Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 19 от 2.III

НАРЕДБА № 6 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА И АКЦИЗИТЕ

 

НАРЕДБА № 6 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА И АКЦИЗИТЕ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ

Обн. ДВ. бр.82 от 28 Септември 1993г., отм. ДВ. бр.19 от 2 Март 1994г.

Отменено основание - виж § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за акцизите - ДВ, бр. 19 от 2 март 1994 г., в сила от 01.04.1994 г.


Глава първа.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. (1) С данък върху оборота или акциз се облага оборотът от продажбата на стоките и оказаните услуги от местно производство и стоки от внос, когато са за крайно потребление.

(2) Крайното потребление обхваща продажбите на стоки и услуги, извършени от местни производители и от вносители на:

1. населението;

2. организациите на бюджетна издръжка;

3. търговците на едро, на дребно, изкупвателните организации, общественото хранене, хотелите, за вътрешно обзавеждане и ремонт на стопански инвентар.


Чл. 2. (1) Не се облагат с данък върху оборота оборотите от продажбите на стоки и оказване на услуги, пряко свързани с производствената (стопанската) дейност.

(2) Стоките, пряко предназначени за осъществяване на производствената (стопанската) дейност, са: земи, гори и трайни насаждения; сгради, без жилищните; машини и съоръжения, пряко свързани с производствения процес, както и компютърни комплекси и периферията към тях, касови апарати; транспортни средства; горива, с изключение на облагаемите по Тарифата за акцизите; суровини и материали, които са предназначени за влагане в производството, с изключение на тези, които са същевременно и потребителски стоки. Същите стоки, продадени на населението, с изключение на земи, гори, трайни насаждения и селскостопанска техника, се третират като потребителски стоки и оборотите при продажбата на същите се облагат.

(3) Не се облагат с данък върху оборота стойността на услугите, пряко предназначени за осъществяване на производствената (стопанската) дейност; ремонта на стоките, посочени в предходната алинея, счетоводните, проучвателните, проектантските, консултантските и правните услуги. Същите услуги, извършвани на населението, са услуги за крайно потребление, с изключение на правните услуги, оказвани от адвокатите. Стойността на транспортните услуги, свързани с превоз на стоки, подлежи на облагане с данък върху оборота.

(4) Течните горива, облагаеми с акциз, се реализират само по цени, включващи акциз, който не подлежи на приспадане.

(5) Не се облагат с данък върху оборота или акциз стоките за държавен резерв, с изключение на течните горива, които са облагаеми с акциз.


Чл. 3. (1) Облагането с данък върху оборота или акциз на внесените стоки се извършва от митническите органи, които определят и събират дължимия данък върху оборота или акциз. За стоките, облагаеми с акциз, във всички случаи се начислява и внася акцизът.

(2) Размерът на данъка върху оборота, съответно на акциза, за внесените в страната стоки се определя по съответните тарифи към закона на база митническата облагаема стойност, увеличена с вносните мита и таксите, като се прилага правилото "под сто".

(3) Преминаването през митническата граница за вносните стоки се счита за приключено след регистриране от митническото учреждение на митническа декларация за внос на стоки за потребление в Република България или квитанция за внос, или издаване на разписка. Когато дължимите митни сборове не са внесени в деня на регистриране или издаване на съответния митнически документ, за всеки просрочен ден митническите учреждения начисляват лихви съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.

(4) При внос на стоките по чл. 2, ал. 2 начисленият в митническата декларация данък върху оборота не подлежи на внасяне. Този ред не се отнася за стоките, които се използват и за крайно потребление. При тях платеният данък върху оборота се прихваща или възстановява от бюджета, ако стоката бъде вложена в производството. В случаите, когато тези стоки се пренасочват за крайно потребление, същите се облагат по общия ред.

(5) При реализация в страната на внесените стоки с данък върху оборота или акциз се облага разликата между продажната цена на вътрешния пазар и цената на придобиване от внос (сбора от митническата облагаема стойност, вносните мита, таксите, данъка върху оборота и акцизите).

(6) При внос на стоки на консигнация и за реализация във валутните магазини се спазва общият принцип за облагане на стоки от внос.

(7) При внос на стоки с предназначение за реекспорт или временен внос вносителите обезпечават дължимия данък върху оборота или акциз с депозит в пари или гаранция.

(8) За внасяните стоки от пътници на стойност до 1500 щатски долара, както и за получаваните от физически лица, с изключение на едноличните търговци, международни пощенски и други пратки на стойност до 50 щатски долара, не се начисляват данък върху оборота и акцизи.


Чл. 4. (1) Не се заплаща данък върху оборота или акциз за стоките, предназначени за износ, реализиран от прекия производител.

(2) Не се облага с данък върху оборота комисионното възнаграждение, което получават фирми, осъществяващи износ на стоки от свое име и за сметка на производителя, по комисионен договор.

(3) Фирмите, които не са производители на дадена стока, закупуват същата по цени с включен данък или акциз. При извършването на износ им се възстановява платеният от тях данък или акциз.


Чл. 5. Вносители на данък върху оборота или акциз са всички производители (вносители) на територията на Република България, включително и чуждестранните лица, които извършват стопанска дейност самостоятелно, чрез филиали или чрез дружества.


Чл. 6. Министърът на финансите определя аналозите на стоките и услугите, посочени в раздел II от Тарифата за данък върху оборота. Определянето на аналозите се извършва на база на Номенклатурата на някои натурални показатели за планиране и отчитане от 1988 г.


Чл. 7. (1) Реализацията на стоки и услуги в страната се документира със съставяне на фактура. Във фактурата се посочват продажната цена, процентът на ставката и абсолютната сума на данъка върху оборота или акциза, както и данъчният номер на продавача и купувача.

(2) Вносителите на данъка върху оборота и акцизите водят Ведомост 12 П - за реализация на фирмата, или дневник за данъка върху оборота и акциза, стоково-паричен отчет, данъчен отчет, приходно-разходни книги или други счетоводни документи за дължимите данък върху оборота или акцизи.

(3) За неиздаване на фактури, неспазване изискванията за водене на аналитична отчетност, както и за отразяване на неверни данни в съставяните документи виновните лица носят отговорност по Закона за счетоводството и Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по-тежко наказание.


Чл. 8. За едни и същи стоки се заплаща данък върху оборота или акциз само един път. При препродажбата на стоки с данък върху оборота или акциз се облага разликата между покупната цена на стоката и продажната цена. В тези случаи данъкът върху оборота или акцизът се определя също по размерите за съответните стоки съгласно тарифите към закона. Когато стоките, с изключение на течните горива, облагаеми с акциз, се купуват и влагат в производството по покупни цени с включен в тях данък върху оборота или акциз, последните се приспадат от начисления данък върху оборота или акциз за реализираната продукция.


Чл. 9. (1) За извършени услуги данъкът се начислява към продажната цена, намалена с покупните цени на вложените суровини и материали, включващи данък върху оборота или акциз. Изключение са течните горива, облагаеми с акциз.

(2) Когато вложените суровини и материали са с покупни цени, в които не е бил включен данък върху оборота или акциз, последните допълнително се начисляват съгласно тарифите към закона.

(3) Когато направените разходи за транспортни услуги, свързани с превоза на стоки, се включат в продажната цена на стоките, платеният данък върху оборота за транспортната услуга се приспада от начисления данък върху оборота или акциз за крайната реализация на стоката.


Чл. 10. (1) При извършване на услуги с материали на клиента (ишлеме) данъкът върху оборота се определя и внася само върху стойността на оказаната услуга.

(2) За реализираните за крайно потребление спиртни напитки и вина, произведени на ишлеме с материали на клиента, данъчно задължени са фирмите производители, които извършват услугата "ишлеме".


Чл. 11. (1) Данъкът върху оборота се внася от данъчно задължените лица в Републиканския бюджет, § 01 и кодове съгласно Единната бюджетна класификация. Общинските фирми и тези на обществените организации внасят данъка върху оборота в местния бюджет, § 01 и кодове съгласно Единната бюджетна класификация.

(2) Акцизите се внасят в Републиканския бюджет, § 02 и кодове, съгласно Единната бюджетна класификация. Акцизите за вина и ракии, произведени от физически лица от плодове собствено производство, за количествата, надвишаващи необлагаемия минимум, се внасят в местния бюджет, § 02 и кодове, съгласно Единната бюджетна класификация.

(3) Сроковете и условията за внасяне на данъка върху оборота и акциза от реализацията в страната са, както следва:

1. над 10 млн. лв. - 3-дневен период за начисляване и срок за внасяне 3 дни след изтичане на тридневката;

2. от 5 до 10 млн. лв. - 10-дневен период за начисляване и срок за внасяне 3 дни след изтичане на десетдневката;

3. до 5 млн. лв. - едномесечен период за начисляване и срок за внасяне 10 дни след изтичане на месеца.

(4) Новообразуваните фирми внасят данъка върху оборота или акциза по реда на т. 3 на предходната алинея.


Глава втора.
СПЕЦИФИЧНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 12. (1) С данък върху оборота се облага селскостопанската продукция, реализирана за крайно потребление от изкупвателните организации, търговските обекти, магазините на комисионна търговия и консигнация, както и в случаите, когато се продава чрез касата на предприятието.

(2) Не се облага с данък върху оборота произведената земеделска и животновъдна продукция от лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, когато те самите продават продукцията си направо на населението.


Чл. 13. Продукцията на помощните стопанства към предприятията се реализира без данък върху оборота, когато се предоставя на техните столове.


Чл. 14. (1) Вносът и продажбите на леки автомобили не се облагат с данък върху оборота.

(2) Не се облагат с акциз вносът и продажбите на леки автомобили с обем до 1800 куб. см. Вносът и продажбите на леки автомобили над 1800 куб. см. се облагат с акциз по Тарифата за акцизите.


Чл. 15. (1) Стоките, предназначени за обзавеждане на кабинети, канцеларии, офиси, магазини, заведения за обществено хранене, хотели и други подобни, както и стопанският инвентар и канцеларските материали, са стоки за крайно потребление и се закупуват от всички потребители по цени с включен в тях данък върху оборота или акциз.

(2) Цената на амбалажа (бутилки за олио, сокове, сиропи, нектари, безалкохолни напитки, бира, спиртни напитки и др.; буркани; метални и пластмасови кутии; кашони и др.) се счита за включена в продажната цена на стоката и се облага с данък върху оборота или акциз към общата продажна цена.


Чл. 16. (1) Издателската продукция се облага като стока за крайно потребление. Размерът на данъка върху оборота се определя в процент към продажната цена на изданието. Когато за хартията и за полиграфическата изработка данъкът вече е платен, се прилагат разпоредбите на чл. 8.

(2) Формулярите - счетоводни, банкови, медицински, пощенски и др., се облагат като стоки за крайно потребление.


Чл. 17. Работното, униформеното и предпазното облекло се реализира по цени с включен данък върху оборота или акциз.


Чл. 18. (1) При оказионната и антиквариатната търговия с данък или акциз се облагат оборотите от продажбата на стоките и стойността на комисионната услуга.

(2) Продаваните от заложните къщи стоки подлежат на облагане с данък върху оборота или акциз.

(3) В случаите по ал. 1 и 2 данъкът върху оборота или акциза се начислява само върху необложената част от продажната цена. Предварително платеният данък върху оборота или акциз се доказва документално.


Чл. 19. Разпоредбите на чл. 16, буква "р" и чл. 19, букви "п" и "р" на Закона за данък върху оборота и акцизите относно освобождаването от облагане на стоки и услуги, произвеждани в страната от местни отпадъчни и рециклирани материали, се прилагат за стоките и услугите, посочени в приложения № 1 и 2.


Чл. 20. (1) Строителни материали, изделия и разтвори, посочени в раздел I от Тарифата за данък върху оборота, се продават на населението (физически лица) по цена с включен в нея данък върху оборота в размер 2 на сто. Всички останали строителни материали се продават на населението с данък върху оборота в размер 22 на сто.

(2) Строителните предприятия купуват по цени без данък върху оборота строителни материали, изделия и разтвори за капитално строителство, за жилищно строителство, за строителство на гаражи, ателиета и вили за населението, както и за строителните услуги за крайно потребление.

(3) Строителните предприятия облагат с данък върху оборота крайния строителен продукт за населението по ал. 2 и извършените строителни услуги за крайно потребление, както следва:

1. стойността на строителния продукт жилище - с данък върху оборота в размер 2 на сто;

2. стойността на вложения труд и режийните разходи в крайния строителен продукт - гараж, ателие и вила за населението, както и при извършване на строителни услуги за крайно потребление се облагат с данък върху оборота в размер 22 на сто, а вложените строителни материали се облагат по Тарифата за данък върху оборота.

(4) Стойността на строителния ремонт на сгради и помещения, с изключение на жилищните, не се облага с данък върху оборота.

(5) Предприятията, които продават строителни материали, задължително посочват във фактурата включен ли е или не данъкът върху оборота в продажната цена, както и абсолютната му стойност.

(6) За жилищностроителни кооперации данък върху оборота се дължи за частта на изпълнените и разплатените поетапно строително-монтажни работи.

(7) Проектантските и проекто-проучвателните услуги, оказани на населението за жилищни сгради, вили, ателиета и гаражи, подлежат на облагане с данък върху оборота в размер 22 на сто.


Чл. 21. (1) При отдаване под наем на сгради и помещения за жилищни нужди полученият наем се облага с данък върху оборота в размер 10 на сто.

(2) Когато сградите и помещенията, предоставени под наем, се ползват за хотели и почивни станции или се дават на курортисти, наемът подлежи на облагане с данък върху оборота в размер 22 на сто.


Чл. 22. Не се облагат с данък върху оборота здравни, образователни и просветни услуги, курсовете, свързани с професионалната квалификация и преквалификация, извършвани само от организации на бюджетна издръжка, ако тези услуги и курсове са свързани с основния предмет на дейност на бюджетната организация. Във всички останали случаи тези услуги и курсове подлежат на облагане с данък върху оборота.


Чл. 23. (1) Заведенията за обществено хранене - ресторанти, барове, сладкарници, кафе-сладкарници, закусвални, вкл. дискотеки, обектите с организирани маси на открито, във фургони и други подобни, купуват хранителните продукти и готовите стоки по цени с включен данък върху оборота или акциз.

(2) Оборотът, реализиран в заведенията по ал. 1, се облага, както следва:

1. от кухненска и сладкарска продукция и от купени готови стоки, претърпели технологична преработка, порциониране или сервиране - с данък върху оборота в размер 22 на сто, с изключение на стоките, облагаеми с акциз;

2. за стоките, облагаеми с акциз - високоалкохолни спиртни напитки, вкл. ракии, тютюневи изделия, вина, пиво, кафе и вносен чай, се прилагат ставките по тарифата за акцизите. За целта за тези стоки се води отделна отчетност. Коктейлите, съдържащи акцизни напитки, се облагат с акциза на преобладаващата в коктейла напитка - спиртни напитки, вина, пиво, кафе, вносен чай.

(3) В заведенията по ал. 1 данъкът върху оборота или акцизът се начислява върху реализирания оборот, намален със стойността на хранителните продукти и готовите стоки, закупени по цени с данък върху оборота или акциз, което се доказва документално. Когато хранителните продукти и готовите стоки са закупени по цени, в които не са включени данък върху оборота или акциз, последните се начисляват и внасят съгласно тарифите към закона.

(4) За оборота извън основната дейност, реализиран в заведенията по ал. 1, се води отделна отчетност, като същият се облага по общия ред.


Чл. 24. (1) При организиране на екскурзии в страната и в чужбина с данък върху оборота подлежи на облагане стойността на комисионното възнаграждение (или други форми на реализирани приходи) за извършване на услугата.

(2) При отдаване под наем на автобуси или други моторни превозни средства за извършване на екскурзии наемът за тях се облага с данък върху оборота в размер 22 на сто.


Чл. 25. (1) Кооперациите и организациите на глухонеми, инвалиди и слепи, които не са регистрирани по Закона за кооперациите, прилагат предоставените преференции със Закона за данък върху оборота и акцизите, както следва:

1. за оборотите от продажба на стоки и материали, произведени от кооперации и организации на глухонеми и инвалиди, се начислява данък върху оборота по съответната ставка, а в държавния бюджет се внася с пет единици по-малко;

2. за оборотите от продажба на стоки и материали, произведени от кооперации и организации на слепи, се начислява данък върху оборота по съответната ставка, а в държавния бюджет се внася с 15 единици по-малко.

(2) Кооперациите на граждани с намалена трудоспособност, регистрирани по реда на Закона за кооперациите, за оборотите от продажба на стоки и услуги, които те сами произвеждат или извършват, начисляват данък върху оборота по съответната ставка, като сумата на данъка не се внася в държавния бюджет.


Чл. 26. При провеждане на търг за продажба на стоки в тръжните условия задължително се обявява дължимият данък върху оборота или акциз, който се начислява върху тръжната цена на продаваната стока. Продавачът внася данъка върху оборота или акциза по реда, определен с настоящата наредба.


Чл. 27. (1) Виното, използвано за производство на гроздова ракия и оцет, се освобождава от акциз, като се декларира отделно от останалото количество вино.

(2) Декларирането на вината се извършва по установения с ПМС № 106 от 1974 г. (обн., ДВ, бр. 89 от 1974 г.; изм. и доп., бр. 11 от 1976 г.) и Инструкция № 1 от 1976 г. на Министерството на финансите (обн., ДВ, бр. 10 от 1976 г.; изм. и доп., бр. 42 от 1976 г.) ред.

(3) Производствените листове за изварените ракии се съставят на името на главата на домакинството. Ракиите, произведени от вина, се отразяват отделно в производствения лист. Отговорникът на пункта по ракиеизваряването събира акциза за ракиите, произведени от началото на годината, съобразно изискванията на ал. 5. Производствените листове се описват и се представят в съответната данъчна служба.

(4) За ракиите, произведени на ишлеме чрез структурите на бившия "Винпром" или други фирми срещу предадени плодове и грозде, частните лица са задължени да заявят получените количества в съответната данъчна служба за отразяването им в партидната книга. Неизпълнението на това задължение се счита за укриване на данъци.

(5) Необлагаемите количества вина - до 300 литра, и ракии - до 1600 алкохолни градуса на домакинство годишно, се отнасят само за стопаните, произвели ги от грозде и плодове собствено производство.


Глава трета.
КОНТРОЛ И САНКЦИИ

Чл. 28. Предвидените в Закона за данък върху оборота и акцизите санкции се налагат с наказателни постановления, издадени от министъра на финансите или от упълномощено от него лице. Установяването на нарушенията, издаването на наказателните постановления и тяхното обжалване се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Глава четвърта.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 5, ал. 3 и чл. 33, ал. 2 от Закона за данък върху оборота и акцизите.


§ 2. Настоящата наредба влиза в сила от 13 август 1993 г. и отменя Наредба № 1 от 1991 г. на Министерството на финансите за прилагане на Закона за данък върху оборота и акцизите (обн., ДВ, бр. 36 от 1991 г.; изм., бр. 59 от 1991 г.).


§ 3. Въпроси, възникнали по прилагането на закона и наредбата, се разглеждат и решават от данъчните органи по мястото на данъчното регистриране.


Приложение № 1 към чл. 19


Списък на отпадъчните и рециклираните материали,

които не се оползотворяват, замърсяват и са

опасни за околната среда и произведените от

тях стоки не се облагат


1. Шламове, съдържащи тежки метали - от галванични покрития и други процеси за повърхностна обработка на метални изделия.

2. Пепели и сгурии от ТЕЦ.

3. Строителни, керамични и порцелано-фаянсови отпадъци.

4. Шламове от обогатяването на руди и въглища.

5. Фосфогипс.

6. Металургични шлаки.

7. Пиритни угарки.

8. Лигнин от производството на фуражни дрожди.

9. Спиртна шлемпа.

10. Сътурачна кал.

11. Леш от преработка на кожи.

12. Животински трупове и конфискати.

13. Пластмасови отпадъци.

14. Каучукови отпадъци и излезли от употреба автомобилни гуми.

15. Нефтени утайки.

16. Излезли от употреба сухи галванични елементи (батерии).

17. Подсапунена луга.


Приложение № 2 към чл. 19


Услуги, които премахват вреди, нанесени на

околната среда, и възстановяват нейните

параметри до нормалните в райони, експертно

оценени като застрашени в екологическо

отношение, и не се облагат


А. Видове и характер на услугите

1. Отстраняване и/или неутрализиране замърсяването на водните течения и басейни (реки, езера, язовири и Черно море) от нефт и нефтопродукти.

2. Отстраняване замърсяването на терени от строителни, битови и други отпадъци и възстановяването им до нормалните параметри.

3. Рекултивация на сметища и участъци с нарушено почвено покритие.

4. Подобряване на растителната покривка.

5. Мелиорация на почви и подобряване на почвеното плодородие.

Забележка: Посочените услуги се освобождават от облагане по Закона за данък върху оборота и акцизите само когато се осъществяват от лица, които не са виновни за замърсяването.

Б. Райони, експертно оценени като екологически замърсени: София - Кремиковци; Перник - Темелково; Русе; Димитровград; Пловдив - Асеновград; Девня - Варна; Средногорие; Елисейна; Враца; Кърджали; Бургас - Камено; Марица-изток (Гълъбово, Раднево и други селища); Разлог; Плевен; Видин; Никопол; Силистра; Златна Панега.


Промени настройката на бисквитките