Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 71 от 3.IX

УКАЗ ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЗАСТРАХОВКА НА ПЪТНИЦИТЕ И ПЕРСОНАЛА ПО ЖЕЛЕЗОПЪТНИЯ, ВОДНИЯ, АВТОМОБИЛНИЯ И ВЪЗДУШНИЯ ТРАНСПОРТ

 

УКАЗ ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЗАСТРАХОВКА НА ПЪТНИЦИТЕ И ПЕРСОНАЛА ПО ЖЕЛЕЗОПЪТНИЯ, ВОДНИЯ, АВТОМОБИЛНИЯ И ВЪЗДУШНИЯ ТРАНСПОРТ

Обн. ДВ. бр.16 от 22 Февруари 1952г., изм. ДВ. бр.71 от 3 Септември 1957г., изм. ДВ. бр.38 от 16 Май 1967г., изм. и доп. ДВ. бр.7 от 24 Януари 1984г., отм. ДВ. бр.86 от 11 Октомври 1996г.

Отменен с § 3, т. 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за застраховането - ДВ, бр. 86 от 11 октомври 1996 г., в сила от 01.01.1997 г.

1. (Ал. 1 изм. - ДВ, бр. 38 от 1967 г. и бр. 7 от 1984 г.) Считат се задължително застраховани срещу злополука пътниците и персоналът по експлоатацията, които непосредствено участвуват в подготовката, използуването, поддържането и ремонта на обществените транспортни средства по железопътния, водния, автомобилния, въздушния, трамвайния и тролейбусния транспорт и въжените линии, при които се издават билети за пътуване.

(Ал. 2 нова - ДВ, бр. 7 от 1984 г.) За задължително застраховани се считат и служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция, които пътуват безплатно при изпълнение на служебните си задължения с влаковете и корабите в районите, които обслужват, и с обществения градски транспорт (без таксиметровия).

Задължително застраховане на пътниците и персонала по експлоатацията се извършва само по вътрешните линии на републиката.


2. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 1967 г.) Размерът на застрахователните вноски се определят от Министерския съвет по предложение на министъра на финансите.


3. (Ал. 1 изм. - ДВ, бр. 38 от 1967 г.) Държавният застрахователен институт изплаща застрахователни суми в следните размери:

а) при смърт или при пълна загуба на трудоспособност на застрахования, настъпила в резултат на покрита от застраховката злополука - 9000 лева;

б) при частична трайна загуба на трудоспособност от злополука на застрахования се изплаща такъв процент от застрахователната сума, какъвто е процентът на загубената трудоспособност.

(Ал. 2 изм. - ДВ, бр. 38 от 1967 г.) При временна загуба на трудоспособност от злополука не се изплаща застрахователната сума.

Ако през годината от деня на злополуката настъпи смърт на застрахования, като последица от същата, Държавният застрахователен институт изплаща разликата между пълната застрахователна сума и сумата, изплатена за трайна неработоспособност, а ако няма плащане за такава - изплаща се пълната застрахователна сума.


4. Държавният застрахователен институт не изплаща застрахователната сума в случай на смърт или трайна неработоспособност на застрахования, причинени от злополуката, станала вследствие военни събития и земетресения.


5. Застраховката започва от момента, установен за излизане на пътника на мястото на качване в транспортното средство (перон, пристанище, площадка и пр.) и се прекратява в момента, в който пътникът напуща района на крайния пункт на пътуването, а за персонала - от момента на постъпване на работа до момента на напускане на същата.

По въздушния транспорт застраховката се счита през време на пътуването, включително качването и слизането от самолета, престоя на самото летище, както и пътуването до мястото на излитането и до пристигането в населения пункт, до който въздухоплавателната служба е поела превозването, ако и дотолкова това превозване се извършва със собствени на въздухоплавателната служба или наети от нея за тази цел превозни средства.


6. (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1984 г.) Застрахователните вноски по застраховката срещу злополука на пътниците се включват в процент към цената на билетите за пътуване. Транспортното учреждение, предприятие или организация внасят в Държавния застрахователен институт процентни вноски от стойността на продадените билети в размер, определен по реда на чл. 2.

Вноските се издължават ежемесечно най-късно до края на следващия месец. За невнесени застрахователни вноски в определения срок се заплаща 1 на сто месечна лихва.

(Ал. 3 заличена, ДВ - бр. 7 от 1984 г.)

Застрахователните вноски на пътниците, пътуващи безплатно или с намаление, се заплащат от самите тях.

Транспортното учреждение, предприятие или организация внася в Държавния застрахователен институт застрахователните вноски, събрани от безплатните пътувания, както и тия, събирани от разликата на цената на билетите от пътниците с пътувания по намалени тарифи.

(Ал. 6 отм. - Изв., бр. 71 от 1957 г.)

(Ал. 7 отм. - Изв., бр. 71 от 1957 г.)


7. (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1984 г.) При наличие на задължителна застраховка по този указ транспортната организация не дължи заплащане на обезщетение.


8. Държавният застрахователен институт има право чрез своите органи да проверява правилното изпълнение на настоящия указ.


9. Застрахователните вноски и изплащанията от Държавния застрахователен институт се освобождават от всякакви данъци.


10. Застрахователната сума, непотърсена в продължение на пет години от деня на злополуката, остава в полза на Държавния застрахователен институт.


10а. (Нов - ДВ, бр. 7 от 1984 г.) От постъпилите застрахователни вноски в Държавния застрахователен институт се отделят 3 на сто за фонд "Предпазни мероприятия" за провеждане на мероприятия, осигуряващи безопасността на движението на обществения транспорт.


11. За прилагане на настоящия указ се изработва правилник, одобрен от Министерския съвет.


12. Настоящият указ се прилага и за злополуки, станали за време от 1 януари 1952 г. до влизането му в сила, а също така и за застрахователни вноски, събирани през същото време и невнесени в Държавния застрахователен институт. Изпълнението на настоящия указ се възлага на министъра на финансите.


Промени настройката на бисквитките