ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС И МОБИЛИЗАЦИОННАТА ГОТОВНОСТ НА СТРАНАТА
ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС И МОБИЛИЗАЦИОННАТА ГОТОВНОСТ НА СТРАНАТА
Обн. ДВ. бр.29 от 5 Април 1994г., изм. ДВ. бр.57 от 23 Юни 1995г., изм. ДВ. бр.21 от 12 Март 1996г., изм. ДВ. бр.21 от 11 Март 1997г., изм. ДВ. бр.20 от 4 Март 2003г., изм. ДВ. бр.27 от 29 Март 2005г., изм. ДВ. бр.10 от 30 Януари 2007г., изм. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2011г., отм. ДВ. бр.49 от 29 Юни 2012г.
Отменен с § 1, т. 2 от заключителните разпоредби на Постановление № 120 от 25 юни 2012 г. за създаване на Междуведомствен съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет - ДВ, бр. 49 от 29 юни 2012 г., в сила от 30.06.2012 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С този правилник се уреждат организацията на дейността и редът за работа на Междуведомствения съвет по въпросите на военнопромишления комплекс и мобилизационната готовност на страната, създаден с Постановление № 193 на Министерския съвет от 1993 г. (ДВ, бр. 89 от 1993 г.), наричан по-нататък "междуведомствения(т) съвет".
Глава втора.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА
Чл. 2. (1) Междуведомственият съвет със съдействието на министерствата и другите ведомства съобразно компетентността им събира, обработва и анализира информация в областта на отбранителната промишленост, отнасяща се до:
1. приемане проекти на национални и отраслови програми за развитие на военнопромишления комплекс;
2. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1996 г., в сила от 12.03.1996 г.) разработване проекти на актове за мерки за държавно въздействие в областта на кредитната и данъчната политика, банковото обслужване, цените и ценообразуването;
3. (зал. - ДВ, бр. 57 от 1995 г.)
4. разработване проекти на актове за утвърждаване на държавни поръчки за производство на изделия, свързани с националната сигурност, и на средства за тяхното изпълнение.
(2) (Зал. - ДВ, бр. 57 от 1995 г.)
Чл. 3. Междуведомственият съвет:
1. съвместно с министерствата и другите ведомства съобразно компетентността им събира, обработва и анализира информация, отнасяща се до разработването от междуведомствения съвет на проекти на актове относно държавната политика в областта на външнотърговската дейност с военна и специална продукция;
2. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1996 г., в сила от 12.03.1996 г.) издава лицензи за извършване на външнотърговска дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба;
3. (нова - ДВ, бр. 21 от 1996 г., в сила от 12.03.1996 г.) издава лицензи за право на транспорт на оръжие и на стоки и технологии с възможна двойна употреба.
Чл. 4. (1) В областта на отбранително-мобилизационната подготовка междуведомственият съвет, подпомаган от министерствата и другите ведомства съобразно компетентността им, анализира и обработва информация, свързана с подготовката на проекти на актове на Министерския съвет, отнасящи се до:
1. функционирането на системата за управление на държавната и местната администрация във военно време;
2. методологията за планиране подготовката на националното стопанство за работа във военно време;
3. подготовката на програми за усвояване на военни изделия и създаване на необходимите за военновременна производствена дейност мощности и запаси от материални средства;
4. приемане плановете на министерствата, другите ведомства и областните администрации за привеждането им в готовност за работа във военно време и военновременните им планове;
5. военновременния план и бюджет на страната.
(2) Междуведомственият съвет:
1. (изм. - ДВ, бр. 10 от 2007 г., в сила от 30.01.2007 г.) освобождава и обновява държавни резерви и военновременни запаси и осъществява контрол върху сделките с тях чрез свой работен орган, чийто състав и ред за работа се определят с акт на Министерския съвет;
2. (изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) одобрява внесените от Министерството на отбраната заявки за финансиране на дейностите по отбранително-мобилизационна подготовка.
Чл. 5. Междуведомственият съвет:
1. (доп. - ДВ, бр. 21 от 1996 г.) приема и внася за утвърждаване от Министерския съвет предложения за международно военноикономическо и научно-техническо сътрудничество в отбранителната промишленост и координира дейността на министерствата и другите ведомства за провеждане на държавната политика в тази област;
2. утвърждава състава на постоянните работни групи (комисии) за двустранно (многостранно) сътрудничество;
3. предлага съвместно с министерствата и другите ведомства проекти на актове на Министерския съвет за създаване на смесени дружества и за привличане на чуждестранни инвестиции.
Чл. 6. Междуведомственият съвет за всеки отделен случай, в който се подпомага от министерствата и другите ведомства, при съвместното разработване на задачи по смисъла на чл. 2, 3, 4 и 5 от правилника препоръчва основните изисквания и сроковете за изпълнението им.
Глава трета.
ПРАВОМОЩИЯ И ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г.) (1) Съпредседателите на Междуведомствения съвет:
1. представляват съвета;
2. ръководят работата на съвета;
3. внасят за разглеждане от Министерския съвет приети от Междуведомствения съвет проекти на нормативни актове и информации;
4. подписват документи, произтичащи от функциите на съвета.
(2) Съпредседателите в това си качество могат да възлагат задачи на министерствата и другите ведомства, произтичащи от функциите на Междуведомствения съвет.
Чл. 8. (Отм. - ДВ, бр. 21 от 1997 г.)
Чл. 9. Секретарят на междуведомствения съвет:
1. отговаря за текущия контрол по изпълнението на решенията на съвета;
2. (заличена - ДВ, бр. 20 от 2003 г.)
3. организира подготовката на заседанията на съвета;
4. докладва материалите по дневния ред в случаите, когато вносителите не са членове на съвета и не са поканени на заседанието;
5. организира съхраняването на документацията на съвета.
Чл. 10. Членовете на междуведомствения съвет:
1. участват лично в заседанията на междуведомствения съвет;
2. представят писмени становища на представляваното от тях министерство или друго ведомство по разглежданите въпроси;
3. могат да предлагат за разглеждане въпроси от компетенцията на съвета, но най-късно 10 дни преди датата на заседанието. В същия срок те предават на секретаря на съвета всички свързани с предложенията материали и проект на решение;
4. имат право на достъп до съхраняваните в съвета протоколи и материалите към тях.
Глава четвърта.
ЗАСЕДАНИЯ
Чл. 11. Междуведомственият съвет обсъжда и взема решения в рамките на своите компетенции по разработените и предложени материали на заседания, които се свикват от председателя, а в негово отсъствие - от заместник-председателя.
Чл. 12. (1) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Дневният ред на заседанията се утвърждава от председателя, а в негово отсъствие - от заместник-председателя на междуведомствения съвет.
(2) В подготовката на материалите по дневния ред могат да бъдат привличани специализирани органи на заинтересуваните министерства и други ведомства.
(3) Материалите и проектите на решения по тях се внасят за разглеждане от междуведомствения съвет съгласувано със заинтересуваните министерства и други ведомства.
(4) Дневният ред за заседанията заедно с материалите по него се изпраща на членовете на междуведомствения съвет и на заинтересуваните министерства и други ведомства най-късно 5 дни преди датата на заседанието.
Чл. 13. (1) В отделни особено важни случаи, както и при писмено искане на член на междуведомствения съвет председателят или заместващият го заместник-председател може да свиква извънредни заседания.
(2) В случаите по ал. 1 материалите по дневния ред могат да бъдат предоставени и на самото заседание.
Чл. 14. (1) Заседанията на междуведомствения съвет са редовни, ако на тях присъстват половината плюс един от членовете му.
(2) Материалите по дневния ред се докладват от вносителя или от секретаря на съвета.
Чл. 15. (1) Решенията на междуведомствения съвет се приемат с мнозинство от половината плюс един от присъстващите членове. По чл. 4 и при издаване или отнемане на общ лиценз за търговия с военна и специална продукция решения се приемат с мнозинство от две трети от присъстващите членове.
(2) Право на глас имат само лицата, включени в утвърдения от Министерския съвет поименен списък на членовете на междуведомствения съвет, и привлечените по чл. 4, ал. 4 от Постановление № 193 на Министерския съвет от 1993 г. (ДВ, бр. 89 от 1993 г.).
(3) По изключение правото на глас от отделен член може да се упражнява неприсъствено. В този случай вотът се изразява писмено и е неразделна част от протокола на заседанието. Изразените забележки и особени мнения се считат за отрицателен вот.
(4) Съветът може да взема решения и неприсъствено чрез протокол, подписан без забележки от най-малко две трети от членовете му.
Чл. 16. За решаване на конкретни проблеми междуведомственият съвет може да създава временни работни групи от експерти.
Чл. 17. (Отм. - ДВ, бр. 10 от 2007 г., в сила от 30.01.2007 г.)
Чл. 18. (1) На заседанията на междуведомствения съвет се води стенограма.
(2) Протоколите от заседанията на междуведомствения съвет се подписват от присъстващите на заседанието членове на съвета.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Този правилник се издава на основание чл. 2, ал. 2 от Постановление № 193 на Министерския съвет от 1993 г. (ДВ, бр. 89 от 1993 г.).
Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 38 ОТ 6 МАРТ 1996 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ НА ВЪНШНОТЪРГОВСКАТА ДЕЙНОСТ С ОРЪЖИЕ И СТОКИ И ТЕХНОЛОГИИ С ВЪЗМОЖНА ДВОЙНА УПОТРЕБА И ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
(ОБН. - ДВ, БР. 21 ОТ 1996 Г., В СИЛА ОТ 12.03.1996 Г.)
§ 6. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".
Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 9 ОТ 19 ЯНУАРИ 2007 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА СЪВЕТ ЗА ДЪРЖАВНИТЕ РЕЗЕРВИ И ВОЕННОВРЕМЕННИТЕ ЗАПАСИ КЪМ МЕЖДУВЕДОМСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС И МОБИЛИЗАЦИОННАТА ГОТОВНОСТ НА СТРАНАТА
(ОБН. - ДВ, БР. 10 ОТ 2007 Г., В СИЛА ОТ 30.01.2007 Г.)
§ 6. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".