УКАЗ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА КОЛЕКТИВНИ ТРУДОВИ ДОГОВОРИ
УКАЗ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА КОЛЕКТИВНИ ТРУДОВИ ДОГОВОРИ
Обн. ДВ. бр.8 от 26 Януари 1951г.
Чл. 1. За да се осигури изпълнението и преизпълнението на производствените и финансово-стопанските планове, за подобряване на производителността и организацията на труда и за повишаване отговорността на стопанските и профсъюзните организации, за създаване на по-добри материално-битови условия и културно обслужване на работниците и служителите, се сключват колективни трудови договори по предприятия.
Всяка година Централният съвет на ОРПС, след съгласуване с министерствата и ведомствата, определя сроковете за сключване на колективните договори, начините за проверката и отчитането им и пр.
Чл. 2. Колективните трудови договори се сключват в началото на годината, за срок от една година, между директорите (ръководителите) на предприятията и представителите на работниците и служителите - профкомитетите, като се създават благоприятни условия за най-широко и пряко участие на работниците и служителите както при предлагането на различните мероприятия, така и при обсъждането на изготвения проект за колективния трудов договор.
Сключените договори се подписват от директора на предприятието и председателя на профкомитета и се препращат за регистриране в централното ръководство на профсъюза и съответното обединение (управление, дирекция и пр.), ведомство или министерство.
Чл. 3. Правата и задълженията, които се пораждат от колективните трудови договори, се отнасят до всички работници и служители от съответните предприятия и стопанства, независимо от това дали техните трудови условия се уреждат от закона за трудовия договор или от закона за държавните служители, както и независимо от това дали те са членове или не на профорганизацията.
Чл. 4. Колективните трудови договори се сключват въз основа на всички показатели на утвърдения за предприятието производствено-финансов план, както и въз основа на указанията, дадени в съвместните директивни писма на съответните министерства (обединения, управления, дирекции и пр.) и централните ръководства на съответните профсъюзи, съгласувани с Централния съвет на ОРПС.
Чл. 5. В директивните писма трябва да се предвиждат:
а) утвърдените планови показатели на предприятията по обем на продукцията, повишение производителността на труда, снижение себестойността на продукцията, както и кредитите за жилищно-битовото и културното строителство и охраната на труда.
б) показателите по подготовката на нови кадри и повишаване квалификацията на работниците и служителите, както и указания за конкретните мероприятия, които ще бъдат проведени през годината в тази насока: указания за внедряване на организационно-технически мероприятия, въвеждане на нова техника и внедряване новите методи на работа в производството;
в) указания за по-нататъшното развитие дейността на спомагателните стопанства; мероприятия за жилищното, битовото и културното строителство;
г) указания за мероприятия, които трябва да се предвидят в колективните договори за подобряване охраната на труда;
д) мероприятия, които трябва да бъдат проведени за повишаване идейно-политическото и културното равнище на работниците и служителите, както и за всестранното развитие на физкултурата сред тях;
е) указания на източниците, за сметка на които предприятията могат да извършват разходите, необходими за изпълнението на задълженията по отделните раздели на колективните трудови договори;
ж) указания за профкомитетите за разгаряне на социалистическото съревнование, за помощта, която ще бъде оказвана на работниците и служителите във връзка с повишение производствената квалификация, за контрола по опазване на трудовото законодателство и правилното провеждане на утвърдените системи за заплащане на труда, за борбата против престоите и брака, за укрепване на трудовата дисциплина, за реализиране на икономии от време, суровини, гориво и енергия, за обмяна опита на най-добрите производственици, за по-нататъшното развитие на масовото работническо изобретателство и рационализация и пр.
з) указания за предприятията, в които, поради естеството на работата им, няма да бъдат сключвани колективни трудови договори.
Чл. 6. Регистрирането на колективните трудови договори, внасянето на корекция в тях, както и уреждането на споровете, възникнали при тяхното сключване и изпълнение, се извършва по реда, указан в специална инструкция на Централния съвет на ОРПС, одобрена от Министерския съвет.
Чл. 7. Професионалните организации могат да представляват работниците и служителите по всички спорове, възникнали по приложението и тълкуванието на колективните договори пред всички органи на държавната власт или управлението.
Изпълнението на настоящия указ се възлага на Централния съвет на ОРПС.