ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 60 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 25 ДЕКЕМВРИ 1978 Г. ЗА РАБОТАТА НА ПРАВНИТЕ СЛУЖБИ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 60 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 25 ДЕКЕМВРИ 1978 Г. ЗА РАБОТАТА НА ПРАВНИТЕ СЛУЖБИ
Обн. ДВ. бр.2 от 5 Януари 1979г., изм. ДВ. бр.21 от 15 Март 1985г., изм. ДВ. бр.31 от 19 Април 1991г., изм. ДВ. бр.5 от 17 Януари 1992г., отм. ДВ. бр.103 от 30 Ноември 1999г.
Отменено с § 1, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 209 на Министерския съвет от 25 ноември 1999 г. за приемане на Устройствен правилник на Министерския съвет и на неговата администрация - ДВ, бр. 103 от 30 ноември 1999 г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
П О С Т А Н О В И:
Раздел I.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Това постановление урежда организацията и дейността на правните служби и статута на юрисконсултите.
Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) (1) В изпълнение на своите функции и задачи юрисконсултите в правните служби осигуряват с правни средства спазването на законността и ефективното протичане на стопанската и друга дейност.
(2) Ръководителите на правните служби отговарят за спазване и утвърждаване на законността в съответните органи и организации.
Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) При осъществяване на функциите си пред правораздавателните органи юрисконсултите са приравнени към съдиите относно уважението, което им се дължи.
(2) При осъществяване на функциите си юрисконсултите действат само въз основа на закона, пълномощията и разпорежданията на ръководителя.
(3) Разпорежданията на юрисконсулта, издадени в рамките на неговата компетентност, са задължителни за длъжностните лица в организацията.
Раздел II.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПРАВНИТЕ СЛУЖБИ
Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Правни служби се създават в органите, предприятията и организациите, които се ръководят от централната и местната държавна администрация.
Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) (1) Правните служби са самостоятелни структурни подразделения, пряко подчинени на ръководителя.
(2) В зависимост от обема и сложността на правната работа правната служба може да бъде управление, дирекция, отдел, група или самостоятелен юрисконсулт.
(3) Видът на правната служба се определя със структурата на организацията.
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) (1) Юристконсултска длъжност може да заема всеки български гражданин, който отговаря на следните изисквания:
1. да е завършил висше юридическо образование;
2. да е прекарал законоустановения стаж;
3. да е издържал теоретико-практически изпит за успешно завършен стаж;
4. да не е осъждан като пълнолетен за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитиран.
(2) Лице, което не е български гражданин, може да заема юрисконсултска длъжност по изключение и с разрешение на министъра на правосъдието, ако отговаря на изискванията по предходната алинея.
Чл. 7. (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.).
Чл. 8. (Доп. - ДВ, бр. 21 от 1985 г., изм., бр. 5 от 1992 г.) (1) Юристконсултски длъжности са: юрисконсулт, старши юрисконсулт, главен юрисконсулт, ръководител на правна служба, директор на дирекция "Правна" и началник на управление "Правно".
(2) (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.).
(3) (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.).
(4) Прослуженото време като съдия, прокурор, следовател, нотариус, съдебен изпълнител, арбитър, адвокат и научен работник по правни науки, както и на други длъжности с правен характер, се приравнява на прослужено време като юрисконсулт. Министерството на правосъдието определя кои други длъжности са с правен характер.
Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) (1) Дисциплинарни наказания на юрисконсултите се налагат от съответния ръководител.
(2) Дисциплинарните наказания "преместване на по-ниско платена работа, която съответства на специалността и квалификацията, или понижаване в квалификационна степен в предприятието за срок от 1 до 6 месеца" и"уволнение" на юрисконсултите се налагат след вземане мнението на министъра на правосъдието.
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Ръководителите на правните служби в министерствата и другите ведомства координират дейността на правните служби в съответната система, оказват съдействие за правилния подбор на юрисконсултите и провеждат мероприятия за повишаване на квалификацията им.
Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Към министерствата, другите ведомства и областите могат да се създават правни съвети като съвещателни органи. Съставът и задачите на правните съвети се определя от съответния министър, ръководител на друго ведомство или областен управител.
Раздел III.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПРАВНИТЕ СЛУЖБИ
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) (1) Правните служби имат за основни задачи да съдействат за непрестанното укрепване на законността и правовия ред, за опазване на собствеността и имуществото, за правилното протичане на договорната дейност, за спазване на договорната дисциплина и на трудовото законодателство и за повишаване на ефективността от стопанската и друга дейност. За целта правните служби:
1. оказват правна помощ на ръководствата за законосъобразно изпълнение на техните функции и дават мнения, съвети и справки по правни въпроси;
2. осъществяват процесуално представителство пред съдилищата и другите юрисдикции;
3. предлагат мерки и работят самостоятелно или съвместно с други звена за предотвратяване и прекратяване на закононарушенията и за отстраняване на условията и причините, които ги пораждат;
4. участвуват в съставянето или изготвят самостоятелно проекти за нормативни актове и подготвят правни мнения на проекти за нормативни актове, изпратени за съгласуване;
5. дават задължително мнения по законосъобразността на проектите за нормативни актове, за решения на колективните органи за управление, заповедите и др., като ги парафират, а при несъгласие прилагат мотивирано мнение;
6. (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.);
7. участвуват в разработването и решаването на правните проблеми, свързани с външноикономическите връзки и международната дейност, следят за правилното прилагане на нашето и чуждото законодателство;
8. работят активно и отговарят съвместно с другите звена за най-рационална организация на договорните връзки, участвуват при съставянето и сключването на договори и задължително дават мнение по законосъобразността им, като ги парафират, а при несъгласие прилагат мотивирано мнение;
9. (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.);
10. предприемат необходимите правни действия и отговарят за своевременно събиране вземанията;
11. отговарят за законосъобразното съставяне на трудовите договори и другите актове, свързани с възникване, изменение и прекратяване на трудовите правоотношения с работниците и служителите, на заповедите за дисциплинарни наказания и за търсенето на имуществена отговорност от виновните длъжностни лица;
12. (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.);
13. проучват и анализират състоянието на законността, анализират и обобщават резултатите от арбитражните и другите дела, правят изводи и предлагат мерки за отстраняване на закононарушенията и за търсене на отговорност от виновните лица. За целта могат да се извършват съответни проверки;
14. организират проучването на резултатите от прилагането на нормативните актове и при необходимост правят предложение пред ръководството за усъвършенствуването им или за вземане на мерки за правилното им прилагане;
15. (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.).
(2) На правните служби не могат да бъдат възлагани несвойствени задачи.
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) (1) По проектите за нормативни и други правни актове, които се внасят за разглеждане и приемане от колегиумите на министерствата и другите ведомства, от местната администрация и от ръководствата на стопанските организации, както и по внасяните проекти в Министерския съвет задължително се взема мнението на правната служба, ако тя не е работила по тях. Всички проекти се парафират от правната служба.
(2) Ръководителите на правните служби и юрисконсултите носят отговорност за законосъобразността и парафираните от тях проекти за правилници, наредби, инструкции, заповеди и други правни актове.
(3) Ръководителите на правните служби и юрисконсултите са длъжни да уведомяват своевременно ръководителите за установените нарушения на законността в дейността на съответната организация, както и в работата на отделни структурни звена и длъжностни лица.
Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Длъжностните лица в организацията са длъжни да дават исканите им от правната служба информации, справки, данни, документи и други материали, необходими за изпълнение на функциите.
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Ръководителите на правните служби задължително участват в заседанията на колективните органи за управление (колегиум, управителен съвет и др.) и имат право на съвещателен глас, ако не са избрани за техни членове. Задължително е тяхното участие в периодичните оперативни заседания на ръководствата.
Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Правните служби са длъжни да създават отношения на взаимно сътрудничество с другите организации и при спорове да съдействуват за изясняване на действителните права и задължения.
Раздел IV.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО
Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Министерството на правосъдието:
1. дава методически указания по организиране и провеждане дейността на правните служби и прави предложения за нейното усъвършенствуване;
2. проучва и анализира отделни проблеми от правната работа;
3. извършва проверки по организацията и дейността на правните служби и техния принос за спазване на законността, държавната и договорната дисциплина и по опазване на собствеността във всичките й форми, прави предложения за подобряване на правната работа при констатирани слабости и дава задължителни указания за отстраняване на допуснати закононарушения и за търсене на отговорност на виновните длъжностни лица;
4. организира мероприятия за повишаване квалификацията на юрисконсултите, за обмяна и внедряване на положителния опит и може да участвува в такива мероприятия на други организации;
5. проучва потребностите от кадри в правните служби и оказва съдействие на съответните ръководители за назначаване на подходящи специалисти.
Чл. 18. (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.).
Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Министерството на правосъдието може да участва със свой представител в заседанията на колективните органи за управление, когато се разглежда дейността на правните служби.
Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Към Министерството на правосъдието се създава Методически съвет за работа с правните служби като съвещателен орган, който се председателствува от заместник-министър на правосъдието. Съставът се определя от министъра на правосъдието.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.).
§ 2. (Отм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.).
§ 3. (Отм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.).
§ 4. (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) Министърът на правосъдието дава указания по прилагане на това постановление.
§ 5. Отменя Постановление № 46 на Министерския съвет от 1965 г. и утвърдената с него Наредба за юрисконсултите (ДВ, бр. 89 от 1965 г.).
§ 6. (Нов - ДВ, бр. 5 от 1992 г.) За органите, предприятията и организациите извън посочените в чл. 4 разпоредбите на постановлението се прилагат, ако това е предвидено в договора с юрисконсулта.