Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 65 от 30.VII

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, ПРОВЕЖДАНЕТО И УПРАВЛЕНИЕТО НА ПОЛЕТИТЕ НА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИТЕ СРЕДСТВА НАД ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, ПРОВЕЖДАНЕТО И УПРАВЛЕНИЕТО НА ПОЛЕТИТЕ НА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИТЕ СРЕДСТВА НАД ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Приет с ПМС № 138 от 19.07.1993 г.

Обн. ДВ. бр.65 от 30 Юли 1993г., доп. ДВ. бр.113 от 30 Септември 1998г., отм. ДВ. бр.65 от 8 Август 2000г.

Отменен с параграф единствен на Постановление № 161 на Министерския съвет от 31 юли 2000 г. за отменяне на Правилника за организацията, провеждането и управлението на полетите на въздухоплавателните средства над територията на Република България - ДВ, бр. 65 от 8 август 2000 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С този правилник се уреждат основните въпроси по организацията, провеждането и управлението на полетите на въздухоплавателните средства над територията на Република България.


Чл. 2. Положенията в този правилник са задължителни за всички ведомства, учреждения, предприятия и организации, които притежават или използват на договорни начала въздухоплавателни средства (самолети, вертолети, планери, балон-сонди, аеростати и др.).


Глава втора.
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 3. Република България има пълен и изключителен суверенитет върху въздушното пространство над своята територия, включително над вътрешните и териториалните й води.


Чл. 4. (1) Контролираното въздушно пространство между два и повече пункта на земната повърхност, осигурено с летища, земни радиотехнически и радиолокационни средства и със средства за свръзка и за метеорологична информация, се нарича въздушно трасе.

(2) Широчината на въздушните трасета на Република България е 15 км - по 7,5 км от двете страни на оста им.

(3) Широчината на въздушните трасета, минаващи през райони с ограничени възможности, може да се намали, но тя не може да бъде по-малка от 10 км.

(4) На отделни участъци от въздушните трасета могат да се установят ограничения по отношение на височината на полетите на въздухоплавателните средства.


Чл. 5. (1) Всеки полет, при който въздухоплавателно средство прелита държавна граница, се смята за международен полет.

(2) Международните полети на всички въздухоплавателни средства във въздушното пространство на Република България се провеждат в съответствие с въздухоплавателните конвенции, правилата, установени от ИКАО, и други.

(3) (Нова - ДВ, бр. 113 от 1998 г.) Въздухоплавателните средства пресичат държавната граница в определените въздушни трасета за прелитане в съответствие със законодателството на Република България, а така също и с правилата, издавани от българските компетентни органи.

(4) (Нова - ДВ, бр. 113 от 1998 г.) Прелитането над държавната граница на Република България извън въздушните трасета се допуска само с разрешение на българските компетентни органи.


Чл. 6. (1) Редът за организация и провеждане полетите на въздухоплавателните средства се нарича режим на полетите. Режимът на полетите във въздушното пространство на Република България се определя от Министерството на отбраната и се установява с цел:

1. да се осигури безопасност на полетите във въздушното пространство на Република България;

2. да се предотвратят нарушения на държавната граница, а така също и на зоните, които са опасни за полетите;

3. да се контролират полетите.

(2) Министърът на отбраната утвърждава инструкция, съгласувана със заинтересуваните ведомства, която съдържа:

1. основните правила за провеждане и контролиране полетите на въздухоплавателните средства и за организиране взаимодействието между ведомствата, които притежават или използват такива средства;

2. забранените зони, въздушните трасета, летищните райони и възли;

3. предупреждението за полетите;

4. назначението, задачите, организацията и използването на единната авиодиспечерска служба;

5. радиолокационното осигуряване на полетите;

6. земното осигуряване на самолетоводенето;

7. летищните полети;

8. ешалонизирането на въздухоплавателните средства;

9. управлението на полетите;

10. провеждането на полети в особени условия;

11. опознавателните знаци;

12. действията, които трябва да се извършат, когато въздухоплавателно средство във въздуха е в бедствие;

13. действията, които трябва да се извършат при прекъсване на радиосвръзката между въздухоплавателното средство и командно-диспечерския пункт, и други.


Чл. 7. (1) Всички ведомства и организации са длъжни строго да спазват изискванията на посочената в чл. 6 инструкция и да съгласуват с Министерството на отбраната издаваните от тях документи във връзка с режима на полетите на въздухоплавателните средства.

(2) При водене на преговори за сключване на въздухоплавателни конвенции, договори, споразумения и пр. с други страни въпросите, отнасящи се до режима на полетите над територията на Република България, се предлагат за решаване в съответствие с този правилник.


Чл. 8. (1) Въздухоплавателно средство, което е навлязло без разрешение във въздушното пространство на Република България или което е нарушило режима на полетите или законите на Република България, а така също издадените въз основа на тях наредби, както и международните правила и договори във връзка с въздухоплаването, се счита за нарушител и към него се вземат принудителни мерки.

(2) Редът за действие спрямо въздухоплавателни средства нарушители се определя от министъра на отбраната.


Чл. 9. За всички летателни произшествия (катастрофи, аварии, принудителни кацания, загуба на ориентировка, нарушение на държавната граница и на забранените зони, както и на определения режим на полетите) щабовете (КП) на авиационните части (съединения), а така също и авиодиспечерските служби на останалите авиационни ведомства незабавно докладват по служебен ред, независимо от ведомствената принадлежност на въздухоплавателното средство.


Глава трета.
ПОЛЕТИ ПО ВЪЗДУШНИТЕ ТРАСЕТА И ИЗВЪН ТЯХ

Чл. 10. (1) Въздушните трасета на Република България се подразделят на:

1. международни - за наши и чуждестранни въздухоплавателни средства, които изпълняват международни полети;

2. вътрешни - за въздухоплавателни средства на Република България, които изпълняват вътрешни полети.

(2) По вътрешните въздушни трасета чуждестранните въздухоплавателни средства (граждански и военни) могат да провеждат полети само с разрешение на министъра на отбраната.


Чл. 11. Въздушните трасета на Република България и промените по тях се предлагат от министъра на транспорта след съгласуване с останалите авиационни ведомства и се утвърждават от министъра на отбраната. Тези трасета се обявяват от министъра на транспорта в Сборника за аеронавигационна информация.


Чл. 12. (1) Въздушните трасета се осигуряват с необходимите средства за свръзка и за радиотехническо осигуряване на полетите (РТО) с оглед да се осигури денонощно движение в прости и сложни метеорологични условия. Въздушните трасета се обозначават с радионавигационни средства с оглед да се осигури безопасност на полетите.

(2) Оборудването на въздушните трасета с необходимите средства за свръзка и за РТО се извършва от гражданската авиация съгласно изискванията на ИКАО, съгласувано с щаба на ВВС.


Чл. 13. (1) Летищата по въздушните трасета на Република България се осигуряват за полети в сложни метеорологични условия и за приемане, обслужване и пускане на самолети.

(2) Част от военните летища, разположени на въздушните трасета или близо до тях, се определят за запасни за въздухоплавателните средства на гражданската авиация на Република България в случай на принудително кацане. Списъкът на тези летища се утвърждава от министъра на отбраната. Указаните летища се използват от гражданската авиация като трасови в съответствие с инструкция на ВВС.


Чл. 14. В границите на въздушните трасета не се допуска създаване на изкуствени радиолокационни смущения.


Чл. 15. (1) В пределите на въздушните трасета се допуска строителство и използване на стрелкови полигони, площадки за взривни работи, полигони и площадки на средства за борба с градушките, на съоръжения и летища след съгласуване с Министерството на отбраната и Министерството на транспорта, а извън тях - само с Министерството на отбраната.

(2) Строителството и използването на стрелковите полигони и на площадките за взривни работи се допуска при условие, че границите им в хоризонтална плоскост, включващи необходимата полоса на безопасност, са отдалечени на не по-малко от 5 км от границите на въздушното трасе.

(3) Границите на стрелковите полигони, полигоните и площадките на средствата за борба с градушките и на площадките за взривни работи в хоризонтална и вертикална (в истинска височина) плоскост, включващи необходимите гарантирани полоси на безопасност, се декларират от ведомствата, физическите и юридическите лица и се утвърждават и обявяват от Генералния щаб на Българската армия.

(4) Прелитането на въздухоплавателни средства над площадки и стрелкови полигони се разрешава с превишение 1000 м истинска височина над тяхната обявена граница във вертикална плоскост.


Чл. 16. Всички изкуствени препятствия с височина над 40 м в територията на страната и всички препятствия в полосата на въздушните подходи към летищата, височината на които превишава установените норми, трябва да бъдат отбелязани в съответствие с изискванията на правилата за светлообозначаване.


Чл. 17. Екипажите на всички въздухоплавателни средства при полет по въздушните трасета или по маршрути извън тях са длъжни:

1. строго да спазват установения режим на полетите;

2. да извършват самолетоводенето по активни методи, да не допускат отклонения от границите на трасето, а също така самоволна промяна на определения ешалон освен в случаите, когато се застрашава безопасността на полета;

3. строго да изпълняват командите, които се подават от ръководителя на полетите.


Чл. 18. Особено важните полети на въздухоплавателните средства по въздушните трасета и по маршрути извън тях се организират в съответствие с документите по организацията и извършването на тези полети, утвърдени от компетентните органи.


Глава четвърта.
УПРАВЛЕНИЕ НА ПОЛЕТИТЕ

Чл. 19. Основна задача на управлението на полетите е да осигури висококачествено изпълнение на полетните задачи в определеното време, в прости и сложни метеорологични условия, денем и нощем, без летателни произшествия.


Чл. 20. Управлението на полетите на въздухоплавателните средства се организира и извършва от командирите (ръководителите) на съответните авиационни ведомства чрез техните щабове, командни пунктове и служби за управление на полетите, а така също чрез ръководителите на полетите на летищата, като се използват КДП, СКП, системи за кацане, средства за свръзка и за РТО и техните разчети. Управлението на полетите се осъществява в съответствие с този правилник, с инструкцията, посочена в чл. 6, с наставленията за извършване на полетите от авиацията на ВВС, от гражданската авиация и с инструкциите за полетите в летищните възли и районите на летищата.


Чл. 21. Управлението на полетите трябва да бъде сигурно и непрекъснато. То изисква постоянна осведоменост на ръководителя на полетите (КП, АДП) за местонахождението, режима и условията на полета на всяко излетяло и транзитно прелитащо въздухоплавателно средство, за въздушната обстановка и за метеорологичните условия.


Чл. 22. Управлението на полетите включва:

1. информация на екипажите за метеорологичните условия и за въздушната обстановка в района на полетите, по въздушното трасе и по маршрутите извън него;

2. координиране на полетите в процеса на планирането им и в хода на тяхното изпълнение;

3. земен щурмански контрол на полетните планове и тяхното утвърждаване от дежурния щурман;

4. цялостна и системна аеронавигационна информация;

5. ешалониране на въздухоплавателните средства съгласно установената система;

6. осигуряване пускането на въздухоплавателните средства в определеното време за изпълнение на летателните задачи и кацането им на основните и запасните летища;

7. ръководене действията на екипажите през време на изпълнение на летателните задачи;

8. вземане на необходимите мерки за осигуряване безопасност на полетите, особено при влошаване на метеорологичните условия в района и по маршрута на полетите, при загубване на ориентировка, а също така при отклонение от дадения маршрут (трасе) към държавната граница, забранени зони, планини и други високи препятствия;

9. оказване помощ на екипажи, които са в бедствие.


Чл. 23. В случай на бедствие всички авиационни ведомства са задължени да оказват активна помощ при търсенето и спасяването на въздухоплавателното средство, екипажа и пътниците му.


Чл. 24. (1) Централен орган, който организира и координира управлението на полетите на въздухоплавателните средства на всички ведомства във въздушното пространство на Република България, е командният пункт за управление на полетите на ВВС (КП УП на ВВС).

(2) Командният пункт за управление на полетите на ВВС регулира общия ред на полетите, обявява на всички ведомства установените ограничения и забрани на полетите на въздухоплавателните средства и контролира тяхното изпълнение.


Чл. 25. Координирането и управлението на полетите на въздухоплавателните средства на всички ведомства, включително и на военните, а така също и на полетите на всички чуждестранни граждански и военни въздухоплавателни средства, по въздушните трасета на Република България и в районите на гражданските летища се осъществяват от службата за управление на полетите на гражданската авиация.


Чл. 26. Командният пункт за управление на полетите на ВВС осигурява действието на полигоните за борба с градушките, като очиства съответните райони от въздухоплавателни средства при спазване изискванията за безопасност и за сигурност на полетите.


Чл. 27. (1) При необходимост да се въведе частично ограничение или пълна забрана на полетите над територията на страната за авиацията на всички ведомства това ограничение (пълна забрана) се обявява от КП УП на ВВС, като се указват районът, въздушното трасе, времето и височината на ограничението.

(2) При провеждане на предварително планирани мероприятия от авиацията на ВВС ограниченията във връзка с това се съобщават при възможност най-малко 10 дни до тяхното начало.


Глава пета.
СРЕДСТВА ЗА СВРЪЗКА И ЗА РАДИОТЕХНИЧЕСКО ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОЛЕТИТЕ

Чл. 28. (1) Средствата за свръзка и за РТО се използват през време на полет в съответствие с документите за радиосвръзка с въздухоплавателните средства и за осигуряване на самолетоводенето и кацането.

(2) Данните за работата на трасовите средства за радиосвръзка и за радиотехническо осигуряване на полетите се публикуват от Министерството на транспорта в Сборника за аеронавигационна информация.

(3) Освен средствата за радиосвръзка и за РТО, включени в Сборника за аеронавигационна информация, ВВС и ръководството на гражданската авиация могат да определят и допълнителни средства за радиосвръзка и за РТО и да издават съответни документи с необходимите навигационни данни.

(4) Разпределението по пунктовете на честотите за работа на средствата за РТО и за свръзка, а така също и измененията и допълненията в данните за работата им се съгласуват с щаба на ВВС.


Чл. 29. (1) Поддържането в постоянна готовност и организацията на сигурна и безотказна работа на всички средства за свръзка и за РТО, които осигуряват полетите и прелитанията на въздухоплавателните средства, се извършва от ведомствата, чиято собственост са тези средства.

(2) За повишаване безопасността при осигуряване на полетите действащите средства за свръзка и за РТО по възможност се дублират със запасни.


Заключителни разпоредби

§ 1. Изпълнението на този правилник се възлага на министъра на отбраната.


§ 2. Този правилник се издава на основание чл. 114 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 2, ал. 2 от Закона за гражданското въздухоплаване.


Промени настройката на бисквитките