Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 19 от 7.III

НАРЕДБА № 1 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ. 21 ОТ УКАЗА ЗА АДВОКАТУРАТА

 

НАРЕДБА № 1 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ. 21 ОТ УКАЗА ЗА АДВОКАТУРАТА

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО

Обн. ДВ. бр.19 от 7 Март 1986г., отм. ДВ. бр.80 от 27 Септември 1991г.

Отпаднало основание - виж § 12 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за адвокатурата, с който се отменя Указ № 1842 за адвокатурата - ДВ, бр. 80 от 27 Септември 1991 г.


Чл. 1. Тази наредба определя организацията, реда и начина на работа на Адвокатското бюро за работа с чужденци и в чужбина при Централния съвет на адвокатурата, което в следващите разпоредби ще се нарича бюро.


Чл. 2. (1) Бюрото е юридическо лице със седалище в София. По решение на Бюрото на Централния съвет на адвокатурата то може да има кореспонденти в определени от него други градове на страната, където има седалище на съд.

(2) Бюрото има статут на адвокатски колектив. То е на пряко подчинение на Бюрото на Централния съвет на адвокатурата. Адвокатите, членове на бюрото, запазват членството си в Софийската градска адвокатска колегия с произтичащите от това права и задължения.


Чл. 3. (1) Бюрото:

1. осигурява правна помощ на чуждестранни дипломатически и други представителства, на техни сътрудници и на други чуждестранни физически и юридически лица в страната, както и на български граждани и юридически лица в чужбина.

2. упълномощава кореспонденти в чужбина и в страната и сключва договори с чуждестранни физически и юридически лица за оказване на правна помощ;

3. организира и провежда мероприятия за повишаване професионалната и езиковата подготовка на включените в него адвокати и кореспонденти в страната.

(2) Дейностите по ал. 1 се извършват от адвокати, включени в състава на бюрото или утвърдени като кореспонденти.


Чл. 4. Броят на членовете на бюрото се определя от министъра на правосъдието с общия годишен план за броя на адвокатите в страната по предложение на Централния съвет на адвокатурата.


Чл. 5. (1) Членовете на бюрото и кореспондентите трябва да имат най-малка пет години стаж като адвокати, включително стажа по чл. 24, ал. 1 от Указа за адвокатурата.

(2) Адвокат, който желае да бъде включен в състава на бюрото или утвърден за негов кореспондент, подава молба до Бюрото на Централния съвет на адвокатурата. Същото след обсъждане я изпраща на министъра на правосъдието с мнение. Министърът на правосъдието след съответната преценка на качествата на молителя издава заповед за включването му в бюрото или утвърждаването му за негов кореспондент.


Чл. 6. Органи на бюрото са общото събрание, председателят и секретарят.


Чл. 7. (1) Общото събрание на бюрото се състои от адвокатите, членуващи в него.

(2) Общото събрание се свиква най-малко четири пъти през годината от председателя на бюрото по искане на една пета от членовете или от Бюрото на Централния съвет на адвокатурата.

(3) Общото събрание заседава, когато присъствуват най-малко две трети от членовете му. То взема решения с обикновено мнозинство на присъствуващите.

(4) Общото събрание:

1. приема годишен план на бюрото;

2. обсъжда и предлага на Бюрото на Централния съвет на адвокатурата бюджета и план-сметката на бюрото;

3. приема и провежда мероприятия за повишаване професионалната и идейно-политическата подготовка на адвокатите, членове на бюрото, и кореспондентите;

4. приема и провежда мероприятия за превантивна дейност и за разпространяване на правни знания сред населението;

5. разглежда и приема отчета за годишната дейност на бюрото и кореспондентите;

6. разглежда други въпроси по указание на министъра на правосъдието, на Централния съвет на адвокатурата и неговото бюро.


Чл. 8. Председателят и секретарят на бюрото се избират от Бюрото на Централния съвет на адвокатурата измежду адвокатите, членове на бюрото, за срок от 5 години.


Чл. 9. Председателят на бюрото:

1. организира, ръководи и отговаря за цялостната му дейност;

2. представлява бюрото в страната и в чужбина;

3. прави предложение пред Бюрото на Централния съвет на адвокатурата за назначаване и уволняване на специалистите, материалноотговорните лица и административно-техническия персонал;

4. прави предложения пред председателя на Централния съвет на адвокатурата за командироване на адвокати в чужбина;

5. прави предложение пред председателя на Централния съвет на адвокатурата за възбуждане на дисциплинарно преследване срещу адвокати, членове на бюрото;

7. организира извършването на проверки на работата на адвокатите, членове на бюрото.


Чл. 10. Секретарят на бюрото:

1. договаря с клиентите и определя размера на възнаграждението за исканата правна помощ. Чрез секретаря на бюрото се сключва договорът между клиента и адвоката;

2. разпределя работата между адвокатите съобразно подготовката и заетостта им и контролира изпълнението й, за да се осигури качествена правна помощ, като се съобразява и с желанието но клиента относно избора на адвокат;

3. ръководи и контролира воденето на книжата, включително и финансовата дейност;

4. отговаря за спазване на трудовата дисциплина от адвокатите, специалистите и административно-техническия персонал;

5. замества председателя при отсъствие и изпълнява неговите функции.


Чл. 11. (1) Средствата на бюрото се набират от възнагражденията за оказваната правна помощ от неговите членове и кореспонденти.

(2) Възнагражденията за оказваната правна помощ се внасят в касата на бюрото. До разпределянето им по реда на чл. 36 от Указа за адвокатурата (обн., ДВ, бр. 1 от 1976 г., изм. и доп., бр. 70 от 1982 г.) постъпилите и дължимите суми принадлежат изцяло на бюрото.


Чл. 12. Размерът на възнаграждението за оказваната правна помощ на чуждестранните лица от адвокатите, членове на бюрото, и кореспондентите се определя по свободна договаряне. Чуждестранните лица заплащат възнаграждението за оказаната им правна помощ само във валута.


Чл. 13. (1) Размерът на възнаграждението за оказваната правна помощ на чуждестранните лица от кореспондентите се определя от секретарите на съответните адвокатски колективи съгласувано със секретаря на бюрото и се внася в най-близкия клон на Българската външнотърговска банка по сметката на бюрото.

(2) Бюрото възстановява на съответния адвокатски колектив равностойността на валутата в български левове до размера на възнаграждението за оказаната правна помощ, предвидено в Наредба № 2 за определяне размера на възнаграждението за оказваната от адвокатите правна помощ (обн., Дв, бр. 76 от 1977 г.; изм., бр. 78 от 1982 г.), и направените разноски.


Чл. 14. Заплащането на труда на адвокатите, членове на бюрото и кореспондентите се извършва съобразно Наредба № 3 за прилагане на чл. 36 от Указа за адвокатурата.

(2) За ползуване на чужд език адвокатите, членове на бюрото, и кореспондентите получават допълнително възнаграждение съобразно чл. 63, т. 8 от Наредбата за допълнителните трудови възнаграждения за неблагоприятни и други специфични условия на труд (ДВ, бр. 19 от 1977 г.).

(3) Бюрото на Централния съвет на адвокатурата може да определя целева награда на адвокатите, членове на бюрото, кореспондентите или специалистите, които са изпълнявали образцово задълженията си през годината и имат съществен принос в преизпълнението на годишния план за чужда валута. Наградата се изплаща в български левове и размерът й не може да надвишава едно основно месечно възнаграждение за една година. Получената награда не се включва при определяне окончателния размер на възнаграждението по чл. 11 от Наредба № 3 за прилагане на чл. 36 от Указа за адвокатурата.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Удръжките по чл. 10, т. 4 и 5 и отчисленията по чл. 19, т. 1 и 2 от Наредба № 3 за прилагане на чл. 36 от Указа за адвокатурата се внасят по сметката на Централния съвет на адвокатурата. Последните се изразходват съобразно изискванията на чл. 22 и 23 на същата наредба.


Заключителни разпоредби

§ 2. Наличните средства в левове и валута към 31 декември 1985 г. и основните средства, предоставени за ползуване на бюрото по баланса към същата дата, остават на негово разположение.


§ 3. Тази наредба се издава на основание § 8, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Указа за адвокатурата и отменя Наредба № 1 за прилагане на чл. 21 от Указа за адвокатурата (ДВ, бр. 75 от 1977 г.).


§ 4. Изменя § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 3 за прилагане на чл. 36 от Указа за адвокатурата, както следва: Изразът в края на изречението "с изключение на чл. 10, т. 2" се заличава.


§ 5. Разпоредбите на правилника за прилагане на Указа за адвокатурата, Наредбата за определяне размера на възнаграждението за оказваната от адвокатите правна помощ и Наредба № 3 за прилагане на чл. 36 от Указа за адвокатурата се прилагат и от бюрото, ако не противоречат на разпоредбите на тази наредба.


Промени настройката на бисквитките