Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 19 от 9.III

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 31 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 26 ФЕВРУАРИ 1991 Г. ЗА ЗАКРИВАНЕ НА КОМИТЕТА ПО ЦЕНИТЕ И ЗА ОБРАЗУВАНЕ НА НАЦИОНАЛНА КОМИСИЯ ПО ЦЕНИТЕ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 31 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 26 ФЕВРУАРИ 1991 Г. ЗА ЗАКРИВАНЕ НА КОМИТЕТА ПО ЦЕНИТЕ И ЗА ОБРАЗУВАНЕ НА НАЦИОНАЛНА КОМИСИЯ ПО ЦЕНИТЕ

Обн. ДВ. бр.18 от 5 Март 1991г., изм. ДВ. бр.19 от 9 Март 1993г., изм. ДВ. бр.34 от 22 Април 1994г., изм. ДВ. бр.25 от 17 Март 1995г., изм. ДВ. бр.91 от 13 Октомври 1995г., изм. ДВ. бр.72 от 23 Август 1996г.

Отменено основание. Виж Постановление № 392 на МС от 22 октомври 1997 г. за преобразуване на Националната комисия по цените към Министерския съвет в Национална комисия по търговията към Министерството на търговията и туризма - ДВ, бр. 100 от 31 октомври 1997 г., в сила от 08.08.1997 г.


На основание на чл. 105 от Конституцията на Република България


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. Закрива от 28 февруари 1991 г. Комитета по цените.


Чл. 2. ........................................

(2) Трудовоправното положение на служителите в закрития комитет да се уреди като при пълна ликвидация до 15 март 1991 г.

(3) Ведомостите за заплатите на служителите от закрития комитет да се съхраняват в новообразуваната Национална комисия по цените.

(4) Ликвидацията да се осъществи по реда, предвиден в Решение № 7 на Министерския съвет от 1991 г.


Чл. 3. Образува от 1 март 1991 г. Национална комисия по цените към Министерския съвет за изучаване на конюктурата на цените, ценообразуването и контрола по цените като юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.


Чл. 4. (1) Определя основните функции и задачи на Националната комисия по цените съгласно приложение № 2.

(2) Председателят на Националната комисия по цените да утвърди правилник за устройството и дейността.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1993 г., бр. 34 от 1994 г., бр. 25 от 1995 г., бр. 91 от 1995 г., бр. 72 от 1996 г.) (1) Определя считано от 1 юли 1996 г. обща численост на персонала на Националната комисия по цените 245 щатни бройки, която включва:

1. Централно управление - 125 щатни бройки, в т. ч. председател, трима заместник-председатели и главен секретар;

2. регионални центрове по цените с отдели в по-големите населени места - 120 щатни бройки.

(2) Седалищата на регионалните центрове и отделите към тях, както и броят на щатните им служители се определят от председателя на Националната комисия по цените съгласувано с областните управители.

(3) Необходимите средства за издръжка за 1996 г. във връзка с увеличената численост на персонала да се осигурят в рамките на бюджетната и извънбюджетната сметка на Националната комисия по цените.


Чл. 6. (Нов - ДВ, бр. 19 от 1993 г.) (1) Към Националната комисия по цените се създава фонд "Материална база и стимулиране на служителите".

(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 1995 г.) Средствата по фонда се набират от отчисления в размер 80 на сто от допълнителните приходи в бюджета от наложени санкции и глоби за присвоени неправомерни доходи, констатирани при проверките по цените.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 1995 г.) Средствата по фонда се разходват, както следва: 7 на сто за развитие на материалната база, за повишаване квалификацията на служителите и за стимулиране на щатните служители и 93 на сто за заплащане на извънщатните сътрудници, включително и на предложените от Федерацията на потребителите в България.

(4) Председателят на Националната комисия по цените съгласувано с министъра на труда и социалните грижи утвърждава Наредба за материалното стимулиране на служителите.


Приложение № 2 към чл. 4, ал. 1


Основни функции и задачи на Националната комисия по цените


Чл. 1. Националната комисия по цените, наричана по-нататък "комисията", е орган на Министерския съвет за наблюдение на цените, изучаване конюктурата на цените, ценообразуването и контрола по цените.

Чл. 2. Комисията анализира равнището, съотношенията и динамиката на цените на стоките и услугите и факторите, които ги определят, като:

1. изследва пропорциите между платежоспособното потребителско търсене и предлагането на стоки от местно производство и внос;

2. изучава изменението на цените на международните пазари, анализира и прогнозира тяхното влияние върху вътрешните цени и разходите в страната;

3. прогнозира пазарните цени и тяхното влияние върху производството и потреблението на основни стокови групи и отделни стоки от местно производство;

4. съвместно с други ведомства и организации анализира влиянието на цените на стоките и услугите върху минималната работна заплата, социалния минимум и издръжката на живота.

Чл. 3. Комисията контролира:

1. спазването на фиксираните от компетентните държавни органи цени;

2. прилагането на правилата за ценообразуване и динамиката на цените на стоки и услуги, обект на специално наблюдение от правителството;

3. равнището на цените на стоките и услугите, произведени от фирми и предприятия с монополно положение;

4. отклонението на фиксираните и специално наблюдаваните цени от обявените условия за реализация и качество на стоките и услугите.

Чл. 4. Комисията:

1. предлага на правителството мерки за въздействие върху държавно регулираните цени при проявление на неблагоприятни тенденции в техните равнища и съотношения;

2. разработва самостоятелно или съвместно с други държавни и обществени органи и предлага на Министерския съвет проекти, изменения и допълнения на закони и други нормативни актове, свързани с цените;

3. прави предложения за ценова политика на правителството съобразно конкретните условия за производство и реализация на стоките и услугите на всеки етап от прехода към пазарна икономика.

Чл. 5. Комисията:

1. проучва, анализира и предлага мерки срещу действия, които водят до ограничаване или премахване на условията за разгръщане на конкуренцията на пазара;

2. разработва нормативи или дава предписания за ценообразуване и контролира изпълнението им в случаи на деформиране на цените чрез налагане на монополно положение, нелоялна конкуренция и злоупотреба с пазарния дефицит;

3. санкционира виновните юридически и физически лица за неправомерно нарастване на цените;

4. огласява чрез средствата за масова информация резултатите от контрола върху цените.

Чл. 6. Комисията съвместно с Централното статистическо управление разработва методически указания, форми и показатели за наблюдения и отразяване влиянието от изменението на цените върху стойностните баланси и жизненото равнище на населението.

Чл. 7. Комисията съдействува и методически подпомага контрола по цените, осъществяван от областните и общинските народни съвети.

Чл. 8. Комисията проучва, обобщава и популяризира опита на развити страни, водещи фирми и международни икономически организации в антимонополната дейност, образуването, контрола и регулирането на вътрешните цени.

Чл. 9. Комисията осъществява международно сътрудничество в рамките на предоставените компетентности в областта на цените.

Чл. 10. Комисията дава задължителни указания и прави експертизи на цените и ценообразуването по чл.3.

Чл. 11. Комисията търси помощта на синдикатите и на Федерацията на потребителите при осъществяване на контролната си дейност.


Промени настройката на бисквитките