ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 287 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 10 ЮЛИ 1997 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА МЕХАНИЗЪМ ЗА КООРДИНАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА ПО ПОДГОТОВКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 287 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 10 ЮЛИ 1997 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА МЕХАНИЗЪМ ЗА КООРДИНАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА ПО ПОДГОТОВКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Обн. ДВ. бр.57 от 18 Юли 1997г., отм. ДВ. бр.24 от 16 Март 1999г.
Отменено с § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 47 на Министерския съвет от 10 март 1999 г. за оптимизиране на диалога с Европейския съюз и механизма за координация на дейността по подготовката на Република България за присъединяване към Европейския съюз - ДВ, бр. 24 от 16 март 1999 г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. (1) Министерският съвет провежда ежемесечно заседания по въпросите на европейската интеграция.
(2) Дневният ред на заседанията се определя от министър-председателя по предложение на министъра на външните работи.
(3) На заседанията си по въпросите на европейската интеграция Министерският съвет:
1. изработва цялостната политика на Република България към Европейския съюз и ръководи осъществяването є, включително подготовката за пълноправно членство;
2. обсъжда и утвърждава документите, свързани с изпълнението на Европейското споразумение за асоцииране; одобрява мандат за водене на преговорите от българските представители в Съвета по асоцииране и в Комитета за асоцииране, както и за водене на преговорите за присъединяване към Европейския съюз;
3. определя ръководителя на делегацията на Република България за водене на преговорите за присъединяване към Европейския съюз.
(4) На заседанията на Министерския съвет по въпросите на европейската интеграция могат да бъдат канени и представители на други институции, когато се разглеждат въпроси от тяхната компетентност.
(5) Решенията на Министерския съвет по въпросите на европейската интеграция и утвърдените с тях документи се изпращат на Президента на Република България и в Комисията по външна и интеграционна политика на Народното събрание за сведение.
Чл. 2. (1) Министърът на външните работи ръководи и координира дейността по подготовката на Република България за присъединяване към Европейския съюз.
(2) Министърът на външните работи:
1. предлага на Министерския съвет проекти на решения по въпросите, свързани с присъединяването на Република България към Европейския съюз;
2. координира действията на държавната администрация при взаимодействието є с органите на Европейския съюз;
3. контролира изпълнението от Република България на постигнатите с Европейския съюз договорености;
4. определя състава на делегациите за водене на преговори за присъединяване на Република България към Европейския съюз по отделните сектори и техните ръководители.
Чл. 3. (1) Към министъра на външните работи се създава Съвет по европейска интеграция като помощен орган в състав: председател - министърът на външните работи, и членове: заместник-министър на външните работи, заместник-министър на търговията и туризма, заместник-министър на промишлеността, заместник-министър на земеделието, горите и аграрната реформа, заместник-министър на околната среда и водите, заместник-министър на транспорта, заместник-министър на правосъдието и правната евроинтеграция, заместник-министър на труда и социалната политика, секретар на Министерството на вътрешните работи, заместник-министър на финансите, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, заместник-министър на културата, заместник-министър на здравеопазването, заместник-министър на образованието и науката, заместник-министър на отбраната, упълномощено от министъра на държавната администрация длъжностно лице, заместник-председател на Комитета по енергетика, заместник-председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели, заместник-председател на Комитета по стандартизация и метрология, заместник-председател на Комитета по пощи и далекосъобщения, заместник-председател на Националния статистически институт, заместник-председател на Комисията за защита на конкуренцията и секретар на Президента по външната политика.
(2) Съветът по европейска интеграция:
1. подготвя становища и предложения по въпросите, включени в дневния ред за заседанията на Министерския съвет по европейска интеграция;
2. проследява и прави оценка на въздействието на европейската интеграция върху отделните сектори;
3. консултира икономическите и социалните партньори за позиции по различни проблеми от тяхната компетентност;
4. създава работни групи на експертно равнище по проблемите на европейската интеграция и определя задачите им по изпълнение на Европей-
ското споразумение за асоцииране и по преговорите за присъединяване към Европейския съюз.
(3) Министерствата и ведомствата, представени в Съвета по европейска интеграция, създават специализирани звена по европейска интеграция и съгласуват с министъра на външните работи своята дейност по въпросите на отношенията с Европейския съюз, с държавите - членки на съюза, и с асоциираните със съюза страни от Централна и Източна Европа.
Чл. 4. Дейността по координиране на подготовката на Република България за присъединяване към Европейския съюз се обслужва от управление "Европейска интеграция" на Министерството на външните работи.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Отменя се Постановление № 66 на Министерския съвет от 1995 г. за създаване на механизъм за координация и изпълнение на задълженията на Република България по Европейското споразумение за асоцииране между Република България и Европейските общности (обн., ДВ, бр. 29 от 1995 г.; изм. и доп., бр. 45 от 1995 г. и бр. 45 от 1997 г.).
§ 2. Министърът на външните работи да създаде административните междуведомствени структури, необходими за осъществяване на функциите по чл. 2.
§ 3. В т. 1, изречение второ от Решение № 226 на Министерския съвет от 1992 г. за създаване на Център за европейски изследвания, изменено с Постановление № 66 на Министерския съвет от 1995 г., думите "Правителствения комитет по европейска интеграция" се заменят с "министъра на външните работи".