Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 56 от 18.VII

УКАЗ № 1541 ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ВТОРИЧНИТЕ СУРОВИНИ

 

УКАЗ № 1541 ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ВТОРИЧНИТЕ СУРОВИНИ

Обн. ДВ. бр.41 от 27 Май 1983г., изм. ДВ. бр.56 от 18 Юли 1986г.

Чл. 1. (1) Оползотворяването на вторичните суровини е важен разерв за осигуряване на народното стопанство със суровинни ресурси, за повишаване ефективността на икономиката и жизненото равнище на народа.

(2) Пълното събиране, опазването и най-рационалното оползотворяване на вторичните суровини са основна задача на социалистическите организации и патриотичен дълг на всеки гражданин.

Чл. 2. На събиране и оползотворяване подлежат вторичните суровини, които се получават в дейността на социалистическите организации и в домакинствата.

Чл. 3. Социалистическите организации са длъжни да използуват ефективно материалните ресурси и да намаляват технологичните отпадъци чрез подобряване конструкциите на изделията, усъвършенствуване на технологиите и внедряване на безотпадни и малкоотпадни технологии.

Чл. 4. (1) Стопанските организации при осигуряване потребностите си от материални ресурси са длъжни най-пълно и рационално да използуват вторичните суровини.

(2) Редовни суровини и материали се използуват само след изчерпване на възможностите за задоволяване на потребностите чрез вторични суровини.

Чл. 5. На социалистическите организации не се осигуряват редовни суровини и материали, когато не спазват нормативите за материалните разходи на единица продукция и не предават технологичните отпадъци по утвърдените им нормативи.

Чл. 6. Ръководителите и другите длъжностни лица, които не съхраняват и не оползотворяват вторичните суровини, носят отговорност за разхищение на социалистическа собственост.

Чл. 7. (1) Събирането и опазването на вторичните суровини се организират от социалистическите организации като неразделна част от единния производствен процес.

(2) Социалистическите организации осигуряват:

1. разделно събиране, сортиране на вторичните суровини и изграждане на необходимата материално-техническа база за заготовка и преработка на вторичните суровини, които се използуват в тяхното производство;

2. пълна отчетност и контрол по съхраняването и опазването на отпадащите при тях вторични суровини както за редовните стоково-материални ценности;

3. своевременно изкупуване и оползотворяване от други организации на отпадащите при тях вторични суровини, които не се използуват в производството им.

Чл. 8. Вторични суровини могат да се унищожават, влючително да се заравят и изгарят само с разрешение от компетентния орган, ако това се налага за опазване здравето на населението или на околната среда или за защита на други обществени интереси.

Чл. 9. С проектите за разширение, реконструкция и модернизация на съществуващите и за изграждане на нови производствени мощности и стопански сгради задължително се осигуряват необходимите условия за разделното събиране и пълното оползотворяване на вторичните суровини.

Чл. 10. Изпълнението на задачите по ополозотворяването на вторичните суровини е основен критерий за оценка на работата на социалистическите организации, на трудовите колективи и на ръководителите.

Чл. 11. (1) Събирането на вторичните суровини от населението се организира със съдействието на изпълнителните комитети на народните съвети и обществените организации, като се използуват различни форми и се създават условия за заинтересуваност за разделно събиране и изкупуване на вторичните суровини от домовете на гражданите чрез домсъветите, управителните съвети на етажните собствености и обществените организации.

(2) В дейността по изкупуването и сортирането на вторичните суровини се използува трудът на пенсионери, неработещи домакини, както и на учащи се и трудещи се в свободното им време.

Чл. 12. (1) Цените на вторичните суровини се определят с оглед:

1. стимулиране на събирането им и използуването им вместо редовни материали;

2. санкциониране при технологични отпадъци над определените нормативи.

(2) Разходите за превозването до употребителите на технологичните отпадъци над утвърдените нормативи са за сметка на предприятията, в които са получени.

Чл. 13. (1) Дейността по оползотворяването на вторичните суровини се обособява в отделен отрасъл и се планира и отчита отделно.

(2) Главни направления в развитието на отрасъл "Вторични суровини" са:

1. промишлено преработване на вторичните суровини във вид, годен за пряка употреба в съответните производства и дейности;

2. ускорено изграждане на съвременна материално-техническа база за изкупуване, заготовка и обработка на вторичните суровини;

3. бързо внедряване най-новите постижения на научно-техническия прогрес в дейността по събирането, заготовката и преработването на вторичните суровини.

Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г.) (1) За осъществяване на държавната политика в отрасъл "Вторични суровини" се създава Стопанско обединение "Вторични суровини" при Министерския съвет с ранг на комитет без ранг на министерство.

(2) Стопанското обединение "Вторични суровини" има функционална компетентност, като осъществява отраслово ръководство и координация на дейността по оползотворяването на вторичните суровини в народното стопанство, организира стопанска дейност по изкупуването, заготовката и промишлената преработка на вторичните суровини и упражнява държавен контрол по събирането и ефективното им използуване в народното стопанство.

(3) Стопанското обединение "Вторични суровини" осъществява своята дейност в тясно взаимодействие с изпълнителните комитети на народните съвети, с организациите на Отечествения фронт и на Димитровския комунистически младежки съюз, както и с другите обществени организации.

(4) Устройството, правата и задачите на Стопанското обединение "Вторични суровини" се определят от Министерския съвет с правилник.

Чл. 15. Който допусне липси, разхищение или похабяване на вторични суровини, както и този, който бракува без основание редовни материали, машини и съоръжения, в резултат на което се създават вторични суровини, освен отговорността по други закони носи и имуществена отговорност, при която размерът на щетата се определя по цените на редовните материали.

Чл. 16. Националният съвет на Отечествения фронт, Централният съвет на Българските професионални съюзи, Централният комитет на Димитровския комунистически младежки съюз и ръководствата на другите обществени организации чрез разяснително-възпитателна и организаторска дейност сред населението, трудовите колективи, младежите и учащите се съдействуват за масовото и активното им участие в събирането на вторични суровини.

Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Изпълнението на този указ се възлага на председателя на Министерския съвет.

Издаден в София на 20 май 1983 г. и подпечатан с държавния печат.

Промени настройката на бисквитките