РАМКОВО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА КОМПЕНСАЦИОНЕН МЕХАНИЗЪМ ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА ДЪЛГА НА СТОПАНСКА БАНКА И МИНЕРАЛБАНК КЪМ САЧЕ-ИТАЛИЯ, ПОСРЕДСТВОМ КОНВЕРТИРАНЕТО МУ В УЧАСТИЕ НА ИНВЕСТИТОРИ В ПРИВАТИЗАЦИЯТА НА БЪЛГАРСКИ ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ
РАМКОВО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА КОМПЕНСАЦИОНЕН МЕХАНИЗЪМ ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА ДЪЛГА НА СТОПАНСКА БАНКА И МИНЕРАЛБАНК КЪМ САЧЕ-ИТАЛИЯ, ПОСРЕДСТВОМ КОНВЕРТИРАНЕТО МУ В УЧАСТИЕ НА ИНВЕСТИТОРИ В ПРИВАТИЗАЦИЯТА НА БЪЛГАРСКИ ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ
Обн. ДВ. бр.7 от 25 Януари 2000г.
1. Цел на споразумението
1.1. Целта на споразумението е да се приложи компенсационен механизъм, който ще направи възможно изплащането на дълга на Стопанска банка и Минералбанк от българската държава на САЧЕ.
1.2. Съгласно това споразумение постепенното изплащане ще се извърши посредством компенсационна схема. Тази схема предполага трансформирането на дълга в участието в приватизацията на български предприятия съгласно процедурата, описана по-долу.
1.3. Срокът на валидност на това споразумение е 2 години след влизането му в сила. Ако след този период неуреденият дълг не е напълно погасен, страните могат да се споразумеят за удължаване на действието на механизма с необходимите изменения, по-специално тези, свързани със сумата, която трябва да се изплати. Неуреденият към момента на изтичане на срока дълг ще бъде разглеждан като дълг на Република България при условията, уточнени впоследствие.
2. Процедура за изплащане на дълга
2.1. Сумата на дълга, която трябва да се изплати, възлиза на DEM 124 000 000.
2.2. В случай, че в срок от 6 месеца не бъде постигнато споразумение за удължаване срока на действие на този компенсационен механизъм, върху непогасената сума ще бъде начислявана лихва за закъснение, равна на тази, посочена в двустранните споразумения по Парижкия клуб.
2.3. Съгласно това споразумение взeманията на Италия от Стопанска банка и Минералбанк ще бъдат прехвърлени в полза на българската държава, която ще придобие в пълен размер правата на италианския кредитор (САЧЕ) по отношение на Стопанска банка и Минералбанк в замяна на нейното задължение да плати на италианския кредитор (САЧЕ) сумата, договорена в т. 2.1 на това споразумение в съответствие с разпоредбите, съдържащи се в т. 1.2 и 1.3.
2.4. В контекста на компенсационния механизъм сумата на дълга, посочена в т. 2.1 и 2.1.1, ще бъде платена съгласно следната процедура:
a) инвеститорите, купуващи българско държавно предприятие, ще платят директно на САЧЕ в една от двете оригинални валути на дълга стойността на част не по-малка от 80 % от продажната цена, посочена в левове от съответната българска институция; оставащата част ще бъде платена директно на посочената българска институция в съответствие с процедурите, изработени от нея;
b) САЧЕ ще приложи сумата, платена от инвеститора, към компенсационния механизъм в съответствие с процедурата, изложена в т. 5 на този документ.
3. Избираеми инвеститори
Всеки инвеститор с конкретен интерес в приватизацията на български държавни предприятия може да се възползва от компенсационния механизъм.
4. Избираеми български държавни предприятия
Компенсационният механизъм ще се прилага за всички предприятия, които са или ще бъдат включени в процеса на приватизация от българските власти и към които избираеми инвеститори имат конкретен интерес в съответствие с т. 5.1.
5. Разрешение от българските власти
5.1. Избираемите инвеститори с конкретен интерес към някое българско държавно предприятие и желаещи да се възползват от този компенсационен механизъм ще заявят техния интерес пред съответната българска институция и ще представят техните молби за това както в Министерството на финансите на България, така и в търговската служба на посолството на Италия в България в полза на САЧЕ.
5.2. В срок 30 дни след получаването на молбата българските власти ще изпратят на инвеститора разрешение за действие и продажната цена на българското държавно предприятие. По-специално те ще информират инвеститора за частта, която трябва да бъде платена директно в левове или в друга валута на съответната българска институция, и частта, която трябва да бъде платена в контекста на компенсационния механизъм. Последната, наречена "избираем дълг", ще бъде стойността, конвертирана в една от двете валути, в която е деноминиран дългът (германски марки или щатски долари) на частта от продажната цена, която се плаща директно на САЧЕ. С цел, от една страна, за засилване притока на чуждите инвестиции и за изпълнението на компенсационния механизъм за намаляване на дълга към САЧЕ, от друга страна, българските власти поемат ангажимента да предоставят благоприятната възможност на всеки потенциален инвеститор да се възползва от цитираната компенсационна схема между Република България и САЧЕ и да изплати продажната цена в съответствие с процедурата, предвидена в т. 2.4, буква "а".
5.3. В контекста на този механизъм българските власти ще гарантират в съответствие с техните вътрешни процедури директното предоставяне на българските държавни предприятия на избираемите инвеститори с конкретен интерес в контекста на компенсационния механизъм. Ако процесът на предоставяне се базира на открито наддаване или друга процедура за взимане на решения, избираемите инвеститори в контекста на компенсационния механизъм също ще бъдат допуснати до него.
5.4. Изградената процедура за определяне на продажната цена на български държавни предприятия ще предполага участието на известни одитори и ще бъде съгласувана със САЧЕ.
6. Одобрение от САЧЕ и процедура за плащане
6.1. Всеки инвеститор, получил одобрението на българските власти, посочено в точка 5.2, ще отправи молба до САЧЕ. Тази молба ще посочва сумата на "избираемия дълг", който ще бъде закупен от инвеститор.
6.2. Молбата също така ще съдържа цената, която ще бъде платена от инвеститора на САЧЕ, за да купи "избираемия дълг". С цел насърчаване участието на инвеститори в този компенсационен механизъм цената като процент от номиналната стойност на "избираемия дълг" ще бъде определена в съответствие с правилата, съдържащи се в Указ на Италианското министерство на финансите от 5 февруари 1998 г. относно дейността на САЧЕ в процедурата за суапиране на дълг.
6.3. САЧЕ ще сключи в най-кратък срок с инвеститора споразумение за прехвърляне на кредит. Веднага след като бъде подписано споразумението за прехвърляне на кредит с правоприемника, САЧЕ ще анулира дълговете на Стопанска банка и Минералбанк, посочени в т.2.1, по следния начин:
a) веднага след като правоприемникът е платил сумата, посочена в т. 5.2, САЧЕ ще уведоми за това българските власти;
b) в срок 15 дни българските власти ще предприемат необходимите стъпки, за да сравнят частта от продажната цена на българското държавно предприятие, която е трябвало да бъде платена чрез компенсационната схема на съответната българска институция, с действително платената сума;
c) веднага след като тази част от продажната цена на българското държавно предприятие бъде приета за действително платена от инвеститора на съответната българска институция, българските власти ще уведомят за това САЧЕ;
d) след като това уведомление бъде извършено, САЧЕ ще намалят сумата на дълга, посочена в т. 2.1, точно със същата сума в чужда валута на "избираемия дълг", независимо от цената, действително платена от правоприемника на САЧЕ.
7. Валутен курс
Валутният курс, който ще се използва за определяне на "избираемия дълг", с който ще бъде намалена сумата, посочена в т. 2.1, ще бъде официалният обменен курс на БНБ в деня на уведомяването на инвеститора от страна на българските власти съгласно т. 5.2.
8. Уреждане на спорове
Страните се задължават да решават всички спорове, възникващи от или във връзка с това рамково споразумение, посредством провеждането на преговори в приятелски дух в срок от два месеца.
Ако страните не са в състояние да намерят решение по този начин в рамките на посочения срок, горепосочените спорове ще бъдат окончателно уредени в съответствие с Договора за насърчаване и взаимна защита на инвестициите между България и Италия.
Изготвено в София на 19 ноември 1999 г.