ИНСТРУКЦИЯ № 2 ОТ 20 ДЕКЕМВРИ 1996 Г. ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА МЕТРОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ
ИНСТРУКЦИЯ № 2 ОТ 20 ДЕКЕМВРИ 1996 Г. ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА МЕТРОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ
Обн. ДВ. бр.3 от 10 Януари 1997г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази инструкция се определят дейностите и редът за извършване на метрологичен контрол от Националния център по метрология (НЦМ) и регионалните центрове по метрология (РЦМ).
Чл. 2. Метрологичният контрол по смисъла на тази инструкция е административна и техническа дейност, чрез която се установява спазването на изискванията от Закона за мерките и измерителните уредьи (ЗМИУ) и нормативните актове по прилагането му, както и спазването на метрологични изисквания, съдържащи се в други действащи закони, подзаконови актове, стандартизационни и други нормативни документи.
Раздел II.
Обхват и съдържание на метрологичния контрол
Чл. 3. (1) При метрологичния контрол се проверява спазването на установените правила и норми, съдържащи се в документите по чл. 2 и отнасящи се до: единиците на величините; еталоните и другите средства за измерване; методите за измерване; изразяване на обявените резултати от измерване; лицата, които произвеждат, внасят, ремонтират, използват и продават средства за измерване; лицата, упълномощени да извършват държавна проверка на средства за измерване; лицата, които пакетират, предлагат за продажба и продават предварително опаковани или сортирани продукти в количество, изразено в единици за маса, обем, дължина и площ.
(2) Метрологичният контрол се извършва при: производството, вноса, ремонта, продажбата, изпитването и проверката, използването и поддържането на средствата за измерване и при производството, съхранението с цел продажба и продажбата на опаковани или сортирани продукти в количество, изразено в единици за маса, обем, дължина или площ.
(3) Метрологичният контрол върху средствата и методите за измерване, изразяване на обявените резултати от измерване, лицата, които произвеждат, внасят, ремонтират, използват и продават средства за измерване, се прилага за средствата за измерване, използвани в следните области и дейности:
1. в здравеопазването и производството на лекарствени средства;
2. за осигуряване на техническата, радиационната, транспортната и пожарната безопасност и охраната на труда;
3. за наблюдение на състоянието на околната среда;
4. за контрол на хранителните продукти;
5. за определяне на данъчни, митнически, акцизни и пощенски облагания и търговски плащания;
6. за измервания, свързани със сигурността и отбраната на страната и с далекосъобщенията;
7. за извършване на експертизи;
8. за разпространение на часовото време;
9. при дейностите по водоснабдяване и канализация.
Чл. 4. При извършване на метрологичен контрол за спазване на единиците на величините се проверява:
1. съответствието на използваните единици и техните кратни съгласно БДС ISO 31, части от 0 до 13;
2. съответствието на техните наименования и означения с изискванията на посочения стандарт.
Чл. 5. При извършване на контрола на еталоните се проверява:
1. наличието на документация на еталона в съответствие с изискванията на Наредба № 6 за единиците на величините и еталоните (ДВ, бр. 1 от 1995 г.);
2. употребата им в съответствие с правилата за използването им.
Чл. 6. При метрологичния контрол на средствата за измерване се проверява:
1. наличието на свидетелства и знаци от държавната проверка и срок на валидност на последната държавна проверка;
2. съответствието на условията на монтажа и използването с предписанията на нормативните и техническите документи;
3. комплектоването на уреда с необходимите еталони, приспособления и техническа документация за правилното му използване съгласно методите на измерване;
4. правилното класифициране на средството за измерване за метрологичен контрол в зависимост от неговата употреба;
5. метрологична проверка на средството за измерване при необходимост.
Чл. 7. Метрологичният контрол при производството, вноса и ремонта на средствата за измерване се извършва, като се проверява:
1. наличието на регистрационни удостоверения за производство, внос и ремонт;
2. спазването на необходимите условия и наличието на калибрирани еталони, проверени спомагателни средства за измерване и необходимо оборудване, отговарящо на изискванията на методиките за проверка;
3. наличието на валидни удостоверения за одобрен тип на произвежданите и внасяните средства за измерване;
4. наличието на декларации, подадени до компетентни лаборатории за извършване на държавна проверка на средствата за измерване.
Чл. 8. Метрологичният контрол при продажбата на средства за измерване се извършва чрез проверяване на:
1. наличието на знак за одобрен тип върху средството за измерване и съпровождащата го документация;
2. наличието на знак или документ за извършена първоначална държавна проверка.
Чл. 9. Метрологичният контрол върху използваните методи и методики за измерване се извършва, като се проверява наличието на документ за тях, утвърден по съответния ред, и правилното му прилагане.
Чл. 10. Метрологичният контрол върху изразяването и обявяването на резултата от измерването се извършва чрез проверка на:
1. съответствието на обявения резултат от измерването с изискванията на нормативния документ за това;
2. спазването на задължителните за използване измерителни единици;
3. съответствието на обявения резултат от измерването с предписаните изисквания от нормативните документи за допустимите грешки на използваните средства за измерване.
Чл. 11. Метрологичният контрол на опакованите или сортираните продукти, предназначени за търговски цели, се извършва чрез проверка и измерване на:
1. образци от опакованите продукти съгласно нормативните документи за производство и опаковане или по методите на случайния подбор, взети от призводственото помещение, склада или мястото на продажбата, за установяване на съответствието на обявеното с действително съдържащото се количество;
2. метрологична проверка на пълнещите, дозиращите, сортиращите и други машини и устройства, имащи отношение към определяне на количеството на опакованите и сортирани продукти за търговски цели;
3. оценяване на съотношението между обема на опаковката и количеството продукт, съдържащ се в нея; когато за определен продукт липсва нормирано изискване към опаковката, частта на незапълнения обем не може да бъде по-голяма от 1/3 от обема на цялата опаковка;
4. контрол на маркировката върху предварително опакованите продукти относно мястото на нанасяне, видимостта, трайността, четливостта, големината на шрифта и съответствието с изискването на нормативния(те) документ(и).
Чл. 12. Контролът върху дейността на лицата, упълномощени за извършване на държавна проверка на средства за измерване, се извършва чрез проверка на:
1. наличността на документ, разрешаващ извършването на държавната проверка на средствата за измерване;
2. наличието и състоянието на работните еталони и спомагателното оборудване;
3. наличието и валидността на свидетелствата за калибриране и проверка, нанесените знаци и поставените пломби на работните еталони в момента на контрола;
4. пригодността на работните еталони и приспособленията за извършване проверка на уредите, за които е получено разрешение;
5. наличието на нормативни документи за методи на проверка;
6. наличието на наръчник по качеството или правилник за дейността;
7. поддържане на условия за извършване на проверката в съответствие с изискванията на нормативните документи;
8. квалификацията, познанията и практическите умения на персонала за извършване на проверка на средствата за измерване, наличността на валидни удостоверения за държавни проверители на лицата, посочени в документите за упълномощаване;
9. отчетността по декларираните и извършени държавни проверки и внесените държавни такси в бюджета;
10. спазването на одобрените методики и стандарти и други документи за извършваната проверка на средствата за измерване от упълномощените лица;
11. използването и съхраняването на зачислените държавни знаци и отчетността им;
12. наличието на съгласувани с НЦМ/РЦМ графици за държавната проверка и съхраняване на документите за резултатите от проверките: свидетелства, протоколи и др., изискващи се от нормативните документи; наличие на лабораторен дневник за заявените и извършени държавни проверки.
Раздел III.
Ред за извършване на метрологичния контрол
Чл. 13. Длъжностните лица, имащи право да извършват метрологичен контрол, се определят със заповед на председателят на КСМ.
Чл. 14. (1) Председателят на КСМ или упълномощени от него лица със заповед определят обекта на метрологичния контрол (фирма, организация, предприятие, търговски обект, ателие за услуги и др.) и утвърждават програмата за извършването му.
(2) Лицата, определени по чл. 14, могат да извършват метрологичен контрол по изключение без предварително издадена заповед в следните случаи:
1. през време на извършването на държавна проверка на средствата за измерване;
2. при постъпили жалби или информация за нарушение на ЗМИУ, актовете за прилагането му и други нормативни документи, регламентиращи метрологични правила и норми.
Чл. 15. (1) Дейността по метрологичния контрол се планира ежегодно.
(2) Националният център по метрология и РЦМ извършват метрологичния контрол самостоятелно, а при необходимост и целесъобразност—съвместно с други контролни органи след предварително съгласуване.
(3) метрологичният контрол по чл. 12 се планира за извършване не по-рядко от един път в годината за всички лица, упълномощени за държавна проверка на средства за измерване.
Чл. 16. (1) Подготовката за извършване на метрологичен контрол включва:
1. съставяне на план-програма с работните въпроси, подлежащи на изясняване и проверка, утвърдена от съответния ръководител;
2. издаване на заповед за контрола в кон-кретния обект;
3. предварително уведомяване ръководителя на обекта за предстоящия контрол.
(2) Изискванията по ал. 1 не се прилагат при извършване на контрол в случаите по чл. 14, ал. 2.
(3) Предварителното уведомяване може да не се извърши:
1. когато контролът се провежда съвместно с други органи, при което те са водещите в него;
2. при аргументирана целесъобразност в случаите, предвидени в чл. 6, 10, 11 и 12.
Чл. 17. Резултатите от метрологичния контрол се оформят в протокол.
Чл. 18. При установени нарушения от метрологичния контрол се предприемат и прилагат следните мерки:
1. даване на задължителни за изпълнение в определен срок предписания към конкретния нарушител, със или без информиране висшестоящия ръководител или инстанция;
2. отменяне на валидността на знака или свидетелството от държавната проверка на средството(та) за измерване и забраняване на използването му (им);
3. временно спиране на действието или анулиране регистрационното удостоверение за производство, внос и ремонт на средства за измерване;
4. ограничаване на обхвата, временно спиране на действието или отнемане на дадените пълномощия за извършване на държавна проверка на средства за измерване;
5. съставяне на констативен протокол за установените нарушения при производството и продажбата на предварително опаковани или сортирани продукти с посочване на конкретните нарушения и количеството опаковки с отклонения от изискванията и предаването му на компетентни органи за прилагане на санкции;
6. съставяне на актове за нарушение в съответствие със ЗМИУ, Закона за стандартизацията и Закона за административните нарушения и наказания;
7. предаване на материалите от контрол на органите на прокуратурата с предложение за търсене на наказателна отговорност.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен.
Тази инструкция се издава на основание чл. 52 във връзка с чл. 11, 14, 15, 17, 23, 29, 30 и 33 от Закона за мерките и измерителните уреди (обн., ДВ, бр. 289 от 1948 г.; попр., бр. 308 от 1948 г., бр. 17 от 1949 г.; изм. и доп., Изв., бр.13 и 104 от 1951 г., бр. 14 от 1952 г.; ДВ, бр. 103 от 1977 г., бр. 36 от 1979 г., бр. 102 от 1981 г., бр. 85 от 1985 г. и бр. 89 от 1986 г.).