Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 11 от 9.II

УКАЗ № 115 ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НЕЗАКОННОТО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЦЕНИТЕ

 

УКАЗ № 115 ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НЕЗАКОННОТО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЦЕНИТЕ

ОТМЕНЕН ДВ 87 1995

Обн. ДВ. бр.11 от 9 Февруари 1988г., отм. ДВ. бр.87 от 29 Септември 1995г.

С предоставянето на социалистическата собственост за стопанисване и управление от трудовите колективи и с установените икономически регулатори се създават условия за пълна изява на инициативата и възможностите на всички за постигане на по-високи доходи от стопанската дейност.

Осигуряването на по-висока ефективност следва да бъде резултат от внедряване на научно-технически постижения, на прогресивни структурни и качествени изменения в производството, разкриване на нови, неизползувани досега резерви. Под никакъв предлог не трябва да се допуска повишаването на ефективността да бъде за сметка на неоправдано увеличаване на цените на едро и на дребно от производствените и търговските организации

Действията на отделни предприятия, колективи и граждани за нарушаване на разпоредбите по цените да се пресичат от корен, а виновните да се наказват с цялата строгост на закона.

Строги наказателни мерки да се прилагат и срещу държавни органи и длъжностни лица, които не изпълняват своите задължения за контрол върху цените.

Във връзка с това и на основание чл. 94, точка 2, ал. 2 от Конституцията на Народна република България Държавният съвет на Народна република България


П О С Т А Н О В Я В А:

Чл. 1. В условията на самоуправлението демократизирането на реда за определяне и прилагане на цените да се използува от предприятията, трудовите колективи и индивидуалните стокопроизводители за разширяване и разнообразяване производството на качествена и конкурентноспособна продукция при строго спазване изискванията на законите и другите нормативни актове.


Чл. 2. Държавните органи и предприятията-потребители да не допускат стокопроизводителите да увеличават неправомерно цените на стоките и услугите за населението, както и на стоките с производствено предназначение поради положението им на монополни производители или по други необосновани причини.


Чл. 3. (1) Когато предприятията и другите стокопроизводители продават стоки и извършват услуги по цени на едро и на дребно, по-високи от полагащите се цени съгласно нормативните актове, разликата между тях да се счита като незаконен доход и да се внася в двоен размер в държавния бюджет.

(2) При системни или големи нарушения по образуването и прилагането на цените от стокопроизводителите и търговските организации цялата сума от продадените стоки и извършените услуги да се отнема в полза на държавата.

(3) Производствените и търговските предприятия, които са продали стоки или извършили услуги по цени, по-високи от законно установените, освен санкциите по предходните алинеи са длъжни в едномесечен срок да възстановят надвзетите суми на ощетените организации и граждани. Когато ощетените граждани не са известни, надвзетите суми се внасят в държавния бюджет.


Чл. 4. (1) На виновните длъжностни лица, които са извършили продажби или услуги на по-високи от установените цени или са разрешили образуване на цени в нарушение на нормативните актове, се налага парична глоба в размер съгласно чл. 32, ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по-тежко наказание по чл. 225 от Наказателния кодекс. Тези наказания да се прилагат и по отношение на длъжностните лица, които не са упражнили необходимия контрол по спазването законността по цените и ценообразуването.

(2) Наказателните постановления по предходната алинея да се издават от министъра на икономиката и планирането, от упълномощено от него длъжностно лице или от председателите на изпълнителните комитети на народните съвети.


Чл. 5. Широко да се използува гласността от средствата за масова информация и от гражданите и да се привличат активно обществеността и обществените организации в контрола за точното спазване на цените на стоките и услугите.


Промени настройката на бисквитките