Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 1 от 3.I

ПРАВИЛНИК ЗА УСТАНОВЯВАНЕ И ВНАСЯНЕ НА ДИВИДЕНТА ОТ ТЪРГОВСКИТЕ ДРУЖЕСТВА С ДЪРЖАВНО И ОБЩИНСКО УЧАСТИЕ

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТАНОВЯВАНЕ И ВНАСЯНЕ НА ДИВИДЕНТА ОТ ТЪРГОВСКИТЕ ДРУЖЕСТВА С ДЪРЖАВНО И ОБЩИНСКО УЧАСТИЕ

Приет с ПМС № 308 от 28.12.1996 г.

Обн. ДВ. бр.1 от 3 Януари 1997г., попр. ДВ. бр.3 от 10 Януари 1997г., доп. ДВ. бр.6 от 21 Януари 1997г., отм. ДВ. бр.115 от 5 Декември 1997г.

Изгубил значение - виж § 10 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за корпоративното подоходно облагане, с който се отменя Закона за данък върху печалбата (ДВ, бр. 59 от 1996 г.) - ДВ, бр. 115 от 5 декември 1997 г., в сила от 1.01.1998 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С този правилник се определят:

1. размерът, редът за установяване, срокът за внасяне и използването на дивидента за държавата от еднолични дружества с ограничена отговорност и еднолични акционерни дружества с държавно имущество;

2. редът за покриване на загубите на едноличните търговски дружества с държавно имущество.


Чл. 2. Дивидент за държавата се отчислява от печалбата след данъчно облагане в съответствие с Търговския закон, Закона за счетоводството, уставите на търговските дружества и размера на държавното участие.


Раздел II.
Установяване на дължимия за държавата дивидент

Чл. 3. (1) Едноличните търговски дружества с ограничена отговорност с държавно имущество отчисляват дивидент за държавата в размер 25 на сто от балансовата печалба по годишния счетоводен отчет.

(2) Когато дружеството отчита непокрита загуба от минали години, от печалбата по ал. 1 се приспада една трета част от загубата, намалена с натрупаните резерви и неразпределената печалба от минали години. Дивидентът се определя от остатъка, ако има такъв.


Чл. 4. Едноличните акционерни дружества с държавно имущество отчисляват дивидент за държавата в размер 35 на сто от балансовата печалба, установена в годишния счетоводен отчет, след приспадане на:

1. отчисления за фонд "Резервен" - не повече от 10 на сто от печалбата по годишния счетоводен отчет;

2. една трета част от непокритата загуба от минали години, намалена с натрупаните резерви и неразпределената печалба от минали години. Дивидентът се определя от остатъка, ако има такъв.


Чл. 5. (1) Търговските дружества, в чийто капитал има държавно участие, отчисляват дивидент за съдружниците (акционерите) от печалбата след данъчно облагане, установена в годишния счетоводен отчет, по решение на общото събрание на дружеството в съответствие с Търговския закон и Закона за счетоводството.

(2) В случаите, когато държавата участва в капитала на търговските дружества със свои органи - юридически лица, дружествата отчисляват дивидент за държавата по реда на ал. 1 и го внасят в съответствие с чл. 7 от този правилник.


Чл. 6. При преобразуване по реда на глава шестнадесета от Търговския закон, както и когато след приватизация държавното или общинското участие се намалява в рамките на текущия отчетен период, дължимият дивидент за държавата се определя като сума в зависимост от разпоредбите за определяне на дивидента за държавата за периода преди и след преобразуването или приватизацията.


Раздел III.
Ред за внасяне и разходване на държавния дивидент

Чл. 7. (1) Дължимият на държавата дивидент се внася по целева извънбюджетна сметка на Министерството на финансите - "Дивидент за държавата от търговските дружества с държавно участие".

(2) Търговските дружества превеждат по съответните набирателни сметки към териториалните управления на данъчната администрация (ТУДА), на чиято територия са регистрирани, дължимия на държавата дивидент до 30 май следващата година.

(3) Търговските дружества, които съставят годишен счетоводен отчет съгласно чл. 42, ал. 3 от Закона за счетоводството, превеждат по съответните набирателни сметки към ТУДА, на чиято територия са регистрирани, дължимия на държавата дивидент до 15 юни следващата година.


Чл. 8. Министърът на финансите ежегодно утвърждава приходите и разходите по сметка "Дивидент за държавата от търговските дружества с държавно участие".


Чл. 9. (1) Средствата по извънбюджетната сметка се разходват по решение на Министерския съвет за:

1. попълване на Фонда за финансово оздравяване на държавните предприятия;

2. оказване на временна финансова помощ на еднолични търговски дружества с държавно имущество;

3. разходи при обявяване в несъстоятелност и организиране ликвидацията на еднолични търговски дружества с държавно имущество и на държавни фирми, намиращи се в особено тежко финансово състояние;

4. финансиране на утвърдени от Министерския съвет програми за преструктуриране и закриване на неефективни мощности на еднолични търговски дружества с държавно имущество;

5. (нова - ДВ, бр. 6 от 1997 г.) други субсидии по решение на Министерския съвет.

(2) Разходите се извършват до размера на наличните средства по извънбюджетната сметка.

(3) Неизразходваните средства в края на годината остават за ползване по предназначението им през следващата година.


Чл. 10. (1) Загубата на търговските дружества се покрива, както следва:

1. от неразпределената печалба от минали години;

2. от резервите на дружеството;

3. за сметка на допълнителния капитал;

4. чрез намаляване на основния капитал на дружеството.

(2) Загубата по реда на ал. 1, т. 1, 2 и 3 се покрива с решение на управителя, съвета на директорите, управителния съвет.

(3) Загубата на дружествата за сметка на намаляване на основния капитал може да се покрива:

1. със заповед на съответния министър, изпълняващ функциите на общо събрание на еднолични дружества с ограничена отговорност и еднолични акционерни дружества с държавно имущество;

2. с решение на общото събрание на съдружниците или акционерите на търговските дружества с държавно или общинско участие.


Чл. 11. (1) След заделяне на част от печалбата за дивиденти по чл. 3, 4 и 5 от правилника остатъкът от печалбата може да се използва и за допълнително възнаграждение на управители, контрольори, членове на съвети на директорите, на надзорни и управителни съвети съгласно разпоредбите на съответния министър.

(2) Допълнителни възнаграждения по ал. 1 не се изплащат, когато са налице непокрити загуби от минали години.


Заключителни разпоредби

§ 1. Дължимият по реда на този правилник дивидент за държавата се преотстъпва на едноличните търговски дружества с държавно или общинско имущество от енергетиката за срок 5 години. Те внасят средствата от преотстъпения дивидент в държавен фонд "Енергийни ресурси".


§ 2. (Попр. - ДВ, бр. 3 от 1997 г.) Невнесеният в срок дивидент се събира от данъчната администрация по реда на Закона за събиране на държавните вземания. За забава се дължи лихва съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания, която се внася в приход на сметката по чл. 7, сметката по § 1 или по сметката по § 3 съобразно принадлежността на главницата.


§ 3. (1) При установяването и внасянето на дивидент за общините търговските дружества с общинско участие прилагат условията и реда, предвидени в този правилник.

(2) Размерът на дивидента за общините се определя и набраните средства се разходват по решение на съответните общински съвети.


§ 4. Правилникът се прилага от 1 януари 1997 г.


§ 5. Правилникът се издава на основание § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за данък върху печалбата.


Промени настройката на бисквитките