ПРАВИЛНИК ЗА РАЗВЪДНО-ПОДОБРИТЕЛНАТА РАБОТА И РЕПРОДУКЦИЯТА В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
ПРАВИЛНИК ЗА РАЗВЪДНО-ПОДОБРИТЕЛНАТА РАБОТА И РЕПРОДУКЦИЯТА В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
Обн. ДВ. бр.27 от 5 Април 1991г.
Раздел I.
ЦЕЛ И ЗАДАЧИ НА РАЗВЪДНО-ПОДОБРИТЕЛНАТА РАБОТА И РЕПРОДУКЦИЯТА В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
Чл. 1. Развъдно-подобрителната работа е научно-приложна и стопанска дейност, която има за цел усъвършенстване на съществуващите и създаване на нови породи, породни типове, линии и хибриди селскостопански животни и птици с високи възпроизводителни и продуктивни качества.
Чл. 2. Основни задачи на развъдно-подобрителната работа са:
1. идентификация на племенните животни и контрола на селекционните признаци на племенните животни и птици;
2. определяне развъдната стойност на племенните животни и разплодни птици;
3. анализ на данните, характеризиращи развъдната стойност на племенните животни и разплодни птици, и разпределение на селекционния разплоден материал между различните структурни единици на породите, линиите и стадата;
4. организиране производството на животни и птици за разплод.
Раздел II.
ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА И ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ НА РАЗВЪДНО-ПОДОБРИТЕЛНАТА РАБОТА И РЕПРОДУКЦИЯТА В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
Чл. 3. (1) Развъдно-подобрителната работа се организира и провежда от Центъра за селекция и репродукция в животновъдството (ЦСРЖ) към Министерството на земеделието и хранителната промишленост (МЗХП) чрез техните поделения: селекционни центрове по животновъдство (СЦЖ) и районни инспекции по свиневъдство (РИС) в страната, а в птицевъдството чрез Института по птицевъдство (ИП).
(2) Центърът за селекция и репродукция в животновъдството организира и ръководи репродуктивния процес при селскостопанските животни в страната.
(3) Племенни животни са:
1. чистопородни високопродуктивни животни с известен произход до трети пояс и типични за породата, а в птицевъдството - птици от изходните линии, прародителите и родителите;
2. животни от апробирани линии, висококръвни кръстоски и създадени породи с известен произход, които отговарят на желания тип.
(4) В зависимост от племенната стойност и от тяхното предназначение животните и птиците се организират в следните развъдни нива:
1. нуклеусови (елитни племенни) стада. Основната задача в тези стада е усъвършенстване на селекционните качества на животните и птиците - носители на висок генетичен потенциал и производство на качествен разплоден материал за собствени нужди, продажба за останалите развъдни нива и за износ;
2. репродукторни (племенни) стада. В тях се умножава генетичният прогрес, достигнат в нуклеусите и елитните племенни стада, и се произвеждат женски животни за собствени нужди, продажби и износ.
(5) Популациите животни и птици, предназначени за генетичен резерв, и техният обем се утвърждават от МЗХП, а организацията за тяхното съхранение се осъществява от ЦСРЖ чрез неговите поделения.
Раздел III.
МЕРОПРИЯТИЯ НА РАЗВЪДНО-ПОДОБРИТЕЛНАТА РАБОТА И РЕПРОДУКЦИЯТА В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
Чл. 4. (1) За провеждане на развъдно-подобрителната работа, животните и птиците в нуклеусовите (елитни племенни) и репродуктивните (племенните) стада задължително се номерират чрез татуиране, тавриране, маркиране или изрезки на ушите.
(2) Начинът на номериране за отделните видове селскостопански животни и птици се определя с инструкции за контрол на продуктивните качества, бонитировка и преценка на развъдната им стойност. Тези инструкции се разработват от ЦСРЖ съвместно с научни институции по животновъдство и птицевъдство и се одобряват от МЗХП.
(3) Животните и птиците, обект на развъдно-подобрителна работа, се контролират по признаци, определени със съответна инструкция. Контролът на племенните животни се извършва от СЦЖ, РИС и специализираните звена по птицевъдство.
(4) Отборът и подборът на племенните животни се извършват въз основа на преценката им, а при разплодните птици се прави отбор по инструкция.
(5) Данните от контрола и преценката на племенните животни се регистрират в зоотехнически книги и други отчетни форми, които са задължителни за поделенията на ЦСРЖ.
(6) Въз основа на данните от племенните записи за всяко продадено животно се издава племенно свидетелство. Право да издават племенно свидетелство имат само поделенията на ЦСРЖ.
(7) Организиране производството, преценката и реализацията на племенните животни се извършват от поделенията на ЦСРЖ.
(8) Размножителният процес при селскостопанските животни се осъществява основно чрез изкуствено осеменяване. Изборът и разпределението на мъжки разплодници, предназначени за СЦЖ, се извършват от ЦСРЖ.
(9) По изключение се допуска естествено покриване на животни с одобрени от СЦЖ, РИС и съответните ветеринарни служби мъжки разплодници.
Раздел IV.
РЪКОВОДСТВО И КОНТРОЛ НА РАЗВЪДНО-ПОДОБРИТЕЛНАТА И РЕПРОДУКТИВНАТА ДЕЙНОСТ
Чл. 5 (1) Развъдно-подобрителната работа в животновъдството и птицевъдството в страната се организира, ръководи и контролира от МЗХП чрез ЦСРЖ.
(2) Центърът за селекция и репродукция в животновъдството към МЗХП:
1. ръководи, контролира и оказва помощ в работата на СЦЖ, РИС и специализираните звена в птицевъдството;
2. изработва правилници, наредби и инструкции за селекционна и репродуктивна дейност съвместно с научните институции по животновъдство и птицевъдство;
3. организира производството на мъжки разплодници и тяхната преценка по потомство и по-нататъшното им използване;
4. ръководи производството на семенна течност, стокирането и разпределението й;
5. предлага и организира внос и износ на разплодни животни, ембриони, семенна течност, разплодни яйца и еднодневни пилета за по-нататъшно генетично усъвършенстване на развъжданите у нас породи животни и птици;
6. обработва и обобщава отчетите на СЦЖ, РИС и специализираните звена по птицевъдство, издава периодично бюлетини за работата по развъдно-подобрителната и репродуктивната дейност в страната, анализира получените резултати и насочва по-нататъшната дейност на развъдно-подобрителната работа и възпроизводителния процес;
7. организира национални и районни животновъдни изложби, аукциони, пазари, съвещания, симпозиуми и други мероприятия, свързани с развъдно-подобрителната работа и репродуктивната дейност в животновъдството;
8. организира материално-техническото снабдяване на СЦЖ, РИС и звената по птицевъдство и отпечатването на формуляри от различните племенни книги и отчети и рекламни материали;
9. води държавните племенни книги и картотеки на мъжките разплодници в СЦЖ;
10. предлага на Държавната комисия по породообразуването (ДКП) към МЗХП за утвърждаване нови породи, породни типове, линии и хибриди селскостопански животни.
(3) Селекционните центрове по животновъдство, РИС и Базата за сравнителна оценка на продуктивните качества на птиците са подчинени на ЦСРЖ.
(4) Структурата, щатът и издръжката на поделенията на ЦСРЖ се определят ежегодно и се финансират от собствени приходи и от бюджета.
(5) Ръководителят на ЦСРЖ се назначава от министъра на земеделието и хранителната промишленост.
(6) Ръководителят по ал. 5 назначава останалия персонал на центъра, директорите и зам.-директорите на поделенията му.
(7) Директорът на СЦЖ и РИС назначава персонала и е разпоредител на бюджета на поделението.
(8) Центърът за селекция и репродукция в животновъдството изготвя длъжностни характеристики за правата и задълженията на длъжностите в поделенията си.
Раздел V.
НАУЧНО ОБСЛУЖВАНЕ НА РАЗВЪДНО-ПОДОБРИТЕЛНАТА РАБОТА И РЕПРОДУКЦИЯТА В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
Чл. 6. (1) Научното обслужване на развъдно-подобрителната работа и репродуктивния процес в животновъдството се извършва от колективи от научни работници и специалисти, утвърдени от МЗХП по предложение на ЦСРЖ.
(2) Колективи от научни работници и специалисти определят насоките и ръководят основните мероприятия за усъвършенстването на съществуващите и създаването на нови породи, линии и хибриди.
Раздел VI.
ПРИЗНАВАНЕ НА НОВИ ПОРОДИ, ПОРОДНИ ТИПОВЕ, ЛИНИИ И ХИБРИДИ СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ И ПТИЦИ
Чл. 7. (1) Изискванията, на които трябва да отговаря новосъздадената порода, са:
1. породата трябва да представлява цялостна генетична и икономическа диференциална група животни с общ произход и в достатъчен брой за развъждане в "себе си"; да притежава определени характерни особености, по които да се отличава от другите породи, равнище на продуктивността и способност при определени условия устойчиво да предава тези качества по наследство както при чистопородно развъждане, така и при кръстосване;
2. в новата порода да са създадени групи племенни и ползувателни животни, вътрешни породни типове, които образуват структурата на породата;
3. освен породи в животновъдството се създават породни типове, специализирани и синтетични линии и хибриди;
4. породната принадлежност на животните се установява въз основа на документи за техния произход и чрез преценка за типичност.
(2) Животни от новата порода да се считат тези, които притежават качествата за породата, записани са в родословната книга и по отношение на произхода си отговарят на следните условия:
1. да произхождат от родители, които принадлежат към една и съща порода (чистопородността на родителите се удостоверява с документи);
2. да са получени в резултат на междулинейно (междупородно) кръстосване до получаване на животни от желания пол.
(3) Редът и начинът за признаване на новосъздадени породи и линии са:
1. всяка новосъздадена порода и линия се регистрира още като породна група от ЦСРЖ;
2. началото на апробацията на породата започва с организиране на изложба в района на създаването й, на която да се представят животни от различни категории само от тази породна група. Изложбата се организира от ЦСРЖ и се провежда за втори път при окончателното оформяне на породата;
3. във връзка с признаване на създадената порода или линия, създателите й предявяват искането си писмено до ЦСРЖ. В своето писмено изложение те дават подробни данни за методите, използувани при създаването на породата или линията, мястото, броя на животните от желания тип и тяхната продуктивност, броя на произведените разплодници, района на тяхното разпространение и др.;
4. непосредствено след постъпването на писмено искане за признаване на породата или линията в ЦСРЖ центърът прави съобщение в средствата за масова информация за постъпилото предложение за признаването им и за авторите на създадената порода или линия. Същевременно се съобщава, че заинтересуваните лица могат в срок до 3 месеца да направят писмени възражения.
(4) След изтичане на обявения срок ДКП към МЗХП назначава комисия, в която влизат изтъкнати специалисти, фермери и представители на научните институти.
(5) Назначената от ДКП комисия по ал. 4 има следните задължения:
1. да направи задълбочен научен анализ на племенната работа по създаване на породата или линията в срок не повече от 6 месеца;
2. да извърши индивидуална бонитировка на известна част от племенното ядро на породата или линията във водещите стада;
3. да направи преценка на разплодната дейност на използваните мъжки разплодници от създадената порода или линия;
4. да изработи подробен доклад за цялостната работа във връзка със създаването на породата или линията и да даде заключително мнение.
(6) Докладът на комисията по ал. 4 се разглежда в 2-месечен срок от ДКП към МЗХП и тя се произнася окончателно за работата по създаването на породата или линията и утвърждава авторството на създателите.
(7) След окончателното признаване на породата или линията от колегиума на МЗХП ЦСРЖ внася съответните документи в ИНРА за издаване на свидетелство за авторство на създателите на породата или линията.
(8) Създателите на новите породи или линии се награждават по предложение на МЗХП, а наградите се изплащат от фонд "Племенно дело".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Този правилник отменя Правилника за племенната работа в животновъдството.
§ 2. Правилникът се издава на основание чл. 4, ал. 3 от ПМС № 77 от 1962 г. за подобряване на племенната работа в животновъдството (Изв., бр. 45 от 1962 г.).