Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 60 от 26.VII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 12 ЮЛИ 1991 Г. ЗА УРЕЖДАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЪРЖАВНИ ФИРМИ КЪМ БАНКИТЕ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 12 ЮЛИ 1991 Г. ЗА УРЕЖДАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЪРЖАВНИ ФИРМИ КЪМ БАНКИТЕ

Обн. ДВ. бр.60 от 26 Юли 1991г., отм. ДВ. бр.103 от 30 Ноември 1999г.

Отменено с § 1, т. 3 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 209 на Министерския съвет от 25 ноември 1999 г. за приемане на Устройствен правилник на Министерския съвет и на неговата администрация - ДВ, бр. 103 от 30 ноември 1999 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Създава към Министерския съвет Комисия за уреждане на задълженията на държавни фирми към банките с участието на представители на министерства и ведомства съгласно приложението.

(2) Предлага на Българската народна банка да включи свой представител в комисията по ал. 1.

(3) Комисията до 15 юли 1991 г. да уточни реда, формите и показателите за подготовка на информация от фирмите за трудносъбираемите им кредити.


Чл. 2. (1) Отрасловите министерства и ведомства до края на юли 1991 г. да внесат в комисията по чл. 1, ал. 1 информация за трудносъбираемите кредити, които са отпуснати на държавни фирми до 31 декември 1990 г.

(2) Комисията да започне да разглежда по определен график от 25 юли 1991 г. внесените информации и да уточни сумата на трудносъбираемите кредити, за които е необходима правителствена гаранция.


Чл. 3. (1) Комисията изготвя предложения за:

1. фирмите, които следва да бъдат ликвидирани, като с постъпленията от ликвидацията се изплащат дължимите кредити и лихви, а когато те са недостатъчни, неизплатените задължения да се поемат като държавен дълг;

2. несъбираемите кредити и лихвите по тях от отделни фирми, които да бъдат поети като държавен дълг;

3. кредитите на фирмите, които се издължават по първоначалния или по нов погасителен план, а дължимите лихви се капитализират под гаранция на правителството;

4. кредитите на фирмите, които се издължават и лихвите се заплащат по първоначалния или по нов погасителен план по договореност между фирмите и кредитиращите банки;

5. фирмите, на които да бъде дадено право да изплащат част от погашенията от печалбата преди облагането с данък върху печалбата;

6. фирмите, за които временно до 2 години да се преустанови погасяването на заемите и изплащането на лихвите по формираните кредитни задължения.

(2) Предложенията на комисията по т. 3, 4 и 6 на ал. 1 се правят въз основа на предварителна договореност между съответните търговски банки и фирми.

(3) Предложенията на комисията за преоформяне на задължения към търговски банки в държавен дълг, както и за предоставянето на гаранции от правителството за издължаването на капитализирани лихви се утвърждават от Министерския съвет.

(4) Предлага на Управителния съвет на Българската народна банка да установи облекчен ред за корекция на ликвидността на търговските банки, когато тя е нарушена в резултат на капитализация на лихви по реда на т. 3 на ал. 1.


Чл. 4. (1) Поетите задължения на фирмите като държавен дълг се отчитат по отделна задбалансова сметка на Българската народна банка. Издължаването им става с постъпленията от приватизация на държавно имущество и средства от държавния бюджет по погасителен план, съгласуван между Министерството на финансите и Българската народна банка.

(2) Преоформените в държавен дълг задължения на фирмите се отчитат задбалансово от съответните търговски банки, които съхраняват цялата документация по кредитите, и се актуализират текущо.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Комисията да се произнесе по кредитния дълг на фирма "Български държавни железници" в 5-дневен срок след приключването на финансовия баланс на фирмата, но не по-късно от 25 юли 1991 г. Предложението на комисията да се внесе в Министерския съвет за окончателно утвърждаване до 30 юли 1991 г.


Приложение към чл. 1, ал. 1


Комисия за уреждане на задълженията на държавни фирми към банките


1. Димитър Луджев - заместник-председател на Министерския съвет, председател на комисията.

2. Иван Костов - министър на финансите.

3. Иван Пушкаров - министър на индустрията, търговията и услугите.

4. Пенчо Пенев - министър на правосъдието.

5. Веселин Павлов - министър на транспорта.

6. Атанас Папаризов - министър на външноикономическите връзки.

7. Борис Спиров - министър на земеделието и хранителната промишленост.

8. Любомир Пеловски - и. д. министър на строителството, архитектурата и благоустройството.


Промени настройката на бисквитките