ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 267 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 16 НОЕМВРИ 1994 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА УКАЗ № 56 ЗА СТОПАНСКАТА ДЕЙНОСТ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 267 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 16 НОЕМВРИ 1994 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА УКАЗ № 56 ЗА СТОПАНСКАТА ДЕЙНОСТ
Обн. ДВ. бр.97 от 25 Ноември 1994г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 71 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 2 на ал. 5 се правят следните изменения:
а) в буква "в" думите "платените" и "платени" се заменят с "начислените" и "начислени";
б) в буква "м" след думите "(разходи за ремонт)" се добавя "включително и с разходите за наетите под наем активи, които не са за сметка на дължимия наем";
в) буква "ц" се изменя така:
"ц) разликата между новата стойност, намалена с начислената амортизация на отписаните дълготрайни активи независимо от причините за отписването им (продажба, ликвидация, бракуване, предоставяне по финансово обвързан наемен договор, безвъзмездно прехвърляне и др.), оценени съгласно постановления на Министерския съвет, и получените по-малки приходи при отписването на тези активи."
2. В първото изречение на ал. 9 след израза "за завършените" се добавя "части от актива, въведени в експлоатация".
3. Алинея 12 се отменя.
4. Създава се ал. 13:
"(13) При определянето на амортизациите за данъчни цели по групи активи съгласно ал. 4, т. 1 и на данъчните облекчения за придобиване или създаване на материалните дълготрайни активи в страната по реда на чл. 87, ал. 4, т. 2 от Указ № 56 за стопанската дейност се прилага класификацията на материалните дълготрайни активи съгласно Единния класификатор на основните средства - издание на Комитета за социална информация при Министерския съвет от 1984 г."
§ 2. Създава се чл. 71в:
" (1) При прекратяване на местните юридически лица и клоновете на чуждестранните лица те установяват дължимия данък върху печалбата, съответно върху доходите по чл. 109 от Указ № 56 за стопанската дейност, към датата, на която е прието решението за прекратяването им.
(2) Алинея 1 се прилага и при прекратяване на местни юридически лица с изтичането на срока, за който са учредени.
(3) При преобразуване на местните юридически лица те установяват дължимия данък върху печалбата, съответно върху доходите по чл. 109 от Указ № 56 за стопанската дейност, към датата на вземане на решението за преобразуване.
(4) Дължимият данък върху печалбата към датата на вземане на решението за прекратяване или преобразуване на местните юридически лица и на клоновете на чуждестранните лица се установява независимо от това, дали са уредени взаимоотношенията им с трети лица или със съдружниците.
(5) В случаите по ал. 1, 2 и 3 дължимият данък върху печалбата се определя на основата на облагаемата печалба, установена по реда на чл. 71, 71а и 71б от този правилник, за периода от началото на годината до датата на вземане на решението за прекратяване или преобразуване.
(6) При определянето на облагаемата печалба финансовият резултат се увеличава с необложената печалба вследствие на ползваните данъчни облекчения за придобиване на материални и нематериални дълготрайни активи по реда на чл. 87, ал. 4, т. 2 от Указ № 56 за стопанската дейност, както и с неизползваните и нереинтегрираните в печалбата резерви, създадени по реда на чл. 26 от Закона за банките и кредитното дело за периода от учредяването до датата на приемане на решението за прекратяване или преобразуване.
(7) При определяне размера на ползваните данъчни облекчения, посочени в ал. 6, с които се увеличава финансовият резултат, се приспадат извършените увеличения по реда на чл. 71, ал. 4, т. 5, букви "а" и "б".
(8) След установяване на дължимия данък върху печалбата се определят:
1. доходът от дивиденти и от дялово участие на лицата, които се облагат съгласно чл. 109 и 110 от Указ № 56 за стопанската дейност, съответно по чл. 13 от Закона за данък върху общия доход;
2. дивидентът за държавата по реда на чл. 80.
(9) Установяването на данъка върху печалбата и на доходите при прекратяване или преобразуване се извършва независимо от задължението за съставяне на годишния счетоводен отчет.
(10) Размерът на данъка върху печалбата към датата на вземане на решението за прекратяване или преобразуване се посочва в декларацията по чл. 72, ал. 15 и подлежи на внасяне в бюджета като извънредна авансова вноска.
(11) Разликата между декларирания и авансово внесения за периода данък се внася в 15-дневен срок от датата на вземане на решението.
(12) Дължимият данък върху печалбата, реализирана след датата на вземане на решението за прекратяване или преобразуване, се определя по общия ред. След тази дата се преустановява ползването на данъчните облекчения по реда на чл. 87, ал. 4 от Указ № 56 за стопанската дейност и чл. 26 от Закона за банките и кредитното дело от лицата по ал. 1.
(13) Дължимият данък върху доходите по чл. 109 от Указ № 56 за стопанската дейност се начислява, удържа и внася по реда на чл. 163 от този правилник."
§ 3. Член 80 се изменя така:
"Чл. 80. (1) Едноличните търговски дружества с ограничена отговорност с държавно имущество и държавните фирми разпределят печалбата от текущата година, установена в годишния счетоводен отчет, по следния ред:
1. отделяне на резерв в размер, равняващ се на извършените през отчетната година погашения за дългосрочни заеми за придобиване на материални и нематериални дълготрайни активи;
2. отделяне на дивидент за държавата в размер 50 на сто върху печалбата за разпределение след приспадане на сумите по т. 1;
3. останалата печалба след приспадане на сумите по т. 1 и 2 се отнася в резерв или за увеличаване на капитала по установения с нормативните актове ред или като неразпределена печалба.
(2) Търговските дружества с ограничена отговорност, в които държавата чрез своите органи - юридически лица, е съдружник, разпределят печалбата от текущата година, установена в годишния счетоводен отчет, в съответствие с решението на общото събрание на дружеството съгласно Търговския закон и устава на дружеството за:
1. дивидент за съдружниците, включително и за държавата, съразмерно на дяловете им в капитала;
2. други цели при спазване на действащите нормативни актове.
(3) Търговско дружество с ограничена отговорност, в което държавното участие е представено чрез отделни съдружници, в чийто капитал има държавно участие, разпределят печалбата от текущата година, установена в годишния счетоводен отчет, в съответствие с решението на общото събрание на дружеството съгласно Търговския закон и устава на дружеството за:
1. дивидент за съдружниците съразмерно на дяловете им в капитала;
2. други цели при спазване на действащите нормативни актове.
(4) Едноличните акционерни дружества с държавно имущество разпределят печалбата от текущата година, установена в годишния счетоводен отчет, по следния ред:
1. отделяне на резерв, определен съгласно чл. 246 ТЗ или други законови разпоредби, но не по-малко от извършените през отчетната година погашения по дългосрочни заеми за придобиване на материални и нематериални дълготрайни активи;
2. отделяне на дивидент за държавата в размер 50 на сто върху печалбата за разпределение след приспадане на сумите по т. 1;
3. останалата печалба след приспадане на сумите по т. 1 и 2 се отнася в резерв или за увеличаване на капитала по установения с нормативните актове ред, или като неразпределена печалба.
(5) Акционерните дружества, в които държавата чрез своите органи - юридически лица, е акционер, разпределят печалбата от текущата година, установена в годишния счетоводен отчет, за:
1. резерв, определен съгласно чл. 246 ТЗ или други законови разпоредби;
2. дивиденти за акционерите, включително и за държавата, в съответствие с решението на общото събрание на дружеството за разпределение на печалбата съгласно Търговския закон и устава на дружеството;
3. други цели при спазване на действащите нормативни актове.
(6) Акционерно дружество, в което държавното участие е представено чрез отделни акционери, в чийто капитал има държавно участие, разпределя печалбата от текущата година, установена в годишния счетоводен отчет, за:
1. резерв, определен съгласно чл. 246 ТЗ или други законови разпоредби;
2. дивиденти за акционерите в съответствие с решението на общото събрание на дружеството за разпределение на печалбата съгласно Търговския закон и устава на дружеството;
3. други цели при спазване на действащите нормативни актове.
(7) Дивидентът и печалбата от съучастие, получени от търговско дружество с държавно имущество, не се изключват при определянето на дивидента за държавата на това дружество.
(8) Дължимият на държавата дивидент по ал. 1 и 4 се превежда по целевата извънбюджетна сметка на Министерството на финансите, създадена с чл. 1, ал. 2 от Постановление № 27 на Министерския съвет от 1992 г. за разпределяне на печалбата и покриване на загубата по счетоводния баланс на едноличните търговски дружества с държавно имущество през 1991 г. (обн., ДВ, бр. 14 от 1992 г.; доп., бр. 47 от 1992 г.).
(9) В случаите, когато в търговското дружество държавата чрез своите органи - юридически лица, е съдружник или акционер, дивидентът, разпределен за държавното участие на тази организация, се внася: 50 на сто в републиканския бюджет и 50 на сто по целевата извънбюджетна сметка на Министерството на финансите.
(10) Редът и сроковете за внасяне на дължимия дивидент в целевата извънбюджетна сметка на Министерството на финансите се определят от министъра на финансите. Невнесеният в срок дивидент се събира от данъчната администрация по реда на Закона за данъчното производство. За забава се дължи лихва съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.
(11) Средствата по извънбюджетната сметка се използват по решение на Министерския съвет за:
1. оказване на временна финансова помощ;
2. разходи по организиране ликвидацията на еднолични търговски дружества с държавно имущество и на държавни фирми, намиращи се в особено тежко финансово състояние;
3. разходи при обявяване в несъстоятелност и заличаване на еднолични търговски дружества с държавно имущество и държавни фирми."
§ 4. Член 82 се отменя.
§ 5. Алинея 3 на чл. 163 се отменя.
§ 6. Създава се глава десета:
"Глава десета
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 7. Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на финансите.
§ 8. Разпоредбите на чл. 80 се прилагат за финансовите резултати на търговските дружества и държавните фирми след 1 януари 1994 г.
Чл. 168. (1) За нарушаване на чл. 72, ал. 13, 14 и 16, чл. 163 и 164 от този правилник на съответното длъжностно лице се налага глоба по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания в размер 5 хил. лв., а при повторност - 10 хил. лв., с изключение на случаите, когато лицата подлежат на санкциониране по реда на § 2 от допълнителните разпоредби на Указ № 56 за стопанската дейност.
(2) За нарушаване на чл. 72, ал. 13, 14 и 16, чл. 163 и 164 независимо от отговорността по ал. 1 на съответното юридическо лице се налага имуществена санкция по чл. 83 от Закона за административните нарушения и наказания в размер на предмета на нарушението, но не по-малко от 50 хил. лв.
(3) Нарушенията по ал. 1 и 2 се констатират от данъчните органи, а наказателните постановления се издават от началника на съответната данъчна служба.
(4) Актовете и постановленията се съставят, издават и обжалват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Чл. 169. (1) Данъчнозадължените лица са длъжни в едномесечен срок от влизане в сила на това постановление да подадат пред съответната данъчна служба декларация за наличие на обстоятелствата по § 4а, ал. 1, т. 3, 4, 5, 8 и 9 от допълнителните разпоредби на Указ № 56 за стопанската дейност във връзка с чл. 87а от указа съгласно образец (приложение № 1). Същите лица са длъжни да декларират и наличието на останалите обстоятелства по § 4а, ал. 1 от указа при поискване от страна на данъчните органи.
(2) В едноседмичен срок от промяната на някое от обстоятелствата по ал. 1 данъчнозадълженото лице е длъжно да подаде декларация за коригиране на данни съгласно образец (приложение № 2).
(3) При неизпълнение на задълженията по ал. 1 и 2 се налагат санкции по чл. 168."
Приложение № 1 към чл. 169, ал. 1
ДЕКЛАРАЦИЯ
за наличие на обстоятелствата по § 4а, ал. 1, т. 3, 4, 5, 8 и 9
от допълнителните разпоредби на Указ № 56 за стопанската дейност Долуподписаният =................................................... (собствено, бащино и фамилно име) .......................... във .....................................
(на длъжност) (име на юридическото лице с .....................................................................
адрес на управление, данъчен номер)
ДЕКЛАРИРАМ, ЧЕ
Юридическото лице, което представлявам, е свързано лице по смисъла на чл. 4а, ал. 1 от допълнителните разпоредби на Указ № 56 за стопанската дейност, както следва: 1. Участва в управлението на дружество .................................. .................................................. 2. Съдружник е в ........................................................ .................................................. 3. Дружеството притежава повече от 5 на сто от дяловете и акциите, издадени с право на глас в дружество ..................................... .................................................. 4. Търговски представител е на .......................................... .................................................. 5. Дарило е ............................................................. (предмет и стойност на дарението) на ......................................................................
(име на физическото или юридическото лице)
За декларирани неверни данни ми е известна отговорността по чл. 313 от Наказателния кодекс. ДЕКЛАРАТОР:
Приложение № 2 към чл. 169, ал. 2
ДЕКЛАРАЦИЯ
за възникване или промяна на обстоятелства по § 4а, ал. 1,
т. 3, 4, 5, 8 и 9 от допълнителните разпоредби на Указ № 56
за стопанската дейност Долуподписаният ...................................................... (собствено, бащино и фамилно име) ......................... във ........................................
(на длъжност) (име на юридическото лице с .......................................................................
адрес на управление, данъчен номер)
ДЕКЛАРИРАМ, ЧЕ
Юридическото лице, което представлявам, е свързано лице по смисъла на чл. 4а, ал. 1 от допълнителните разпоредби на Указ № 56 за стопанската дейност, както следва: 1. Участва в управлението на дружество ................................. .............................................. 2. Съдружник е в ...................................................... .............................................. 3. Дружеството притежава повече от 5 на сто от дяловете и акциите, издадени с право на глас в дружество ..................................... .............................................. 4. Търговски представител е на .......................................... .............................................. 5. Дарило е ............................................................. (предмет и стойност на дарението) на ...................................................................... (име на физическото или юридическото лице)
За декларирани неверни данни ми е известна отговорността по смисъла на чл. 313 от Наказателния кодекс. ДЕКЛАРАТОР: