ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 77 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 22 МАЙ 1962 Г. ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ПЛЕМЕННАТА РАБОТА В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 77 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 22 МАЙ 1962 Г. ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ПЛЕМЕННАТА РАБОТА В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
Обн. ДВ. бр.45 от 5 Юни 1962г.
Загубило значение.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
П О С Т А Н О В Я В А:
1. Министерството на земеделието, окръжните и общинските народни съвети, управителните съвети на ТКЗС и ръководствата на ДЗС да считат развъдноподобрителната работа като едно от най-важните условия за повишаване продуктивността от селскостопанските животни и птици. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. Да се организира единна система на племенната работа по животновъдството в страната под ръководството на Министерството на земеделието.
За целта да се създадат от 1 юни 1962 година:
Главна инспекция Племенно дело към Управление Животновъдство при Министерството на земеделието с 23 щатни бройки и окръжни инспекции по племенно дело към отделите Селско стопанство при окръжните народни съвети без Софийския градски, Пловдивския градски и Варненския градски народни съвети със структура и щат в рамките на одобрените за 1962 г. щатни бройки, фонд Работна заплата и кредити за издръжка на инспекциите и станциите за развъдноподобрителна работа по животновъдството, контролносвинеугоителните станции и централния и районните хиподруми в градовете София, Шумен, Русе и Варна. Инспекциите по племенно дело към окръжните народни съвети в София, Пловдив и Варна да работят и на териториите на съответните градски народни съвети.
Министерството на земеделието през 1963 година да открие в София централна станция на щат и бюджет към Главната инспекция Племенно дело при Министерството на земеделието, която да извършва изкуствено осеменяване на селскостопанските животни в района на Софийския градски народен съвет и част от Софийски окръг.
Министерството на финансите съгласувано с Министерството на земеделието да уреди въпроса за прехвърляне на щатните бройки, фонда на работната заплата и кредитите за издръжка на главната и окръжните инспекции по племенно дело.
3. Окръжните инспекции по племенно дело да бъдат подчинени на Министерството на земеделието по отношение на поставяне основните задачи и мероприятия по племенно дело, по планиране на производството на племенни животни, разпределение и разместване на ценни разплодни животни от един окръг в друг, назначаване на ръководните специалисти, а на окръжните народни съвети - по отношение на контрола за изпълнение на мероприятията по племенно дело, издръжката и материално-техническото снабдяване. Ръководните специалисти да се назначават от Министерството на земеделието съгласувано с окръжните народни съвети, а останалият персонал - от началникана племенната инспекция.
Кредитите за финансиране на инспекциите по племенно дело и за закупуване на необходимите разплодни животни да се предвиждат в бюджетите на окръжните народни съвети, като се отделят в мероприятие Племенно дело в животновъдството. Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети нямат право да прехвърлят предвидените кредти в бюджетите си по мероприятие Племенно дело и животновъдство в други мероприятия без съгласието на Министерството на земеделието.
Министерството на земеделието да предвижда всяка година средства в бюджета си за доставка на вносни и други материали и инструменти за обзавеждане на станциите за изкуствено осеменяване и за внос на разплодни животни, за които няма предвидени кредити по бюджетите на окръжните народни съвети.
4. Министерството на земеделието да ръководи племенна работа в цялата страна.
Разпоредбите на Министерството на земеделието в областта на племенната работа са задължителни за изпълнителните комитети на народните съвети, управителните съвети на ТКЗС, директорите на ДЗС и селскостопанските специалисти.
Министерството на земеделието, Академията на селскостопанските науки, Висшият селскостопански институт "Георги Димитров" и Висшият ветеринарен медицински институт - София, в срок от три месеца да разработят, а Министерството на земеделието да утвърди правилник за племенната работа по животновъдството.
5. За правилно решаване на основните въпроси по животновъдството при Министерството на земеделието да се създаде като съвещателен орган висш съвет по животновъдството. Съставът на съвета и правилникът за задачите и работата му да се утвърдят от министъра на земеделието.
6. Утвърждаването на нови породи животни и птици, създадени у нас, да става от Министерския съвет по предложение на Министерството на земеделието, а утвърждаването на породни групи животни и птици - от министъра на земеделието.
Условията и редът за признаване на новите породи и породни групи се определят с Правилника за племенната работа по животновъдството.
7. Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да организират контрол на продуктивните качества на селскостопанските животни и птици, като всяка година във всеки окръг и стопанство се определя броят на животните и птиците, подлежащи на контрол.
Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да подобрят първичното зоотехническо и племенно книговодство.
Записването на животните в племенните книги, издаването на племенни свидетелства и други документи, удостоверяващи племенната стойност на животните, да става само от инспекциите по племенно дело.
Окръжните инспекции по племенно дело да запишат до 1 януари 1963 година в държавните племенни книги различни видове селскостопански животни и птици от районите си и да създадат картотека на всички племенни животни.
Министерството на земеделието:
а) периодически да издава държавни племенни книги за различните видове и породи селскостопански животни и птици, като първите томове излязат от печат до края на 1963 година;
б) всяка година да организира отпечатването на необходимите формуляри за зоотехническо и племенно книговодство.
8. Министерството на земеделието и Комитетът по промишлеността да организират производството на качествени уреди, пособия и материали, необходими за извършване контрола по продуктивните качества на селскостопанските животни и птиции за изкуственото осеменяване на животните.
9. Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да осигуряват всяка година преглед на всички мъжки разплодници с оглед да се оставят разплодници с известен произход, проверени качества и отговарящи на определена насока за развъждане.
Да не се използуват за разплод неодобрени мъжки разплодници.
10. Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да извършат годишни прегледи на стадата от племенните и кандидат-племенните ферми в ДЗС, ТКЗС и научно-изследователските институти. Всяка година да се извършват пролетни прегледи на подрастващите животни за разплод. На тези прегледи да се прави оценка на резултатите от племенната работа през годината и да се набелязват мероприятия за по-нататъшното й подобряване.
Племенните животни да се бракуват с разрешение на съответните окръжни инспекции по племенно дело, а вносните разплодни животни - с разрешение на Министерството на земеделието.
Управление Животновъдство при Министерството на земеделието да постави на отчет изключително ценните племенни животни и съвместно с изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да организира тяхното най-целесъоразно и пълно използуване за разплод.
11. Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да организират периодически национални и окръжни животновъдни изложби и пазари. Условията за организиране на изложбите, пазарите и пролетните прегледи да се определят с Правилника за племенната работа по животновъдството.
Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да предвиждат всяка година в бюджетите си необходимите средства за организиране на изложби, прегледи, пазари за племенни животни и за изпитване на беговите и теглителните способности на племенните коне.
Първата национална изложба да се състои през есента на 1963 година.
12. За да се ускори производството на висококачествени мъжки и женски разплодни животни, Министерството на земеделието със съдействието на Академията на селскостопанските науки и ръководителите на научните колективи по създаването на нови и усъвършенствуването на съществуващите породи животни да се специаизира необходимия брой държавни земеделски стопанства, които да се органиират до края на 1962 година като племенни стопанства.
Производствената насока на племенните държавни земеделски стопанства да се реорганизира, като се осигури производството на необходимите фуражи по хранителни норми за високопродуктивни племенни животни.
Всяка година министърът на земеделието да утвърждава на племенните стопанства и фермите план за производство и продажба на племенни животни.
13. За да се поощри отглеждането на високопродуктивни мъжки и женски племенни животни и птици, както и получаването на яйца за разплод, министърът на земеделието съгласувано с Министерството на финансите и Комитета по труда и цените да определя цени съобразно племеннтата им стойност.
14. При съставяне на плановете за изкупуване на месо Държавната планова комисия и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да имат пред вид продаваните от ТКЗС за разплод племенни животни и птици, като съответно се дава по-малък план за изкупуване на месо.
15. Управителните съвети на ТКЗС и директорите на ДЗС от 1 януари 1963 г. да предвиждат на кооператорите и работниците, които участвуват при контролиране продуктивните качества на зачислените им селскостопански животни, допълнително заплащане 6-10%, а за птиците 10-15% от основното им възнаграждение. Начинът и размерът на поощренията се уреждат с Правилника за племенната работа по животновъдството.
16. За да се създаде възможност по-добре да се организира и ръководи изкуственото осеменяване на селскостопанските животни, Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да уредят станциите да изкуствено осеменяване, да ги обзавеждат с необходимата апаратура и съоръжения и да подобрят тяхната работа.
Уедряването и обзвеждането на станциите за изкуствено осеменяване за 1962 година да стане в рамките на предвидените по бюджета средства.
Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да предвиждат всяка година в плановете си необходимите средства и материали с оглед в близките 2-3 години да се построят и обзаведат достатъчно станции за изкуствено осеменяване, за контролно угояване на свине, за преценка на биците по потомство, а така също и за доизграждане на централни и районни хиподруми, за снабдяване на племенните инспекции и станциите за изкуствено осеменяване с леки коли за бързо транспортиране на семенната течност.
Министерството на земеделието и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да осигурят на станциите за изкуствено осеменяване земя за производство на необходимите зелени и сочни фуражи за правилното хранене на мъжките разплодници.
Държавната планва комисия всяка година да отпуска по заявка на Министерството на земеделието и на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети необходимите концентрирани фуражи, а Централният кооперативен съюз - сено за мъжките разплодници при станциите за изкуствено осеменяване, станциите за контролно угояване на свине, станциите за преценка на биците по потомство и хиподрумите.
17. За подобряване на работата по изкуственото осеменяване Министерството на земеделието иизпълнителните комитети на окръжните народни съвети да вземат решителни мерки за прилагане на всички ветеринарно-медицински мероприятия за борба с безплодието и яловостта на селскостопанските животни. За целта:
а) ветеринарните лекари да извършват в края на всеки месец прегледи на всички осеменени и покрити преди 3 месеца крави и да установяват заплождането им. При патологичните случаи на яловост кравите да се картотекират от съответните ветеринарни служби и да се подлагат на системно лекуване до пълното им оздравяване;
б) за здравеопазването на племенните мъжки разплодници в станциите за изкуствено осеменяване с по-голям брой говежди и биволски бици, кочове, нерези, пръчове и жребци да се назначават при нужда и ветеринарни фелдшери;
в) Министерството на земеделието да организира от 1963 година постоянно действуващ тримесечен курс за повишаване квалификацията на специалистите, работещи в областта на изкуственото осеменяване на животните.
18. Министерството на земеделието и Комитетът по труда и цените до 30 септември 1962 година да внесат предложение в Министерския съвет за изменяне заплащането на труда на работещите по изкуственото осеменяване на селскостопанските животни в зависимост от получаваните резултати.
Техниците-осеменители, на които са дадени за ползуване при извършване на изкуственото осеменяване леки коли и сами ги шофират, да получават допълнително възнаграждение в размер на 30% от определената им основна месечна заплата.
19. Държавната планова комисия, Министерството на финансите и Министерството на земеделието да отразят в народностопанския план и бюджета промените, произтичащи от настоящото постановление.
20. За нарушаване разпоредбите на алинея втора на т. 9 и алинея втора на т. 10 от настоящото постановление виновните лица се наказват по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания с глоба до 200 лева, ако не подлежат на по-тежко наказание.
Нарушенията се установяват с акт, съставен от специалистите по племенно дело.
Въз основа на съставения акт министърът на земеделието издава наказателно постановление.
Съставянето на актовете, издаването на наказателните постановления и тяхното обжалване се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Изпълнението на постановлението се възлага на Министерството на земеделието, Държавната планова комисия, Министерството на финансите, Министерството на просветата и културата, Комитета по промишлеността, Комитета по труда и цените, Централния кооперативен съюз и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети.