Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 52 от 5.VII

ИНСТРУКЦИЯ № 8 ЗА РАЗРЕШАВАНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛЕН ОТПУСК ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ПО ЧЛ. 60, АЛ. 4 И 5 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА И ЗА ЗАПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПО ЧЛ. 156, АЛ. 3 И 4 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА

 

ИНСТРУКЦИЯ № 8 ЗА РАЗРЕШАВАНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛЕН ОТПУСК ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ПО ЧЛ. 60, АЛ. 4 И 5 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА И ЗА ЗАПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПО ЧЛ. 156, АЛ. 3 И 4 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА

В сила от 01.07.1985 г.
Издадена от Комитета по труда и социалното дело и Централния съвет на българските професионални съюзи

Обн. ДВ. бр.52 от 5 Юли 1985г.

Чл. 1. (1) Допълнителният отпуск за отглеждане на дете по чл. 60, ал. 4 и 5 от Кодекса на труда (КТ) се разрешава на майките (осиновителките) непосредствено след ползуването на отпуска поради бременност и раждане в следните размери:

1. за първо, второ и трето дете - до навършване на двегодишната му възраст;

2. за близнаци, един от които е второ или трето дете - до навършване на тригодишната им възраст;

3. за четвърто и всяко следващо дете - до 6 месеца.

(2) На майките (осиновителките), започнали работа след изтичане на срока, предвиден за ползуване на отпуска поради бременност и раждане съобразно поредността на детето, допълнителният отпуск за отглеждане на дете се разрешава за остатъка от времето по чл. 1, точки 1, 2 и 3.

Чл. 2. Допълнителният отпуск за отглеждане на дете се разрешава по искане на майката (осиновителката) въз основа на молба-декларация. В нея тя заявява, че детето не е настанено в детска ясла или друго детско заведение и че не е дала съгласие на друго лице да ползува отпуска за отглеждане на детето.

Чл. 3. (1) Ползуването на допълнителният отпуск от майката(осиновителката) се прекъсва при смърт на детето, даването му за осиновяване или настаняването му в детска ясла или друго детско заведение, при лишаването й от родителски права по чл. 75 от Семейния кодекс (СК) или когато съдът на основание чл. 74 СК е взел мерки в интерес на детето и е възложил отглеждането му на други лица.

(2) Когато някой от близнаците, за които се ползува отпуск по чл. 60, ал. 5 КТ, почине или бъде даден за осиновяване, преди да навърши двегодишна възраст, допълнителният отпуск за отглеждане на другия близнак следва да се ползува в срока по чл. 60, ал. 4 КТ, т.е. докато детето навърши двегодишна възраст. Когато някой от близнаците почине или бъде даден за осиновяване след навършване на двегодишна възраст, но преди навършване на тригодишна възраст, допълнителният отпуск за отглеждане на другия близнак се прекратява от деня, следващ настъпването на събитието.

(3) допълнителният отпуск за отглеждане на дете се ползува в сроковете по ал. 2 и когато някой от близнаците бъде настанен в детска ясла или друго детско заведение или когато при развод упражняването на родителските права върху детето са предоставени на другия родител(осиновител).

Чл. 4. (1) Отпускът на майката (осиновителката) по чл. 60, ал. 4 или 5 КТ с нейно съгласие може да се ползува от бащата (осиновителя) на детето или от един от техните родители при условие, че това лице работи.

(2) Отпускът по ал. 1 се разрешава от организацията, в която работи лицето, поело отглеждането на детето. За тази цел то подава молба заедно с декларация, подписана от него и от майката, и справка от организацията, в която работи майката. Декларацията и справката се подават в два екземпляра по образци (приложение № 1 и № 2). Единият екземпляр от тези документи се съхранява в организацията, в която работи лицето, поело отглеждането на детето, а другият - в организацията, в която работи майката.

(3) Когато по време на ползуването на допълнителният отпуск от бащата(осиновителя) или от един от родителите на майката (осиновителката) или на бащата (осиновителя) майката (осиновителката) поиска сама да гледа детето си или да даде съгласие на друго от тези лица да ползува отпуск, отпускът на майката (осиновителката) се разрешава или новата декларация се приема и справката се заверява от организацията, в която тя работи, след представяне на служебна бележка, че ще се прекрати от определената дата отпускът на лицето, което го е ползувало дотогава.

(4) Когато майката (осиновителката) е починала или е лишена от родителски права по чл. 75 СК или съдът на основание чл. 74 СК е взел мерки в интерес на детето и е възложил отглеждането му на някое от лицата по чл. 60, ал. 6 КТ, допълнителният отпуск в сроковете по чл. 60, ал. 4 или 5 КТ се разрешава на бащата (осиновителя) или на лицето, поело отглеждането на детето. Бащата (осиновителят) или лицето, поело отглеждането на детето, което ще ползува отпуск, подава молба, в която декларира посочените обстоятелства, и прилага справка по образец (приложение № 2), както и акт за смърт на майката (осиновителката), съответно решението на съда по чл. 74 или 75 СК.

(5) Организацията, в която работи лицето, поело отглеждането на детето, не може да откаже разрешаването на искания отпуск, както и да прекъсне ползуването му без съгласие на същото лице.

Чл. 5. (1) Ползуването на допълнителният отпуск за отглеждане на дете от бащата (осиновителя) или един от родителите на бащата (осиновителя) или на майката (осиновителката) не се прекъсва, когато майката(осиновителката) на взетото за отглеждане дете ползува законоустановен платен отпуск, отпуск за временна нетрудоспособност поради болест, трудова злополука или отпуск за бременност и раждане.

(2) Допълнителният отпуск за отглеждане на дете, ползуван от бащата(осиновителя) или от един от родителите на бащата (осиновителя) или на майката (осиновителката), освен в случаите по чл. 3 се прекратява и при прекратяване на трудовия договор на майката (осиновителката).

Чл. 6. (1) През времетраенето на допълнителния отпуск за отглеждане на дете на майката (осиновителката) или на лицето, което ползува този отпуск, се изплаща парично обезщетение за отглеждане на дете в размер минималната месечна заплата, установена за страната, съгласно чл. 156, ал. 3 КТ и чл. 45а, ал. 1 от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда(ППД III КТ) (обн., Изв., бр. 30 от 1958 г.; изм. и доп., бр. 21 и 47 от 1959 г., бр. 9 и 49 от 1960 г., бр. 59 и 66 от 1962 г.; ДВ, бр. 24, 36, 44 и 99 от 1963 г., бр. 49 от 1964 г., бр. 1, 58, 90 и 99 от 1965 г., бр. 66 от 1967 г., бр. 15 от 1968 г., бр. 14 от 1969 г., бр. 19 от 1972 г., бр. 59 и 67 от 1973 г., бр. 37 и 59 от 1975 г., бр. 59 от 1977 г., бр. 42 от 1980 г., бр. 21 и 101 от 1981 г., бр. 33 от 1982 г. и бр. 61 от 1984 г.). Когато лицето, което ползува отпуск, е работещ пенсионер, паричното обезщетение се изплаща, без да се прилагат ограниченията по чл. 29, ал. 1 ППД III КТ, тъй като не се отнася за парично обезщетение за временна нетрудоспособност поради болест.

(2) Когато трудовият договор на майката (осиновителката) или на лицето, което ползува допълнителен отпуск за отглеждане на дете, се прекрати или осигуряването му за всички осигурителни случаи се прекъсне, изплащането на паричното обезщетение по ал. 1 се спира.

(3) Паричното обезщетение по ал. 1 се изплаща и когато майката(осиновителката) по време на отпуска за отглеждане на дете сключи втори трудов договор с друга организация, тъй като в тези случаи не се прекъсва ползуването на отпуска по чл. 60, ал. 4 или 5 КТ.

Чл. 7. (1) Когато майката (осиновителката) или лицето по чл. 60, ал. 6 КТ през време на ползуването на допълнителният отпуск за отглеждане на дете изпадне в състояние на временна нетрудоспособност, получава или само парично обезщетение за временна нетрудоспособност, или само парично обезщетение за отглеждане на дете в пълен размер по негов избор.

(2) В съответствие с чл. 37, изр. второ ППД III КТ през време на ползуване на допълнителен отпуск за отглеждане на дете не се изплаща парично обезщетение за гледане болен член от семейството.

Чл. 8. (1) Съгласно чл. 156, ал. 4 КТ и чл. 45а, ал. 2 ППД III КТ, когато не се ползува отпуск по чл. 60, ал. 4 или 5 КТ или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне ползуването му, на майката (осиновителката), ако съгласно чл. 145, ал. 1 и 4 КТ е осигурена за всички осигурителни случаи, се изплаща парично обезщетение в размер 50 на сто от минималната месечна заплата, установена за страната.

(2) Когато майката (осиновителката) е починала, обезщетението по ал. 1 се изплаща на бащата (осиновителя) или на лицето по чл. 60, ал. 6 КТ, което е поело отглеждането на детето, ако бащата (осиновителят) или това лице съгласно чл. 145, ал. 1 и 4 КТ е осигурено за всички осигурителни случаи.

(3) Когато майката (осиновителката) е лишена от родителски права по чл. 75 СК или съгласно чл. 74 СК детето е дадено за отглеждане на лице по чл. 60, ал. 6 КТ, обезщетението по ал. 1 се изплаща на бащата (осиновителя) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, ако бащата(осиновителя) или това лице съгласно чл. 145, ал. 1 и 4 КТ е осигурено за всички осигурителни случаи.

(4) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1 не се спира, когато майката (осиновителката) или лицето, поело отглеждането на детето в случаите по ал. 2 и 3, ползува законоустановен платен отпуск, включително и отпуск за временна нетрудоспособност, тъй като в това време не се ползува отпуск за отглеждане на дете.

Чл. 9. Когато майката (осиновителката) през време на ползуването на отпуск по чл. 60, ал. 4 или 5 КТ заболее тежко или почине, освен лицата по чл. 60, ал. 6 КТ отпуск може да се разреши и парично обезщетение за остатъка от времето за отглеждане на дете да се изплаща и на други роднини до втора степен родство на майката (осиновителката) или бащата (осиновителя) при условията и по реда на чл. 41, ал. 2 ППД III КТ.

Чл. 10. Паричното обезщетение по чл. 6, 8 и 9 съгласно чл. 156, ал. 5 КТ и чл. 45а, ал. 3 ППД III КТ се спира при смърт на детето, даването му за осиновяване или настаняването му в детска ясла или в друго детско заведение.

Чл. 11. (1) Организацията е длъжна да разреши на майката(осиновителката) ползуването на полагащия й се платен годишен отпуск (редовен и допълнителен), ако тя изрично пожелае това по време на ползуването за отпуска по чл. 60, ал. 4 или 5 КТ. Към възнаграждението за годишния отпуск се изплаща и парично обезщетение по чл. 8, ал. 1. В този случай допълнителният отпуск за отглеждане на дете съобразно чл. 60, ал. 4 и 5 КТ не се удължава с времето, през което е ползуван платен годишен отпуск.

(2) Когато майката (осиновителката) не е ползувала платен годишен отпуск по реда на ал. 1, тя може да го ползува след изтичането на срока на отпуска по чл. 60, ал. 4 или 5 КТ, при условията и по реда на т. 11 от Наредбата за отпуските на работниците и служителите (обн., Изв., бр. 20 от 1958 г.; попр., бр. 22 от 1958 г.; изм. и доп., бр. 79 от 1958 г., бр. 39 от 1960 г., бр. 18 от 1961 г.; ДВ, бр. 20 и 97 от 1964 г., бр. 57 от 1974 г., бр. 8 от 1975 г. и бр. 65 от 1984 г.).

(3) Когато организацията не разреши ползуването на отложен отпуск по ал. 2, виновното длъжностно лице се наказва по реда на чл. 171 КТ.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази инструкция се прилага и когато към 1 юли 1985 г. децата не са навършили двегодишна възраст за първото, второто или третото дете, тригодишна възраст за близнаците, когато един от тях е второ или трето дете в семейството или когато не са изтекли 6 месеца от края на срока на отпуска поради бременност и раждане за четвъртото и всяко следващо дете, съгласно § 29 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, Закона за пенсиите, Закона за общественото осигуряване и Закона за данък върху общия доход и § 25 от приложение № 4 към § 2 от Постановление № 28 на МС и ЦС на БПС от 1984 г. за изменение и допълнение на някои нормативни актове във връзка с по-нататъшното изпълнение на Декемврийската програма за повишаване жизненото равнище на народа (ДВ, бр. 61 от 1984 г.).

§ 2. Тази инструкция се издава в изпълнение на чл. 70 от Наредбата за отпуските на работниците и служителите и чл. 92, ал. 1 ППД III КТ и влиза в сила от 1 юли 1985 г.

Приложение № 1 към чл. 4 ал. 2


Декларация за ползуване на отпуск по чл. 60, ал. 4 и 5 КТ от бащата(осиновителя) или от един от родителите на майката (осиновителката) или бащата (осиновителя)


Подписаните: 1) ..................................................., (трите имена по паспорт)

2) ................................................................. (трите имена по паспорт)

заявяваме, че първата от нас, като майка е съгласна, а вторият като баща (дядо, баба) приема да ползува допълнителния отпуск за отглеждането на....................................................................... .,

(трите имана на детето близнаците)

род. на ........ 19.. г., което е (които са)....................... (първо, второ, трето)

дете от родените (осиновените) от майката, считано от .......19.. г.

Декларираме, че досега от този отпуск са използувани .... дни, за които е изплатено парично обезщетение по чл. 156 КТ.

Задължаваме се при прекратяване на трудовия договор от някой от нас, при смърт на детето, даването му за осиновяване или настаняването му в детски ясли или друго детско заведение, както и при прехвърляне на родителските права на другия съпруг да уведомим организацията, за да прекрати разрешения отпуск.

Известно ни е, че за неверни данни носим отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс и дължим възстановяването на недължимо изплатените ни суми заедно с 12 на сто годишна лихва.


......... 19... г.

Декларатори: 1. ................. 2. .................


Забележки. 1. Декларацията се попълва в два екземпляра, всеки от които се съхранява в личните досиета на деклараторите в съответните организации.

2. Излишното се зачертава.

Приложение № 2 към чл. 4, ал. 2


Справка от организацията, в която работи майката


Ръководството на ................................................. (предприятие, учреждение, организация)

удостоверява, че ................................................. (трите имена по паспорт на майката)

работи като осигурена за всички осигурителни случаи на длъжност........ с безсрочен (срочен до ...... 19... г.) трудов договор и е ползувала допълнителен отпуск за отглеждане на детето (децата) си................... род. на .........19... г., в размер ....... дни от.......19.. г. до ..... 19.. г. и остава да ползува още ...... дни.


.........19... г. ...................... (длъжност)

Длъжностно лице ................. (подпис и печат)


Забележки. 1. Справката се попълва в два екземпляра, всеки от които се съхранява в личните досиета на майката и на лицето, поело отглеждането на детето, в съответните организации.

2. Излишното се зачертава.

Промени настройката на бисквитките