ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНИТЕ АСТРОНОМИЧЕСКИ ОБСЕРВАТОРИИ И ПЛАНЕТАРИУМИ В БЪЛГАРИЯ
ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНИТЕ АСТРОНОМИЧЕСКИ ОБСЕРВАТОРИИ И ПЛАНЕТАРИУМИ В БЪЛГАРИЯ
Обн. ДВ. бр.103 от 25 Декември 1990г., отм. ДВ. бр.88 от 27 Октомври 2000г.
Отменен с параграф единствен на заключителната разпоредба на Правилника за дейността на народните астрономически обсерватории и планетариуми в Република България - ДВ, бр. 88 от 27 октомври 2000 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. Народните астрономически обсерватории и планетариуми (НАОП) са самостоятелни организации към съответните народни съвети, юридически личности, със собствен печат, баланс и банкова сметка.
Чл. 2. НАОП са специализирани просветни, културни и научноизследователски учреждения.
Чл. 3. (1) НАОП се изграждат като самостоятелни звена към народните съвети или към училища, извънучилищни заведения, домове на техниката, стопански, обществени и други организации.
(2) НАОП се изграждат с решение на изпълкома на съответния народен съвет или ръководството на съответната организация.
Чл. 4. НАОП, създадени като самостоятелни звена и за учебно-методична и просветна дейност, се ползуват със статут на извънучилищни заведения.
Чл. 5. Организационно НАОП се ръководят от съответните народни съвети, а научно-методически - от МНП, БАН и СУ "Св. Климент Охридски".
Чл. 6. 3а осъществяване на своите задачи НАОП работят в тясно взаимодействие и интеграция със средните и висшите учебни заведения, извън училищните заведения, научноизследователските институти, културните учреждения, фирмите, стопанските и обществените организации и др. и осъществяват международна дейност.
Раздел II.
Организация на работата
Чл. 7. НАОП осъществяват просветна, културна и научноизследователска дейност, като:
1. съдействуват за изграждането на научен мироглед, висока образованост и култура на личността;
2. възпитават интерес и любов към труда, науката и техниката, активно работят и създават условия за откриването, развитието и изявата на младите таланти в областта на астрономията и космическите изследвания;
3. подпомагат ефективното провеждане на учебния процес в учебните заведения, в извънучилищните заведения, съдействуват за повишаване квалификацията на учителите, преподаващи астрономия, и на ръководителите на различни форми на обучение по астрономия, природо-математическите дисциплини и космическите науки;
4. участвуват самостоятелно или в интеграции с НИИ, ВУЗ и др. в осъществяването на научни изследвания и разработки в областта на астрономията, природо-математическите науки и други изследвания по въпроси на Космоса;
5. организират и участвуват в прояви и прегледи на младежкото творчество и на различни професионални изяви в областта на астрономията, космическите изследвания и други сродни области;
6. разпространяват научни знания по астрономия и мирното използуване на космическото пространство, широко популяризират достиженията на българската и чуждестранната наука.
Чл. 8. (1) За реализиране на дейността им в НАОП могат да се създават отдели, кабинети, лаборатории, проблемни и специализирани групи, клубове и др.
(2) НАОП използуват разнообразни форми на работа - лекторни, курсове, сеанси, школи, експедиции, кръжоци и др.
Чл. 9. (1) За решаване на съвместни задачи и за обогатяване на базата НАОП могат да се сдружават с научни звена, културни учреждения, фирми, стопански и обществени организации и др. или помежду си.
(2) За решаване на конкретни задачи или осъществяване на специфична дейност НАОП могат да сключват договори за допълнителен труд както със своите служители, така и с външни лица съгласно действуващото трудово законодателство.
(3) НАОП могат да организират печатна, информационно-издателска и производствено-стопанска дейност и услуги.
Чл. 10. Предвид специфичността на работата в НАОП може да се установява работно време с променливи граници или на смени, както и да се полага нощен труд.
Чл. 11. (1) НАОП работят по годишни планове.
(2) Планът за работа на НАОП се утвърждава на общо събрание на колектива.
(3) Отчитането на цялостната работа се извършва на календарна година.
Чл. 12. Дейността на НАОП се финансира със средства от държавния бюджет, от собствени приходи и целево предоставени средства от други източници.
Чл. 13. (1) Директорът и заместник-директорът се определят чрез конкурс съгласно нормативните документи на МНП.
(2) Целият останал щатен персонал се назначава от директора на НАОП.
(3) Научните сътрудници в НАОП се назначават съобразно длъжността, научната степен и звание след проведен конкурс в съответствие с нормативните изисквания.
Раздел III.
Органи на управление
Чл. 14. (1) Ръководен орган на НАОП по цялостната дейност е общото събрание.
(2) Ръководен орган по въпросите на учебно-методическата, популяризаторската, научно-изследователската и инженерно-техническата дейност е Научно-методичният съвет (НМС) на НАОП. В Научно-методичния съвет освен щатните специалисти на НАОП се включват представители на училища и извънучилищни заведения, ВУЗ, НИИ, стопански и обществени организации и др.
(3) Числеността и съставът на НМС се определят от общото събрание.
Чл. 15. Директорът на НАОП е и по право председател на Научно-методичния съвет. На основание решенията на общото събрание и за Научно-методичния съвет той ръководи и Контролира цялостната работа.
Чл. 16. Правата и задълженията на ръководните кадри и на специалистите в НАОП се определят с длъжностни характеристики.
Чл. 17. (1) дейността на народните астрономически обсерватории и планетариуми се координира от Републикански съвет.
(2) В Републиканския съвет се включват директорите на НАОП, представители на МНП, БАН, СУ "Св. Климент Охридски" и др.
(3) Дейността на Републиканския съвет се осъществява съгласно статут, утвърден от МНП и БАН.
Чл. 18. Квалификацията на педагогическите, и научните работници в НАОП се осъществява съгласно държавната система за квалификация на кадрите в Република България.
Чл. 19. НАОП водят задължително следната документация:
1. дневник за входяща и изходяща кореспонденция;
2. материална книга;
3. инвентарна книга;
4. книга за заповедите;
5. протоколна книга за заседанията на НМС;
6. дневници на заниманията на кръжоците;
7. книга по охрана на труда;
8. летописна книга.
Раздел IV.
Финансиране и материално-техническо осигуряване
Чл. 20. Дейността на НАОП се финансира със средства от бюджета, посредством народните съвети, от собствени приходи, получени от продажба на билети за НАОП, на учебно-технически средства и пособия, на уреди и апарати, изработени в работилниците и лабораториите им, от договорна и фирмена дейност, от целево предоставени средства и от други източници.
Чл. 21. За посещенията на демонстрациите в планетариумите посетителите заплащат входна такса, определена от съответния народен съвет, съобразно действуващите нормативни документи.
Чл. 22. Част от собствения годишен приход, определена от съответния народен съвет, се разпределя за допълнително стимулиране на работещите в НАОП съгласно правилата за организация на работната заплата.
Чл. 23. (1) НАОП разполагат със собствена материална база, с работни и методически кабинети, лаборатории, библиотеки, работилници, планетариуми, творчески бази, бази за отдих и др., свързани със специфичността на работата.
(2) Специалистите и обслужващият персонал в НАОП ползуват формено (представително), работно и специално облекло и защитни средства.
(3) Материално-техническото осигуряване на дейността на НАОП се осъществява от планово-снабдителните органи на съответните народни съвети, както и от органите на МНП и БАН.
Заключителни разпоредби
§ 1. Правилникът влиза в сила от 1 януари 1991 г.
§ 2. С този правилник се отменя досега действуващият Правилник за дейността на народните астрономически обсерватории и планетариуми от 1988 г. на Министерството на културата, науката и просветата.
§ 3. Изменения и допълнения към този правилник могат да се извършат от МНП по предложения на БАН и Републиканския съвет на НАОП.