ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 238 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 20 МАЙ 1997 Г. ЗА ФИНАНСИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ ПО РЕДА НА ИЗВЪНБЮДЖЕТНИТЕ СМЕТКИ НА СРЕДСТВАТА ОТ СПОМАГАТЕЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ НА БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО РАДИО И БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 238 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 20 МАЙ 1997 Г. ЗА ФИНАНСИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ ПО РЕДА НА ИЗВЪНБЮДЖЕТНИТЕ СМЕТКИ НА СРЕДСТВАТА ОТ СПОМАГАТЕЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ НА БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО РАДИО И БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ
Обн. ДВ. бр.43 от 30 Май 1997г., отм. ДВ. бр.13 от 16 Февруари 1999г.
Отменено с § 1, т. 10 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 23 на Министерския съвет от 10 февруари 1999 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 1999 г. - ДВ, бр. 13 от 16 февруари 1999 г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. Определя финансирането и отчитането на дейностите на Българското национално радио и Българската национална телевизия по експлоатация, поддържане и ремонт на почивните бази и на материално-техническата база, както и на дейностите по чл. 62 от Закона за радиото и телевизията да се извършва чрез извънбюджетни сметки на Българското национално радио, съответно на Българската национална телевизия.
Чл. 2. (1) В приходната част на извънбюджетните сметки се отнасят средствата от:
1. приходи от експлоатация на почивните бази;
2. издаване и разпространение на печатни произведения;
3. производство и излъчване на реклами, съобщения, радио- и телевизионни игри и др.;
4. продажби в страната и в чужбина на собствена аудио- и аудио-визуална продукция, тиражиране на звукозаписи и видеозаписи;
5. организиране на концерти на собствени музикални състави.
(2) Чрез извънбюджетните сметки по чл. 1 се събират и отчитат и средствата от спонсорство и дарения.
Чл. 3. (1) В разходната част на извънбюджетните сметки се отнасят всички разходи, свързани с осъществяване на дейностите по чл. 1.
(2) Средствата от превишението на приходите над разходите по извънбюджетните сметки остават на разположение съответно на Българското национално радио и на Българската национална телевизия и се ползват, както следва:
1. нетният приход от продажбата на собствена звукозаписна, съответно аудио-визуална продукция се изразходва за ново производство;
2. не по-малко от 15 на сто от приходите от рекламна и друга стопанска дейност на Българската национална телевизия се изразходват за създаване на българско филмово телевизионно творчество, а не по-малко от 5 на сто от приходите от рекламна и друга стопанска дейност на Българското национално радио се изразходват за създаване на български музикални и радио-драматични произведения;
3. за обновяване, ремонт и поддържане на материално-техническата база;
4. за производство на собствени програми и закупуване на лицензи за чужди филми и програми;
5. за социални разходи;
6. за материално стимулиране на служители, заети в производствено-технически, програмни и общофункционални звена.
(3) Средствата по чл. 2, ал. 2 се разходват съобразно условията на спонсорирането и дарението, а когато няма такива—по реда на ал. 2.
Чл. 4. Извънбюджетните сметки се утвърждават от министъра на финансите по предложение на генералните директори съответно на Българското национално радио и на Българ-ската национална телевизия.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. В приходната част на извънбюджетните сметки по чл. 1 се прехвърлят събраните и неизразходвани към 31 декември 1996 г. средства по извънбюджетните сметки съответно на Българското национално радио и на Българската национална телевизия, създадени с Постановление № 90 на Министерския съвет от 1991 г. (обн., ДВ, бр. 42 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 65 от 1992 г., бр. 75 от 1993 г. и бр. 105 от 1994 г.).
§ 2. Редът за набирането, разходването и отчитането на средствата по извънбюджетните сметки се определя с наредба, утвърдена от министъра на финансите по предложение на генералните директори на Българското национално радио и на Българската национална телевизия.
§ 3. Постановлението се издава на основание чл. 46 от Закона за устройството на държавния бюджет и е във връзка с чл. 62 от Закона за радиото и телевизията.
§ 4. Постановлението влиза в сила от 1 януари 1997 г.