Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 18 от 8.III

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА АВТОМОБИЛНА ИНСПЕКЦИЯ

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА АВТОМОБИЛНА ИНСПЕКЦИЯ

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА,

Обн. ДВ. бр.18 от 8 Март 1988г., отм. ДВ. бр.122 от 19 Декември 1997г.

Отменен с § 1 от заключителните разпоредби на Правилник за устройството и дейността на управление "Държавна автомобилна инспекция" - ДВ, бр. 122 от 19 декември 1997 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) е орган на Министерството на транспорта (МТ) за надзор и контрол и изпълнява задълженията на министерството, произтичащи от Закона за движението по пътищата и другите нормативни актове, отнасящи се за автомобилния транспорт.


Чл. 2. (1) Държавната автомобилна инспекция съдействува за правилното осъществяване на превозния процес, за ефективната зашита на интересите на държавата, организациите и гражданите, за подобряването на цялостната експлоатационна дейност и осигуряването на безопасността на движението на автомобилния транспорт в страната.

(2) С дейността си ДАИ подпомага ръководството на МТ и самоуправляващите се стопански организации за създаване на условия за непрекъснато усъвършенствуване на транспортното обслужване на народното стопанство и населението.

(3) Държавната автомобилна инспекция прилага превантивни мерки и съдействува за своевременно откриване на допусканите нарушения в стопанската и техническата експлоатация и безопасността на движението на моторните превозни средства.


Чл. 3. Държавната автомобилна инспекция извършва своята дейност при използуване на държавно-общественото начало, като осъществява пряко сътрудничество с Комитета за държавен и народен контрол. Централната комисия по безопасността на движението. Дирекцията на народната милиция - Управление "Контрол по автомобилния транспорт", и с контролните органи на МТ и самоуправляващите се стопански организации.


Чл. 4. В рамките на своята компетентност ДАИ осъществява държавен надзор и контрол за спазване на законодателството по стопанската и техническата експлоатация на моторните превозни средства на министерствата, ведомствата и организациите, използуващи автомобилен транспорт, а по безопасността на движението - на стопанските организации, асоциирани към МТ.


Чл. 5. Разпорежданията на ДАИ по прилагането на нормативните изисквания по стопанската експлоатация в автомобилния транспорт се отнасят за всички организации и техните поделения, които използуват моторни превозни средства, с изключение на тези на Министерството на вътрешните работи и войсковите поделения.


Чл. 6. Държавната автомобилна инспекция дава широка гласност на резултатите от извършените проверки сред колективите на проверяваните поделения, като използува и средствата за масова информация.


Чл. 7. Държавната автомобилна инспекция ползува печат с изображението на държавния герб на Народна република България.


Раздел II.
ОСНОВНИ ФУНКЦИИ И ЗАДАЧИ

Чл. 8. (1) Държавната автомобилна инспекция контролира спазването на нормативните изисквания по стопанската и техническата експлоатация и ефективното използване на моторните превозни средства.

(2) Държавната автомобилна инспекция контролира обема, качеството и сроковете на ремонта в авторемонтните заводи, работилниците и сервизите в страната.


Чл. 9. (1) Държавната автомобилна инспекция участвува в разработването и усъвършенствуването на нормативната уредба в страната по стопанската и техническата експлоатация на моторните превозни средства и по безопасността на движението.

(2) При издаване на инструкциите, указанията и др., които самоуправляващите се стопански организации, асоциирани към МТ, издават по въпросите на контрола по автомобилния транспорт и по безопасността на движението, е необходимо съгласието на ДАИ.

(3) Държавната автомобилна инспекция участвува в международното сътрудничество по въпросите на безопасността на движението и контрола в автомобилния транспорт.


Чл. 10. (1) Държавната автомобилна инспекция съставя констативни протоколи, издава предписания и указания на проверяваните ведомства и организации, обобщава резултатите от проверките, анализира състоянието по експлоатацията и поддържането на моторните превозни средства и тяхното ефективно използуване и прави предложения пред самоуправляващите се стопански организации за подобряване на тази дейност.

(2) Държавната автомобилна инспекция е длъжна своевременно да информира министъра на транспорта за разпоредби, указания и заповеди, издадени от ръководители на ведомства, самоуправляващи се и други организации, които противоречат на нормативните актове по стопанската и техническата експлоатация на моторните превозни средства, а за такива на ръководители на самоуправляващите се стопански организации, асоциирани към МТ, и по отношение безопасността на движението.


Чл. 11. Държавната автомобилна инспекция съвместно с Държавната железопътна инспекция определя начина за охрана на железопътните прелези и контролира прилагането на Наредба № 4 на МТ за прелезите (обн., ДВ, бр. 47 от 1981 г.; изм. и доп., бр. 35 от 1983 г.).


Чл. 12. Държавната автомобилна инспекция подпомага контролните органи на Главното управление на пътищата по осъществяването на контрола по опазване на пътищата от републиканската пътна мрежа.


Чл. 13. (1) Оправомощените органи на ДАИ извършват следните дейности:

1. съставят актове за установени нарушения на Закона за движението по пътищата и издадените въз основа на него подзаконови нормативни актове;

2. определени от министъра на транспорта длъжностни лица издават наказателни постановления;

3. сигнализират компетентните органи при данни за престъпления по стопанската и техническата експлоатация и безопасността на движението на моторните превозни средства.

(2) Оправомощените от ДАИ длъжностни лица проверяват законосъобразността на съставените актове преди издаването по тях на наказателни постановления.


Чл. 14. Държавната автомобилна инспекция отчита своята дейност пред ръководството на МТ.


Чл. 15. Държавната автомобилна инспекция осъществява ролята на служба по безопасност на движението за асоциираните към МТ самоуправляващи се стопански организации, като:

1. проверява състоянието по безопасността на движението, техническото състояние на транспортните средства, анализира причините и предпоставките за допусканите пътнотранспортни произшествия и прави съответни предложения пред ръководството на министерството, самоуправляващите се стопански организации и други компетентни органи;

2. води на отчет изпълнението на задачите, поставени с Националната програма по безопасността и културата на движението;

3. планира и провежда мероприятия за ограничаване и премахване на предпоставките и води на отчет станалите пътнотранспортни произшествия;

4. изследва причините за станалите тежки пътнотранспортни произшествия с автомобили на асоциираните към МТ организации в страната и в чужбина;

5. контролира провеждането на мероприятия за повишаване квалификацията на ръководните и изпълнителските кадри по безопасността и културата на движението;

6. съвместно с Направление транспортно медицинско осигуряване при МТ контролира редовното провеждане на периодичните, извънредните и внезапните психо-физиологични и медицински прегледи на водачите на моторни превозни средства;

7. проучва, обобщава и организира внедряването на нашия и чуждестранния опит и новостите по безопасността на движението в асоциираните към МТ самоуправляващи се стопански организации.


Чл. 16. Държавната автомобилна инспекция планира, организира и координира дейността на контролните си органи по автомобилния транспорт и осъществява методическо ръководство на специализирания контролен апарат на саамоуправляващите се стопански организации, асоциирани към МТ.


Чл. 17. Контролните органи по автомобилния транспорт извършват проверки и по сигнали за нарушения на нормативните актове по автомобилния транспорт, като подготвят отговори на предложенията, жалбите и молбите на гражданите и на критичните публикации в средствата за масова информация.


Чл. 18. (1) Съвместната дейност и взаимоотношенията на контролните органи на МТ и тези на самоауправляващите се стопански организации се осъществяват по план, одобрен от колегиума (управителния съвет) на МТ или от упълномощен от министъра заместник-министър.

(2) Взаимодействието между контролните органи по ал. 1 се осъществява и в течение на годината при изпълнението на задачи извън плана, когато те са поставени от министъра на транспорта, висшестоящите органи или от началника на инспекцията.

(3) Началникът на ДАИ или упълномощен от него служител в инспекцията участвува в атестирането на кадрите по безопасността на движението и контрола по автомобилния транспорт от централните управления на асоциираните към МТ самоуправляващи се стопански организации.


Раздел III.
СТРУКТУРА, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Чл. 19. Структурата и съставът на инспекцията се определят от министъра на транспорта.


Чл. 20. (1) Контролните органи на ДАИ при МТ са щатни и нещатни.

(2) Щатните и нещатните контролни органи на ДАИ се снабдяват с карти за контрол съгласно номенклатурата на контролните органи по автомобилния транспорт, утвърдена от министъра на транспорта.

(3) Щатни контролни органи на ДАИ са работещите в инспекцията.

(4) Щатните контролни органи в самоуправляващите се стопански организации, снабдени с карти за контрол от ДАИ, ползуват правата и имат задълженията на контролните органи на ДАИ.

(5) Нещатни контролни органи могат да бъдат работещите в :

1. Министерството на транспорта;

2. самоуправляващи се стопански организации, асоциирани към МТ;

3. други министерства, ведомства и организации;

4. пенсионирани автоконтрольори и бивши специалисти от МТ и самаоупраавляващите се стопански организации - за оперативен резерв на инспекцията.


Чл. 21. (1) Началникът на ДАИ организира цялостната дейност на инспекцията.

(2) Началникът на инспекцията прави анализи, предлага оценки и проекторешения на ръководството на МТ за подобряване на контролната дейност и работата по безопасността на движението.

(3) Началникът на ДАИ има право да :

1. издава разпореждания за извършване на извънредни проверки по автомобилния транспорт извън плана за контролна дейност;

2. спира изпълнението на заповеди, разпоредби и указания, издадени от самоуправляващите се стопански организации, които противоречат на нормативните актове по стопанската и техническата експлоатация и по безопасността на движението на автомобилния транспорт;

3. командирова работещите в инспекцията и нещатните сътрудници от оперативния резерв;

4. издава карти за контрол по автомобилния транспорт на щатни и нещатни контролни органи и им ги отнема за неучастие в проверки или за поведение,несвъместимо със социалистическия морал, превишаване на правата и други нарушения;

5. предлага на ръководството на МТ назначаването и освобождаването на специалисти от инспекцията, както и тяхното награждаване и наказание съгласно изискванията на Кодекса на труда.


Чл. 22. Компетентността и задълженията на главните специалисти и специалистите на ДАИ се определят от функционалните им характеристики, утвърдени от министъра на транспорта, а за тези от самоуправляващите се стопански организации - от съответния председател, като се взема съгласието на началника на ДАИ.


Чл. 23. Служителите на ДАИ, щатните контролни органи по места и в самоуправляващите се стопански организации са длъжни при изпълнение на служебните си задължения да носят униформа. Видът на униформата, отличителните знаци и емблеми се определят със заповед на министъра на транспорта.


Чл. 24. Контролните органи на ДАИ имат право да:

1. посещават и упражняват държавен надзор и контрол по всяко време на денонощието, като проверяват всички организации, служби и др., а така също поделенията и обектите им, които ползуват услугите на автомобилния транспорт за общо ползуване или разполагат със собствен;

2. предлагат на ръководителите на предприятията и поделенията да вземат необходимите мерки за подобряване на условията и отстраняване на недостатъците по стопанската и техническата експлоатация на моторните превозни средства и по безопасността на движението;

3. предлагат на ръководствата на предприятията да търсят от нарушителите дисциплинарна отговорност по Кодекса на труда;

4. изискват писмени и устни обяснения от ръководители и други длъжностни лица, допуснали нарушения на нормативните актове по автомобилния транспорт;

5. спират от движение и извършват проверка на всички видове моторни средства, на превозните и другите им документи, както и документите на водачите;

6. вписват в пътния лист на превозното средство данни за констатираните нарушения при извършването на проверката.


Чл. 25. Контролните органи на ДАИ са длъжни да :

1. познават добре всички нормативни актове, отнасящи се за тяхната дейност, и да спазват всички изисквания, установени със Закона за движението по пътищата и правилника за неговото прилагане;

2. работят по утвърден график и не напускат без разрешение определеното място за проверка;

3. спират моторните превозни средства със стоп-палка по образец "ДАИ- МТ";

4. се лигитимират при поискване от проверяваните лица;

5. се отнасят внимателно и вежливо с проверяваните лица, да разясняват спокойно допуснатите нарушения и нормативните изисквания;

6. известяват ръководствата на ведомствата, организациите и техните поделения преди започването на проверките в тях с изключение на случаите, когато имат изрично разпореждане за внезапна проверка;

7. оказват помощ на органите на Министерство на вътрешните работи и участвуват активно в проверките по системата за единен контрол;

8. си служат с всички уреди и апарати за обективен контрол.


Чл. 26. (1) Лицата, които са обект на контрол, имат право да :

1. изискват от контролните органи да се лигитимират;

2. при съставяне на актове и протоколи от контролните органи, с които не са съгласни, да ги подписват с "особено мнение", изразено в акта или в протокола в момента на подписването им;

3. сигнализират писмено ДАИ за забелязаните грешки и нередности, допуснати от контролните органи.

(2) Лицата, обект на контрол, са длъжни:

1. да спират при подаден сигнал управляваните от тях моторни превозни средства за проверка независимо от вида им и ведомствената им принадлежност;

2. да представят исканите превозни документи и съдействуват за извършване на проверката;

3. да оказват пълно съдействие на контролните органи по автомобилния транспорт, като им осигуряват достъп до всички моторни превозни средства, работни места, цехове, сервизни служби и др., и им предоставят необходимите за проверката документи и измерителни уреди;

4. да изпълняват разпорежданията на контролните органи, давани в границите на техните правомощия.


Чл. 27. Видът, обозначението и оборудването на специалните, автомобили за контрол на ДАИ и начинът за тяхното използуване се определят със заповед на министъра на транспорта.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава на основание § 3 от предходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата и във връзка с чл. 7, ал. 1 от Правилника за функциите и дейността на Министерството на транспорта (ДВ, бр. 28 от 1987 г.).


Промени настройката на бисквитките