Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 22 от 19.III

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 15 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 МАРТ 1974 Г. ЗА ПОВИШАВАНЕ БЕЗОПАСНОСТТА И КУЛТУРАТА НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА И НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 15 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 МАРТ 1974 Г. ЗА ПОВИШАВАНЕ БЕЗОПАСНОСТТА И КУЛТУРАТА НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА И НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА

Обн. ДВ. бр.22 от 19 Март 1974г., изм. ДВ. бр.51 от 4 Юли 1975г., изм. ДВ. бр.5 от 16 Януари 1981г., изм. ДВ. бр.26 от 2 Април 1982г.

Загубило значение.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

П О С Т А Н О В И:


1. Да се изгради единно ръководство на системата за безопасно движение по пътищата.

Министерството на вътрешните работи и Министерството на транспорта съобразно компетентността им, установена в Закона за движението по пътищата, да ръководят и контролират движението по пътищата и изпълнението на задачите във връзка с безопасността на движението.

Централната комисия по безопасността на движението към Министерството на вътрешните работи да се преустрои като обществено-държавен орган със следните функции:

да координира и контролира дейността на държавните и обществените органи и организации по безопасността на движението;

да изработва и приема комплексни програми за повишаване безопасността на движението;

да координира научноизследователската дейност по безопасността на движението;

да координира дейността по международното сътрудничество в областта на безопасността на движението.

Съобразно своята компетентност да дава указания по безопасността на движението, задължителни за министерствата, ведомствата и изпълнителните комитети на народните съвети.

Ръководителите на министерствата, ведомствата и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да се отчитат пред Централната комисия за работата и състоянието по безопасността на движението в ресора, за който отговарят.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

В работата на Централната комисия да се включат на обществени начала отговорни представители на министерствата и ведомствата и ръководители на обществените организации.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Към Централната комисия да се изгради научно-координационен съвет на обществени начала.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


2. Към окръжните и градските народни съвети, към стопанските организации и предприятията в рамките на утвърдения им план по труда или бюджет да се изгради система от органи за изпълнение на задачите за повишаване безопасността на движението, както следва:

Комисии по безопасността на движението към окръжните и градските народни съвети на обществено-държавни начала, които се ръководят от зам.-председател на изпълнителния комитет на съответния народен съвет.

Групи по безопасността на движението към стопанските организации, предприятията и жилищните квартали. Препоръчва тези групи да бъдат на обществени начала и да се ръководят съответно от профсъюзите и Отечествения фронт.


3. Към министерствата, ведомствата, стопанските организации и обединения, които експлоатират моторни превозни средства, да се създадат от 1 юли 1974 г. служби по безопасността на движението.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


4. Комисиите, групите и службите да организират и провеждат на широка обществена основа дейност за ограничаване и премахване на условията за пътно-транспортни произшествия. За целта да разработват комплексни мероприятия и да контролират тяхното изпълнение. За своята дейност те да се отчитат пред изпълнителните комитети на народните съвети и пред Централната комисия по безопасността на движението.

Министърът на вътрешните работи да утвърди правилник за задачите на Централната комисия и на комисиите, групите и службите по безопасността на движението.


5. Изпълнителният комитет на Софийския градски народен съвет и градските народни съвети с население над 80 000 жители на базата на съществуващите служби съгласувано с Министерството на вътрешните работи и Министерството на строежите и архитектурата до края на 1974 г. да изградят специализирани звена за проучване и организация на движението, за поддържане на уличната мрежа, за полагане на хоризонталната маркировка и вертикалната сигнализация, за монтаж, експлоатация и поддържане на техническите средства за регулиране на движението.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Контролните органи по автомобилния транспорт на Министерството на вътрешните работи дават задължителни предписания на тези служби във връзка с безопасността на движението.


6. Органите за контрол на автомобилния транспорт при Министерството на вътрешните работи да упражняват контрол над всички органи и организации за спазване на определените правила, норми и стандарти по безопасността на движението.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


9.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(7) (Нова - ДВ, бр. 5 от 1981 г.) Ръководителите на предприятия и организации, които експлоатират моторни превозни средства, са длъжни да организират ежедневни предпътни прегледи за техническата изправност на превозните средства, предпътни прегледи на водачите на автобуси и леки таксиметрови автомобили, ежегодно обучение на професионалните водачи и да не допускат полагане на извънреден труд над предвиденото по Кодекса на труда от водачите на автобуси.

(Нови ал. 8 и 9 - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) Ръководителите по предходната алинея да не назначават на работа водачи на автобуси или да освобождават от длъжност по реда на Кодекса на труда назначените водачи, когато:

са лишени от право да управляват моторно превозно средство през последните 3 години за употреба на алкохол;

през последните 3 години са наказани с 3 и повече наказателни постановления по чл. 47, ал. 1, т. 1, 3, 4, 5 и 6 и по чл. 48, ал. 1, т. 6 от Закона за движението по пътищата;

през последните 3 години са уволнявани дисциплинарно като водачи на моторни превозни средства;

не са преминали едномесечен изпитателен срок за преценка на годността и умението им да управляват и правилно да експлоатират автобуси.

Контролните органи на Министерството на вътрешните работи осигуряват на ръководителите необходимите сведения във връзка с прилагането на предходната алинея.


10. (Нова - ДВ, бр. 51 от 1975 г.) По международната пътна магистрала "Калотино - Капитан Андреево" да не се продават алкохолни напитки в крайпътните заведения за обществено хранене, определени от Министерството на вътрешните работи, Министерството на вътрешната търговия и услугите, Комитета за отдих и туризъм и Централния кооперативен съюз.


11. (Нова - ДВ, бр. 51 от 1975 г.) Изпълнителните комитети на Софийския градски народен съвет и на окръжните народни съвети да упражняват контрол върху учрежденията, организациите, предприятията и др., които се намират на тяхна територия, за изпълнението на задачите, свързани с безопасността на движението по пътищата.

Председателите на изпълнителните комитети на Софийския градски народен съвет и на окръжните народни съвети, съобразно своята компетентност, да дават необходимите указания за своевременно изпълнение на мерките, предвидени в това постановление, за повишаване безопасността и културата на движението по пътищата и в населените места на тяхна територия.

(Ал. 3 и 4 изм. - ДВ, бр. 5 от 1981 г.) За неизпълнение на предвидените в постановлението задължения относно повишаване безопасността и културата на движението по пътищата и в населените места от учрежденията, организациите и предприятията на територията на окръга и за неизпълнение на задълженията по т. 9, ал. 7 и 8 виновните длъжностни лица се наказват по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания с глоба до 200 лв.

Нарушенията се установяват с актове, които се съставят от членовете на окръжните и общинските комисии и контролните органи по автомобилния транспорт. Наказателните постановления се издават от председателите на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети или от зам.-председателите на окръжните народни съвети - председатели на окръжните комисии по безопасността на движението.


12. (т. 10 става 12 - ДВ, бр. 51 от 1975 г.) Отменя точки: 1, абзац 1, 2 и 4 ; 3, абзац 1, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10; 4, абзац 1; 5, 6, 7, 8, абзац 4; 9, абзац 7; 13, 14, 15, 16, 17, абзац 1, 2, 5, 18 и 19 на Постановление № 12 на Министерския съвет от 1968 година.


Промени настройката на бисквитките