки на обектите от доброволните инспектори, членовете и сам да извършва проверки;

4. да организира и да осигурява провеждането на агитационно-разяснителната работа сред гражданите, учащите се и работниците за предотвратяване и гасене на пожарите;

5. да осигурява при нужда противопожарни постове за контрол по спазване на противопожарните правила в обектите, полето и горите.

6. да разработва, предлага и провежда мероприятия за осигуряване пожарната безопасност на населените места и обектите съобразно различните сезони и при внезапни промени на метеорологичните условия;

7. съгласувано с органите на общата и ведомствената противопожарна охрана да полага грижи за поставянето и поддържането на необходимите знаци, противопожарни съвети и други нагледни материали на видни места в обектите и населените места.

Чл. 21. Заместникът на командира по оперативната, учебната и техническата дейност е длъжен:

1. да организира и да ръководи противопожарната подготовка на членовете;

2. да полага грижи за построяването, обзавеждането и поддържането на вътрешния ред в противопожарното депо;

3. да полага грижи за снабдяването на доброволния противопожарен отряд с необходимите противопожарни уреди, съоръжения и средства и за тяхното поддържане в постоянна изправност и бойна готовност;

4. при нужда да разработва график за дежурство на членовете;

5. да полага грижи за осигуряване противопожарното водоснабдяване на населеното място (обекта), постоянен достъп до водоизточниците и необходимото обозначение;

6. да подпомага организирането и провеждането на съвместни пожаротактически занятия на поделенията на общата и ведомствената противопожарна охрана с доброволния противопожарен отряд;

7. да провежда пожаротактически занятия за поддържане в постоянна готовност на доброволния противопожарен отряд;

8. да изучава оперативно-тактическите особености на населеното място или обекта, охранявани от доброволния противопожарен отряд.

Чл. 22. Командирът на отделението (ядрото) е длъжен:

1. да изпълнява нарежданията на командира и зам.-командира на доброволния противопожарен отряд;

2. да взема необходимите профилактични мерки в поверените му участъци за предотвратяване и бързо изгасяване на пожарите;

3. да организира и да провежда противопожарната подготовка на членовете;

4. да организира дежурствата на членовете за контрол по спазването на противопожарния режим и за участие в гасенето на пожари в населените места и в учрежденията, стопанските и другите организации;

5. да полага непрекъснати грижи за поддържането на противопожарната техника;

6. да не напуска населеното място и обекта през работно време, когато е дежурен;

7. при пожар да осигурява своевременно събиране на дежурното отделение и да ръководи пожарогасителната дейност до пристигането на член от ръководството на доброволния противопожарен отряд или на общата и ведомствената противопожарна служба;

8. с пристигането на дежурната смяна от общата или ведомствената противопожарна служба да осигурява включването на отделението в тяхна помощ;

9. когато дежурното отделение е предвидено за попълване състава на отделенията от общата или ведомствената противопожарна служба, по предварително разработен план да осигурява тяхното събиране и превозване до мястото на пожара.

Чл. 23. Доброволните противопожарни инспектори като специализирани органи на противопожарната охрана и органи на държавния противопожарен надзор са длъжни:

1. да контролират спазването на противопожарните правила, установени с различни нормативни актове;

2. да извършват профилактични проверки на зачислените за обслужване учрежденията, стопански и други организации и на жилищните сгради, като спазват условията на чл. 20 от Закона за противопожарната охрана;

3. да организират и да провеждат просветна и агитационно-разяснителна дейност за предотвратяване и гасене на пожарите от работниците, служителите и населението;

4. да се грижат за поддържането в постоянна изправност и приличен вид на надписите, противопожарните съвети, плакатите, табелите, знаците и др., посочващи пожарните опасности и противопожарните мерки в обектите и населените места;

5. да проверяват спазването на противопожарните строителнотехнически норми при ново строителство, преустройство, реконструкция и модернизация, както и на противопожарния ред на строителните площадки;

6. да изискват и оказват помощ за провеждане противопожарната подготовка на работниците, учащите и населението по местоживеене;

7. да поддържат близка връзка с пожаротехническите комисии и да се включват при извършване на проверки от тях;

8. да проверяват наличието и годността на противопожарните уреди и средства и да полагат грижи за доставяне на необходимите съоръжения;

9. да изучават пожарните опасности и противопожарните мерки в зачислените им обекти, причините за пожарите и да полагат постоянни грижи за повишаване противопожарната подготовка на населението и трудовите колективи.

Чл. 24. Членовете на доброволните противопожарни отряди са длъжни:

1. да полагат непрекъснати грижи за повишаване противопожарната си подготовка, за изучаване Закона за противопожарната охрана, правилника за неговото прилагане и другите нормативни актове по осигуряване противопожарната охрана на народното стопанство;

2. да съдействуват за спазване на установения противопожарен ред там, където работят и живеят, както и да провеждат необходимата разяснителна дейност за предотвратяване на пожарите;

3. да познават наличната противопожарна техника, начините и средствата за гасене на пожари, спасяване на застрашени хора, животни и ценни материали в населеното място и в обекта;

4. да полагат непрекъснато грижи за поддържане в изправност и добър вид на противопожарната техника, намираща се в депата и учрежденията, стопанските и другите организации;

5. да участвуват редовно на събрания, инструктажи, да носят дежурство и др.;

6. при сигнал за пожар да се явяват на определеното сборно място или на мястото на пожара;

7. да проявяват непримиримост към нарушителите на противопожарния ред, да действуват с бързина, смелост и себеотрицание в борбата с пожарите;

8. при изпълнение на задачите, свързани с противопожарната охрана, да носят униформата, картата и значката на член на доброволните противопожарни отряди;

9. да служат за пример пред колектива и обществото и да укрепват авторитета на членовете на доброволните противопожарни отряди.

Глава четвърта.
МАТЕРИАЛНО-ТЕХНИЧЕСКО ОСИГУРЯВАНЕ НА ДОБРОВОЛНИТЕ ПРОТИВОПОЖАРНИ ОТРЯДИ

Чл. 25. Изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети и кметствата са длъжни да осигуряват:

1. за доброволните противопожарни отряди от първа група - депо и противопожарен автомобил с основно предназначение, обзаведен съгласно приложение № 7;

2. за доброволните противопожарни отряди от втора група - подходящи помещения за съхраняване на моторни помпи, обзаведени съгласно приложение № 8, и подръчни противопожарни уреди - съгласно приложение № 9;

3. за доброволните противопожарни отряди от трета група - ползуване на базата, противопожарните автомобили и друг инвентар на поделенията на общата противопожарна охрана.

Чл. 26. Изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети, ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации, в които има организирани доброволни противопожарни отряди, имат следните задължения:

1. да осигуряват необходимите средства за обзавеждане, ремонт, поддържане на сградите, техника, осветление, отопление, телефон и др.;

2. да снабдяват членовете и командирите на доброволните противопожарни отряди със снаряжение съгласно приложение № 10;

3. да снабдяват членовете на доброволните противопожарни отряди с униформено облекло и отличителни знаци по таблица, утвърдена от Министерството на вътрешните работи;

4. да организират и да провеждат за своя сметка съгласно чл. 54, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана курсове за подготовка на командирите, доброволните инспектори, членовете на доброволните противопожарни отряди и на щабовете на противопожарните отряди;

5. да осигуряват средства за поощряване и награждаване членовете на доброволните противопожарни отряди и щабовете, проявили активност в провеждането на мероприятия за предотвратяване и гасене на пожарите;

6. да осигуряват средства, помещение и материали за обзавеждане на учебни пунктове или кабинети в общините и за подготовка на ръководния състав и членовете на доброволните противопожарни отряди.

Чл. 27. Учрежденията, стопанските и другите организации, в които има организирани доброволни противопожарни отряди, осигуряват строителство на сгради и помещения за противопожарни депа, противопожарни автомобили, инвентар, технически, свързочни и гасителни средства съгласувано със съответните противопожарни служби.

Глава пета.
ПООЩРЕНИЯ И НАКАЗАНИЯ

Чл. 28. Поощряването на командирите и на членовете на доброволните противопожарни отряди се извършва, както следва:

1. командирите на отделения (ядра), зам.-командирите и командирите на доброволните противопожарни отряди по отношение на членовете (началниците на щабовете - за членовете на щаба) имат право да обявяват писмено и устно благодарност пред събрание на отряда и на политическата и масовата организация, в която членуват;

2. началниците на щабовете на противопожарните отряди и началниците на районни и обектни противопожарни служби по отношение на командирите и членовете на доброволните противопожарни отряди имат право:

а) да обявяват писмено и устно благодарност пред събрание на отряда и на политическата и масовата организация, в която членуват;

б) да награждават с грамоти по образец;

в) да предлагат за награждаване проявили се командири и членове на доброволните противопожарни отряди;

3. председателите на изпълнителните комитети на общинските (районите) народни съвети, кметовете, ръководителите на учреждения, стопански и други организации, началниците на районни и окръжни управления на МВР по отношение на членовете на щабовете, командирите и членовете на доброволните противопожарни отряди имат право:

а) да обявяват писмено и устно благодарност пред събрание на отряда и на политическата и масовата организация, където членуват;

б) да награждават с грамоти;

в) да награждават с парични и предметни награди;

г) да предлагат за награждаване членове на щабовете на противопожарните отряди, командири на доброволните противопожарни отряди, доброволни инспектори и членове на доброволните противопожарни отряди;

4. председателите на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и началникът на Централното управление на противопожарната охрана по отношение на членовете на щабовете, командирите и членовете на доброволните противопожарни отряди имат право:

а) да обявяват устно и писмено благодарност;

б) да награждават с грамота;

в) да награждават със значката "Отличник на противопожарната охрана";

г) да награждават с парични и предметни награди;

д) да предлагат за награждаване членове на доброволните противопожарни отряди от съответното министерство, друго ведомство, стопанска и друга организация, Министерството на вътрешните работи, Министерския съвет и Държавния съвет.

Чл. 29. Командирите на отделения (ядра), зам.-командирите и командирите на доброволните противопожарни отряди и началниците на щабовете по отношение на членовете имат право да предлагат пред общото събрание за отрядниците следните мерки за въздействие:

1. предупреждение;

2. мъмрене;

3. строго мъмрене;

4. писмено уведомяване на обществената организация, в която членува;

5. изключване.

Допълнителни разпоредби

§ 1. При провеждане на пожаропрофилактичната дейност в обектите и жилищата на гражданите, командирите на доброволните противопожарни отряди, заместниците им по профилактичната работа, доброволните инспектори и ръководствата на щабовете съгласно чл. 10, 13, 16, 20, 21, 25, 37, 38 и 45 от Закона за противопожарната охрана могат:

1. за отстраняване на констатираните нередности да връчват на съответните длъжностни лица и граждани противопожарно разпореждане(приложение № 11). Сроковете за изпълнение на противопожарните мероприятия предварително се съгласуват с председателите на изпълнителните комитети на народните съвети, кметовете и ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации;

2. да правят писмени и устни предложения пред председателите на изпълнителните комитети на общинските народни съвети, кметствата, ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации за отстраняване на пожарни опасности и за изпълнение на противопожарни разпореждания;

3. да информират органите на общата, ведомствената (обектната) противопожарна охрана за състоянието на противопожарната охрана на населените места, учрежденията, стопанските и другите организации и да търсят тяхната помощ в изпълнението на мероприятията;

4. да предлагат на председателите на изпълнителните комитети на общинските (районите) народни съвети и на кметовете сигнални писма до ръководителите за вземане необходимите мерки за изпълнение на противопожарни мероприятия;

5. при непосредствена опасност от пожар да прекратяват експлоатацията на прибори за отопление, части от електрически инсталации, както и на уреди и машини с ограничено действие, като за целта съставят протокол (приложение№ 12);

6. при констатиране на маловажни нарушения на противопожарните правила в зачислените им населени места, квартали, цехове и обекти да налагат глоби до 5 лв., които да събират по квитанция, съгласно чл. 45 от Закона за противопожарната охрана.

Заключителни разпоредби

§ 2. Инструкцията се издава на основание чл. 49, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана (обн., ДВ, бр. 42 от 1980 г.), съгласувана е с Комисията по териториалното и селищното устройство при Министерския съвет и със съответните заинтересувани министерства и други ведомства.

§ 3. Изпълнението на инструкцията се възлага на министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на народните съвети, кметствата, стопанските и другите организации, поделенията на общата и ведомствената противопожарна охрана и доброволните противопожарни отряди.

Приложение № 1

към чл. 2, ал. 2


ПРОТОКОЛ Днес ..................19..... г. в .................................. .....................................................................

/посочват се населеното място, обектът и точният адрес/ се проведе събрание на актива на населеното място /учреждение, стопанска или друга организация/, организирано от ......................... за учредяване доброволен противопожарен отряд при следния дневен ред:

1. Доклад на тема: Ролята на доброволните противопожарни отряди в опазването на народното стопанство и личното имущество на гражданите от пожари.

2. Приемане на членове на доброволния противопожарен отряд.

3. Избор на ръководство на отряда и командири на отделения.

На събранието присъствуват .......... души.

След направените изказвания по доклада и предложения за броя и състава на доброволния противопожарен отряд събранието реши.

1. Учредява доброволен противопожарен отряд в състав от ..... души.

2. В състава на доброволния противопожарен отряд се приемат следните ръководители, работници, служители, граждани:




Собствено, бащино Точен Функции в Месторабота
  и фамилно име адрес отряда  
1 2 3 4 5

1. 2. 3. . . .


3. За командир на доброволния противопожарен отряд бе избран др.................................................................... ......................................................................

/собствено, бащино и фамилно име, месторабота/ ......................................................................

/длъжност, специалност и образование/ ......................................................................

4. За зам.-командир по профилактичната дейност бе избран др....................................................................

/собствено, бащино и фамилно име, месторабота/ ......................................................................

/длъжност, специалност и образование/

5. За зам.-командир по оперативната, учебната и техническата дейност бе избран др..................................................

/собствено, бащино и фамилно име, месторабота/ ......................................................................

/длъжност, специалност и образование/

6. За командири на отделения бяха избрани другарите: ......................................................................

/собствено, бащино и фамилно име, месторабота/ ......................................................................

/длъжност/

Протоколчик:


Приложение № 2

към чл. 4


Примерен норматив за определяне числения състав на доброволните

противопожарни отряди в населените места


Брой на жителите Брой на членовете
    на отряда
1 2 3
1. от 101 до 300 от 5 до 10
2. от 301 до 500 от 11 до 15
3. от 501 до 1000 от 16 до 20
4. от 1001 до 2000 от 21 до 25
5. от 2001 до 3000 от 26 до 30
6. от 3001 до 4000 от 31 до 35
7. от 4001 до 5000 от 36 до 40
8. от 5001 до 8000 от 41 до 45
9. от 8001 до 10000 от 46 до 50
10. от 10001 до 20000 от 51 до 60
11. от 20001 до 35000 от 61 до 70
12. от 35001 до 50000 от 71 до 80
13. от 50001 до 75000 от 81 до 90
14. от 75001 до 100000 от 91 до 100
15. над 100000 до 120


Приложение № 3

към чл. 5


Примерен норматив за определяне числения състав на добровалните противопожарни отряди в учрежденията, стопанските и другите организации според броя на работниците и служителите им


  Брой на работниците Брой на членовете
и служителите на отряда
1 2 3
1. до 100 от 5 до 10
2. от 101 до 200 от 11 до 15
3. от 201 до 300 от 16 до 20
4. от 301 до 500 от 21 до 25
5. от 501 до 1000 от 26 до 40
6. от 1001 до 3000 от 41 до 60
7. от 3001 до 5000 от 61 до 80
8. от 5001 до 10000 от 81 до 120
9. над 10000 до 150


Приложение № 4

към чл. 19, т. 10


СВЕДЕНИЕ

№..... гр..........................., община............, окръг...............

На...........................19.....г. в..........часа.... . мин. възникна пожар /запалване/ в......................................

/посочват се точният адрес и мястото на пожара/ собственост на......................................................... .......................................................................

Причини..........................................................

/определят се според класификацията, посочват се и обстоятел- ....................................................................... ствата, при които е възникнал пожарът/

Пожарът е изгасен от............................................. ....................................................................... /доброволния отряд, подготвени работници, служители, граждани и ученици/ с...................................................................... .......................................................................

/посочват се какви средства и уреди са използувани за пожарогасене/

Загуби..............лева. Изгоряло............................. ....................................................................... /посочва се изгорялото, счупено и повредено имущество, засегнато от

пожара/

Кмет /директор/:

Командир на ДПО:


Приложение № 5

към чл. 19, т. 10


Тетрадка за отчитане на възникналите запалвания и пожари в

......................................................

/наименование на обекта, населеното място/


Дата Час Причини за Загуби Изго- Кратки данни Кога е от- Забе-
      запалването   ряло за гасител- четен в лежка
      на пожара     ната дейност РПС  
1 2 3 4 5 6 7 8 9


Забележка: В книгата се вписват също запалванията и пожарите, гасени от районните и участъковите противопожарни служби.


Приложение № 6

към чл. 19, т. 13


Тетрадка за отчитане на пожарогасителното съоръжение

на добровалния противопожарен отряд в ...........................

/град, село, обект/


  Наименование на Зареден Проверен Техническо Кой от- Забе-
уреда /съоръже- /дата/ /дата/ състояние говаря лежка
  ние, средства/          
1 2 3 4 5 6 7


Приложение № 7

към чл. 25, т. 1


Таблица за комплектуване на противапожарни автомобили

с основно предназначение за ползуване от доброволните

противопожарни отряди


Наименование на съоръжението Мярка Количество
1 2 3 4
1. Ботуши диелектрични чифт 1
2. Водовземател бр. 1
3. Въже спасително " 2
4. Въже за смукателна линия м 20
5. Вила желязна бр. 2
6. Водосъбирател " 1
7. Дозатор за мокрител " 1
8. Задръжка шлангова " 3
9. Кофпомпа " 1
10. Ключ за хидрант с шапка " 1
11. Ключ за водопровод " 1
12. Ключ затегач универсален " 2
13. Киркобрадва голяма " 1
14. Крик " 1
15. Канджа с върлина " 1
16. Клещи - ножици за ел. ток " 1
17. Килимче диелектрично " 1
18. Лопата обикновена " 1
19. Лост железен универсален " 1
20. Лампа бензинова " 1
21. Мокрител кг 60-80
22. Мостче шлангово бр. 1
23. Облекло топлоотразяващо комплект 2
24. Одеяло азбестово бр. 2
25. Огнебран азбестов " 2
26. Променители разни " 6
27. Пожарогасител с въглероден двуокис    
  от 5 до 8 кг " 1
28. Пожарогасител с прах от 6 до 12 кг " 1
29. Пенообразувател кг 200 +
  резерв от    
  600 кг    
30. Пеногенератори бр. 2
31. Разклонител трипътен " 2
32. Ръкавици гумени диелектрични чифт 2
33. Струйник 19 мм бр. 2-4
  " 13 мм " 1-4
  " универсален " 2
34. Стълба щурмова " 1
35. Стълба разтегателна /сглобна/ " 1
36. Смукателна цедка " 2
37. Самарче шлангово " 2
38. Тръби смукателни със съединители м 8-10
39. Тръба смукателна за вземане вода    
  от хидрант " 4
40. Туба с бензин /газьол/ 20 л бр. 1
41. Уплътнители каучукови от всички размери " 5
42. Чанта санитерна с медикаменти " 1
43. Шлангове 35 мм или 52 мм м 400
  " 75 мм " 200


Приложение № 8

към чл. 25, т. 2


Таблица за комплектуване на помпа, предназначена за пожарогасене

от доброволния противопожарен отряд


  Наименование Мярка Дебит на помпата,
на обзавеждането   л/м ин.
      до 1200 до 800
1 2 3 4 5
1. Въже за смукателна линия м 20 20
2. Задръжка шлангова бр. 2 2
3. Кръпка шлангова метална " 4 4
4. Кофа брезентова бр. 2 2
5. Ключ универсален за съединители " 2 2
6. Променител " 1 1
7. Разклонител " 1 -
8. Струйник 19 мм " 1 1
  " 13 мм " 2 2
9. Самарче шлангово " 1 1
10. Смукател с цедка " 1 1
11. Шлангове 35 мм или      
  52 мм м 80 60
12. Шлангове 75 мм " 120 100
13. Свещи за дв. в. г. бр. 2 2
14. Туба и гориво " 1 1
15. Ключ за свещи " 1 1
16. Кабел за свещи м 1 1
17. Клещи плоски бр. 1 1
18. Туби от 0,5 - 1 л с масло " 1 1
19. Шлангове 75 мм м 60 60
20. " 35 мм или      
  52 мм м 100 100


Приложение № 9

към чл. 25, т. 2


Таблица за техническо осигуряване на доброволните отряди

в населените места в зависимост от броя на жителите


        Брой на жителите  
Наименование Мярка от 3000 от 1500 от 500 до 500
  на съоръженията   до 5000 до 3000 до 1500  
1 2 3 4 5 6 7
1. Моторна помпа комплект за          
  пожарогасене бр. 1 1 - -
2. Брадва обикновена " 1 1 1 1
3. Водовземател " 1 1 1 1
4. Въже спасително " 1 1 1 -
5. Вила желязна " 5 3 3 2
6. Кофпомпи " 10 10 8 4
7. Кофи за вода " 10 10 8 4
8. Ключ за хидрант с шапка " 2 1 1 1
9. Ключ за водопровод " 1 1 1 -
10. Ключ затегач универсален " 1 1 1 -
11. Кръпки метални шлангови " 5 4 3 -
12. Кирка обикновена " 4 2 2 2
13. Киркобрадва голяма " 2 1 1 1
14. Канджа с върлина " 2 1 1 1
15. Лопата обикновена " 5 4 4 4
16. Пожарогасител с въглероден          
  двуоки: от 5 до 8 кг " 2 1 1 1
  с прах 6 до 12 кг " 2 1 1 1
17. Струйник 19 мм " 2 1 1 -
  " 13 мм " 2 1 2 -
18. Самарче " 1 1 1 -
19. Шлангове 75 мм м 60 60 60 -
  " 35 мм или 52 мм " 100 100 100 -


Забележки: 1. Съоръженията, посочени в т.1, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, и 19, се отнасят само за ДПО в населени места, където има водопроводна мрежа с пожарни хидранти. 2. Шансовият инструмент, посочен в т. 2, 6, 7, 12, 13 и 15, за населени места с горски райони се увеличава по преценка на съответния народен съвет.


Приложение № 10

към чл. 26, т. 2


Таблица за снаряжението на членовете на доброволните противопожарни

отряди, включени в групите за пожарогасене


    Мярка Командир, Членове Шофьор Помпиер Опера-
Наименование на   зам. ко- бойци     тивен
  снаряжението   мандир,       резерв
      командир       в % от
      на отде-       общия
      ление       брой
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Ботуши гумени чифт 1 1 1 1 5
2. Противогаз бр. 1 1 1 1 5
3. Каска " 1 1 - - 5
4. Колан " 1 1 - - 5
5. Мушама /костюм/            
  предпазни " 1 1 1 1 -
6. Киркобрадва бр. 1 1 - - 5
7. Ключ затегач с калъф " - 1 - - 5
8. Клещи изолирани " 1 1 1 1 5
9. Ръкавици брезентови с            
  подплата чифт 1 1 1 1 5
10. Свирка бр. 1 - - - -



Забележка. В обекти, където при гасене могат да се отделят опасни вещества, за членовете на ДПО се осигуряват и необходимите предпазни облекла и изолиращи дихателни прибори. При тяхното ползуване се спазват съответните изисквания.


Приложение № 11

към § 1, т. 1

До другаря..........................................

/собствено, бащино и фамилно име, длъжност/

....................................................

/наименование на обекта/

ул. .................................................

гр. .................................................

ПРОТИВОПОЖАРНО РАЗПОРЕЖДАНЕ Днес................19...г., гр. /с/.................................. ..........., подписаният.............................................. ......................................................................

/собствено, бащино и фамилно име/ .............................................................в гр. /с/ /длъжност в състава на ДПО/ ................................................извърших профилактична проверка на ..........................................................

/наименование на обекта/ гр. /с/ ................................., ул..................№...... За отстраняване на констатираните нередности на основание чл. 17, ал. 1 от Закона за противопожарната охрана разпоредам да се изпълнят следните мероприятия:............................................................. ......................................................................... .... Това разпореждане се състави в два екземпляра, от които единият за директора /началника, ръководителя на обекта или за частното лице/ за изпълнение, а другият за доброволния противопожарен отряд за контрол. В случай на несъгласие някои от мероприятията или сроковете за тяхното изпълнение могат да се обжалват в 7-дневен срок от получаване на разпореждането пред председателите на изпълнителните комитети на народните съвети, кметовете и ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации.

Връчил: ...............................

/подпис/

Получил: ..............................

/длъжност и подпис/ гр. .............., 19..... г.

/дата на връчване/


Приложение № 12

към § 1, т. 5


Протокол за прилагане на превантивно-административна мярка

по чл. 37, т. 5 от Закона за противопожарната охрана Днес..................19....г., подписаният........................... ......................................................................

/собствено, бащино и фамилно име , длъжност............................................................

в ДПО/ в присъствието на:

1.................................................. ......................................................................

/собствено, бащино и фамилно име и адрес на присъствуващите/

2............................................................ и на основание чл. 38, ал. 2 от Закона за противопожарната охрана, като констатирах, че вследствие на..............................................

/посочват се причините за явната пожарна ......................................................................

опасност, произтичащи от уредите, съоръженията и инсталацията/ в ....................................................................

/помещения, цех/ на ...................................................................

/посочва се наименованието на обекта/ е създадена непосредствена опасност от възникване на пожар, забранявам експлоатацията на посочените съоръжения, като ги .....................

/посочва се и видът на ......................................................................

забраната: запечатах, пломбирах, отстраних и т. н./

Уведомих........................................................

/собствено и фамилно име и длъжността на ......................................................................

отговорника на съоръжението/ че за повреждане или скъсване на печата /пломбата/ и възобновяване дейността на описаните в протокола уреди, съоръжения и инсталации или отново използуване на отстранените уреди без мое разрешение виновните ще бъдат привлечени към отговорност съгласно чл. 277 от Наказателния кодекс или чл. 40 от Закона за противопожарната охрана.

Подпис:....................................

/член на ДПО, приложил принудителната

мярка/

Присъствували:

1. .........................

2. .........................

Р а з п и с к а

Подписаният ...................................................... на длъжнаст ...........................получих един екземпляр от протокола. Уведомен съм за отговорността, предвидена за неспазване на наложената с този протокол превантивна административна мярка.

Подпис: Дата на получаване на протокола ...........19... г.

Промени настройката на бисквитките