Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 61 от 28.VII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 135 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 19 ЮЛИ 1994 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА УРЕЖДАНЕ НА ЖИЛИЩНИТЕ ВЪПРОСИ НА ГРАЖДАНИ С МНОГОГОДИШНИ ЖИЛИЩНОСПЕСТОВНИ ВЛОГОВЕ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 135 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 19 ЮЛИ 1994 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА УРЕЖДАНЕ НА ЖИЛИЩНИТЕ ВЪПРОСИ НА ГРАЖДАНИ С МНОГОГОДИШНИ ЖИЛИЩНОСПЕСТОВНИ ВЛОГОВЕ

Обн. ДВ. бр.61 от 28 Юли 1994г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 точката и запетаята се заменят със запетая и се добавя изразът "както и такива от свободния жилищен пазар;".

2. В т. 3 думите "на жилищноспестовните влогове" се заменят с "при придобиване на жилища;".


§ 2. В ал. 1 на чл. 3 след думите "чл. 5" се поставя запетая и се добавя "ал. 1".


§ 3. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Въз основа на списъците, предоставени от Държавната спестовна каса, местните комисии в определен от тях срок поканват титулярите на жилищноспестовни влогове да представят документите съгласно чл. 2, ал. 2 от закона. След изтичане на срока и след проверка на условията по чл. 2, ал. 1 от закона се изготвя списък на правоимащите. При еднакви позиции вложителите се подреждат по степен на жилищна нужда.

(2) Правоимащите по Постановление № 70 на Министерския съвет от 1980 г. за подобряване на условията за подготовка и реализация на младежта (отм., ДВ, бр. 18 от 1991 г.) се подреждат по време на изпълнение на задълженията по договора. При еднакви позиции подреждането става по степен на жилищна нужда."

2. Създава се нова ал. 3:

"(3) Жилищната нужда по чл. 2, ал. 1, т. 2 от закона се установява за титуляра на жилищноспестовния влог и членовете на неговото семейство. За членове на семейството по смисъла на закона се считат съпрузите и ненавършилите пълнолетие деца, ако не са встъпили в брак."


§ 4. В чл. 6 се правят следните допълнения:

1. В ал. 1 след думата "Списъците" се добавя "по чл. 5, ал. 1".

2. В ал. 3 накрая се добавя изразът "пред кмета на общината".


§ 5. Член 7 се изменя така:

"Чл. 7. След разглеждане на жалбите местните комисии изготвят окончателен списък, който се одобрява от кмета на общината и се предоставя на съответния клон на Държавната спестовна каса и на изпълнителния орган към управителния съвет."


§ 6. В чл. 8 се създава нова ал. 3:

"(3) Членове на управителния съвет на Националния компенсационен жилищен фонд не могат да бъдат лица, които са правоимащи по закона, включително и членове на техните семейства."


§ 7. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3 накрая се добавя изразът "и се обнародва в "Държавен вестник".

2. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Правото на индексация по чл. 3 възниква при придобиване на жилище или започване изграждането на такова, включително и при надстрояване или пристрояване на съществуваща жилищна сграда. Индексацията се получава по определения от управителния съвет индекс към датата на възникване на правото."

3. Алинея 5 се отменя.

4. Създават се нови ал. 5 и 6:

"(5) При покупка на готово жилище левовата индексация е в размер не по-голям от продажната цена на жилището. При покупка на жилище в незавършен вид или при започване на индивидуално, групово и кооперативно (ЖСК) строителство на жилище се изплаща пълният размер на полагащата се индексация.

(6) Левовата компенсация се превежда по жилищноспестовния влог на титуляра или по посочена от него сметка, както следва:

1. при покупка на готово жилище от общината - след представяне на договора за покупка;

2. при покупка на жилище от ведомство - след представяне на договора за покупка;

3. при покупка на жилище от свободния пазар - след представяне на нотариален акт за покупка;

4. при индивидуално и групово жилищно строителство - след представяне на строителните книжа (одобрени архитектурни и конструктивни проекти, издадено строително разрешение и протокол за дадена строителна линия и ниво);

5. при кооперативно жилищно строителство (ЖСК) - след откриване на финансираща сметка на кооперацията. При прекратяване на членството в жилищностроителна кооперация тя възстановява получената компенсация по източника и;

6. при изграждане на жилище чрез търговец по смисъла на Търговския закон или по реда на Постановление № 181 на Министерския съвет от 1992 г. (ДВ, бр. 82 от 1992 г.) - при сключване на договора за покупка."


§ 8. В ал. 1 на чл. 12 думите "в началото на всяка година" се заличават.


§ 9. В чл. 14 се създават нови ал. 3 и 4:

"(3) Средствата за издръжка по ал. 2 са в размер до едно на сто от годишната субсидия за Националния компенсационен жилищен фонд, предвиждана със Закона за държавния бюджет на Република България.

(4) Средствата за техническо оборудване на местни комисии се определят от управителния съвет по предложение на изпълнителния директор на фонда."


§ 10. Точка 5 на чл. 15 се изменя така:

"5. контрол по определяне на левовата компенсация на спестовните числа по реда на чл. 11, ал. 4, 5 и 6 и по изплащането и;".


§ 11. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3 след думата "комисии" се добавя "и техния председател".

2. В ал. 4 накрая точката се заличава и се добавя изразът "и обнародване на решението му в "Държавен вестник" за числения състав и техния председател".


§ 12. В чл. 18 се правят следните изменения:

1. В т. 1 на ал. 1 изразът в скоби се заличава.

2. В т. 6 на ал. 1 думите "15 март" се заменят с "1 март".


§ 13. В чл. 20 се правят следните изменения:

1. В ал. 3 накрая се добавя ново изречение със следното съдържание: "Предимство при избора имат жилищноспестовните вложители."

2. Алинея 4 се изменя така:

"(4) При повече от един списък за избор на жилища, изготвени по последователен ред на вложителите, включените в тях правоимащи, поканени от местната комисия и ненаправили избор, запазват правото си на такъв при следващата продажба. На тяхно място се поканват за избор следващите по списъка граждани. При трети пореден отказ правото на избор от обектите, обявени по реда на чл. 18, ал. 1, т. 1, се губи."

3. Създават се нови ал. 5 и 6:

"(5) При избора на жилища се спазват нормите по чл. 12, ал. 2 от този правилник.

(6) Не се допускат до избор титуляри на жилищноспестовни влогове с местожителство в друго населено място. Същите ползват индексация по местонахождението на влоговете си при условията и по реда на чл. 11, ал. 6, т. 2 - 6."


§ 14. В чл. 21 се правят следните изменения:

1. В ал. 1, т. 2 накрая се поставя запетая и се добавят думите "действаща до влизане в сила на изменението и допълнението на закона (3 август 1992 г.)".

2. В ал. 2 изречение второ се заличава.


§ 15. Създават се нови чл. 22, 23, 24, 25, 26, 27 и 28:

"Чл. 22. Постъпленията от продажби на жилища, ателиета, гаражи и други обекти в жилищни сгради се отнасят във фонд "Жилищно строителство" на общините, министерствата, ведомствата, сдруженията и фирмите. Постъпления, отнесени в други банки и банкови клонове, се превеждат (възстановяват) в Държавната спестовна каса. Ако съответното министерство, ведомство, сдружение или фирма нямат сметка по фонд "Жилищно строителство", Държавната спестовна каса открива служебно такава.

Чл. 23. По искане на министерства, ведомства, сдружения и фирми сметките им по фонд "Жилищно строителство" се закриват с решение на управителния съвет съгласувано с Министерството на финансите след изпълнение на задълженията по чл. 6, ал. 1, т. 1 и 2 от закона.

Чл. 24. При ликвидиране на жилищноспестовен влог, без да е придобито жилище или да е започнало изграждането на такова, притежателят му отпада от списъка, предоставен на общината, и губи правата си по закона. Държавната спестовна каса уведомява писмено местната комисия съответното лице да бъде заличено от списъка.

Чл. 25. При допусната грешка в размера на спестовните числа, в годините на времепрестояване или при изпуснати титуляри на жилищноспестовни влогове Държавната спестовна каса уведомява писмено местната комисия за допуснатата грешка и поредното място, което титулярът на влога следва да заеме в предоставения и списък по чл. 5, ал. 1.

Чл. 26. (1) При смърт на титуляр на многогодишен жилищноспестовен влог се постъпва, както следва:

1. при писмено съгласие на всички наследници същите заместват наследодателя и стават сътитуляри;

2. при непостигане на съгласие по т. 1 Държавната спестовна каса извършва разделянето на жилищноспестовния влог (сума, спестовни числа и години на времепрестояване) съобразно с наследствените дялове. На наследниците, които желаят да останат сътитуляри, се открива общ влог;

3. ако след разделянето по т. 2 новообразуваните жилищноспестовни влогове са многогодишни по смисъла на закона, по желание на титулярите Държавната спестовна каса уведомява писмено местната комисия за вписването им на съответното поредно място в списъка по чл. 5, ал. 1 съобразно с годините на времепрестояване и спестовните числа по влоговете и за заличаване на наследодателя;

4. ако образуваните влогове не са многогодишни по смисъла на закона, съответните наследници отпадат от списъка.

(2) При смърт на титуляр на влог се допуска прехвърляне на наследствени дялове от влога между сънаследниците и след срока по чл. 4, ал. 3.

Чл. 27. При разделяне на влог между бивши съпрузи се прилагат съответно разпоредбите на чл. 26, ал. 1, т. 3 и 4 и ал. 2.

Чл. 28. За всички настъпили промени на титулярите по жилищноспестовни влогове, извършени по реда на чл. 24 - 27 включително, Държавната спестовна каса уведомява писмено местната комисия за нанасяне на съответните корекции в списъците по чл. 5, ал. 1 от този правилник."


§ 16. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Параграф 5 се изменя и допълва, както следва:

а) създават се нови ал. 1 и 2:

"(1) Титуляри на жилищноспестовни влогове, за които няма картотека за доказана жилищна нужда или същата е унищожена или изобщо не е водена такава, правят искане за картотекиране. Степента на жилищна нужда се определя до одобряване на окончателния списък по чл. 7.

(2) Титуляри на жилищноспестовни влогове с постоянно местоживеене в друго населено място доказват жилищната си нужда пред местната комисия по местонахождението на влога си с удостоверение от общината на постоянното им местоживеене.";

б) досегашните ал. 1 и 2 стават съответно ал. 3 и 4.

2. Параграф 6 се изменя и допълва, както следва:

а) в т. 2 на ал. 1 след думата "жилища" се добавя "групов строеж";

б) в т. 3 на ал. 1 накрая точката се заменя със запетая и се добавят думите "в това число и от свободния жилищен пазар";

в) в ал. 2 накрая точката става запетая и се добавя изразът "действаща до 3 август 1992 г.;";

г) в ал. 3 след думите "ал. 2" се поставя точка, а изразът до края на изречението се заличава.

3. В § 8 думите "Министерството на селскостопанското развитие, земеползването и възстановяването на поземлената собственост" се заменят с "Министерството на земеделието".

4. Параграф 9 се изменя така:

"§ 9. Наематели на общински жилища до влизане в сила на изменението и допълнението на закона - 3 август 1992 г., правоимащи по чл. 2, т. 1 от правилника и с издадена заповед на кмета на общината за покупка по цени, действащи към същата дата, не ползват левовата индексация по чл. 11, ал. 4."

5. Параграф 10 се изменя и допълва, както следва:

а) досегашната разпоредба става ал. 1 и се изменя така:

"(1) Под "започване изграждане" по смисъла на § 9 от заключителните разпоредби на закона следва да се разбира наличието на изискванията на чл. 11, ал. 6, т. 4, 5 и 6 от този правилник.";

б) създава се нова ал. 2:

"(2) За приети след 3 август 1992 г. членове на жилищно-строителни кооперации под "започване изграждане" се счита датата на приемането им независимо, че изграждането (строителството) на сградата е започнало преди тази дата."

6. Създава се нов § 10а:

"§ 10а. По смисъла на чл. 2, ал. 1, т. 3 от закона като "жилищен имот" не следва да се счита отстъпено право на строеж върху държавна и общинска земя за индивидуално, групово и кооперативно (ЖСК) жилищно строителство и нереализирано по смисъла на § 10 от този правилник."


§ 17. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Параграф 15 се отменя.

2. Създават се нови § 15, 16 и 17:

"§ 15. Алинея 1 на § 8а от преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за базисните пазарни цени на недвижимите имоти се отменя.

§ 16. (1) В договорите за покупко-продажба на жилища задължително се вписва, че същата е извършена при условията и по реда на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове.

(2) При продажба на жилище, придобито по реда на ал. 1 (с изключение на сделки между роднини по права линия, а по съребрена линия - до втора степен включително), се спазват изискванията на § 4а от допълнителните разпоредби на закона.

§ 17. (1) За извършваните дейности по закона и правилника за прилагането му правоимащите заплащат режийни вноски в размер, определен от общинския съвет.

(2) Набраните средства по ал. 1 се разходват целево за дейностите на местните комисии, в т.ч. стопански разходи, разходи за услуги по граждански договори и материално стимулиране на членовете на комисиите.

(3) Разпределянето на средствата става от общинските съвети по предложение на местните комисии."

3. Параграфи 16 и 17 стават съответно § 18 и 19.

4. Навсякъде в правилника числата "182/1" и "182/2" се заменят съответно със "15882/1" и "15882/2".


Промени настройката на бисквитките