ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 98 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 10 ЮНИ 1992 Г. ЗА РЕДА, ПО КОЙТО МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ РЕШАВА ВЪПРОСИТЕ ОТ КОМПЕТЕНТНОСТ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ ЗА ЕДНОЛИЧНИ ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА С ДЪРЖАВНО ИМУЩЕСТВО
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 98 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 10 ЮНИ 1992 Г. ЗА РЕДА, ПО КОЙТО МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ РЕШАВА ВЪПРОСИТЕ ОТ КОМПЕТЕНТНОСТ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ ЗА ЕДНОЛИЧНИ ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА С ДЪРЖАВНО ИМУЩЕСТВО
Обн. ДВ. бр.49 от 16 Юни 1992г., изм. ДВ. бр.75 от 15 Септември 1992г., изм. ДВ. бр.86 от 23 Октомври 1992г., отм. ДВ. бр.4 от 15 Януари 1993г.
Отменено с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 265 на Министерския съвет от 28 декември 1992 г. за реда, по който Министерският съвет упражнява правото на притежател на държавния капитал в търговските дружества - ДВ, бр. 4 от 15 януари 1993 г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. Министерският съвет организира управлението на държавното имущество, като упражнява правото на притежател на държавния капитал в едноличните търговски дружества.
Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 86 от 1992 г.) (1) На основание чл. 17, ал. 1 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия Министерският съвет възлага на министрите на промишлеността, на търговията, на транспорта, на териториалното развитие, жилищната политика и строителството, на селскостопанското развитие, земеползването и възстановяването на поземлената собственост и на културата да преобразуват съобразно отрасловата им компетентност държавните предприятия в еднолични търговски дружества с държавно имущество.
(2) Всички останали министри, ръководители на комитети и други ведомства правят предложения съобразно отрасловата им компетентност за преобразуване на държавните предприятия в еднолични търговски дружества с държавно имущество пред Министерския съвет.
Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 75 от 1992 г.) Възлага на министрите и председателите на комитети да упражняват правата на държавата като притежател на капитала в едноличните търговски дружества с държавно имущество съобразно отрасловата им компетентност, независимо кога и от кой орган са преобразувани, с изключение на дружествата от сферата на производството и търговията с военна и специална продукция.
Чл. 4. (1) Управлението на едноличните търговски дружества с държавно имущество се възлага с договори за управление, в които се определят правата и задълженията на органите на управление на дружеството, икономическите резултати, които те трябва да постигнат, както и размерът на възнаграждението им.
(2) Управителите на едноличните търговски дружества с ограничена отговорност и контрольорите в тях, членовете на надзорните съвети и изпълнителните директори в едноличните акционерни дружества с държавно имущество не могат да бъдат едновременно в трудовоправни отношения със същите дружества.
Чл. 5. Министерският съвет по своя инициатива, както и по предложение на министрите по чл. 2, ал. 1 или на надзорните съвети на едноличните акционерни дружества с държавно имущество взема решение за прекратяване на дружествата, като определя ликвидатори.
Чл. 6. (1) Едноличните търговски дружества с държавно имущество продават предоставеното им движимо и недвижимо имущество при условията на § 10, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия чрез търг по Наредбата за търговете или чрез конкурс по Наредбата за конкурсите, освен ако продажбата се извършва между държавни фирми и еднолични търговски дружества с държавно имущество или в случаите на замяна на имущество между тях.
(2) В особени случаи Министерският съвет и министрите по чл. 2, ал. 1 могат да разрешат продажбата да се извърши и чрез преговори с купувача.
(3) Сумите от продажбата не могат да се изразходват за възнаграждения и заплати освен при ликвидация.
Чл. 7. Служителите в министерствата, ведомствата, Министерския съвет, организациите и дейностите на бюджетна издръжка или на извънбюджетна приходно-разходна сметка, търговски дружества и фирми с повече от 50 на сто държавно или общинско участие могат да участват в надзорни и в управителни съвети, в съвети на директорите в едноличните акционерни дружества с държавно имущество и като контрольори в едноличните дружества с ограничена отговорност с държавно имущество в не повече от два съвета независимо от вида им или в един съвет и като контрольори.
Чл. 8. (1) Възнагражденията на членовете на съветите на директорите, на надзорните съвети, на управителните съвети в едноличните акционерни дружества с държавно имущество и на контрольорите в едноличните дружества с ограничена отговорност с държавно имущество се определят до 150 на сто от средната брутна работна заплата на дружествата и се изплащат месечно или за друг период, определен в договора.
(2) Месечните възнаграждения на лицата, определени в чл. 7, се определят до 75 на сто от средната брутна работна заплата на дружествата. В договорите се определя, че възнагражденията се изплащат съобразно реализираната печалба.
(3) На член на съвета на директорите, който е избран за изпълнителен директор в еднолично акционерно дружество, се определя от съвета на директорите допълнително възнаграждение съобразно поетите в договора задължения и отговорности.
(4) Определените възнаграждения могат да се намаляват, ако в договорите са предвидени условия за това.
Чл. 9. (1) Лицата, които работят по договори за управление на едноличните търговски дружества с държавно имущество, се осигуряват за всички осигурителни случаи върху изплатеното възнаграждение за сметка на съответното дружество.
(2) Когато лицата по ал. 1, както и контрольорите са осигурени за всички осигурителни случаи на друго основание, те се осигуряват само за трудова злополука.
(3) Времето, през което лицата са работили по договори за управление на еднолични търговски дружества с държавно имущество и са били осигурявани за всички осигурителни случаи, се зачита и за трудов стаж по Кодекса на труда.
Чл. 10. За лицата, които работят по договори за управление на еднолични търговски дружества с държавно имущество и по тях се осигуряват за всички осигурителни случаи, се правят вноски за фонд "Професионална квалификация и безработица" за сметка на съответното дружество.
Заключителни разпоредби
§ 1. Лицата по чл. 10 от това постановление при прекратяване на договорите им за управление на еднолични търговски дружества с държавно имущество не по тяхна инициатива и без виновно поведение от тяхна страна, когато по тези договори са били осигурявани за всички осигурителни случаи и са правени вноски за фонд "Професионална квалификация и безработица", се ползват с всички права по Постановление № 57 на Министерския съвет от 1989 г. за пренасочване и ефективно използване на освобождаваната работна сила(обн., ДВ, бр. 96 от 1989 г.; изм. и доп., бр. 81 от 1990 г., бр. 23, 49 и 91 от 1991 г. и бр. 35 и 43 от 1992 г.).
§ 2. Отменя чл. 3, 4 и 5 и § 1 и 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 176 на Министерския съвет от 1991 г. за образуване на еднолични търговски дружества с държавно имущество (ДВ, бр. 75 от 1991 г.).
§ 3. Това постановление се издава на основание чл. 106 от Конституцията на Република България и чл. 147, ал. 2 и чл. 159, ал. 2 от Търговския закон.