Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 97 от 16.XI

ПРАВИЛНИК ЗА ВИСШИЯ МЕДИЦИНСКИ СЪВЕТ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ВИСШИЯ МЕДИЦИНСКИ СЪВЕТ

ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 76 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 29 АПРИЛ 1991 Г.,

Обн. ДВ. бр.37 от 10 Май 1991г., изм. ДВ. бр.97 от 16 Ноември 1993г., отм. ДВ. бр.39 от 16 Май 1997г.

Отменен с параграф единствен на заключителната разпоредба на Постановление № 198 на Министерския съвет от 9 май 1997 г. за приемане на Правилник за дейността на Висшия медицински съвет - ДВ, бр. 39 от 16 май 1997 г.


Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1993 г.) Висшият медицински съвет е експертен орган при Министерството на здравеопазването със следните функции:

1. произнася се по основните насоки на националната здравна политика и по медицинските аспекти на демографските проблеми в страната;

2. произнася се по националните здравни приоритети с оглед опазване, укрепване и възстановяване на общественото здраве;

3. дава експертно становище по проектите на закони и подзаконови нормативни актове в здравеопазването;

4. произнася се по годишния проектобюджет на здравеопазването, развитието на инвестиционния процес, материално-техническата база и медицинските технологии;

5. предлага критерии за оценяване качеството на профилактичната и диагностично-лечебната дейност;

6. съвместно със Съвета по аптечно дело разглежда въпросите на лекарствената политика и дава становище по тях;

7. препоръчва критерии за оценка на квалификацията на медицинските специалисти и се произнася по списъка на медицинските специалности, утвърждавани в страната;

8. предлага система от критерии, на които трябва да отговарят ръководните специалисти в здравеопазването;

9. одобрява откриването и закриването на здравни заведения по реда на чл. 25в и 25г от Закона за народното здраве;

10. дава становища по предложения за държавни такси, събирани в системата на здравеопазването;

11. произнася се по искане на министъра на здравеопазването по други принципни или текущи въпроси, свързани със здравеопазването.


Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1993 г.) (1) Висшият медицински съвет се състои от председател и 23 членове.

(2) Председател на Висшия медицински съвет е министърът на здравеопазването, а при отсъствието му-определен от него зам.-министър на здравеопазването.

(3) Членове на Висшия медицински съвет са 6 представители на Министерството на здравеопазването, 11 представители на професионално-съсловните организации и 6 представители на висши медицински учебни заведения.

(4) Членовете на Висшия медицински съвет са членове по право или биват определяни или избирани.

(5) Изборните членове на Висшия медицински съвет се избират измежду изтъкнатите специалисти от медицинската практика и наука.


Чл. 3. Представителите на Министерството на здравеопазването във Висшия медицински съвет се определя от министъра на здравеопазването, като в тях се включват изтъкнатите специалисти от хигиенно-епидемиологичните инспекции и лечебните заведения.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1993 г.) Представители на професионално-съсловните организации на висшите медицински кадри са 8 членове на Българския лекарски съюз и 3 членове на Българския стоматологичен съюз, избрани в съответствие с уставите на тези организации.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1993 г.) Представители на висшите медицински учебни заведения във Висшия медицински съвет са ректорите на тези заведения в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора и началникът на Военномедицинската академия.


Чл. 6. Членовете на Висшия медицински съвет се определят или избират за срок от 2 години.


Чл. 7. По решение на Висшия медицински съвет към него могат да се създават постоянни или временни експертни комисии, както и да се привличат допълнителни членове с право на съвещателен глас.


Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1993 г.) Висшият медицински съвет избира с тайно гласуване и с мнозинство на две трети от членовете си зам.-председател.

(2) Секретарят на съвета е лице, назначено на щатна длъжност в Министерството на здравеопазването, което координира работата на съвета и води неговата документация. Той не е член на съвета.


Чл. 9. (1) Заседанията на Висшия медицински съвет се свикват най-малко веднъж на 3 месеца от неговия председател, а в негово отсъствие - от зам.-председателя.

(2) Дневният ред на заседанията се изготвя от секретаря на съвета, одобрява се от неговия председател и се изпраща на членовете на съвета заедно с датата и часа на заседанията.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 1993 г.) Заседанията се считат за редовни, ако в тях участвуват две трети от членовете на съвета. Решенията се вземат с обикновено мнозинство. Председателят на Висшия медицински съвет не участва в гласуванията на съвета.


Чл. 10. Участието във Висшия медицински съвет е почетно и не се заплаща. Членовете му, които не живеят в столицата, получават командировъчни пари за сметка на Министерството на здравеопазването.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава на основание чл. 3, ал. 3 от Закона за народното здраве.


Промени настройката на бисквитките